Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 28.09.2015
PROFESOR : PROF. INVAT. PRESC. DUMITRACHE IONICA
GRADINITA : CU P.P. NR.17 (STRUCTURA 11), FOCSANI
NIVEL I : GRUPA MICA
TEMA ANUALĂ : “CINE SUNT / SUNTEM ?”
SUBTEMA : ,, EU ŞI LUMEA MEA ’’
TEMA SAPTĂMÂNII : «  FAMILIA MEA »
TIPUL ACTIVITĂŢII : FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI
FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ
CATEGORII DE ACTIVITĂŢII : D.Ş. + D.O.S.

1.D.Ş.: Activitate Matematică „ Aşează-mă la familia mea!”- joc didactic


2. D.O.S. Activitate practică: „ Album de familie”- lipire

SCOPUL ACTIVITĂŢII 
- Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mulţimi, sesizarea, observarea şi numirea unor însuşiri comune elementelor unei
mulţimi ;
-Aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia şi atribuţiile fiecărui membru al familiei,
utilizând experienţa acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă.
- Dezvoltarea gustului estetic şi a îndemânării

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
să formeze mlţimi pe baza unor criterii cerute ( mărime, culoare, formă)
să verbalizeze acţiunea efectuată;
să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime;
să recunoască materialele puse la dispiziţie;
să realizeze lucrări practiv- aplicative respectând cerinţele
FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe grupuri mici şi individuală

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,dialogul, jocul liber, jocul
dirijat, munca în echipă;
Resurse materiale: panouri cu imagini, jucării, fişe, lipici, albume.
Forme de organizare: pe grupe
Elemente de joc: simularea, mişcarea, aplauze, bătăi din palme, sunetul clopoţelului
Sarcina didactică: să separe mulţimi după un criteriu precizat; intuirea şi caracterizarea submulţimilor unei mulţimi date.
Regula jocului: educatoarea precizează criteriul de grupare cerut, iar la semnalul educatoarei copii din echipă rezolva
sarcina.

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment organizatoric Pregatirea materialului. Conversatia Corectitudinea


Aranjarea mobilierului. Pregătirea panourilor pe cele 4 raspunsurilor.
grupe de copii.
Intrarea copiilor in sala de grupa.
2. Captarea atentiei După întâlnirea de dimineaţă care a cuprins salutul,
calendarul naturii şi noutatea zilei când i-am anunţat pe Conversatia Atentia,
copii programul pe care îl vom desfăşura,voi organiza copiii promptitudinea
în 4 echipe. Legat de tema săptămânii « Familia mea », li se raspunsurilor.
prezintă copiilor cele 4 panouri pe care sunt reprezentate Elementul surpriza
simbolic familia păpuşilor, familia iepuraşilor familia Paiaţa Observarea
maşinilor şi familia mingilor. comportamentului
Va sosi in clasă surpriza activitatii – Paiaţa. Ea va aduce copiilor.
copiilor o cutie în care sunt multe jucării amestecate.
3.Anunţarea temei şi a Paiaţa motivează că a amestecat jucăriile şi îi roagă pe copii Conversaţia
obiectivelor să o ajute să ducă fiecare jucărie la familia ei. Explicaţia
Se intuieşte materialul didacticde către copii, se observă că
sunt păpuşi, iepuraşi, maşini, mingi. Se anunţă titlul jocului:
„ Aşează-mă la familia mea” şi obiectivele operaţionale.
4. Explicarea şi Se va explica copiilor că vor trebui să grupeze jucăriile de Exlicaţia Aprecieri verbale
demonstrarea jocului acelaşi fel formând grupa păpuşilor, grupa iepuraşilor, Demonstraţia
Jocul de probă grupa maşinilor şi grupa mingilor şi apoi vor trebui duse la Exerciţiul
familia lor, dar nu toate odată ci respectând griteriul de
grupare cerut de Paiaţă. Se va desfăşura un joc demonstrativ Grupe de jucării
educatoarea ajutată de copii insistând pe regula jocului, pe
sarcină şi pe verbalizare.
Se introduc elementele de joc aplauzele şi încurajările,
precizând condiţiile întrecerii :câştigă echipa care adună cât
mai multe buline roşii, drept recompensă pentru răspunsurile
corecte.
5. Desfăşurarea jocului Pentru fiecare variantă de joc există câte un criteriu de Exerciţiul Aprecieri verbale
grupare. Mărime - culoare Jocul problematizarea Aplauze
F. P- .Aşează păpuşile mari la familia lor;
F.I. – Aşează toţi iepuraşii cu blăniţă albă. La familia lor
F.M. Aşează la familia maşinilor maşinile roşii.
F. MI. Aşează mingile mici.la familia lor
Se va evalua fiecare răspuns corect prin primirea unei buline
roşii pe panoul familiei respective..
F.P.Aşează păpuşile mici la familia lor;
F.I. Aşează iepuraşii mari la familia lor;
Varianta II F.M. Aşează maşinile mari la familia lor, pe scaun Exerciţiul
F. MI. Aşează mingile galbene în faţa mingilor mici la familia Demonstraţia Aplauze
lor Încurajări
Varianta III F.P. Aşează păpuşile cu părul scurt la familia păpuşilor Exerciţiul
F.I. Iepuraşul care are morcovi groşi aşează-l la familia
iepuraşilor
F.M. Aşează maşinile care au antenă la familia lor.
F. MI. Aşează mingile care au bulinuţe roşii.la familia lor.
Varianta IV F.P. Aşează păpuşile mici lângă căsuţă la familia lor;
F.I. Asează iepuraşii în căsuţă la familia lor;
F.M. Aşează maşina de poliţie în faţă iar maşinile albe în
spatele ei;
F.MI. Aşează pe scaun mingea cea mai mare.;
Complicarea jocului Copiii descoperă că pe lângă aceste jucării mai există şi figuri Explicaţia Observarea
geometrice (pătrate, cercuri, triunghiuri) Problematizarea Comportamentului
F.P.Aşează la familia păpuşilor pătratele care au aceeaşi copiilor
culoare cu costumul tatălui
( pătrate albastre)
F.I. Aşează la familia iepuraşilor cercurile care au aceeaşi
mărime ca nasturii de la bluza mamei iepuras .(cercuri
mici )
F.M. Asează la familia maşinilor figurile care au aceeaşi
formă cu roţile de la maşină (cercuri).
F. MI. Aşează la familia mingilor figurile geometrice care au
aceeaşi formă cu coiful tatălui.(triunghiuri).

