Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Nivelul I (grupa mijlocie)


Data: 03.03.2016
Unitatea de invăţământ: Grădiniţa P.P.Nr. 57, Constanţa
Proiect tematic: „Ghiocei şi mărţişoare, primele raze de soare”
Domeniul de activitate: Domeniul Limba şi comunicare- Educarea limbajului
Tema activităţii: „Eu spun una, tu spui multe”- elemente de primăvară
Tipul activităţii: consolidare
Forma de realizare: joc didactic
Durata: 25 minute
Scopul activităţii:
Consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor,
precum şi de a alcătui propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
Obiective operaţionale:
O1: Să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor, în funcţie
de cerinţa exprimată;
O2: Să formuleze propoziţii simple;
O3: Să realizeze corect acordul subiectului cu predicatul în propoziţie;
04: Să se exprime corect din punct de vedere gramatical;
O5: Să asculte cu atenţie regulile jocului, în vederea receptării, inţelegerii
acestora;
Sarcina didactică:
Alegerea corectă a jetonului cu una sau mai multe imagini şi exprimarea corectă a
singularului şi pluralului;
Alcătuirea unor propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, folosind aceste
forme;
Regulile jocului:
Copiii sunt chemaţi să răspundă prin numărătoarea : „1, 2,3, răspunde dacă vrei!”
Copilul chemat vine în faţă, alege un jeton de pe masă şi spune dacă pe jetonul
său sunt reprezentate unul sau mai multe obiecte;
Un alt copil din aceeaşi echipă vine în faţă şi caută la panou, jetonul care arată
mai multe obiecte;
Un copil invârte de Roata Primăverii, denumeşte imaginea la care se opreşte
săgeata;
Alcătuiesc propoziţii cu singularul şi pluralul cuvintelor descoperite pe jetoane;
Elemente de joc: aplauze, numărătoarea, mişcarea, surpriza, bagheta magică.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, munca în perechi, munca independentă,
conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea.
b) Materiale didactice: panou, jetoane cu elemente ale anotimpului primăvara,
castel, Zâna Primăvară (păpuşa),Vrajitoarea cea rea (păpuşa),chei, bagheta
magică, Roata Primăverii, copacul Primăverii , flori, ecusoane.
Forme de organizare: frontal, pe echipe.
Bibliografie:
 *** „Curriculum pentru invăţământ preşcolar”3-6/7 ani, MECT,2008
 *** „Revista invăţământului preşcolar şi preprimar” 3-4, Editura Arlequin,2014
Desfăşurarea activităţii
Evenimentu Conţinutul instructiv-educativ Strategii Evaluare
l didactic didactice
1.Moment Se asigură condiţiile
organizatori psihipedagogice şi organizatorice Exerciţiul
necesare desfăşurării activităţii:- organizatoric
pregătirea materialelor didactice;
-aranjarea mobilierului;
-intrarea ordonată a copiilor în Frontal
clasă.
2.Captarea Captarea atenţie o voi face
atenţiei povestindu-le copiilor ca Zâna Conversaţia
Primăvară a fost prinsă de o
vrăjitoare rea şi închisă într-un Explicaţia
castel. Vrăjitoare după ce a
închis-o pe zână a aruncat cheile Observaţia
de la castel. Eu am găsit câteva
chei dar pentru a o putea salva pe Frontal
Zâna Primăvară trebuie să Castelul
rezolvăm câteva sarcini trimise de Zâna
Vrăjitoarea cea rea. După fiecare Primăvară
răspuns corect veţi primii câte o (păpuşa)
cheie cu care vom incerca să Vrăjitoarea cea
deschidem uşa castelului şi să o rea(papuşa)
salvăm pe Zâna Primăvară. Copiii Chei
