Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

"SURPRIZELE DIN GRADINA PRIMAVERII"


STUDENT: TUTURUZ (DOGARU) PATRICIA
Nivel: II
Tema anuala: CINE SI CUM PLANIFICA/ORGANIZEAZA O ACTIVITATE ?
Proiectul : “Primavara în sărbătoare”
Subtema: ,, Surprizele Primăverii”
Domenii experientiale: DLC; DOS; DS
Forma de realizare: Activitate integrata
Timpul de activitate: Consolidare si verificare de priceperi si deprinderi
Mijloc de realizare: Joc didactic, activitate practica
Scopul:
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
- Consolidarea priceperii si deprinderii de a lipi si asambla diferite materiale pentru a realiza o
lucrare practica inspirata din natura.

I. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)


Domeniul limba si comunicare (DLC)
Tema: Surprizele primaverii
Mijloc de realizare: joc didactic
Sarcina didactica:
- formularea de propozitii simple sau dezvoltate cu cuvintele descoperite;
- despartirea cuvintelor in silabe, precizarea numarului de silabe a cuvintelor date;
Elemente de joc:
- Miscarea, aplauzele, surpriza, ghicitorile, bulinele buburuzei,
recompensele.
Obiective operationale:
O1 - sa ghiceasca dupa cateva caracteristici esentiale insectele;
O2 - sa foloseasca corect singularul si pluralul substantivelor;
O3 - sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
O4 - sa desparta cuvintele in silabe, precizand numarul de silabe din care este format fiecare
cuvant;
O5 - sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor.
Domeniul om si societate (DOS)
Tema: "Gradina primaverii"
Mijloc de realizare: asamblare si
Obiective operationale:
O7 - sa combine materialul didactic primit potrivit temei;
O8 - sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior: lipire, asamblare;
O9 - sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei;
O10 - sa gaseasca utilitate obiectelor realizate in cadrul activitatii practice.
Strategii didactice:
Metode si procedee:
explicatia, demonstratia, conversatia euristica, exercitiul, metoda activa Piramida, metoda
analitico-sintetica, problematizarea, munca in echipa si independenta, jocul, intrecerea,
Turul galeriei.

Universitatea Dimitrie Cantemir


Forma de organizare: Frontal, pe echipe, individual.
Resurse: - Umane: educatoarea si grupa de copii;
- Temporale: 60 min.
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008;
Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005.
Activitatea integrata in gradinita. Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar, Editura Didactica, Bucuresti, 2008.
FLORICA MITU; STEFANIA ANTONOVICI, Metodica activitatilor de educarea limbajului in
invatamantul prescolar, Editura Humanitas, 2005.

Scenariul zilei
Programul zilei începe cu „Întâlnirea de dimineaţă”. În timpul acestei activităţi, copiii formează
un semicerc în zona centrului tematic, pentru a relaţiona în bune condiţii. Salutul: ”Dimineaţa a
sosit / toţi copiii au venit. / În semicerc să ne adunăm, / Cu toţii ne salutăm.”
După salut, se face prezenţa zilnică: ”Toate florile-s aici / Toate sunt prezente / Dar cine, cine
nu-i aici?”
Activitatea de grup: ajutaţi de educatoare, copiii completează Calendarul naturii, precizând luna,
ziua şi fenomenul meteo observat.
Noutatea zilei: ”Azi, când am intrat, am găsit o scrisoare pentru voi. Puteţi afla cine a scris-o
dacă raspundeţi la ghicitoare.
Ghicitoare: Ziua s-a mărit/Zăpada s-a topit,/Grădina a-nverzit,/Ce anotimp a sosit?
-Primăvara!
-Doriţi să deschidem scrisoarea?
Se citeşte scrisoarea de la Zâna Primăverii care îi anunţă pe copii că e la curent cu tot ce au
învăţat despre ea:
“ Dragi copii,
După cum aţi ghicit, eu sunt Zâna Primăvara şi am aflat despre voi multe lucruri
minunate. De aceea v-am trimis o cutie mică prin intermediul poştaşului, care să vă ajute la
activităţile de astăzi şi în primul rând să aflaţi lucruri noi despre mine. În cutie veţi găsi
surprize minunate care cu siguranţă o să vă placă.
Cu drag,
Zâna Primăvara!”

Se prezintă centrele de interes şi sarcinile de lucru. Copiii sunt orientaţi către centre, cântând
„Înfloresc grădinile”. (Tranziţia)
SECTOARE:
1) Artă - ” Micii artişti” - colorare de imagini;
2) Bibliotecă – “Decoram rochita Primaverii” - fişă grafisme
3) Construcţii- ” Palatul Zânei Primăvara” - joc de construcţii

Rutină: gustarea copiilor.


