Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: Coita Cecilia Florina


Grădiniţa: Efrata, Hidișelu de Sus
Nivel: I, Grupa mijlocie ,,Mămăruțele”
Tema de studiu: Ce şi cum vreau să fiu
Tema proiectului: Eu şi lumea mea
Tema săptămânii: Am grijă de corpul meu
Tema zilei: Sănătoși și buni
Forma de realizare: Activitate integrată- ALA + ADE (DLC+DEC)+ADP
Activităţi de învăţare:

 ADP:
*Întâlnirea de dimineaţă : Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili în ce anotimp, zi
a săptămânii suntem, ce fenomene ale naturii caracterizează ziua, surpriza zilei- în
buzunăraşul de pe panou, copiii descoperă o imagine cu o fetiţă murdară, care plânge.
*Rutina
*Tranziţii: ritmizare.

 ALA:CENTRE DE INTERES:
 Ştiinţă: Prietenii curăţeniei-vizionare CD
 Artă: Colorează numai imaginile obiectelor care ne dau vitamine
 Bibliotecă: Citire de imagini, selectare de imagini obiecte de uz personal

 ADE:
 DLC: Maricica- povestire;
 DEC: Degeţelele, repetare, joc muzical pe melodia cântecului”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Dezvoltarea capacităţilor de comunicare verbală;
- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a
structurilor verbale orale, a capacităţii de a audia în linişte o povestire;
- Formarea capacităţii de exprimare prin muzică
- Consolidarea capacităţii de socializare şi colaborare;
- Dezvoltarea stimei de sine;
- Facilitarea participării şi implicării active a copiilor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 ALA:
 Ştiinţă:
- Să cunoască importanţa igienei în păstrarea sănătăţii
 Artă:
*Să coloreze numai imaginile cu obiecte de uz personal, respectând conturul dat;
 Bibliotecă:
* Să selecteze, jetoane pe care sunt redate obiecte de uz personal, să utilizeze corect
cărţile, să se exprime în propoziţii corect formulate.

 ADE: povestirea educatoarei „Maricica”


 Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că
 l-a înţeles;
 Să reacţioneze la mesaje transmise prin povestire;
 Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv
 Să utilizeze în exprimare un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical
 Să adreseze întrebări, să răspundă la întrebări

 DEC: Cântec „Degeţelele”


 Să descopere lumea înconjurătoare cu ajutorul auzului;
 Să intoneze cântece pentru copii;
 Să execute mişcări spaţiale sugerate de cântec

STRATEGII DIDACTICE:
Metode: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual.
Mijloace de învăţământ:
ALA: CD, foi, creioane colorate, jetoane, cărţi.
ADE: Păpuşa Maricica, planşe din poveste
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel
3-5 ani;
o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar

SCENARIUL ZILEI

ADP:
*Întâlnirea de dimineaţă :
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu salutul ,,Bună dimineaţa, fetiţe şi băieţi curaţi şi
îngrijiţi!”; se face prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copii prezenţi. Se vor purta
discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, în ce zi a săptămânii suntem, fenomenele care
caracterizează ziua.
Surpriza zilei - în buzunăraşul de pe panou, copiii descoperă imaginea unei fetiţe
murdare, care plânge. Copiii vor fi informaţi că azi vor asculta povestea acestei fetiţe, vor
viziona un CD cu prietenii curăţeniei, vor colora, vom modela şi vor selecta jetoane şi vor citi
în cărticele.
Jocul de grup: „Singurel mă îngrijesc”. Păpuşa Maricica va veni în vizită şi se va juca
împreună cu copiii. Copilul care primeşte păpuşa, va spune cum are grijă să fie curat în
fiecare zi.
La finalul jocului, copiii primesc medalioane de diferite culori şi sunt îndrumaţi spre
centrele pregătite pentru ei: bibliotecă, ştiinţă, artă. Voi explica pe rând copiilor ce sarcini au
de îndeplinit, după care copiii vor lucra în grupuri mici. Voi urmări activitatea copiilor pe
centre şi voi interveni ori de câte ori va fi nevoie, în special la colţul căsuţei pentru a
impulsiona copiii să creeze dialoguri, acţiuni, iar la bibliotecă voi insista pe exprimarea în
propoziţii şi la centru ştiinţă, pentru a ajuta copiii să se descurce cu calculatorul. La
terminarea activităţii pe centre, copiii se vor alinia, recitând următoarele versuri: „ Apa şi
săpunul, sunt prietenii mei,/ Cu ei poţi fi curat, numai dacă vrei. /Spală-te pe faţă, pe ochi, pe
obrăjori /Şi vei fi curat, ca floarea în zori!”. Recitativul va fi elementul de tranziţie pentru
următoarea activitate, ADE.
În încheierea activităţilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului şi
activităţii copiilor, iar copiii vor păstra medalioanele primite.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Momentul -aerisirea sălii
organizatoric
de grupă şi
asigurarea unui
climat benefic
pentru
desfăşurarea
activităţii;
-pregătirea
centrelor şi a
materialelor
necesare
2. Captarea Descoperirea imaginii cu fetiţa -explicaţia;
-conversaţia;
atenţiei murdară care plânge.Se poartă o
-frontal;
scurtă conversaţie cu copiii
referitoare la motivul supărării
fetiţei.
3.Reactualizare Copiii primesc medalioane şi se -pe centre; -urmăresc cu
-explicaţia;
a cunoştinţelor deplasează la centrele de interes. atenţie explicaţiile
-conversaţia;
Le prezint copiilor cele trei centre
date;
şi după ce toţi copiii şi-au ocupat -se urmăreşte
locul, explic pe rând sarcinile de realizarea corectă
lucru pentru fiecare centru şi a sarcinilor;
anume:
Centrul „Ştiinţă”- vizionare CD-
Prietenii curăţeniei. Se alege un
lider care va lucra pe calculator
- Copiii au ca sarcină să citească
imaginile, să descrie prietenii
curăţeniei, să intervină în discuţii
emiţând păreri.
Centrul,,Artă”
- Copiii au ca sarcină să coloreze,
respectând conturul, numai
obiectele de uz personal redate pe
foaia de lucru.
Centrul „Bibliotecă”
- Unii copii vor selecta jetoanele
pe care sunt redate obiecte de uz
personal, iar alţii vor „citi”în
cărticele despre acestea.
Voi face o scurtă evaluare a
activităţii copiilor pe centre, după
care, se va face tranziţia spre
următoarea activitate prin
recitativul „Prietenii mei”.

4. Anunţarea - Copii, pentru că aţi lucrat foarte -conversaţia;


-explicaţia;
temei frumos la centrele de activitate, v-
am pregătit o surpriză. Păpuşa
Maricica ştie o poveste foarte
frumoasă şi un cântecel la fel de
frumos, pe care o să ni le spună şi
nouă. O să cântăm cântecelul
”Degeţelele”, apoi vom asculta
povestea „Maricica”, iar la sfârşit
ne vom juca un joc drăguţ.
5. Dirijarea Cântecul”Degeţelele” -conversaţia; -urmăresc şi
Pentru a putea cânta corect şi - explicaţia;
învăţării apreciez modul în
exerciţiul
frumos, o să facem câteva exerciţii
care copiiii
pentru încălzirea vocilor.
intonează
- Se audiază CD-ul cu cântecul
- Educatoarea intonează integral cântecul
cântecul, după care explică unele
cuvinte: mânjesc, înţep.
- Educatoarea intonează refrenul şi
prima strofă a cântecului, după
Aprecieri verbale
care copiii vor cânta de două-trei
şi prin aplauze
ori;
-Educatoarea intonează refrenul şi
primele două strofe, după care şi
copiii vor intona de 2-3 ori
-Educatoarea intonează tot
cântecul, după care şi copiii vor
-explicaţia;
intona de 2-3 ori
-demonstraţia;
- Se intonează cântecul pe grupuri
mici şi individual.

Povestire:
Voi reda povestirea ”Maricica”cu
-observarea
ajutorul păpuşii.
comportamentului
Voi prezenta copiilor un set de
non verbal
planşe care ilustrează momentele
-aprecieri;
mai importante din povestire şi voi
adresa copiilor întrebări, ajutându-i
să redea conţinutul povestirii pe
fragmente Voi insista asupra
comportamentelor fetiţei Maricica
şi a colegilor ei, precum şi a
consecinţelor faptelor Maricicăi.
6. Asigurarea Copiii vor forma un cerc şi ne vom Explicaţia, Urmăresc modul
Demonstraţia,
feed-back-ului juca jocul muzical pe melodia în care copiii
Exerciţiul
cântecului execută mişcările
sugerate de textul
cântecului
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra -conversaţia; -aprecieri verbale;
-recompense.
activităţii comportamentului copiilor, a
modului în care au intonat
cântecul, au audiat povestea şi au
redat-o pe fragmente, cum au
participat la jocul muzical.
Păpuşa Maricica le spune copiilor
că pot păstra medalioanele primite,
drept recompensă.

S-ar putea să vă placă și