Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN Efrata Hidișelu de Sus


EDUCATOARE: Coita Cecilia
GRUPA MICA
CATEGORIA ACTIVITATII: EDUCAREA LIMBAJULUI
TEMA: SCUFITA ROSIE
TIPUL ACTIVITATII: PREDARE
MIJLOC DE REALIZARE: POVESTIRE
DURATA :15-20 MIN
Obiective de referinta

-Formarea deprinderii de a asculta o poveste accesibila varstei si temei de studiu;


-Consolidarea deprinderilor de a formula raspunsuri corecte la intrebarile educatoarei;
-Dezvoltarea unor emotii si sentimente pozitive de bunatate, intrajutorare si curaj;
-Educarea copiilor in spiritul asculatarii parintilor si accentuarea consecintelor neascultarii.

Obiective operationale

-Sa asculte cu atentie continutul povestii;


-Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
-Sa exprime prin cuvinte starile emotionale provocate de intamplarile povestirii.
Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, povestirea;


Mijloace didactice:
 planse;
 carte povesti;
 papusi;
Forme si metode de evaluare:
 evaluare curenta;
 chestionare orala;
 aprecieri verbale;

Forme de organizare:
- frontal;
- individual;

DEMERS DIDACTIC
Nr.Crt. EVENIMENTUL CONTINUT STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC/ETAPELE ACTIVITATII DIDACTICE

1. Moment organizatoric Se asigua conditiile optime pentru


realizarea activitatii (aerisirea salii
de grupa, aranjarea mobilierului in
semicerc)
Intrarea oragnizata a copiilor in sala
de grupa.
2. Captarea atentiei Voi prezenta copiilor o papusa - Conversatia Aprecieri verbale
SCUFITA ROSIE- si le voi spune Explicatia
ca ea a venit in vizita la gradinita
noastra pentru a asculta o poveste.

3. Anuntarea temei Povestea se numeste “Scufita Rosie”


Copii vor repeta titlul povestii de 2-
3 ori pentru a-l retine.
4. Desfasurarea activitatii Povestea va fi expusa cu mare Expunerea
atentie la inflexiunile vocii, in Povestirea
functie de personajele din poveste. Observatia
Apoi se vor prezenta pe rand
plansele care ilustreaza momentele Explicatia
principale din poveste.
Se vor explica cuvintele si expresiile
noi, daca va fi nevoie
5. Consolidarea cunostiintelor Se va incerca repovestirea cu Conversatia Aprecieri verbale
ajutorul planselor. individuale
6. Feed-back Copii vor ordona plansele, Problematizarea Aprecieri
amestecate anterior, intr-o individuale
succesiune logica, isi vor exprima
sentimentele fata de intamplarile din
poveste
7. Incheierea activitatii Ii voi intreba pe copii de cine le-a Aprecieri verbale
placut mai mult in poveste si de ce Buline rosii
le-a placut acel personaj.Se vor face
aprecieri verbale asupra implicarii
copiilor in activitate, globale si
individuale.

S-ar putea să vă placă și