Sunteți pe pagina 1din 9

Data:

Gradinita:
Grupa: Mare
Profesor:

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALA DE STUDIU: Cum este, a fost si va fi pe pamant?


TEMA PROIECTULUI: Calatori in timp
SUBTEMA: Ovipui-ciclul vietii!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate: ADP+ALA+ADE
TEMA ACTIVITATII: “Lumea Ovipui”
TIPUL ACTIVITATII: Fixare si consolidare de cunostinte
CATEGORII DE ACTIVITATE:

ADP: Intalnirea de dimineata: salutul, prezenta, calendarul naturii,


joc: “Casuta cu surprize”
ADE: DLC : Joc didactic ,,Ajutor”
DEC : Pictura-« Aici locuiesc eu »
ALA: JOC DE MASA : “Lacul lui Ovipui”
CONSTRUCTII:”Casa Ovipui”
BIBLIOTECA: ”Ovipui, filmul vietii”-lipire
JOC DISTRACTIV: “Broscutele infometate”

SCOPUL ACTIVITATII:

 Verificarea cunostintelor referitoare la formularea de propozitii


 Formarea deprinderilor copiilor de a lucra individual si in echipa.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

 Sa lipeasca imaginile, respectand ciclul vietii;obiectivul se considera realizat daca toti


copiii din echipa lipesc corect imaginile;
 Sa aseze broastele si ratele pe lac, respectand regulile propuse; obiectivul se considera
realizat daca toti copiii realizeaza sarcina;
 Sa construiasca casa Ovipui, respectand modelul dat; obiectivul se considera realizat daca
toti copiii din echipa construiesc sarcina;
 Sa gaseasca jumatatea potrivita a oului ;obiectivul se considera realizat daca toti copiii
realizeaza sarcina;
 Sa verbalizeze actiunea derulata; obiectivul se considera realizat daca toti copiii isi
descriu actiunile
 Sa gaseasca diminutivul vietuitoarei descoperite; obiectivul se considera realizat daca 10
din 13 copii realizeaza sarcina;
 Sa picteze mediul de viata, respectand indicatiile;obiectivul se considera realizat daca toti
copiii picteaza;
 Sa duca lucrarea la bun sfarsit,pastrand aspectul ingrijit al acesteia;obiectivul se considera
realizat daca 10 din 13 copii isi finalizeaza lucrarea;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDE DIDACTICE : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,


jocul, problematizarea
MATERIALE DIDACTICE: imagini cu vietuitoare care ies din ou, carton, broaste, rate,
lipici, zar, set lego, casa ou, carduri colorate, tempera, pensule, recompense
SARCINA DIDACTICA: Stabilirea diminutivului si alcatuirea de propozitii
REGULILE JOCULUI: Fiecare copil va cauta jumatatea potrivita a oului, va stabili
diminutivul si va alcatui propozitii.
DURATA :1 h 30 min

BIBLIOGRAFIE: -,,Curriculum pentru invatamantul prescolar”


SCENARIUL DIDACTIC

Copiii sunt invitati de educatoare in Tara lui Ovipui. Acestia vor merge la intalnirea de
dimineata in locul deja cunoscut lor unde se vor saluta; se completeaza panoul de prezenta si
calendarul naturii.

Se poarta o scurta discutie: Cum este vremea astazi? In ce anotimp suntem?

Educatoarea le prezinta copiilor oul lui Dino si le spune ca in acest ou si-au gasit adapost mai
multe animalute. La fiecare fereastra se ascunde cate un animal caruia copiii trebuie sa ii ureze
bun venit. Fiecare copil primeste un card care il va ajuta sa deschida fereastra.

Deoarece toti copiii s-au bucurat sa ii primeasca pe musafiri, vor descoperi in functie de
culoarea cardului cateva surprize, jocurile liber-alese.

Copiii se vor indrepta spre centre, unde vor observa materialele si li se vor explica regulile
jocurilor.

