Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

DATA: 24 ian. 2014


GRUPA: Mare “A”
CATEGORIA: Activitate integrată- DŞ; DOS
TEMA ACTIVITĂŢII: “TRENUL/ cu două diferenţe” -Joc logic
„Matei şi nenea Anghel” –Povestire după ilustraţii
creată de educatoare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe

SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor matematice


dobândite cu privire la piesele geometrice, utilizarea corectă a termenilor
matematici, dezvoltarea .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DŞ:
O1 – să observe forma, mărimea, culoarea şi grosimea pieselor
geometrice;
O2 – să folosească materialul individual şi pe cel demonstrativ ;
O3 - să asambleze piesele geometrice conform regulilor jocului logic;
O4 - să răspundă prompt, corect la întrebările puse de educatoare.
DOS:
O5 - să asculte textul povestirii;
O6 - să intervină prin păreri personale pe baza subiectului povestirii;
O7 - să dobândească comportamente şi atitudini morale pozitive.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul
învăţarea prin descoperire, problematizarea, piramida, expunerea şi observarea.

b) Mijloace de învăţământ:
-pentru educatoare: Trusa Dienes (piese mari), panou, planşe, cercuri mari
colorate;
-pentru copii: Trusa Logi II (piese mici), coşuleţe, recompense, ecusoane,
simboluri matematice.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa, întrecerea, păcăleala,
închiderea şi deschiderea ochilor, mânuirea materialului.

Reguli de joc: Copiii vor fi grupaţi în două echipe: brăduţi şi clopoţei.

1.Copiii recunosc figurile (piesele) geometrice din trusa Dienes după


formă şi le aşează la panou la solicitarea educatoarei ( o diferenţă);

2. Copiii aleg din coşuleţe piesele (Logi II) şi le aşează pe rând după
mărime şi culoare (două diferenţe)pe măsuţe.

Sarcina didactică: dezvoltarea gândirii logice şi îmbogăţirea limbajului


matematic; recunoaşterea pieselor geometrice şi atributele acestora.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.

FORME DE EVALUARE: continuă, prin observarea comportamentului


copiilor, prin analiza acţiunilor şi răspunsurilor, corectarea imediată a greşelilor,
stimulare verbală, aplauze.

DURATA: 35-45 min

LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- „Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii”, M.E.C,
1999;
- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, „Activităţi matematice în grădiniţă”, Ed.
AS'S, 1995;
- „Jocuri logico-matematice pentru preşcolari”, E.D.P. , Bucureşti, 1972;
- Viorica Preda, „Grădiniţa altfel – scrisori metodice”, Ed. Integral, Bucureşti,
2003;
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar , Bucureşti, 2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII INTEGRATE DŞ+ DOS

ETAPELE STRATEGII
ACTIVITĂŢII Ob. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC DIDACTICE: EVALUARE
op. metode, Forme de
procedee şi organizare
material
didactic
I. Moment -se aranjează scăunelele în forma de careu -observarea
Organizatoric deschis, iar materialul necesar este aşezat în faţa comportamentului
copiilor; copiilor
- intrarea copiilor se face în mod organizat,
fiind împărţiţi în două echipe conform
ecusoanelor prinse în piept,
II. Desfăşurarea Se face prin prezenţa unui „Fulg de nea” -conversaţia
activităţii care aduce cu el un coş cu plicuri în care sunt
a) Introducerea mai multe întrebări, solicitându-le ajutorul în
în activitate găsirea răspunsurilor: „Azi sunt foarte supărat/
Că tare m-am încurcat/ Şi vă rog eu foarte -explicaţia
mult/ Să mă ajutaţi pe rând/ Care-i mare sau e
mic/ Poate m-ajutaţi un pic/ Iar apoi, să-mi
arătaţi/ Ce culoare preferaţi/ Să văd de e gros-
subţire/…Vă pricepeţi voi mai bine/ Fiţi atenţi,
să nu greşiţi/ Trebuie doar să gândiţi/. Vreţi sau
nu să m-ajutaţi,/ Cu mine să vă jucaţi?”
b) Anunţarea Astăzi, cu toţii vom desfăşura un joc logic -observarea
temei ce se numeşte TRENUL - cu două diferenţe” -conversaţia comportamentului
apoi vom asculta întâmplarea pe care am aflat- copiilor
o şi v-o spun azi şi se cheamă „Matei şi nenea -explicaţia
Anghel”.
c) Intuirea Eu am aici în săculeţ materiale pentru joc; să -săculeţ cu
materialului descoperim ce anume, iar mai târziu veţi piese
vedea ce aţi primit în coşuleţele voastre, dar geometrice,
mai am şi în spatele panoului câteva planşe. coşuleţe,
Le vom descoperi pe toate pe rând. -panou,
-planşe ilustrate

d) Explicarea Se explică obiectivele şi regulile jocului:


