Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinița cu Program Normal Siminoc


EDUCATOARE :BUCUR ANDREEA
DATA: 17.03.2022
GRUPA: Mică
TEMA ANUALA DE STUDIU: ,,Ce și cum exprimăm cee ceea simțim?”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE: Domeniul Ştiinţa, Domeniul om si
societate, Domeniul psihomotric.
MIJLOC DE REALIZARE: Joc concurs cu caracter interdisciplinar
SUBTEMA: „O zi în familie”
TEMA ZILEI: ”Tablou de familie”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare, verificare de cunoștințe.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
-Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
-Conceptul de sine
-Activare și manifestare a potențialului creativ
-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
-Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
-Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei;
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii
problematice specifice;
1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți;
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;

OBIECTIVE URMĂRITE ÎN CADRUL DOMENIILOR EXPERENȚIALE:


*Activitate matematică:
O1- Să identifice corect formele geometrice (cerc și pătrat);
O2- Să denumească corect culorile formelor geometrice;
O3-Să raporteze corect cifra corespunzătoare numărului de membrii din casă;
*Activitate practică:
O1- Să denumească materialele necesare de lucru;
O2-Să lipească corect și îngrijit elementele în tablul de familie;
O3-Să recunoască locul fiecărui element din tabloul de familia dupa forma geometică
si culoare;
*Educație fizică
O1- să execute corect exercițiile de dezvoltare fizică generală;
O2 - să execute corect variante de mers inclusiv mersul în echilibru;
O3- să exectute corect alergarea cu ocolire de obstacole;
O4- să execute corect atât săritura pe un picior cât și pe ambele picioare;
O5 -să participe cu interes la activitate.

MATERIALE FOLOSITE: Grădina cu flori, drumul spre casa familiei mele, (pietre,
lemne), căsuțe poștale, lipici, elemente necesare pentru a realiza un tablou de familie
(tata, mama, copiii, casă, flori, fluturi, soare etc.), clopoței, blocuri, cifre.
REGULILE JOCULUI: Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele. În fața lor se află
un traseu aplicativ care reprezintă drumul spre casa familiei fiecărui copil. În drumul
lor copiii o sa întâlească tot felul de obstacole (pietre, leme), pe care trebuie să le
depășească. La finalul traseului se află o imagine pe foi de flipchart alcătuită din
forme geometrice (cerc și pătrat) de diferite culori. După finalizarea jocului nostru
această imagine o să devină un tablou de familie cu elemenmtele necesare (tata,
mama, copiii, casă, soare, copaci, inclusiv Azorel o sa iți găsească locul în această
familie). Fiecare copil trebuie să parcurgă drumul spre casă până la punctul unde o sa
întâlnească căsuța poștală reprezentativă familiei lui (poză cu familia), deschide
căsuța și descoperă ce a lăsat poștașul pentru el (un element din tabloul de familie,
care pe spate are o formă geometrică de o anumită culoare, pentru a știi exact unde
este locul lui în tablou). După ce a descoperit ce este în căsuța postală copilul se
îndreaptă spre finalul traseului unde trebuie sa lipească elementul găsit la locul lui,
(aceiași formă geometrică și aceiași coloare), după ce a așezat elementul unde îi este
locul se intoarce pe scăunel și pornește un alt copil.

STRATEGII DIDACTICE: conversația, explicația, demonstrația, observația,


problematizarea, algoritmizarea, descoperirea, dialogul,evaluarea frontală, pe grupuri,
individuală, recompensa.

Secvențele Conținutul activității Strategii Evaluare


activității didactice
1. Momentul Se vor asigura condițiile necesare pentru
organizatoric desfășurarea optimă a activității.
Se va pregăti materialul didactic necesar.
Așezarea copiilor în formă de semicerc
pe scăunele.
2. Captarea Capterea atenției se va realiza cu ajutorul
atenției lui Azorel. Azorel când a venit la noi la
grupă a adus cu el și o scrisoare.
Conversația
*Dragi copii,
Trecând pe lângă grădinița voastră am
auzit că voi mă puteți ajuta să înteleg ce
este o familie, din ce este formată ea și cum
frontal
arată un tablou de familie. Este adevărat?
Aș mai avea o rugăminte la voi, să mă
lăsați să privesc cum voi o să vă jucați azi Descoperirea
cu toate aceste lucruri minunate din sala
voastră.

