Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE : Giurgea Marcela

DATA : 07.04. 2022


NIVEL II
TEMA ANUALᾸ DE STUDIU : CÂND, CUM ȘI DE CE SE ȊNTÂMPLᾸ?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Culorile primӑverii
TEMA SᾸPTᾸMÂNII: Chipul Primӑverii și ai ei vestitori
TEMA ZILEI: Pӑsӑrile cӑlӑtoare ȋn anotimpul de primӑvarӑ
FORMA DE REALIZARE : activitate integratӑ
TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare și verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic / colaj
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la cele două păsări prin exersarea capacităţii de observare,
analiză, sinteză şi comparaţie, consolidând deprinderile practice, pentru a fi capabili să se implice în realizarea acţiunilor trasate,
valorificând deprinderile de lucru însuşite.
STRATEGIE DIDACTICĂ:
a. Metode şi procedee: expunerea, jocul didactic, observarea, conversaţia, diagrama Venn, demonstraţia, turul galeriei,
explicaţia, activitate de grup/munca independentă, exerciţiul.
b. Mijloace de învăţământ: planşe cu barza şi rândunica, imagini reprezentând cele două păsări, jetoane cu diferite imagini
specifice temei, coşuleţe, fişe individuale,cd-player, cd audio, markere, coală flip chart, stimulente, desene barză şi rândunică,
farfurii de plastic, hârtie glasată, aracet, beţişoare, hârtie creponată.

DURATA : 1 zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
FORME DE ORGANIZARE : pe grupuri, frontal, individual.
ACTIVITᾸȚI DE ȊNVᾸȚARE :

ADP : Intalnirea de dimineată:


Rutine : Salutul ; Prezenta; Noutatea zilei – Activitatea de grup : ,,Aşează corect! "
Tranzitii : ,,Bat din palme”

ALA 1 :
JOC DE MASĂ : Puzzle imagini de primӑvarӑ
Obiective operaţionale :
 să asambleze piesele pentru a reconstitui imaginea;
 să manifeste atitudini de cooperare în timpul lucrului.
CONSTRUCȚII : ,,Cuiburi mari și mici pentru berze și randunici”
Obiective operaţionale :
 să construiască prin alăturare, suprapunere și îmbinare a pieselor, stupul albinelor;
 să manifeste spirit de cooperare in cadrul activității de grup.
JOC DE ROL : ,, De-a păsărelele călătoare”
Obiective operaţionale :
 să utilizeze corect măstile puse la dispozitie;
 să imite dansul păsărelor mari şi mici cu mâinile întinse, apoi cu mâinile întinse pe jumătate, de la cot;

ADE: D.L.C : ,, Cine ştie mai bine?" - joc didactic


Obiective operaţionale :
O1 - să identifice corect caracteristicile celor două păsări, utilizând jetoanele prezentate;
O2 - să descrie clar înfăţişarea generală a berzei şi a rândunicii, observând jetoanele;
O3 - să stabilească corect asemănări şi deosebiri între cele două păsări, respectând regulile
jocului didactic;
O4- să sorteze corect jetoanele, lucrând în echipă;

SARCINI DIDACTICE : - Identificarea păsărilor călătoare şi a caracteristicilor acestora;


 Rezolvarea unor sarcini care implică cunoştinţe despre păsări călătoare, cunoştinţe matematice, cunoştinţe
de limbaj, , deprinderi practice şi deprinderi ritmico- melodice.

REGULI DE JOC :
 Fiecare copil merge în echipa indicată de medalion;
 Fiecare echipă va trebui sa aleagă, prin muncă in echipă, caracteristicile potrivite rândunicii, respectiv ale berzei.;
 La semnalul sonor, timp de 2 minute, fiecare echipă va trebui să aleagă cât mai multe jetoane cu şi despre rândunică,
respectiv barză;
 Fiecare echipă va primi tot atâtea buline câte jetoane au descoperit;
 Un lider al echipei va trebui să prezinte cele descoperite.
ELEMENTE DE JOC: mişcare, aplauze, buline.
D.O.S. „Cuibul pentru rândunică" - activitate practică
Obiective operaţionale :
O5- să lipească bucăţi de hârtie creponată pentru cuibul rândunicii la baza farfuriei;
O6 - să utilizeze tehnici de lucru învăţate în redarea compoziţiei practice;
O7-să aprecieze verbal critic şi autocritic lucrările colegilor şi lucrarea personală.

ALA 2 : ,,Lac- mal" ; ,, Scaunele muzicale”


Obiective operaţionale :
- să urmărească cu atentie indicatiile oferite de către educatoare;
- să manifeste interes si respect fată de activitătile desfăsurate, dar si fată de cei din jur.

