Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

,,CALATORIE IMAGINARA
IN COSMOS,,
Elev:Dumbrava Irina,gr.41PR
Profesor:Covali Violeta
Data: 27.12.2023
Grupa: mare

Tema zilei:,,Calatorie in Cosmos”

Forma de realizare:Activitate integrata


Tipul activitatii:Verificare,consolidare,evaluare

Categorii de activităţi de învăţare:

 Activităţi de dezvoltare personală

 Întâlnirea de dimineaţă: „Din tainele universului!”

 Rutine: „Vreau sa stiu!”-deprinderea de a se informa

 Tranziţii: „In Cosmos”-joc cu text si cant


 Activităţi liber alese:

 Bibliotecă: „Cosmosul” – citire de imagini

 Construcţii: “Nava spaţială”

 Artă: „Imagini din Cosmos”– desen,modelaj

 Joc de mişcare: „Ne rotim în jurul Soarelui” (dansul planetelor)

 Activităţi pe domenii experienţiale:

 D.Ş.(Domeniul Ştiinţe): “ Calatorie in Cosmos” – joc didactic

 D.O.S.(Domeniul Om şi Societate): “Soarele” - lucrare colectiva

Scopul activităţii:

 Verificarea si consolidarea cunoştinţelor despre Univers, stimularea interesului


şi a curiozităţii copilului pentru investigarea şi explorarea realităţii
înconjurătoare;

Obiective operaţionale:

 Activităţi de dezvoltare personală:


 O1 : să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite
împrejurări;

 O2 : să sesizeze prezența sau absența unui coleg, recunoscându-i chipul și


numele ;

 O3: să completeze calendarul naturii:anotimpul,luna ziua


data,anul,verbalizand actiunile,marcandu-le prin simboluri;

 Activităţi liber alese


 O1 : sa citeasca imagini din Cosmos”;
 O2 : să verbalizeze corect din punct de vedere gramatical informatiile din
enciclopedii,atlase,reviste;
 O3 : sa coloreze,sa deseneze,sa modeleze utilizand deprinderile specifice
activitatilor artistico-plastice;
 O4 : sa imbine piesele in vederea redarii navei spatiale
 O5 : să manifeste spirit de cooperare in vederea realizarii temei;
 Activităţi pe domenii experienţiale:
 Domeniul Ştiinţe (DŞ) :
 O1 : să identifice elementele specifice sistemului solar: soare, planete,
orbite, sateliti
 O2 sa recunoasca,sa descrie verbal anumite elemente ale
Cosmosului,planetei Pamant
 O3 : să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
O4 : sa compare intre ele corpurile ceresti cele mai reprezentative sub
aspectul marimii,formei,pozitiei spatiale
 Domeniul Om şi Societate (D.O.S.) :
 O1: să recunoască și să utilizeze corect materialele de lucru în vederea
realizării unei lucrări practice;
 O2 : să contureze palmele;
 O3 : să decupeze după conturul dat;
 O4 : să asambleze prin lipire, în ordinea corectă componentele soarelui;
 O5 : sa manifeste spirit de echipa,sa coopereze in vederea realizarii temei;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia,explicatia, exerciţiul, problematizarea,
demonstraţia,braystormingul;
 Mijloace didactice:calculator,videoproiector, imagini, enciclopedii, atlase cu
planetele si corpurile cereşti; globul pământesc,lanterna, stelute
colorate,plastilina,creioane colorate,fise,hartie ,forfecute,lipici
 Elemente de joc : surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, închiderea şi
deschiderea ochilor, bătăile din palme;
 Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe echipe.
 Locul de desfăşurare: sala de grupă.
 Durata: o zi.
Resurse bibliografice:
 Curriculum-ul pentru educatie timpurie;
 Piramida cunoaşterii – repere metodice în aplicarea curriculum-ului preşcolar;
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu „ Întâlnirea de dimineaţă “.
În timpul acestei activităţi , copiii sunt așezați pe scăunele, în semicerc pentru a se putea vedea
mai bine şi a putea relaţiona în bune condiţii.
Copiii se salută pe următoarele versuri :

I. SALUTUL

A inceput o noua zi,


Sa ne bucuram copii
Lucruri multe sa-nvatam,
Bine sa ne comportam
Si frumos sa ne jucam,
Haideti, sa ne salutam!

Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei prin tehnica comunicarii
rotative,fiecare copil salutandu-si colegul din partea dreapta.
Alături de doamna educatoare , copiii vor recita următoarele versuri :

II. PREZENŢA:

,, După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit? ”

Prezenta o va realiza copilul de serviciu.El va intoarce cartonasele cu fotografiile copiilor


iar acestia isi vor confirma prezenta, dupa care o fata va numara baietii iar un baiat va
numara fetele

III. CALENDARUL NATURII :

Se folosesc jetoane şi imagini .

,, Data, ziua, luna, anul,


Anotimpul ni-le arată,
Deci calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”.
Se îndreaptă atenţia copiilor spre “Calendarul naturii”.
Se completeaza calendarul naturii cu jetoanele potrivite,copiii verbalizand
actiunile:este anotimpul…luna…ziua…data…
Se va numi un meteorolog de serviciu care va prezenra vremea si va da indicatii
copiilor pentru ziua respectiva.

IV. NOUTATEA ZILEI:

Se anunţă sub forma de surpriza:


Copiii au primit un colet de la o alta grupa in care se afla mai multe obiecte cu
imagini din Cosmos
Se analizeaza fiecare obiect din coletul primit de la colegii din alta grupa dupa care
se prezinta mesajul zilei.
V. MESAJUL ZILEI
Astazi cosmonauti vom fi
In Univers ne vom opri,
Pe planete vom pasi
Despre ele vom vorbi.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIA
DIDACTICĂ

 Momentul organizatoric  Se asigură condiţiile optime pentru buna -explicaţia ;


desfăşurare a activității : aerisirea sălii de grupă , -conversaţia ;
aranjarea mobilierului , pregătirea materialului -observarea ;
didactic , introducerea copiilor în sala de grup

 jetoane cu starea
vremii ;
 panoul de prezenţă
 calendarul naturii
 Captarea atenţiei  Se aude o bataie in usa.Intra postasul(asistentul -explicaţia ;
de educator). El aduce copiilor un colet din -conversaţia ;
partea colegilor din gr.4.Educatoarea multumeste - observarea ;
postasului , apoi desface coletul. In colet se afla - problematizarea .
elementele spatiului cosmic sub forma de
medalioane, confectionate de ei, si un bilet pe
care educatoarea il citeste. ,,Dragi copii, va
trimitem cu mult drag aceste medalioane
confectionate de noi, deoarece am aflat ca ve-ti
pleca intr-o calatorie imaginara in Cosmos si
aveti nevoie de aceste medalioane. Va
uram ,,Calatorie placuta!
3. Anunţarea temei şi enuntul  Astazi vom porni intr-o ,,Calatorie in cosmos”
obiectivelor prin intermediul unui joc didactic ,care se
- explicaţia;
numeste ,,Visul”.Vom vorbi despre elementele
- conversaţia;
spatiului cosmic:planete,soare
- observarea;
luna,meteoriti,pamantul,asteroizi si vom realiza
un colaj,o lucrare colectiva,,Soarele”.Ve-ti
contura si decupa palmele care vor reprezenta
razele soarelui le ve-ti lipi pe marginea unui disc
si vom obtine imaginea soarelui.
4.Reactualizarea cunoştinţelor Se realizeaza prin conversatie pe baza informatiilor pe
care le-au aflat despre Cosmos in urma vizitei
- explicaţia;
- conversaţia;
- observarea;

