Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

„PETRECERE DE ZIUA COPILULUI”

INSPECȚIE SPECIALĂ
PENTRU ACORDAREA GRADULUI DIDACTIC
II

ȘCOALA GIMNAZIALĂ POLITEHNICA


PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: VANESSA CARLA
ȚIGĂNEȘTEANU

DATA: 31.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială POLITEHNICA
PROF. METODIST: Alina Adriana Ilie
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Țigăneșteanu Vanessa Carla
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Nivel II, Grupa Mare B „Buburuze”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Zâmbete de copii”
TEMA ZILEI: ,,Petrecere de ziua copilului”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare-DLC
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale (ADE)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Răspunde repede și bine”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
COMPORTAMENTE VIZATE:

Demonstrează deprinderea de exprimare orală coerentă, corectă din


punct de vedere lexical, gramatical și fonetic;

Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.

SCOPURILE ACTIVITĂȚII: dezvoltarea, fixarea și nuanțarea vocabularului copiilor,


stimularea comunicării prin joc didactic; consolidarea deprinderii de a formula propozitii simple
si dezvoltate , de a despărți cuvintele în silabe, de a diferenția sunetul inițial al cuvintelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1-Să denumească printr-un cuvânt imaginile oferite de clovn;
O2-Să despartă cuvântul formulat în silabe, identificând numărul corect al
acestora;
O3-Să reprezinte grafic numărul cuvintelor dintr-o propoziție formulată de către alt
copil sau educatoare;
O4-Să enumere cuvinte care încep cu prima silabă din primul cuvânt propus ;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul,
problematizarea
 RESURSE MATERIALE: scrisoarea clovnului, tablă, imagini, marker, ecusoane cu
baloane colorate, plicuri
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri mici.
LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă
DURATA: 25-30 minute
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educația timpurie, 2019;

Desfășurarea activității

Nr. Etapele Ob Conținut științific Strategii didactice Evaluare/


crt. activității . Metode și Mijloace Metode și
op. procedee de indicatori
învățămân
t
1. Moment Pentru asigurarea un cadru conversația Mobilierul observarea
organizatoric adecvat se vor crea condițiile clasei comportame
corespunzătoare: Plicul cu ntului
• aerisirea sălii de grupă; scrisoarea preșcolarilo
• pregătirea și expunerea Cutia cu r
materialului didactic surprize
• așezarea scăunelelor în Imagini
semicerc și invitarea copiilor pentru joc
să se așeze. Markere
Tabla
2. Captarea și Educatoarea citește scrisoarea plicul cu observarea
orientarea lui Arlechino și le transmite Conversația scrisoarea comportame
atenției copiilor că îi invită la o Surpriza ntului
petrecere de ziua lor, dar la Explicația cutia cu preșcolarilo
intrare au nevoie de o parolă surprize r
pe care o vor descoperi în
urma parcurgerii unor probe
trimise de el însuși. După
fiecare probă copiii primesc o
literă din parolă, iar la finalul
zilei când descoperă cuvântul,
educatoarea este delegată de
Arlechino să dea startul
petrecerii.
3. Reactualizare Activitatea de grup se Evaluare
a realizează sub forma jocului Explicația mingea
orală-
cunoștințelor „Cum te cheamă?” în care Conversația
educatoarea va arunca mingea Exercițiul răspunsurile
la un copil, acesta va spune
copiilor
cum îl cheamă pe silabe și va
arunca mingea la alt copil.
După terminarea exercițiului
educatoarea atrage atenția la
compunerea numelui din
silabe, sunete, cum fiecare
nume este cuvânt pe care îl
putem folosi în propoziții.

4. Anunțarea Unul din jocurile propuse de Observarea


temei și a Arlechino este „Răspunde Explicația comportame
obiectivelor repede și bine” (copiii repetă ntului
titlul jocului). Acest joc ne nonverbal al
ajuta să-l învățăm pe copiilor
Arlechino despre silabe,
cuvinte și propoziții.

