Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GPN. NR 1 Balș
GRUPA: Grupa Combinată Teiș - „Grupa Ciupercuțelor”
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Dima Roxana- Mihaela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când,cum și de ce se întâmplă”
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII:,,Primăvara”
TEMA ACTIVITĂȚII:,,Nu călca straturile”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : Domeniul Psiho-motric
MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare
TIPUL DE ACTIVITATE – Predare- Învățare
DURATA: 20-25 de minute
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea deprinderilor motrice de bază și a atenției prin
intermediul jocurilor de mișcare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să răspunda motric la o sarcină dată
O2: Să manifeste spirit de echipă,atitudini de cooperare,spirit de
competiție și fair-play
O3: Să respecte regulile jocurilor de miscare
SARCINA DIDACTICĂ:
Copiii vor fi împărțiți în doua echpe: echipa fluturașilor și echipa
albinuțelor. Ei vor avea de trecut diferite obstacole pentru a ajunge în grădinină.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul
 Materiale didactice: jaloane, obstacole de diferite feluri, tuburi,
ecusoane,fluier
 Elemente de joc: mișcarea, aplauze
 Forme de organizare: individual, pe echipe

LOCUL DE DESFĂȘURARE : sala de grupă


BIBLIOGRAFIE:
 Programa activităților instructiv-educativeîn grădinița de copii,
București. 2005
 Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019
DESFĂSURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Pentru o bună desfășurarea a activității se vor lua
organizatoric următoarele măsuri:
 Aerisirea sălii de grupă;
 Aranjarea mobilierului sub formă de
semicerc;
 Pregătirea materialului didactic necesar
desfășurării activității;
 Intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă;
2. Captarea Zan Primăvară ne-a trimis o scrisoare în care ne
atenției provoacă la un joc de mișcare. Stiu ca voi sunteți tare
încântați de astfel de jocuri.
3. Anunțarea Se va anunța titlul și reguliele jocului. Jocul se Explicația Capacitatea de a
temei și a numește „NU CĂLCA STRATURILE!”. Copiii vor asculta
obiectivelor fi împarțiti în doua echpe: echipa fluturașilor și recomandările,
echipa albinușelor. indicațiile
Pentru a ajunge în grădina cu legume trebuie sa
treacă de mai multe obstacole.
Pentru a depasi obstacolele, vor exucata variante de
mers: mers ghemuit, mers cu ocolire de obstacole,
mers cu pasire peste obstacole.
4. Desfășurarea Copiii vor fi asezați pe două rânduri.
jocului de probă Se va desfășura un joc de probă. Dacă se impune voi
da explicații suplimentare. Gradul de
Demonstrația
întelegere al
Explicația
regulilor jocului

5. Jocul se va repeta până când toți copiii au participat


Desfășurareajoc la întrecere. Respectarea
regulilor
ului Se intervine numai dacă copiii întâmpină greutăți sau
Explicația Interesul acordat
încalcă regulile stabilite. jocului

7. Încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale privind Comportamentul


Conversația
joculi implicarea copiilor în activitate. Copiii vor primi copiilor în
recompense. cadrul jocului

S-ar putea să vă placă și