Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învățământ: Grădinița nr.

251
Grupa: Mare
Data:
Numele și prenumele cadrului didactic:
Ilie Florina

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema de studiu: Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?


Tema săptămânii: „Călătorie în Cosmos”
Domeniul de activitate: Domeniul Științe
Categoria de activitate: Activitate matematică
Forma de realizare: Joc didactic
Tema activitații: ,,Micii cosmonauți”
Tipul activităţii: consolidarea numărului și cifrei 8

SCOP:
- Dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice,
- Dezvoltarea capacității de a înțelege și utiliza numere și cifre, întrebuințând un vocabular
adecvat,
- Dezvoltarea capacității de rezolvare de probleme prin achiziția de strategii adecvate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să numere crescător și descrescător în limitele 1-8, recunoscând grupe cu 1-8
obiecte/jetoane și cifrele corespunzătoare;
O2: să așeze 5 planete în ordine crescătoare și în ordine descrescătoare în funcție de mărime;
O3: să identifice 3 poziții ale obiectelor într-un șir, utilizând numeralul ordinal;
O4: să rezolve o problemă simplă, implicând adunarea și scăderea cu o unitate în limitele 1-8.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea.
Mijloace didactice: nava spațială, extraterestru, scrisoare, jetoane cu cifre, planete, pietre,
steluțe
Sarcini didactice:
 Numără crescător și descrescător în limitele 1-8;
 Recunoaște cifrele 1-8;
 Numește vecinii cifrelor;
 Ordonează planetele în funcție de mărime;
 Spune al câtelea este din șirul 1-8? (numeral ordinal)
 Numește grupa care conține tot atâtea obiecte cât arată cifra;
 Formează grupa de obiecte/jetoane corespunzătoare numărului dat.
 Rezolvă situația/problema.

Regulile jocului:
Copiii vor fi împarțiți în două echipe (cosmonauții costumați în roșu și cosmonauții costumați
în albastru).
Fiecare răspuns corect va aduce echipei un punct.

Elemente de joc: întrecerea, dezvoltarea altruismului (găsirea extratereștrilor și reîntregirea


familiei), recompense.
LOCUL ACTIVITĂȚII: sala de grupă
DURATA: 25’-30’

Nr. Etapele Conținutul științific Strategii didactice


crt. activității
Metode si Mijloace de
procedee învățământ

1. Organizarea Se asigură condițiile optime pentru buna


activității desfășurare a activității:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea mobilierului și a materialului


didactic;

-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.


2. Captarea Se realizează prin apariția unei nave Conversația scrisoare
atenției extraterestre.

3. Anunțarea Se va citi scrisoarea primită de la un Conversația nava spațială,


temei și a extraterestru, în care acesta solicită ajutorul extraterestru,
Explicația
obiectivelor copiilor în a găsi frățiorii pierduți în spațiu. scrisoare

4. Desfășurarea Copiii vor fi împarțiți în două echipe.


activității Conversația
Pe un panou vor fi așezate cele 8 planete ale
Explicația
Sistemului Solar.

Sarcinile didactice se află scrise pe fiecare


planetă (jeton) în parte.

După explicarea regulilor, se va realiza


jocul de probă.

Se va numi un copil care va număra în


ordine crescătoare în limitele 1-8, iar alt
copil, din cealaltă echipă, va număra în
ordine descrescătoare.

După jocul de probă, se va începe Exercițiul jetoane cu cifre,


desfășurarea propriu-zisă a acestuia. planete, pietre

MERCUR- recunoașterea cifrelor

VENUS- vecinii numerelor

PĂMÂNT- relaxare- cântăm un


cântec ,,Planetele”

Varianta I

MARTE- ordonare în funcție de mărime

JUPITER- numeral ordinal

Varianta a-II-a

SATURN- raportare număr-cantitate


URANUS- raportare cantitate-număr Exercițiul

Complicarea jocului

NEPTUN- rezolvare de probleme cu o Problematizarea


unitate.

După fiecare răspuns corect va fi găsit câte


un frate al extraterestrului și va fi așezat, pe
navă, alături de ceilalți.
Va câștiga echipa care găsește cei mai mulți
extratereștri.

5. Încheierea În finalul activității se vor face aprecieri


activității individuale și colective și vor primi Conversația
steluțe
stimulente.

S-ar putea să vă placă și