5. Prezentarea Domeniul Limbă și Explicația Ecusoane- Observarea


noului Comunicare-Educarea Demonstrația balon capacității
conținut și limbajului Problematiza colorat de
dirijarea Se formează 3 echipe, fiecare rea (roșu, concentrare
învățării copil alege un ecuson sub Jocul galben, a copiilor
forma unui balon colorat din didactic albastru)
cutia surpriză (Roșu, Galben, Cutia
Albastru). surpriză
Prezentarea materialului Plicuri
Educatoarea prezintă colorate
materialele primite de la Imagini
Arlechino cu ajutorul copiilor
(o cutie-surpriză de la
Arlechino, plicuri colorate în
care se află imagini).
Anunțarea titlului jocului și
a scopului acestuia.
Unul din jocurile propuse de
Arlechino este „Răspunde
repede și bine” (copiii repetă
titlul jocului). Acest joc ne
ajuta să-l învățăm pe
Arlechino despre silabe,
cuvinte și propoziții. Observarea
capacității
Explicarea si demonstrarea de
jocului concentrare
Se prezintă sarcinile și regulile a copiilor
jocului: copiii vor fi numiți pe
rând. Imagini
Pentru buna desfășurare a cu:
jocului copiii trebuie să Animale
aștepte până sunt numiți, să nu Copil
întrerupem, să se anunțe prin Bilet
ridicarea mâinii. Coif
Culorile baloanelor extrase Tort
anterior reprezintă cele 3 Lumânare
echipe ce vor participa la joc. Baloane
Varianta I Pahare
Echipele sunt așezate în Masă
semicerc în fața „Pachetului Pai
O1 clovnului”. Câte un copil din
fiecare echipă: Tablă
-identifică cuvântul care este
O2 ilustrat în imagine (de Markere
exemplu-bilet)
-desparte în silabe cuvântul
(bi-let)
Următorul coleg formulează o
propoziție cu acest cuvânt
(„La petrecerea clovnului
O3 avem nevoie de bilet”)
Un alt coleg numără cuvintele
propoziției și le reprezintă
grafic la tablă (7 cuvinte).
Pentru răspunsurile corecte
O2 echipele sunt aplaudate.
Executarea jocului de probă
Se realizează un joc de probă
pentru a se urmări înțelegerea
desfășurării jocului propus.
Dacă este cazul, educatoarea
intervine pentru a se respecta
regulile și succesiunea
etapelor de joc.

Executarea jocului de catre


copii
Se continuă cu executarea
jocului propriu-zis și se observarea
urmărește: modului în
-îndeplinirea obiectivelor care
stabilite; colaborează
-menținerea atmosferei de joc; copiii
-antrenarea tuturor copiilor în
acțiune;
-încurajarea copiilor să
adopte modul corect de
colaborare și susținere a
O4 coechipierilor.
Complicarea jocului -
Varianta II
Coechipierii vor enumera cât
mai multe cuvinte care încep
cu prima silabă din primul
cuvânt propus (bi-ci-cle-tă, bi-
lă, etc).
Varianta III
Copiii închid ochii iar eu voi
forma grupa cuvintelor cu 2
silabe introducând un intrus
(un cuvânt de 3 silabe). Copiii
deschid ochii, vor identifica
greșeala și o vor corecta.

6. Asigurarea Pentru asigurarea retenției și conversația Jetoane/ Verificarea


retenței și a a transferului le citesc copiilor explicația Imagini deprinderii
transferului o „scrisoare tablou” în care copiilor de a
lipsesc cuvinte. Acestea se exercițiul Marker formula
află în jetoane pe care copiii enunțurile
trebuie să le găsească și să tabla respectând
completeze propozițiile cu cerința dată.
cuvântul(imaginea)
respectiv/ă.
,,Anotimpul_____vara___ se
apropie.
____Soarele____strălucește
pe cerul senin.
La_____gradiniță______copii
i sărbătoresc ziua de.___ 1
iunie.___ . Petrecerea a fost
organizată de un__clovn____
ce a adus cu el __baloane____
și __cadouri____. Acum toți
copiii sunt___fericiți___.”
Vor alege pe rând imaginile
potrivite (vara, soarele,
gradiniță, 1 iunie, clovn,
baloane, cadouri, fericiți).
Apreciez activitatea
preșcolarilor, evidențiind
răspunsurile corecte.
7. Obținerea Prin metoda Răspunde- exercițiul minge observarea
performanței Aruncă-Interoghează, priceperii de
educatoarea deschide un joc a formula
aruncând o minge moale întrebări și
înspre un copil și adresând o răspunsuri
întrebare referitoare la despre tema
activitatea desfășurată. aleasă
6. Încheierea Jocul se încheie cu aplauze și conversația Literele Frontal
activității aprecieri pentru cele trei parolă Individual
echipe. Se pune accentul pe
corectitudinea răspunsurilor
oferite, respectarea regulilor,
importanța cooperării și a
obiectivelor îndeplinite.
Fiecare echipă primește o
literă din cuvântul-parolă (C,
P, L).
Se trece la activitatea de
educație plastică prin
tranziția: ,,Bat din palme”

S-ar putea să vă placă și