Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA:Mica1
DATA: 29.11.2016
TEMA ANUALA: CINE SUNT/SUNTEM?
TEMA SAPTAMANALA: NOI SUNTEM ROMANI
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Stiinte
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
TEMA: „Unde s-a ascuns multimea steagurilor?”
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de deprinderi şi priceperi
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII:
Formarea reprezentărilor spaţiale
Dezvoltarea spiritului de observaţie

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
 Să recunoască poziţiile spaţiale: sus-jos; în faţa-în spate, deasupra-
dedesupt, la stanga-ladreapta.
 Să denumească corect poziţiile spaţiale.
 Să verbalizeze acţiunea săvârşită, indicând astfel poziţiile spaţiale.
 Să rezolve corect fişa individuală, dovedind astfel însuşirea obiectivelor
activităţii;

METODE ŞI PROCEDEE:
 Conversaţia
 Explicaţia
 Demonstraţia
 Exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC
 Steaguri , jucării
 Fişe individuale, creioane colorate

REGULA JOCULUI
Copiii atinşi de bagheta fermecată răspund numai după ce găsesc mulţimea
fructelor. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC
- Ascunderea fructelor, aplauze, închiderea şi deschiderea ochilor;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
 Florica Andreescu/Julieta Alexandru „Jocuri didactice pentru activităţi
matematice” E.D.P. Bucureşti, 1979.
1
DURATA: 15-20 min.

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE

Voi deschide centrul de interes


„ Manipulativ „ , lucrând pe grupuri
1.Moment mici de copii.
organizatoric

Romanasul ne-a amestecat în acest coş


2.Captarea diferite obiecte .
atenţiei Vom forma mulţimea fructelor şi
mulţimea mingilor.

3.Anuntarea Romanasul doreste să se joace cu noi şi Explicatia


temei ne propun un joc intitulat „Unde s-a
ascuns mulţimea steagurilor?”

Vom desfăşura jocul astfel:


Copilul atins de Romanas
(„ Explicaţia
Îl va atinge îndată Conversaţia
Pe cel ce ghiceşte Demonstraţia
Unde s-a ascuns…
4.Explicarea MULTIMEA DE STEAGURI?”) va
si căuta mulţimea steagurilor , o va găsi si
demonstrarea va spune unde s-a ascuns.
jocului Exemplu: închidem ochii, steaguri
jucăuşe se ascund, iar eu le voi găsi si
voi spune ca s-au ascuns…. sub masa.
Copilul care răspunde corect unde s-a
ascuns mulţimea steagurilor va fi
aplaudat.

5.Jocul de Bagheta fermecata va alege un copil


proba pentru a desfăşura jocul de proba. Exerciţiul
Conversaţia

2
Exerciţiul
Se desfăşoară jocul după regulile Conversaţia
6.Desfasurarea stabilite, epuizând poziţiile spaţiale Explicaţia
jocului stabilite: sus/jos,in fata/in spate, intre,la
propriu-zis stânga /la dreapta,
deasupra/dedesupt,lângă.

Exerciţiul
Regula jocului se schimba: copilul Conversaţia
7.Complicarea numit va aşeza in poziţia spaţiala
jocului numita mulţimea steagurilor.
Exerciţiul
Explicaţia
8.Evaluarea Voi distribui fise individuale de lucru. Demonstraţia
cunoştinţelor
Explicaţia Aprecieri
Conversaţia verbale
9.Incheiera Fac aprecieri si răsplătesc copiii cu stimulente
activităţii recompense.

S-ar putea să vă placă și