Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRUPA MARE
TEMA ANUALĂ:„CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMA PROIECTULUI:„UNIVERSUL”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Pământul-Planeta Albastră”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și comunicare
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TEMA: formularea propozițiilor, delimitarea cuvântului în propoziție, despărțirea în silabe
SUBIECTUL: „Să protejăm natura!”
SCOPUL:consolidarea capacității de a alcătui propoziții variate pe baza materialului intuitiv, de a distinge
numărul cuvintelor dintr-o propoziție, a silabelor dintr-un cuvânt și a sunetului inițial al unui cuvânt;
dezvoltarea creativității/ expresivității verbale, a fluenței și originalității în vorbire și gândire prin
exprimarea propriilor idei și opinii referitoare la mediul înconjurător
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – să formuleze propoziții variate pe baza imaginilor prezentate;
O2 – să realizeze prin cooperare în grupuri mici un poster cu o anumită temă cu ajutorul unor desene;
O3 – să alcătuiască propoziții simple și dezvoltate pe baza posterelor realizate;
O4 – să identifice numărul cuvintelor dintr-o propoziție;
O5 – să despartă cuvinte în silabe;
O6 – să diferențieze sunetul inițial al unui cuvânt.
SARCINA DIDACTICĂ:
 formularea unor propoziții variate pe baza imaginilor prezentate;
 realizarea unui poster cu o temă dată cu ajutorul unor desene;
 alcătuirea propozițiilor simple și dezvoltate, identificarea numărului de cuvinte din propoziții,
despărțirea în siabe a cuvintelor indicate și diferențierea sunetului inițial dintr-un cuvânt.
REGULILE JOCULUI:
Copiii vor fi împărţiţi în patru grupe: grupa Pământului Vesel, grupa Pământului Trist, grupa
S.O.S. Pământul, grupa Micii ecologiști.Jocul conţine trei probe care vor fi citite de educatoare. Sarcinile
se află lipite pe globul pământesc și sunt numerotate cu cifre. Începerea fiecărei probe va fi precedată de
învârtirea globului și dezlipirea sarcinilor. Răspunsurile copiilor vor fi recompensate cu elemente care
alcătuiesc imaginea unui Pământ fericit. Imaginea va fi completă doar dacă copiii vor participa la toate
probele.
ELEMENTE DE JOC:surpriza, aplauzele, recompensa, suspansul, versificarea sarcinilor didactice
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, brainstorming,
învăţarea prin cooperare, jocul didactic, metoda posterului, blazonul
MATERIAL DIDACTIC: calculator, prezentare PPT, glob pământesc, recompense, imagini
pentru realizarea posterelor, coli cartonate colorate diferit A3, lipici
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupuri mici
BIBLIOGRAFIE:
Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., „Metode interactive de grup”, Ed. Arves, 2006;
Catrinel, A.Ş., Kallay, E., „Dezvoltarea competenţelor emoţionale şi sociale la preşcolari”, Ed. ASCRED,
Cluj-Napoca, 2010;
Glava, A., Pocol, M., Tătaru, L., „Educația timpurie” - ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preșcolar, Ed. Paralela 45, Pitești, 2009.
DURATA: 30’- 35’
STRATEGII DIDACTICE

TIMP

OB.
SECVENȚELE CONŢINUTUL METODE ŞI MIJLOACE MODURI EVALUARE
ACTIVITĂȚII INSTRUCTIV-EDUCATIV
PROCEDEE
DIDACTICE
DE
ÎNVĂŢĂMÂNT
DE
ORGANIZARE
1. Moment 1’ Aerisirea sălii de grupă; aşezarea meselor şi a frontal
organizatoric scaunelor pe patru grupe; pregătirea materialelor
necesare desfăşurării activităţii; introducerea
copiilor, în ordine, în sala de grupă.