5. Dirijarea învăţării Explicarea regulilor jocului:


Asa cum v-am promis astazi vom calatori in Cosmos.
Calatoria noastra este imaginara si o vom realiza prin
intermediul unui joc didactic care se numeste ,,Visul”.
Voi inchideti ochii si va prefaceti ca dormiti.In timp ce
dormiti visati ca ati ajuns in Cosmos,asa cum a ajuns si
Paxi cu racheta.Cand suna ceasul va treziti.Mingea care
este pe masa mea se va plimba din mana in mana pe la
fiecare copil.Cand bat din palme, mingea se
opreste.Copilul la care se afla mingea vine la panoul pe
care se afla elementele sistemului solar,recunoaste
planeta sau elementul pe care l-a visat si povesteste ce
stie despre el. Pe o masuta se afla planetele-medalion.
Pentru a primi planeta –medalion copilul v-a trebui sa
raspunda la o intrbare adresata de conducatorul jocului,
educatoarea.Exemplu: ,,Ce culoare are planeta Neptun? - explicaţia;
Jocul de proba: - conversaţia;
Se realizeaza jocul de proba dupa care se trece la - observarea;
desfasurarea jocului. -problematizarea;
Executarea jocului de catre copii: -exercitiul
La semnalul meu mingea porneste,cand bat din palme se
opreste.Copilul la care s-a oprit mingea vine la
panou,identifica planeta pe care a visat-o si spune ce stie
despre ea, Vine apoi la masuta pe care se afla planetele-
medalion, raspunde la intrebarea adresata de
conducatorul jocului, daca raspunde corect primeste
medalionul, daca nu, este ajutat de un alt copil si
medalionul ramane pe masa.
Complicarea jocului:
Se formeaza trei grupe:grupa planetelor mici,grupa
planetelor mari si grupa care reprezinta celelalte elemente - explicaţia;
ale spatiului cosmic.Pe covor se afla orbitele pe care se invart - conversaţia;
planetele.Copiii din grupa planetelor mici vor trebui sa - observarea;
gaseasca pe orbita locul planetei pe care au visat-o,copiii din
-problematizarea;
grupa planetelor mari vor ocupa pe orbita locul planetelor
-exercitiul
pe care le-au visat,iar celelalte elemente soarele luna,stelele
se vor aseza printre ele si vom realiza miscarea de rotatie a
planetelor in jurul soarelui pe melodia cantecului ,,In
Cosmos”.
Tranzitia
Se vor face aprecieri individuale si generale dupa care copiii
vor merge la masute pentru activitatea practica pe versurile:
Spre masute ne indreptam,
Pe scaunele ne asezam
In liniste sa lucram
Activitatea practica s-o realizam.
6. Obţinerea performanţei Domeniul Om şi Societate (D.O.S.): - explicaţia ;
-conversaţia ;
Se audiaza cantecul,,Soarele” - observarea ;
Deoarece Soarele este steaua cea mai mare, un disc de - exerciţiul ;
foc de la care intregul univers primeste energie sub - problematizarea ;
forma de lumina si caldura m-am gandit sa realizam si - turul galeriei ;
noi o lucrare colectiva ,,Soarele”.
Se prezinta soarele si se analizeaza partile componente.
Intuirea materialului didactic
Se intuiesc materialele aflate pe masute ;hartie goasa de
culoare galbena,forfecute,lipici,servetele.
Explicarea etapelor de lucru
Razele soarelui vor fi realizate din
manutele(palmele)voastre.Ve-ti contura palma cu
creionul, apoi ve-ti decupa dupa contur.Palmele
decupate vor fi asezate pe conturul discului una langa
alta in forma de cerc si astfel se formeaza razele
soarelui.Le voi atrage atentia sa decupeze pe contur
pentru ca imaginea razelor sa fie cat mai corecta.
Executarea exercitiilor pentru incalzirea
musculaturii mainilor
Batem palmele usor,
Batem palmele de zor:
Unu doi trei,unu doi trei,
Inchid pumnii si desfac
Degetelor fac pe plac:
Unu doi,unu doi.
La pian apoi cantam,
Liniste,sa ascultam:
Plic plac,plic plac
Melodiile imi plac.
Executarea temei de catre copii
Se ureaza copiilor,, spor la lucru”dupa care copiii vor
lucra
Voi supraveghea copiii in timpul lucrului,voi urmari
respectarea etapelor de lucru,voi acorda explicatii
suplimentare si ajutor copiilor care intampina
dificultati.Pe rand copiii vor veni si vor lipi palmele
decupate pe disc,si astfel se varealiza soarele.
Cand majoritatea copiilor au terminat lucrarile voi
anunta incetarea lucrului.

7.Evaluarea activitatii
Voi face aprecieri individuale si generale asupra
modului in care au lucrat si s-au comportat copiii
Educatoarea face aprecieri asupra modului în care s-a
desfăşurat întreaga activitate.
Se împart recompense (bulinuţe colorate).  Aprecieri verbale
8. Încheierea activităţii La final, copiii vor cânta “Cântecul planetelor”. -recompense

S-ar putea să vă placă și