-Ce ziceți copii îl ajutăm pe Azorel?


Observația
3. Anunțarea Copii, astăzi ne vom juca un joc care se Explicația
temei numește „Tablou de familie”.

4. Prezentarea Explicarea și demonstrarea jocului: Explicația


conținutului și Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele.
dirijarea învățării În fața lor se află un traseu aplicativ care
reprezintă drumul spre casa familiei
fiecărui copil. În drumul lor copiii o sa Evaluarea
orală
întâlească tot felul de obstacole (pietre,
leme), pe care trebuie să le depășească. La
finalul traseului se află o imagine pe foi de
Demonstrația
flipchart alcătuită din forme geometrice
(cerc și pătrat) de diferite culori. După
finalizarea jocului nostru această imagine o
să devină un tablou de familie cu Conversația
elemenmtele necesare (tata, mama, copiii,
casă, soare, copaci, inclusiv Azorel o sa iți
găsească locul în această familie). Fiecare
copil trebuie să parcurgă drumul spre casă
până la punctul unde o sa întâlnească căsuța
poștală reprezentativă familiei lui (poză cu
familia), deschide căsuța și descoperă ce a
lăsat poștașul pentru el (un element din
tabloul de familie, care pe spate are o formă
geometrică de o anumită culoare, pentru a
Problematizar
știi exact unde este locul lui în tablou).
ea
După ce a descoperit ce este în căsuța
postală copilul se îndreaptă spre finalul
traseului unde trebuie sa lipească
elementul găsit la locul lui, (aceiași formă
geometrică și aceiași coloare), după ce a Exercițiul
așezat elementul unde îi este locul se
intoarce pe scăunel și pornește un alt copil.

Jocul de probă:
Educaroarea numește să pornească pe
traseu primul copil, care descoperă în
căsuța poștală o imagine cu o casă, pe spate
are un cerc de culoare verde. Copilul
parcurge traseul până la final unde lipește
imaginea în locul corescunzător marcat
prinr-un cerc de culoare verde
Desfăsurarea jocului propriu-zis:
Jocul se desfășoară până când toți copii au
parcurs traseul.
5. Opținerea Complicarea jocului: Problematizar
performanței Se va organiza un concurs între două ea
echipe. Echipa fetelor şi echipa băieților.
Pe un panou se află mai multe blocuri cu
1,2 sau 3 famili în fiecare bloc.
Lângă panoul pe o masă se află câțiva
clopoței, sub care se află cifrele de la 1 la 3.
Copiii din cele două echipe trebuie sa vină
pe rând (câte un membru din fiecare echipă
în același timp) la măsuță, să ridice un Explicația
clopoțel și să așeze cifra corespunzătoare
blocului cu tot atâtea famili cât indică cifra
(1,2,3).
La final o să numărăm blocurile rezolvate
corect a fiecărei echipe. Exercițiul

6. Asigurarea Echipa care are cele mai puține blocuri Evaluarea


feed-back-ului rezolvate corect, va trebui să execute 10 colectivă
sărituri ca mingea.
- Despre ce a fost vorba în jocul nostru?
(familie) Conversația
- Din ce este alcătuită o familie?
- Ce forme geometrice am întâlnit în jocul
nostru?
- Cum se numește jocul nostru de azi?
7. Încheierea Voi face aprecieri atât individuale cât și Evaluarea
activității colective, asupra comportamentelor individuală
copiilor și asupre interesului acestora pe
parcursul desfășurări jocului. Evaluarea
Le voi împărți recompense copiilor aduse colectivă
de Azorel.

S-ar putea să vă placă și