BIBLIOGRAFIE : S. Breben, E. Gongea, R.Gruiu, M. Fulga- Metode interactive de grup-ghid metodic, Ed. Arves, 2007
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă :


1.Salutul: ”Buna dimineaţa, copilaşi ! Bine aţi venit la grădiniţă!”.
Fiecare copil va primi câte un medalion cu o pasăre călătoare (barză sau rândunică) şi în funcţie de ea se vor saluta.
Salutul copiilor porneşte de la primul copil aflat pe scăunel şi se termină la utimul. ”Bună dimineaţa rândunică-Sofia . Bună
dimineaţa barză- John , etc.”
Prezenţa : După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?
Se va realiza prezenţa, utilizând cele două plicuri destinate celor absenţi şi celor prezenţi .
Calendarul naturii –Se completează şi calendarul naturii cu caracteristicile specifice anotimpului şi zilei.
2. Împărtăşirea cu ceilalţi :Se prezintă copiilor imagini cu păsări călătoare. Aceştia denumesc păsările prezentând şi unele
caracteristici despre păsările călătoare.
3. Activitatea de grup : Se desfăşoară jocul ,,Aşează corect! ".Copiii au sarcina de a aşeza corect jetonul cu pasărea la cuibul
corespunzător, iar ceilalţi copii din grupă recită versurile: “Rândunica (barza, raţa sălbatică, etc.) a sosit / Cuibul vechi şi l-a
găsit.”
4. Noutatea zilei : O rândunică îşi face simţită prezenţa în sala de grupă având în cioc o scrisoare destinată copiilor.
Cu ajutorul scrisorii aduse de către rândunică, se va realiza trecerea de la Intâlnirea de dimineaţă la Activităţile Liber
Alese. Fiecare copil îşi va alege centrul preferat, după ce vor asculta sarcinile de lucru.
La centrul CONSTRUCŢII, copii vor construi din cuburi lego, dar si din cele de lemn atat ,,Cuiburi mari şi mici pentru
berze, rândunici";
La centrul JOC DE MASᾸ, copii vor realiza ,,Puzzle cu imagini din anotimpul de primӑvarӑ" ;
La centrul JOC DE ROL, copii se vor juca ,,De-a păsările călătoare", utilizând măştile puse la dispoziţie.Fiecare copil va
avea câte o mască de rândunică şi vor dansa pe un cântecel despre păsări, apoi fără mască vor imita dansul păsărelor mari şi mici
cu mâinile întinse, apoi cu mâinile întinse pe jumătate, de la cot. Vor dansa în cerc şi semicerc, în stol.
După tranziţia ,, Bat din palme ", se va reuni tot colectivul pe scăunelele si măsuţele în formă de U, unde copiii vor
desfăşura Activitatea integrată. Aceasta constă în jocul didactic ,, Cine ştie mai bine? ", identificand atat asemanarile, dar si
deosebirile dintre cele doua pasari, dar consta si in realizarea unui colaj, denumit ,,Rândunica in cuib" .

Spre finalul programului zilnic, copiii se vor relaxa jucând : ,,Lac- mal" , ,,Scaunele muzicale" . Jocul ,,Lac- mal" are ca
efect dezvoltarea atentiei , ȋn sensul cӑ preșcolarul care nu respectӑ indicațiile riscӑ sӑ fie dat afarӑ, iar jocul ,,Scaunele muzicale"
dezvoltӑ gustul estetic, dar si atentia acestora deoarece consta in a alege un scaun cat mai repede atunci cand s-a terminat
melodia.

Strategie didactică
Nr. Eveniment didactic Ob. Conţinut instructiv- educativ Metode şi procedee Mijloace de Evaluare
crt. învăţământ
1 A.D.P.
Captarea Activitatea zilei va începe cu întâlnirea de dimineaţă.
atenţiei : ”Buna dimineaţa, copilaşi ! Bine aţi venit la
grădiniţă!”.
Copiii sunt invitaţi să se aşeze în semicerc pentru a
primi câte un medalion cu o pasăre călătoare (barză sau Observarea Medalioane
rândunică) şi în funcţie de ea se vor saluta. Conversaţia Identificarea
După salut, vor urma discuţiile de grup care cuprind caracteristicilor
prezenţa, completarea în calendarul naturii, dar şi celor două păsări
activitatea de grup ,, Aşează corect! "
De asemenea, se va discuta şi despre noutatea zilei,
şi-anume ,, Scrisoare de la rândunică"

