Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: Coita Cecilia Florina


Grădiniţa: Efrata, Hidișelu de Sus
Nivel: I, Grupa mică ,,Mămăruțele”
Tema de studiu: Ce şi cum vreau să fiu
Tema proiectului: Eu şi lumea mea
Tema săptămânii: Eu și familia mea
Tema zilei: „De-s băiat, de sunt fetiță, am venit la grădiniță”
Forma de realizare: Activitate integrată- ALA + ADE (DŞ+DEC)+ADP
Activitate integrată: Grădinița de copii
Plină e de jucării.

Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

I. SALUTUL
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare. Copiii sunt aşezaţi în semicerc în faţa panoului.
Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, mămăruțelor! Copiii răspund: ,,Bună dimineaţa!”
Se intonează salutul de dimineață:, drăguţi fluturaşi!
„În cerc toţi ne aşezăm

1
Şi apoi ne salutăm
Să vedem cine-i prezent
Poate cine e absent
Să ne-ncânte cineva
Cu povestioara sa.
Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu nori, ploaie, vânt, furtună
Mai bine cu vreme bună:”

II. PREZENȚA
Dimineata, la sosirea la grădiniţă, fiecare copil îşi aşează poza de la panoul cu copii prezenţi.
Un băiat va numi fetiţele- mămăruță prezente, iar o fetiţă va numi băieţii- mămăruță prezenţi.

III. CALENDARUL NATURII


Se lucrează pe panoul mare:
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea ?
- În ce anotimp suntem?

Tranziții:
Eu acasă-s cel mai mic

2
Dar aici sunt un voinic
Cuminți în rând ne așezăm
Și spre mese ne îndreptăm.

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Științe
Subiectul activității: „Ce am eu, ce ai tu?”
Mijloc de realizare: sortare
Obiective operaționale: - să identifice corect obiectul din mâna colegului, numindu-l.
Material didactic: jucării din pluș
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii primesc mai multe jucării și diferite obiecte. Se formează perechi și unul dintre ei vor lua în mână o jucarie.
Colegul lui va trebui să numească acel obiect și să caute în coș una asemănătoare.

 Sectorul II: Artă


Subiectul activității: „Jucăria preferată”

3
Mijloc de realizare: hașurare
Obiective operaționale: -să hașureze corect o jucărie pe care o îndrăgesc, utilizând culori adecvate.
Material didactic: fișă de lucru, creioane colorate
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii trebuie să hașureze jucăria pe care o îndrăgesc în culorile potrivite.

Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Activitate matematică
Subiectul activității: „Așează-mă la familia mea”
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective de referință:
-să-și îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la recunoașterea, denumirea obiectelor,
cantitatea lor, clasificarea lor, constituirea de grupuri/mulțimi, pe baza unor însușiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat
sau mai multe simultan.
Obiective operaționale:
O1-să recunoască materialele puse la dispiziție, observându-le;
O2- să formeze mlțimi de obiecte, verbalizând acțiunea efectuată;
O3-să așeze câte un iepuraș fiecărei grupe de obiecte.

4
Mijloace de învățământ: Cutie cu păpuși, mașinuțe, mingi, ursuleți și iepurași
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

Obiective Activități Conținutul științific Strategii didactice


operaționale de Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
O1-să -exerciții de Introducerea în activitate se face cu ajutorul unei cutii care conține și Conversația Cutie cu Recunoaștere
recunoască recunoașter o scrisoare în care o fetiță a amenstecat jucăriile și cere ajutorul păpuși, a corectă a
materialele e copiilor să o ajute să facă ordine și să ducă fiecare jucărie la familia mașinuțe, obiectelor.
puse la ei. mingi și
dispiziție, Intuirea materialului: se observă că în cutie sunt păpuși, mașinuțe, Observația ursuleți
observându-le; mingi și ursuleți.

Anunțarea temei și a obiectivelor: „Astăzi ne vom juca jocul Explicația


„Așează-mă la familia mea”.
Explicarea și demonstrarea regulilor jocului se face de către Explicația

5
educatoare. Se va explica copiilor că ei vor trebui să grupeze jucăriile Demonstrația
de același fel formând grupa păpușilor, grupa mașinuțelor, grupa
mingilor și grupa ursuleților.
Se va desfășura un joc de probă, educatoarea este ajutata de copii Exercițiul
insistând pe regula jocului, pe sarcină și pe verbalizare, apoi se trece
O2- să formeze -exerciții de la desfășurarea propriu-zisă a jocului: Formarea
mlțimi de formare de  Așează păpușile la grupa lor. corectă a
obiecte, mulțimi  Așează mașinuțele la grupa lor. mulțimii de
verbalizând  Așează mingile la grupa lor. obiecte.
acțiunea  Așează ursuleții la grupa lor.
efectuată:
O3-să așeze -exerciții de În complicarea jocului copiii observă că pe lângă jucării, în cutie se Problematiza Iepurași de Raportarea
câte un iepuraș raportare a mai află și câțiva ursuleți pe care trebuie să pună câte unul la fiecare rea pluș numărului la
fiecărei grupe unui număr grupă. cantitate.
de obiecte. la cantitate
Încheierea activității: Se fac aprecieri globale și individuale asupra Conversația
calității execuției jocului.

Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

6
Domeniul experiențial: Estetic și creativ
Categoria de activitate: Activitate muzicală
Subiectul activității: „Bună dimineața, dragă grădiniță”
Mijloc de realizare: cântec
Obiective de referință:
-să asocieze mișcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia
-să acompanieze ritmic cântecele
Obiective operaționale:
O1-să enumere cel puțin trei caracteristici ale grădiniței, cu ajutorul imaginilor;
O2-să execute corect exercițiile de respirație, ritmice și melodice, sincronizate și la comandă;
O3-să interpreteze corect linia melodică a cântecului „Bună dimineața, dragă grădiniță”;
O4-să intoneze corect și expresiv textul cântecului „Bună dimineața, dragă grădiniță”, atât în colectiv cât și individualMijloace de învățământ:
Metode și procedee:
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

7
Obiective Activități Strategii didactice
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
O1-să enumere cel -exerciții de Introducerea în activitate: Prezentarea unor imagini reprezentând Observația Imagini cu Corectitudinea
puțin trei enumerare a grădinița. Se intuiesc imaginile și cu sprijinul întrebărilor copiii vor Conversația grădinița răspunsurilor
caracteristici ale unor descrie imaginile observate. la întrebări.
grădiniței, cu caracteristic
ajutorul i specifice
imaginilor; grădiniței
Anunțarea temei și a obiectivelor: „Astăzi vom învăța un cântec care
se numește „Bună dimineața, dragă grădiniță”.
-exerciții de Familiarizarea cu conținutul cântecului: „În acest cântec este vorba Expunerea Familiarizarea
familiarizar despre un băiat și o fetiță care vin la grădiniță.” copiilor cu
e a copiilor textul
cu textul cântecului.
cântecului
O2-să execute -exerciții de „Pentru a cânta cât mai frumos, vom face câteva exerciții de încălzire Demonstrația Executarea
corect exercițiile omogienizar a vocii: Exercițiul corectă a

8
de respirație, e a vocii -exerciții de respirație: mirosim floarea, suflă vântul exercițiilor
ritmice și -exerciții ritmice: bătăi din palme pentru
melodice, -exerciții melodice: scurte fragmente muzicale din cântecul ce omogienizarea
sincronizate și la urmează a fi învățat (se intonează linia melodică cu „la, la, la” și nu vocii.
comandă; cu versurile din cântec).
-exerciții de Interpretarea model a cântecului va fi făcută de către educatoare. Audiția Audierea
audiere a Bună dimineața, cântecului.
cântecului Dragă grădiniță!
Un băiat ți-aduce mama
Și are și-o fetiță.

Băieții: Eu sunt cel mai mare


Vezi că-mi șade bine!
Fetițele: Dar nici eu nu-s mititică
Uită-te la mine!
O3-să interpreteze -exerciții de Învățarea cântecului de către copii: Recit cântecul în întregime, apoi Exercițiul Interpretarea
corect linia intonare a îl vom învăța pe strofe împreună cu linia melodică. Intonăm de două- corectă a
melodică a cântecului trei ori primele două versuri până observ că au receptat textul și linia cântecului.
cântecului „Bună melodică. Continui cu următoarele două versuri, reluând apoi prima
dimineața, dragă strofă. La fel se procedează cu tot cântecul. Ulterior repet cu copiii
grădiniță”; cântecul integral.

9
O4-să intoneze -exerciții de Organizez un concurs „Cine cântă mai frumos”. Copiii vor interpreta Exercițiul Interpretarea
corect și expresiv interpretare cântecul pe grupe, apoi individual. corectă și
textul cântecului a cântecului expresivă a
„Bună dimineața, pe grupe și cântecului
dragă grădiniță”, individual „Bună
atât în colectiv cât dimineața,
și individual. dragă
În încheierea activității se vor face aprecieri generale privind modul grădiniță”.
de comportare a copiilor la activitate.

10
ALA 2: Joc de mișcare

Subiectul activității: „Cine ajunge primul?”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
Mijloace de învățământ: jucării
Metode și procedee: explicația, demonstrația
Obiective operaționale: -să parcurgă corect traseul, îndreptându-se spre locul unde se află educatoarea.
Desfășurarea activității: Copiii sunt împărțiți în două grupe. Fiecare grupă are în față câteva obstacole (jucării) pe care le vor ocoli în alergare
dupa care se întorc la echipa sa. Este câștigătoare echipa care termină prima de parcurs traseul.

11

S-ar putea să vă placă și