JOC DE MASA : “Lacul lui Ovipui”


Copiii au pe frunze de nufar cate cinci rate/broaste. Pe rand, vor da cu zarul si vor duce pe lac
broasca/rata corespunzatoare culorii de pe fata zarului. Cel care duce primul toate cele cinci
vietuitoare pe lac este declarat castigator.

CONSTRUCTII: ”Casa Ovipui”


Folosind piese lego, fiecare copil va realiza o casa din Tara Ovipui, respectand modelul dat.

BIBLIOTECA: ”Ovipui-filmul vietii”


Fiecare copil va selecta de pe masa imaginile corespunzatoare unei vietuitoare, in functie de
culoarea filmului, si va lipi imaginile, respectand ciclul de viata al acesteia. Filmul il va decora
apoi cu patrate, respectand codul dat.

Cand toti copiii vor indeplini sarcina propusa, vom iesi din sala de grupa cantand.

TRANZITIE:

Unul dupa altul


In rand ne-asezam
Tinem bine pasul
Parca defilam
Iar in fruntea noastra
... in cap de rand
Dupa ea vin altii
Veseli toti, cantand!

DLC: Joc didactic “Ajutor”

La intoarcerea in clasa fiecare copil va primi o jumatate de ou.

In cosul din clasa va gasi cealalta jumatate a oului. Cand va reintregi oul, pe spate va descoperi
o vietuitoare care iese din ou.

Copilul va stabili diminutivul pentru fiecare vietuitoare si apoi va aseza imaginea pe tabla,
respectand mediul de viata.

Apoi fiecare copil va formula o propozitie in care diminutivul sa fie la inceputul sau sfarsitul
propozitiei, in functie de cartonasul extras(varianta I ).

Cand toate imaginile vor fi descoperite, in spatele fiecarui mediu de viata vom gasi un personaj
dintr-o poveste cunoscuta. Fiecare copil va spune ceva despre personajul descoperit (varianta
II).

Dupa finalizarea jocului, copiii se vor imparti in trei grupe in functie de mediul de viata al
personajul.

DEC: Pictura “Aici locuiesc eu”

Prima grupa va picta lacul, a doua padurea si a treia casa, respectand indicatiile.

Lucrarile realizate vor fi evaluate prin Metoda Turul Galeriei.

Activitatea se va incheia cu jocul de miscare “Broscutele infometate”.

Joc distractiv: “Broscutele infometate”

Copiii, purtand picioare de broasca, vor sari, la semnal, de pe o frunza de nufar pe alta pentru a
prinde insecte.
EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

Se vor asigura conditiile


Moment optime pentru buna desfasurare a
organizatoric activitatii:
- se va aerisi sala de grupa;
- mijloacele de invatamant vor fi
distribuite in fiecare sector.
Conversatia
Intalnirea de dimineata: - stabilesc copiii
prezenti si absenti
Copiii sunt indrumati sa-si asezand fotografiile
caute fotografia si sa o asezese la acestora in locurile
panoul de prezenta. indicate

Calendarul naturii Explicatia


Se stabileste: In ce anotimp - completeaza cu
suntem acum? Cum este vremea simbolurile potrivite
astazi? calendarul naturii

Noutatea zilei: Copiii descopera


casa surpriza.

Activitate de grup:
Fiecare copil primeste un card
care il va ajuta sa descopere in
casuta un personaj. Copiii vor
purta cu aceste personaje o scurta
conversatie pentru a le ura bun
venit.
Captarea atentiei Copiii sunt anuntati ca fiecare Conversatia
personaj descoperit le-a pregatit o
surpriza.

Anuntarea temei si Se anunta tema: “Lumea Ovipui”


a obiectivelor si obiectivele pe intelesul Conversatia
copiiilor. Explicatia

Dirijarea invatarii Cardurile colorate ii vor conduce


pe copii catre jocurile surpriza.

Se intuiesc materialele de la centre


si se explica sarcinile de lucru.