2. Introducerea în 3’ Se prezintă copiilor un material Power Point care Conversaţia Calculator, frontal Capacitatea de
activitate şi conține imagini sugestive referitoare la planeta prezentare concentrare a
captarea atenţiei Pământ, dar și scrisoarea Pământului către copii: Expunerea Power Point atenţiei;
„Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai
multe pericole. Îmi mor plantele şi animalele, mulţi
oameni suferă de diferite boli, mi se risipesc
bogăţiile. Stratul de aer care mă apară de razele
fierbinţi ale soarelui se subţiază. Mă acoperă praful
şi gunoaiele. Este atâta murdărie în jur !
Ce să mă fac? Ajuta-ţi-mă !”

3. Anunţarea 1’ Copiii sunt anunțați că pentru a ajuta Pământul Conversaţia frontal Cunoaşterea
titlului jocului vor participa la jocul „Să protejăm natura!”. conţinutului
activităţii
4. Desfășurarea 20’ Explic copiilor că pentru a reuși să ajute Explicația pe grupe
jocului personajele se vor împărţi în patru grupe în funcţie Reținerea
 explicarea de insigna pe care o poartă: grupa Pământului sarcinilor de
jocului Vesel, grupa Pământului Trist, grupa S.O.S. însemnele lucru
Pământul, grupa Micii ecologiști.În desfășurarea grupelor,
jocului, copiii sunt însoțiți de globul pământesc pe globul
care se află lipite probele și care va trebui învârtit la pământesc,
începutul fiecărei probe. Fiecare echipă va avea imagini cu
propriul glob care va fi completat, în funcție de planeta Pământ,
răspunsurile date, cu elemente care alcătuiesc recompense
imaginea unui Pământ fericit.
 jocul de probă O1 Jocul de proba va consta în rezolvarea primei Explicaţia pe grupe
probe.
Proba 1: „Învață, copile drag, să mă protejeazi!/ Capacitatea de
Propoziții cât mai multe să formulezi!” a formula
Fiecare echipă va formula propoziții referitoare la o Brainstorming propoziții
temă dată: variate pe tema
 Frumusețea Pământului dată
 Poluarea Pământului
 Protejarea Pământului
 Viitorul Pământului
 desfășurarea O2 Proba 2: „Acum, isteț dacă ești, / Imagini colorate pe coli carton A3 pe grupe Capacitatea de
propriu-zisă a un poster să lipești!” Explicația lipici, imagini individual a selecta
jocului Fiecrare grupă va realiza un poster cu imagini colorate imaginile
colorate care sugerează: Exercițiul pentru a realiza
 Tristețea Pământului din cauza poluării un poster pe o
 Bucuria Pământului când natura este curată Posterul temă dată
 Micii ecologiști în acțiune
pe grupe
 Pământul în viitor
 complicarea Proba 3: „Posterul realizat / Trebuie prezentat!”
jocului Posterele vor fi afișate tip blazon. Explicația Postere frontal Capacitatea de
Fiecare grupă: Conversația a alcătui
O3  va alcătui propoziții simple sau dezvoltate Blazonul propoziții, de a
referitoare la imaginile de pe poster; Blazonul Pământului despărți cuvinte
O4  va identifica numărul cuvintelor din anumite în silabe și de a
identifica
O5 propoziții;
sunetul inițial al
O6  va despărți cuvinte indicate în silabe; unui cuvânt
 va diferenția sunetul inițial al unui cuvânt.

5. Evaluarea și 2’ „Răspunsuri bune ați știut Imaginea care frontal Modul de


aprecieri generale Și bucuria pe Pământ a apărut!” ilustrează realizare a
Copiii vor observa că pe fiecare imagine a Explicația emoția de sarcinilor și
globului pământesc s-a completat cu imaginea bucurie comporamentul
emoției de bucurie. copiilor
Fac aprecieri generale, de grup și individuale cu
privire la modul cum au participat copiii la activitate.

S-ar putea să vă placă și