Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNATOR: Prof. Girbacia Oana

DATA: 08.12.2010
GRUPA PREGĂTITOARE „D”
TEMA: „Cand, cum si de ce se intampla?”
PROIECT TEMATIC: „Ghidusiile iernii”
SUBTEMA: ,, Dansul fulgilor de nea”
TEMA ZILEI: ,,Ne jucam cu omul de zapada”
DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC
TEMA JOCULUI: „CINE STIE, CASTIGA!”
SUBIECTUL: Propozitia, cuvantul, silaba, sunetul
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare si verificare de cunostinte
SCOPUL: -Dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a
semnificatiilor structurilor verbale orale;
-Consolidarea capacitatii de a distinge numarul cuvintelor dintr-o propozitie, a
silabelor dintr-un cuvant, precum si a sunetului initial al unui cuvant.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor,
cât şi în calitate de auditor.
- Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau
a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere
gramatical.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitiv-informationale
-să identifice numărul de silabe dintr-un cuvânt;
-să recunoască sunetul iniţial în cuvântul pronunţat oral  si sa gaseasca alte cuvinte care incep
cu acelasi sunet;
-să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
-sa precizeze numarul de cuvinte din propozitie;
-sa aranjeze globurile in piramida, in functie de numarul de silabe al cuvantului ilustrat;