vreţi să o ajutăm?
3.Anunţare Ii anunţ că la activitatea de
a temei şi a Educarea limbajului ne vom juca
obiectivelor un joc care se numeşte „Eu spun Conversaţia
una, tu spui multe”. Pentru a ne
putea juca trebuie să ne impărţim Aprecierea
în două echipe (echipa fluturaşilor sistematică a
şi echipa albinuţelor). Ei trebuie să comportamen
fie atenţi să dea exemple de -tului
cuvinte in funcţie de cerinţe, şi să
formuleze propoziţii cât mai Explicaţia
corecte, să respecte regulile
jocului. După fiecare răspuns
corect vor primii o cheie şi câte o
floare (punct). Grupa care
acumulează cele mai multe flori
câştigă.
4.Dirijarea Se impart preşcolarii în două
invatarii echipe apoi le prezint regulile Jocul didactic Receptează
jocului. regulile
Explicarea jocului: din cutia trimisă jocului
de Zâna Primăvară, câte un Explicaţia
membru din fiecare echipe va Frontal
extrage un jeton, ce desemnează Individual
un singur obiect. Pe panou, în faţă
copiilor se află jetoane expuse pe Jetoane cu
care sunt desenate mai multe imagini
obiecte. Un alt copil din aceeaşi Copacul
echipă vine în faţă şi alege de pe Primăverii
panou jetonul ce reprezintă mai Flori
multe obiecte de acelaşi fel. Panouri
Ambele jetoane se vor ataşa pe
tabla magnetică. Pentru fiecare
răspuns corect copiii primesc câte
un punct, acesta fiind reprezentat Demonstraţia
printr-o floare la copacul
primăverii. Toţi copiii vor fi
aplaudaţi. Problematizare Participă la
Jocul de probă: se realizează a joc atat in
pentru a verifica dacă sarcinile au calitate de
fost inţelese. Voi alege un copil vorbitor cât şi
prin numărătoarea: „1,2,3 de auditor.
răspunde dacă vrei!”. Copilul ales Explicaţia
vine în faţă şi extrage din cutie un
jeton, denumeşte imaginea (Eu
spun...tu spui...), un alt copil vine
in faţă şi alege de la panou
imaginea ce reprezintă mai multe Demonstraţia
obiecte de acelaşi fel.
Executarea jocului propriu-zis:
5.Asigurare După ce copiii au înţeles regulile
a feed- jocului, se trece la executarea
back-ului jocului propriu-zis. Răspunsurile
corecte vor fi apreciate, punctate
cu câte o floare şi cu aplauze.
Exerciţiul
Complicarea jocului: Copiii sunt
anunţaţi că în continuare jocul se
va complica. Se prezintă Roata
Primăverii, pe care copiii vor
descoperii flori de primăvară şi
insecte. Roata va fi invârtită de un Roata
copil şi va citi imaginea în dreptul Primăverii
căreia s-a oprit săgeata. „Unde s-a
oprit săgeata?”; „Săgeata s-a oprit
la...”(spune ce element sau ce
elemente se află pe jeton). Un
copil din echipa adversă va găsi
cuvântul la singular sau la plural a Exerciţiul
elementului denumit de copilul ce
a invârtit roata.
Apoi copiii trebuie să formuleze
propoziţii cu aceste cuvinte.

Incheierea Se vor face aprecieri referitoare la Aprecieri


activităţii modul de desfăşurare a activităţii. verbale
Zâna Primăvară le multumeşte
pentru că au salvat-o de
Vrăjitoarea cea rea.

Tranziţia: „Rândul iute să-l formăm,


Către baie să plecăm
Mâinile să le spălăm
Şi apoi să continuăm”

Trecerea la activitatea de Educaţie muzicală se face prin tranziţia:

Bat din plame

Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim (bis)
Şi la horă noi pornim. (bis)

Hai la stânga uite-aşa


Şi la dreapta tot aşa.
Ne-nvârtim, ne răsucim (bis)
Şi cu toţi ne veselim. (bis)

S-ar putea să vă placă și