Sunteți pe pagina 1din 7

GRUPA : MARE / NIVEL II

GRADINITA : GRADINITA MARY POPPINS

EDUCATOARE : BERBECEL MADALINA CIPRIANA

DATA : 17 FEBRUARIE 2020

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALA DE STUDIU : “Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?”

DOMENIUL DE ACTIVITATE : Domeniul stiinte

CATEGORIA DE ACTIVITATE : Cunoasterea mediului

TEMA ACTIVITATII : “Sistemul solar”

TEMA SAPTAMANALA : “ Printre stele “

TEMA PROIECTULUI : “ Calator prin Univers “

MIJLOCUL DE REALIZARE : Povestea educatoareiMIJLOCUL DE REALIZARE : “ LECTURA DUPA IMAGINI “

TIPUL ACTIVITATII : Consolidare


SCOPUL ACTIVITATII : Dezvoltarea capacitatii de a percepe in mod sistematic imaginile, antrenarea deprinderii da a analiza
continutul thematic si de a sintetiza informatiile insusite, prin utilizarea unui limbaj adecvat.

COMPETENTE DERIVATE :

- sa priveasca cu atentie imaginea pregatita;

-sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii, folosind pronumele
interogative:”CE?”,”CINE?”,”CAND?”,”UNDE?”,”DE CE?”;

-sa identifice elemente specifice sistemului solar:soare,planete,orbite,sateliti. STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode si procedee : conversatia, observatia , explicatia,


b) Mijloace de invatamant : Laptop, videoproiector, smart board, imagine. Cutiuta magica, bagheta
c) Forme de organizare : frontal, individual

DURATA : 20 MINUTE

BIBLIOGRAFIE

1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2009


2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”.
3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves.
4. Suport de curs: „Metode interactive de grup”,
5. Breben S., Gancea E.,Ruiu G.,Fulga M.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura
Arves,Craiova,2002
SECVENTELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITATII
DIDACTICE METODE SI MIJLOACE DE
PROCEDEE INVATAMANT
Momentul Pentru buna desfasurare a activitatii se aeriseste sala de grupa,
organizatoric scaunelele sunt asezate in forma de semicerc, se pregateste
materialul necesara si copiii sunt introdusi in liniste in sala.

Captarea atentiei Educatoare impreuna cu prescolarii vor purta impreuna o Conversatia Carti Univers
mica discutie despre univers.
-La ce va ganditi cand auziti ,,univers”?
-Stele,planete,meteoriti,cer,lumina,
intuneric,etc.
Vor aparea si multe intrebari si concluzii
Concluzia lor:
Universul este constituit din tot ce exista oriunde in spatiu si in
timp.
Universul cuprinde Pamantul cu tot ce se afla pe el, tot ceea ce
este in Sistemul solar, toate stelele intre care si Soarele.
Anuntarea temei, a Prescolarii sunt anuntati ca vor desfasura o activitate Conversatia Cutiuta magica
scopului si interesanta folosind materialele pregatite (o plansa mare ce Bacheta
obiectivelor cuprinde Sistemul solar).
Prescolarii vor deschide cutia,, fermecata” in care se afla
bagheta magică, necesara pentru formarea grupelor de lucru si
explic copiilor regulile jocului. Va raspunde doar copilul atins cu Explicatia
bagheta magica de catre doamna educatoare.

Prescolarii sunt indemnati sa priveasca cu atentie imaginea


de pe smart board pentru a descoperi impreuna cu educatoarea,
lucruri noi despre sistemul solar
Prezentarea Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de Conversatia
continutului si dirijarea semicerc,iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele.In mijloc este
invatarii asezata o steluta mare,iar peste ea se aseaza o imagine mare Laptop
ce reprezinta Sistemul solar .Celelalte 5 stelute mici se aseaza in Videoproiector
jurul stelutei mari,atentionand copiii ca pe fiecare steluta este Observatia Imagine
scrisa cate o intrebare,cu culori diferite.Intrebarile folosite
sunt:CE?,CINE?,UNDE,CAND?,DE CE?
Astfel,copiii vor retine ca intrebarea „CE?”este scrisa cu rosu,
„CINE?” cu culoarea verde, „CAND”cu culoarea roz, „UNDE?”cu Conversatia
culoarea albastra si „DE CE?” cu culoarea portocalie.

Educatoare va atinge cu bagheta magica 5 copii,care la randul Observatia


lor,isi aleg fiecare cate o steluta cu o intrebare.
Pe rand,educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le
explica modul de lucru:fiecare copil ce si-a ales o steluta ,isi
alege alti 3-4 parteneri cu care formeaza o echipa.

Fiecare echipă trebuie sa gaseasca cat mai multe intrebari


referitoare la imaginea prezentata,folosind intrebarea de pe
steluta aleasa.
Obtinerea performantei Toti copiii privesc cu interes tabloul cu Sistemul solar si Problematizarea
formuleaza,in grup, cat mai multe intrebari legate de imagine. Proba orala.
Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile Conversatia Descrierea
descoperite.se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, materialului pregatit
CINE, UNDE, CAND, DE CE). si a sarcinilor de
Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaxa intrebarile lucru.
celorlalte grupuri, acestia raspund, si astfel se stimuleaza
activitatea grupelor.

CE ? Problematizarea
-Ce vedeti in acest tablou?
-Ce ne spun aceste cercuri?(orbite)
-Ce culori au planetele?
-Ce ne spun aceste culori?
-Ce forma au planetele?
-Ce nume au planetele?
-Ce este sistemul solar?
-Ce este soarele? Explozia stelara

CINE?
-Cine se ocupa de studierea universului?
-Cine se invarte in jurul soarelui?
-Cine da lumina si caldura?
-Cine este satelitul natural al pamantului?
-Cine face parte din Sistemul solar? Dialogul

CAND?
-Cand este zi/noapte?
-Cand este primavera/vara..?
-Cand vorbim despre eclipsa?
-Cand stelele licaresc?

UNDE?
-Unde se afla planeta Mercur?
-Unde obiectele sunt de 6 ori mai usoare?
-Unde nu exista aer,apa?
-Unde omul a reusit sa puna piciorul”?
-Unde se afla planeta Pluton?

DE CE ?
-De ce nu cad stelele ?
-De ce planetele nu se lovesc intre ele ?
-De ce nu exista viata pe alte planete ?
-De ce planeta Pamant se numeste si Planeta Albastra?
-De ce este posibila viata pe pamant?
-De ce cand la noi este zi in America este noapte?
-De ce alterneaza zi/noapte?
-De ce alterneaza anotimpurile?
-De ce luna este luminoasa?
Asigurarea retentiei si Educatoarea se va folosi de cubul Sistemului solar pentru a Conversatia
a tranferului evalua activitatatea. Fiecare faţă a cubului va avea câte o
sarcină,astfel:
1) Descrie Sistemul solar
2)Compară planeta Pamant cu planeta Mercur.
3) Asociază cuvântul soare cu alte cuvinte ce sugereaza
caldura, lumina.
4)Analizează miscarile de rotatie ale pamantului.
5) Aplică informaţiile dobândite despre univers pentru a
explica alternanta anotimpurilor.
6) Argumentează :”Doar pe planeta Pamant este posibila
viata”

Incheierea activitatii Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au studiat. Conversatia
Se aminteste titlul jocului cu cantec invatat la activitatea de
educatie mu-
zicala -,,Sistemul solar”.
Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii.

S-ar putea să vă placă și