Sunteți pe pagina 1din 12

Aprobat________________

Proiect didactic

Data: 24.11.2022
Clasa: a V-a
Tema:”FAMILIA MEA”

”Valoarea familiei.Familia-școală a dragostei și armoniei.

Forma de organizare: activitate integrată


Disciplina:Managementul clasei
Obiective de referință:
-Familiarizarea copiilor cu rolurile fiecărui membru al familiei;
-Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizarecorectă
a semnificaţiilor structurilor verbale orale;
-Formarea deprinderilor practic-gospodăreşti şi utilizarea vocabularului specific.
Obiective operaționale:
O1-să evidențieze regulile de comportare în familie;
O2-să asocieze cuvîntul familie cu diferiți termeni;
O3-să asambleze puzzlele cu imagini;
O4-să coloreze membrii familiei cu bățișorul igienic;
O5-să deseneze cu ajutorul părinților familia sa;
O6-să decupeze membrii familiei și să-i aplice pe foaie;
O7-să povestească după imagine;
O8-să găseacă imaginile ce reprezintă familia;
O9-să răpspundă la întrebările enumerate pe steluțe;
O10-să organizeze jocul ”De-a familia”;
Strategii didactice:
-Metode și procedee:Metoda Stelară, brainstorming,conversația, explicația
-Mijloace didactice:fișe de lucru, imagini, veselă(pregătită pentru spălat în 3 vase), creioane colorate, bățișoare igienice, acoarelă,constructoare, figuri
geometrice, Jocul:”Găsește ce se potrivește”,puzzle, păpușă,, veselă.
N Etap O Desfășurarea activității Strategii Obser
r. e b. didactic vații
o cadr e
r u
d.
I Evoca Se va realiza prin intilnirea de dimineata.
rea “Buna dimineata nourași, fulgușori, mama, tata
ș.a.
Se creeaza conditii optime pentru desfasurarea
activitatii.


 Se aranjeaza materialul didactic necesar pentru Ghicitoar
fiecare centru de activitate. ea
Copiii sunt aranjați în semicerc și vor executa
prin mimică și gesturi ce este indicat în versuri:
În căsuța noastră bună
Noi trăim toți împreună
Mama bună ne trezește,
Tata ne zîmbește. Poezia
Fratele cel mare merge la școală,
Sora mijlocie-cu păpușa-n poală,
Sora cea mica la mama aleargă.
O Aceștia formează familia-ntreagă!
1 Mama pe toți ne strînge în brațe
Și ne spune: Bună dimineața!
Captarea atentiei se realizeaza printr-o
ghicitoare:
”Sora, fratele, mamica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcatuiesc cu totii?
Hai ghiceste daca poti!”
(Familia)

II Reali Profesoarea:
zarea -Bună dimineața copiii! Cum vă trezește mămica
sensul O dimineața? Cum vă dezmiardă?(Marinica
ui 1 păpușica, Ionel bombonel…);
Profesoarea: Mesaj
-Cum credeți copiii despre cine vom vorbi noi
astăzi?
-Astăzi copiii, vom vorbi despre cei care locuiesc
în această casă(membrii familiei).
În fața copiilor este expus mesajul pe care
este desenat: o casa, un copac, doi brăduți ș.a.
Sub fiecare element enumerate mai sus se va afla
imaginea unui membru din familie. Descoperirea
fiecărui membru din familie va fi urmată de o Ghicitoar
ghicitoare: ea
Profesoarea:
-Copiii, cum credeți cine locuiește în această Convorbi
căsuță? rea
Ne iubește, ne răsfață,
Zi de zi ne dă povață
Desigur, v-ați dat toți seama, Imagini
Nu e alta, decît…(mama);
Cu mistria și lopata, cu
Cine tot lucrează…(tata); Mama,
(Educătoarea va detașa ușa casei. Aici apare Sora cea
mama și tata). mica,
Profesoarea: Tata,
-Cine sunt membrii familiei tale? Bunica,
-Cum e numele mamei, tatei? Bunelul.
-Cine ma trăiește în această căsuță?
O iubesc atît de mult
Și mereu eu o ajut…
Azi îi dau o păpușică
Doar e…(sora mea mai mică)
(La geam va fi fetița cea mica. Așteaptă și ea să
plece la grădiniță.)
Profesoarea:
-Cum se numesc frații tăi? Sunt mai mari sau
mai mici decît tine?
-Oare, cine mai locuiește în această căsuță? Să
deschidem și celălalt geam.
Cum credeți, cine este după copac? (Fratele cel
mare pleacă la școală) Unde pleacă băiatul? (se
va detașa tulpina copacului, unde va fi băiatul c-
un buchet de flori). Problema
Seara la culcare, tizarea
Îmi spune povești,
Cred că o ghicești…
Umblă toată ziulica
Și e harnică….(bunica)
(copilul care va fi mai active va detașa geamul
căsuței descoperind imaginea bunicuței)
Profesoarea:
Cu ce se ocupă bunica acasă ?
Ascultați atent!
E nins de ani,
Îmbătrînit,
Eu îl ascult fiindcă-s mic,
Iar el e bunul meu…(bunic)
O (vom descoperi pe bunic de după copac cu o
2 carte în mina, bunelul citește o carte la aer
curat)
Ce face bunicul după copac copii? Metoda
Ce are el în mina? Brainstor
Cum este bunicul? ming
Ce formează cei care locuiesc în aceeași
casă?(o familie) Convorbi
Dar ce este copiii o familie, cu ce asociați voi rea
cuvîntul familie?
Explicați
FAMILIE a