obiectivelor, se formează două echipe (echipa brăduţilor şi a
şi regulile clopoţeilor), să răspundă numai când sunt -ecusoane cu
jocului întrebaţi; să respecte regulile impuse de joc. brăduţi şi
Fiecare echipă va da răspunsuri corecte care clopoţei
vor fi notate cu bulină verde, iar cele greşite cu
bulină neagră. Începerea jocului se va realiza
doar la semnalul educatoarei. Echipa
câştigătoare este cea care respectă regulile mai
sus menţionate si care adună mai multe buline
în urma răspunsurilor corecte.
.
e) Cele două echipe (brăduţi şi clopoţei) se vor -frontal şi
Reactualizarea O1 întrece arătând ce au învăţat la activităţile individual
cunoştinţelor O2 matematice despre piesele geometrice: formă, -aprecierea
mărime, culoare, grosime răspunsurilor
f) Se explică pe rând regulile jocului- fiecare -conversaţia -stimularea
Dirijarea echipă are de rezolvat mai multe sarcini. Pentru verbală
învăţării fiecare răspuns corect vor primi cate o bulină -
câştigă echipa care adună cele mai multe buline.
(buline verzi pentru răspunsurile corecte, buline -buline
O1 negre pentru greşeli).
Se execută de probă, cu fiecare sarcină şi -explicaţia
regulă. Se utilizează elementele de joc la
momentul potrivit: aplauze, închiderea şi
O2 deschiderea ochilor, întrecerea etc. -demonstraţia
trece la jocul cu tot colectivul şi la final se
complică.
Se va avea în vedere ca toţi copiii să
participe la activitate, fiind chemaţi pe rând,
pentru alegerea piesei despre care va spune
ce ştie.
Jocul propriu-zis.
Educatoarea formulează întrebări şi reguli
precise, aşteptând răspunsuri corecte din punct -aplauze
O3 de vedere al limbajului matematic. Se vor
stimula şi copiii mai timizi, se vor corecta
răspunsurile, se vor evidenţia copiii cu cele mai
multe răspunsuri -exerciţiul
Copii lucrează la panou cu trusa Dienes(piese -trusa şi
mari) apoi cu materialul individual Logi II la coşuleţe pentru
măsuţe copii
-Complicarea jocului:
-Acum copii realizăm un tren astfel:
O4 Locomotiva este mare, iar vagoanele albastre- Frontal,
(Trenul cu o diferenţă) -conversaţia, individual
Acum locomotiva este cerc albastru, iar problematizarea
vagoanele roşii(Trenul cu două diferenţe) -exerciţiul
La panou voi realiza eu cu ajutorul preşcolarilor
piramida figurilor geometrice -piramida
Se face corespondenţa bulinelor. Echipa care a -tablă, carioca Instructajul verbal
acumulat mai multe buline va fi declarată - jetoane
câştigătoare – se aplaudă.

Momentul de tranziţie:
Joc ritmic-muzical
„Mergem toţi în pas voios/ Ta, ta, ra, ta, ta, ta/
Ca soldaţii drept, frumos/ Ta, ta….ta/ Cum
merg ei mergem şi noi/ Ta, ta….ta/ Un-doi, un-
doi, unu-doi/ Ta, ta….ta”.
Copii, la semnalul educatoarei, execută jocul Stimulente
de două ori în două direcţii diferite.

Expunerea -Copii, acum vă voi povesti ce am aflat


povestirii după despre Matei şi nenea Anghel! Voi veţi fi atenţi,
ilustraţii a O5 ordonaţi pe scăunele pentru a înţelege ce s-a
educatoarei întâmplat cu ei dacă băiatul ea a fost atent,
cuminte, sau a greşit ceva.
O6 V-am spus că povestirea adevărată se cheamă -expunerea
„Matei şi nenea Anghel” -povestirea
Le expun povestirea, citim şi analizăm
O7 împreună planşele, extragem ideile principale. -planşe ilustrate -observarea
Se scoate în evidenţă felul în care personajele -panou comportamentului
principale (Matei şi nenea Anghel) şi cele şi expresivităţii
secundare (tanti Măriuţa şi Nică) s-au verbale şi
comportat, faptul că e foarte bine să ajutăm pe nonverbale
cei care au nevoie de noi şi se urmăreşte
dezvoltarea laturii morale pozitive a copiilor.

III. Atingerea Voi aşeza pe podea cercuri colorate. -cercuri mari


performanţei Preşcolarii, la semnalul meu: roşii, galbene,
-Toate fetele în cercurile roşii!(vor fi ocupate albastre
doar de fete, cîte unul pentru fiecare);
-Toţi băieţii în cercurile albastre!” (doar -explicarea
băieţii); -exerciţiul -observarea
-Perechi formate din băieţi şi fete în cercurile acţiunilor şi
galbene! (se vor grupa după preferinţe) comportamentului
Întrebarea educatoarei: -Cine vrea să fie de preşcolarilor
ajutor, ca Matei?

IV. Evaluare Se fac aprecieri generale şi individuale asupra


/feet-beak modului cum au participat la joc şi au participat
la activitate în general; se oferă recompense-
preşcolarii părăsesc în linişte sala de grupă.

S-ar putea să vă placă și