Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚ IE

DATA: 27.01.2022

GRUPA: mică A

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național „Iosif Vulcan”- Grădiniță cu Program Prelungit Nr. 27, Oradea

EDUCATOARE: Dem Lucia

PROFESOR METODIST: Dima Felicia

COORDONATOR PRACTICĂ: Dima Felicia

PROPUNĂTOR: Lucaci Alexandra- Patricia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:

DOMENIUL EXPERENȚIAL: ALA-2

TEMA: „Zboară fulgule, zboară!

MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare

TIPUL ACTIVITĂȚII: Evaluarea capacității de concentrare în jocul de mișcare

DIMENSIUNILE DEZVOLTĂRII:

1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.


2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
3. Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală.

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.

2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

SCOP: Relaxarea și refacerea organismului copiilor prin jocuri distractive și de mișcare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să respecte regulile de desfășurarea a jocului.

O2- Să execute cu rapiditate mișcările sugerate de joc.

O3- Să își coordoneze mișcările corpului în concordanță cu cerințele jocului.

O4- Să participe cu plăcere și interes la joc, alături de ceilalți copii.

SARCINA DIDACTICĂ:

REGULILE JOCULUI:

La semnalul „Zboară fulgule, zboară” copiii trebuie să imite căderea fulgilor de nea.

La semnalul „Vântul mișcă fulgii de nea” aceștia trebuie sa imite bătaia vântului.

La semnalul „Fulgule așează-te pe pământ” copiii se vor așeza în genunchi, pe covor.

Jocul se va repeta, iar cerințele vor trebui executate într-un timp tot mai alert.

ELEMENTE DE JOC:
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE:

M1- conversația

M2- explicația

M3- exercițiul

M4- demonstrația

MIJLOACE DIDACTICE:

m1- scaune

m2- covor

METODE DE EVALUARE: aprecieri verbale

FORMA DE ORGANIZARE: frontală

DURATA: 15 minute

BIBLIOGRAFIE: https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum%20ET_2019_aug.pdf
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


1.Moment organizatoric Asigurarea condițiilor psiho-climatice pentru desfășurarea Conversația
optimă a activității:
 Aerisirea sălii de grupă
scaunele
 Aranjarea scăunelelor în semicerc
 Pregătirea materialelor necesare activității
 Așezarea copiilor pe scăunele

Îi voi saluta pe copii „Bună dimineața, dragi copii!” și îi voi


aranja în semicerc.
2.Anunțarea temei și a Voi anunța tema și obiectivele activității ce urmează a fi Conversația
obiectivelor desfășurată. Explicația
Astăzi ne vom juca jocul „Zboară fulgule, zboară!”
3.Desfășurarea jocului Copiii vor fi așezați în semicerc, iar la semnalul „Zboară Conversația
a) Explicarea și fulgule, zboară” vor trebui să imite căderea fulgilor de nea. Explicația
demonstrarea jocului Când vor auzi „Vântul mișcă fulgii de nea” vor imita bătăile Demonstrația
vântului, iar când voi spune ”Fulgule, așează-te pe pământ”
se vor așeza în genunchi, pe covor. Jocul se va repeta, într-
un ritm tot mai alert.
b) Jocul de probă Jocul de probă se va desfășura împreună cu copiii, Exercițiul
reluându-se regulile și modul de desfășurare pentru o mai
bună înțelegere a acestora.
c) Jocul propriu-zis În desfășurarea jocului propriu-zis, voi interveni numai dacă Exercițiul
este cazul, voi stimula copiii și îi voi îndemna să respecte
regulile jocului.
d) Încheierea jocului Voi anunța încheierea jocului și voi aprecia comportamentul Conversația
copiilor pe durata jocului.
4.Încheierea activității Se fac aprecieri generale asupra desfășurării jocului, Conversația Aprecieri
obiectivele operaționale devin criterii de evaluare și verbale
apreciere.
Pentru modul cum s-au comportat le voi oferi câte o
recompensă.

S-ar putea să vă placă și