După gustare, educatoarea pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar activităţii integrate.
EVENIMENTU CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE SI MIJLOACE DE FORMA DE EVALUARE
L DIDACTIC PROCEDEE INVATARE ORGANIZARE

Moment Asigurarea conditiilor pentru activitate:


organizatoric aerisirea salii, pregatirea materialului didactic,
aranjarea mobilierului.
Captarea Se realizeaza prin prezentarea scrisorii de la Conversatia Copil Frontal
atentiei Zana Primavara. costumat în
Dupa terminarea citirii scrisorii, apare pe Povestirea buburuză
neasteptate o buburuza.
"Primavara, zana buna, Vantul Surpriza
mare calator
Sunt o mica buburuza M-a
luat cu el in zbor,
Necajita si confuza, M-a
invartit si m-a sucit
Stand pe frunza obosita Fara
buline m-am trezit!"
Anuntarea Se prezinta copiilor tema si obiectivele propuse. Conversatia Frontal Orala;
temei si Pentru ca buburuza sa-si recapete bulinele
enuntarea pierdute, noi o vom ajuta desfasurand jocul Explicatia Frontală
obiectivelor "Surprizele primaverii".
activitatii In jocul nostru de astazi, veti descoperi mai
multe surprize aduse de mine, trebuie sa
rezolvati corect sarcinile raspunzand la ghicitori,
sa formulati corect propozitii, sa despartiti
cuvintele in silabe, apoi vom poposi in gradina
mea de flori, unde va asteapta si alte surprize.

Dirijarea Pentru a gasi bulinele Buburuzei, ne vom imparti Explicatia Pe grupuri


invatarii pe echipe - echipa Fluturasilor si echipa Aprecieri
albinelor. Fiecare surpriza are mai multe sarcini, verbale
pe care voi va trebui sa le rezolvati, iar Buburuza Ecusoane cu individuale
primeste o bulina de la echipa castigatoare. fluturi si
Aveti grija sa respectati si regulile clasei! Demonstraţia albine;

Explicarea regulilor jocului


Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa
fluturașilor și echipa albinelor. Voi numi pe rând
câte un copil de la fiecare echipă care va rezolva Aprecieri
sarcinile de lucru din cadrul probelor. Pentru colective
fiecare răspuns corect, echipa din care fac parte
copiii va primi câte o bulina neagra pentru a fi cosul
asezata pe aripile buburuzei. La sfârșitul jocului, Primăverii
se declară câștigătoare echipa care a dat cele
mai multe răspunsuri corecte.

Jocul de probă
Un copil va începe jocul și voi urmări dacă au
fost înțelese regulile. La joc participă copiii
numiți de educatoare.
Executarea jocului propriu-zis
PROBA 1
Ghicitori despre primavară plicuri,
ghicitori
PROBA 2 scrise;
Despărţiţi în silabe cuvintele:
1) fluture, zambila, mazăre;
2) albină, narcisă, ridiche;

PROBA 3 Alcatuim propozitii care să conţină


cuvintele:
1) rândunică, iarbă;
2) barză, flori;
bulinele
Complicarea jocului Buburuzei
PROBA 4 –probleme ilustrate
1) ”Pe o creangă înflorită
Stau 5 păsări și discută.
Mai vine una curioasă.
Câte sunt acum? Sunt…”

2) ”3 albine mititele
Au pornit s-adune miere.
Încă una vine-n zbor
Să le sară-n ajutor.
Hai copile, spune tare,
Câte albine avem? Știi oare?”

3) ”Într-o dimineață-n zori


Dorm 5 buburuze-n flori
CUPRINS
PROIECT DE LECTIE......................................................................................................................................1
"SURPRIZELE DIN GRADINA PRIMAVERII"....................................................................................................1
I. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)........................................................................................1
Scenariul zilei...............................................................................................................................................3

BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008;
Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005.
Activitatea integrata in gradinita. Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar,
Editura Didactica, Bucuresti, 2008.

FLORICA MITU; STEFANIA ANTONOVICI, Metodica activitatilor de educarea limbajului in


invatamantul prescolar, Editura Humanitas, 2005.

Evaluarea Fiecare copil se poate autoevalua prin


raportare la rezultatele obţinute de colegii lui,
Se realizează evaluarea lucrării
participă la analizarea acţiunilor desfăşurate în
colective, evidenţiind efortul colectiv şi
sectoare, face aprecieri despre activităţile
individual al copiilor.
celorlalţi.

Amenajarea unei miniexpoziţii cu lucrările zilei.

S-ar putea să vă placă și