Evaluarea Consemnez rezultatele întrecerii,prin numărarea bulinelor


obţinute de fiecare echipă în urma efectuării fiecărei probe. Aprecieri verbale
Încheierea jocului Se fac aprecieri globale şi individuale asupra calităţii Conversaţia
execuţiei jocului; Explicaţia
Se repetă -fixând titlul jocului desfăşurat

Tranziţia

Eu acasă-s cel mai mic


Dar aici sunt un voinic / Cuminţi în rând ne aşezăm.
D.O.S. – ACTIVITATE PRACTICĂ- „ ALBUM DE FAMILIE”
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Materialul este pregătit pe mese.
Introducerea în Copiii se vor aşeza la mese în funcţie de echipa din care au
activitate făcut parte , fiecare masă având un simbol
corespunzător( păpuşi, iepuraşi, maşini, ming
Captarea atenţiei Pe mese vor fi aşezate albume cu fotografii, fişe reprezentând Conversaţia
păpuşi, iepuraşi, maşini şi mingi Voi recita copiilor câteva Explicaţia
versui sigestive despre familie.
”Sora, fratele, mămica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcătuiesc cu toti?
Hai ghiceste daca poti!”
(Familia)

Anunţarea temei şi a Pentru că la activitatea matemmatică ne-am jucat cu familia Explicaţia


obiectivelolr păpuşilor, familia iepuraşilor, familia maşinilor şi familia
mingilor, în continuare vor realiza un album al acestor
familii.
Se va intui materialul didactic(fişe lipici, cariaci, coli colorate,
albume)
Li se anunţă copiilor tema:”Album de familie” şi obiectivele:
să coloreze imaginile; să le lipească pe foi colorate; să le
aşeze în albumul fiecărei familii.

Explicarea şi demonstrarea Explicaţia Observarea


Desfăşurarea Li se explică copiilor că vor colora păpuşi,cei din grupa Demonstraţia comportamentului
activităţii păpuşilor, iepuraşi- cei din grupa iepuraşilor, maşini- cei din Exerciţiul copiilor
grupa maşinilor şi mingi cei din grupa mingilor.După ce le
colorează le vor lipi fe foile colorate şi apoi le vor aşeza în
albumul fiecărei familii.
Exerciţii pregătitoare
Se efectuează exerciţii de încălzile a mîinilor înainte de
începerea lucrului
Realizarea temei de către copii se va face având grijă să
îndrum şi să ofer sugestii pentru a finaliza lucrările conform
cerinţelor stabilite.

Evaluarea După trecerea timpului de lucru voi analiza lucrările Conversaţia Aprecieri orale
împreună cu copiii, dacă au respectat cerinţele date: Analiza produselor
Albumele vor fi aşezate într-o expoziţie la centrul tematic activităţii
„Familia mea”

S-ar putea să vă placă și