MAMA, TATA O foaie


A3
FRAȚI,SURORI
Surpriza

CĂLDURĂ SUFLETEASCĂ

DRAGOSTE

PERSOANE DRAGI
Copiii am în acest coșuleț minunat ceva Metoda
pentru voi, dar pentru a descoperi trebuie mai Floricele
întîi de toate să luăm un vas mare cu apă , veți vesele
extrage din o hîrtiuță, veți pune-o pe rind pe ară
și veți decoperi ceva, eu nu vă spun, îmi veți Floricele
O spune voi mie ce ați descoperit. din hirtie
1 (Copiii extrag cite o hîrtiuță, o pun pe apă si Apă
descoperă că aceea este o floricică cu diferite
culori la mijloc

O
9

Explozia
Stelară

Copiii se repartizează conform culorilor în 5


echipe. Fiecare echipă primește cite o steluță din
Explozia Stelară pe care este scrisă o întrebare.
Copiii vor priv imaginile atent, educatoarea va
acorda întrebări , ei trebuie să fie atenți și să
răspundă doar la acele întrebări pe care o au pe
steluță).
Interogar
Familia mea
ea
O
8 Stelute
Fiecare echipă va avea cite 6 întrebări de
răspuns, pentru fiecare răspuns corectli se va Imagini
acorda cite o steluță.

Convorbi
rea

Imaginile sunt următoarele:


Problema
1.Ce face această tizarea
familie?
2.Cine privește
televizorul?
3.Cind toată familia privește televizorul?
4.Unde sunt așezați cei mai mulți membri?
5.De ce ei privesc televizorul?
O
1
0

Apreciere
a
O .
4 Explicați
1.Cine a pregătit a
O bucatele?
5 2.Ce formă are Păpușă
O masa? Veselă
6 3.Unde sunt așezați membrii
familiei? Construct
oare
4.De ce pregătește mama
bucate? Imagini
5.Cînd mănîncă membrii Jocul:
familiei?
”Găsește
O perechea”
3 Fișă cu
poiezie
Carte

Fișă de
colorat
Bățișor
igienic
1.Unde se află acești oameni?
2.Ce formează toți împreună?
3.Cine aleargă după minge?
Foarfece
4.Cînd au venit în cîmpie aceata familie? Foi
5.De ce toți alergă după minge?
Figure
geometric
e

Puzzle

1.Unde au plecat la odihnă acești oameni?


2.Ce are în mînă fetița?
3.Cine a dorit cel mai tare la mare?
4.De ce tatăl e desculț?
5.Cînd copii se scaldă,ce fac părinții?
1.Ce face bunica?
2.Cînd le citeștebunica povești nepoților?
3.Cine ascultă cu atenție?
4.De ce bunica citește povești?
5.Unde se gîndesc nepoții cînd bunica citește?

1.Ce face aceată familie?


2.De ce se joacă și cei maturi?
3.Unde este așezată această familie?
4.Cine se implică în acest joc?
5. Cand se intalneste toata familia
acasă?

Fiecare grup de copii numără steluțele și sunt apreciați


cu BRAVO de către profesoare.
Fiecare echipă își centru unde este afișată o floricică ca
a lor.
Centrul Joc de rol:
Jucațivă de-a familia(mama,tata și copilul);
Spălați vesela pusă la dispoziție în 3 ape;
Centrul Construcție:
Construiește o casă;
Construiește ograda bunicuței;
Centrul Știința:
Alcătuiește o povestioară după imagine;
Găsește perechea potrivită;
Centrul Alfabetizare:
Încercuiește în textul de mai jos literele învățate;
Găsește în carte imaginile ce reprezintă familia și
membrii săi;
Centrul Arta:
Colorează membrii familiei cu ajutorul bățișorului
igienic;
Desenează cu ajutorul părinților familia voastră;
Decupează părțile corpului omenesc de pe foaie și
aplicăle pe o altă foaie.
Centrul Joc de masa:
Asamblează și aplică un omuleț femeie din figuri
geometrice;
Asamblează și aplică un omuleț bărbat din figuri
geometrice;
Asamblează și aplică o căsuță din figure geometrice;
Asamblează puzzlele.

II Refle Copiii se aranjează într-un semicerc cu ajutorul


I cția clopoțelului vessel:
Clopoțelul sună,sună Clopoțel
Și pe toți ne adună
Clopoțelul a sunat Apreciere
Și pe toți ne-a adunat. a
O Fiecare copil explică ce a lucrat și la centru. Demonstr
7 Educătoarea îi apreciază cu bravo și le înmînă area
cite o diploma de merit.
Diplomă
I Exten Explicați
V sia a
Fișă cu
însărcinări

S-ar putea să vă placă și