b) Afectiv-motivationale
-să participe conştient la activitate trăind bucuria jocului şi a recompensei ;
-sa coopereze in cadrul grupului ;
c) Psihomotorii
-să coreleze numărul de silabe cu atingerea palmei sub bărbie;
-sa manevreze corect materialul didactic ;
-sa schimbe perechea conform indicatiilor, la semnalul educatoarei,in sensul acelor de ceas ;
SARCINA DIDACTICĂ: Aflarea numărului silabelor dintr-un cuvânt, identificarea
sunetelor iniţiale, alcătuirea de propoziţii şi identificarea numarului de cuvinte ;asezarea
jetoanelor in piramida,in functie de numarul de silabe al fiecarui cuvant ilustrat.
ELEMENTE DE JOC: întrecerea, surpriza, aplauze, miscarea, schimbarea perechii,
impodobirea bradului.
REGULILE JOCULUI: Copiii asezati in doua cercuri concentrice, in perechi fata in fata,
vor denumi imaginea de pe jetonul coechipierului, desparte cuvantul in silabe/ formuleaza o
propozitie cu aceasta/precizeaza sunetul initial al cuvantului ilustrat si gaseste alt cuvant care
sa inceapa cu acelasi sunet – in timp ce isi schimba perechea dupa fiecare raspuns.
Completeaza piramida in functie de numarul de silabe al cuvantului ilustrat.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, Piramida, Schimba perechea,
munca in echipa, munca individuala.
MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu imagini sub forma de globuri, brazi din carton,omul de
zapada-ilustrat, fişe de lucru, stimulente/fulgi
BIBLIOGRAFIE:
-CURRICULUM PENTRU ÎNVĂŢĂMŢÂNTUL PREŞCOLAR(3-6/7
ani),MECI,2008
-BREBEN S.,FULGA M.,GONGEA S.,”Metode interactive de grup”-ghid
metodic,Editura
Arves,Craiova,2002.
-wwwdidactic.ro
-wwweducatoarea.ro
Evenimentul Metode si
Conţinutul ştiinţific Evaluarea
didactic procedee
Asigurarea climatului necesar desfăşurării
Moment activităţii.
organizatoric -scaunele asezate in doua cercuri concentrice
-mesele asezate in doua semicareuri
Captarea Am să vă spun o ghicitoare, iar voi mă veţi ajuta expunerea Apreciere verbală
atenţiei să găsesc răspunsul: privind
„Sta in curte, langa pom,/ Ii spui om, dar nu e om comportamentului
Iar cand soarele-ncalzeste,/ Nu-l mai vezi,ca se copiilor
topeste.” conversaţia
Li se prezintă copiilor scrisoarea trimisă de
Omul de zapada şi materialele pregatite, se poartă
o scurtă conversaţie pe această temă.
Se anunţă titlul jocului:,, Cine stie castiga!” şi
Enunţarea temei apoi se explică, în termeni accesibili copiilor, expunerea Verificarea
şi a obiectivelor obiectivele propuse pentru realizare. capacităţii de
Se prezintă copiilor regulile jocului şi elementele însuşire a
Dirijarea de joc, se intuieşte materialul didactic necesar, se sarcinilor de lucru
învăţării imparte grupa in doua echipe:-echipa fulgilor expunerea
albi;- echipa fulgilor argintii. explicaţia
La semnalul stabilit, copilul dintr-o echipa va demonstraţia recompense-fulgi
denumi imaginea de pe globul perechii sale , exerciţiul
despartindu-l in silabe iar copilul-pereche va
alcatui o propozitie cu acesta, dupa care se va
schimba perechea .
Fiecare raspuns corect, va fi recompensat cu un
fulg .
Acţiunea se va repeta astfel pana cand se ajunge
la perechea initiala.. „Schimba
Se va executa jocul de probă, se vor corecta perechea”
eventualele greşeli, iar copiii vor trece la Apreciere verbală
desfăşurarea propriu zisă a jocului.. Corectarea
Varianta 1: explicaţia răspunsurilor
Folosind aceeasi metoda, un copil dintr-o echipa exerciţiul
va preciza cu ce sunet incepe cuvantul ilustrat pe „Schimba Recompense-fulgi
glob, iar copilul pereche va gasi un alt cuvant cu perechea”
acelasi sunet initial.
Răspunsul corect va fi recompensat cu un fulg.
Acţiunea se va repeta astfel pana cand se ajunge
la perechea initiala..
Se vor forma doua semicercuri, ale fiecarei echipe
- am formulat propozitii cu cuvintele de pe „Piramida”
globuri; explicaţia
- am descoperit sunetul initial al cuvintelor exerciţiul
- am despartit cuvinte formate din 1, 2, 3, si Apreciere verbală
4 silabe. Corectarea
Complicarea jocului: răspunsurilor
Fiecare echipa va primi un brad din carton, pe
care vor avea de asezat globurile sub forma unei Recompense-fulgi
piramide, in functie de numarul de silabe al
cuvintelor ilustrate pe acestea.(pe randul de jos de
crengi vor sta cuvintele alcatuite din 4 silabe, iar
in varf ,vor sta cuvintele formate dintr-o singura conversatia
silaba). Apreciere verbală
Asigurarea feed- Grupele îşi vor prezenta pe rând propria piramida.
back-ului Se vor analiza, completa si corecta de fiecare
echipa adversa. explicaţia
Echipa care a acumulat cei mai multi fulgi, exerciţiul
Obţinerea castiga. Apreciere verbală
performanţei şi Cativa reprezentanti ai fiecarei echipe vor formula
asigurarea aprecieri asupra activitatii propriei echipe, si a
conexiunii
celei adverse.

Prezentarea fiselor individuale.


Copiii vor rezolva in mod independent sarcinile
inverse
de lucru.
Se va solicita o evaluare din partea copiilor, in
Evaluarea
pereche, prin schimbarea fiselor intre ei.
activităţii

Se fac aprecieri privind modul de desfăşurare a


activităţii, răspunsurile copiilor, comportamentul
Încheierea
activităţii acestora în timpul activităţii.

Se va intona cântecul „Stii la noapte cine vine?”


Se oferă recompense.

PRENUMELE:☺....................................................................
08.12.2010

☺Deseneaza in spatiul dat tot atatea cerculete cate silabe are cuvantul care denumeste
imaginea:

☺Incercuieste imaginile ale caror denumiri ☺Desneaza 2 obiecte ale caror denumiri au
au 3 silabe : 2 silabe:

S-ar putea să vă placă și