 Joc de masa : “Lacul lui


Ovipui”
Copiii arunca cu zarul si in Conversatia -executa sarcinile
functie de culoare duc una dintre
cele 5 vietuitoare pe lac. Castiga Explicatia -raspund la intrebari
cel care duce primul toti pionii pe
lac. Demonstratia -respecta regulile
jocului
 Biblioteca: “Filmul Ovipui”
Copiii au pe masa mai multe
imagini, reprezentand ciclul vietii
mai multor vietuitoare. Fiecare
copil isi selecteaza imaginile in
functie de culoare si le aseaza in
ordine, apoi isi decoreaza filmul
cu patrate albe si negre,respectand
codul dat.

 Constructii: “Casa Ovipui”


Fiecare copil va construi,
respectand modelul dat, o casa din
Tara lui Ovipui.
TRANZITII

“Unul dupa altul” -executa pasii


Unul dupa altul sugerati de text
In rand ne-asezam
Tinem bine pasul
Parca defilam
Iar in fruntea noastra
Deea-n cap de rand
Dupa ea vin altii
Veseli toti, cantand!

Vom desfasura jocul didactic


“Ajutor”, ce are ca sarcina
utilizarea corecta a diminutivelor.

a)Explicarea Explicarea si demonstrarea Explicatia


jocului jocului: - asculta sarcina
La intrarea in clasa fiecare copil jocului
va primi o jumatate de ou.
El va cauta in cos cealalta
jumatate a oului, va denumi
imaginea si va stabili diminutivul
cuvantului descoperit.
In functie de mediul de viata al
animalului descoperit, va aseza
oul pe tabla.

b)Executarea Se efectueaza jocul de proba Demonstratia


jocului de proba pentru a se verifica intelegerea
sarcinii.
Jocul

c)Executarea Respectand regula jocului,copiii


propriu-zisa a vor gasi diminutivele si vor aseza
jocului toate animalele pe tabla, apoi vor -participa la joc
formula cu acestea cate o Explicatia impreuna cu ceilalti
propozitie, in cadrul careia colegi
cuvantul sa fie folosit la inceput
sau la sfarsit, in functie de
cartonasul extras(varianta I).
d)Complicarea In spatele fiecarui mediu de viata
jocului de pe tabla, vom descoperi un -respecta regulile
personaj dintr-o poveste despre jocului
care fiecare copil va trebui sa
spuna ceva.

In functie de mediul de viata al


animalului descoperit, copiii se
vor aseza la mese unde vor realiza
o pictura cu tema “Aici locuiesc
eu.

Mai intai copiii vor denumi


materialele primite.

Se prezinta picturile model si se Explicatia


explica tehnica de lucru. Conversatia

Criteriile de evaluare:
-acurateţea lucrării;
-originalitatea şi bogăţia cromatică;
-finalizarea lucrării.

Inainte de inceperea activitatii,


vom efectua cateva exercitii
pentru incalzirea mainilor:

Batem palmele usor


1,2,3;1,2,3;
Batem palmele cu spor
1,2,3;1,2,3;
Inchid pumnii si-i desfac
Degetelor fac pe plac
1,2;1,2;
Noi suntem acum vioi!
La pian acum cantam
Degetele le miscam
1,2;1,2;
Noi suntem acum vioi!

Va fi dat semnalul de începere a


lucrului.
În timp ce copiii lucrează, vor fi
îndrumaţi şi încurajaţi atât
individual cât şi frontal.

Evaluarea lucrarilor se va realiza


prin metoda Turul galeriei.

Joc distractiv:
“Broscutele infometate” Explicatia
Copiii incalta labele de broasca si Conversatia
Obtinerea la semnalul “broscute infometate”
performantei fiecare broscuta va prinde cu
limba lipicioasa o insecta si o va
duce in lac.

Se fac aprecieri asupra modului


Incheierea de desfasurare a activitatilor si a Conversatia
activitatii comportamentului copiilor in
cadrul grupului.

S-ar putea să vă placă și