2 Materialele
Anunţarea Prezentarea ofertei pentru derularea programului zilei, Conversaţia pregătite
scopului şi a utilizând materialele descoperite. Explicaţia pentru
obiectivelor prima parte a
activităţii
3 Cu ajutorul educatoarei, preşcolarii vor fi îndrumaţi spre
centrele deschise :
Prezentarea A.L.A.
optimă a Joc de rol: „De-a păsările călătoare" Exerciţiu Identificarea
conţinutului Copiii care aleg acest sector vor avea câte o mască de caracteristicilor
şi dirijarea rândunică şi vor dansa pe un cântecel despre păsări, apoi -măşti de celor două păsări
învăţării fără mască vor imita dansul păsărelor mari şi mici cu rândunică
mâinile întinse, apoi cu mâinile întinse pe jumătate, de la
cot. Vor dansa în cerc şi semicerc, în stol. Conversaţia
Joc de masӑ : Puzzle imagini de primӑvarӑ
Copiii care aleg acest sector să asambleze piesele pentru a
reconstitui imaginea. -imagini de Realizarea
Explicaţie primӑvarӑ puzzle
Construcţii : ,,Cuiburi mari şi mici pentru berze,
rândunici"
Copiii care vor alege acest sector, vor construi din piese
lego cuiburi pentru păsările călătoare.
Exerciţiu

- lego
4 Obţinerea A.D.E. : DLC ,, Cine ştie mai bine?" - joc didactic
performanţei D.O.S. „Cuibul pentru rândunică" - activitate Conversaţia
practică
Explicarea jocului: Pentru început, se va realiza
organizarea pe grupuri, anunţând că ne vom juca Exprimare
împreună jocul didactic ,, Cine ştie mai bine?". Copiii corectă
vor fi împărţiţi după medalioanele pe care le vor purta, Observaţia;
apoi fiind deja împărţiţi continuăm sarcina de lucru
realizând împreună bula dublă Barza şi Rândunica.
Se comunică sarcina didactică, apoi voi explica - fişe, planşe
O1 copiilor faptul că am desenat două cercuri, iar în fiecare Explicaţia; cu
cerc vom lipi caracteristicile celor două păsări, iar unde cele două Colaborarea cu
se întâlnesc cercurile vom lipi imagini cu asemănările păsări, colegii
celor două păsări. imagini, lipici
Executarea jocului propriu- zis: Pentru a putea fi Jocul didactic;
realizabil acest lucru, fiecare echipă va trebui sa aleagă,
O1 prin munca in echipă, caracteristicile potrivite
randunicii, respectiv ale berzei. Astfel, la semnalul
sonor, timp de 2 minute, fiecare echipă va trebui să Lucrul în prerechi;
aleagă cat mai multe jetoane cu şi despre rândunică,
respectiv barză. Fiecare echipă va primi tot atâtea buline
O2 câte jetoane au descoperit.
Un lider al echipei va trebui să prezinte cele
descoperite. - fişe, planşe
Inainte de a complica jocul, voi cere copiilor să Explicaţia; cu
recite o poezie despre rândunică, dar şi un cântec despre cele două Colaborarea cu
barză. Jocul didactic; păsări, colegii
Complicarea jocului: Se va realiza prin identificarea jetoane, lipici
O3 asemănărilor. Jetoanele cu asemănările dintre cele două
păsări vor fi amestecate cu alte jetoane. Fiecare grupă va Lucrul în prerechi; Exprimarea
trebui sa sorteze corect asemănările existente. Fiecare cursivă
O4 echipă va primi tot atatea buline câte asemănări au
descoperit.
Echipa, cu cele mai multe jetoane, va câstiga concursul.
Execiţiul;
Se apreciază activitatea copiilor, drept pentru care
fiecare va primi de la Zâna Primăvară câte o farfurie cu Prezentarea
materiale pentru confecţionarea cuibului pentru materialului
rândunică, fiindcă este o pasăre mică şi fiecare copil
vrea să o ajute să îşi construiască mai frumos cuibul.
Astfel, se vor intui materialele primite, dupa care se vor
realiza scurte discuţii despre materialele primite şi
O5 folosirea lor. Aprecieri
De asemenea, inainte de a incepe confectionarea Muncă verbale;
cuibuilui se vor efectua : independentă; Identificarea
-exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâini: materialului pus
Plouă uşor, plouă mai tare, pianul, morişca, bate vântul, Explicaţia la dispozitie
plouă tare, apare curcubeul Conversaţia
O6 -explicarea şi demonstrarea modului de lucru.
Se executa lucrările de către copii.
Se realizeaza expoziţia finala, dupa care turul galeriei-
copiii sunt aşezaţi în cerc, fiecare cu lucrarea în mână,
îndreptată spre exterior, pentru ca ceilalţi colegi să o
poată vedea mai bine
-aprecieri şi autoaprecieri ale lucrărilor.
5 Câţiva copii vor alege cele mai reuşite lucrări, motivând Turul galeriei. Aprecieri verbale
Asigurarea O7 alegerea făcută. Vom face o analiză asupra activităţii
feedbak-ului desfăşurate pe tot parcursul zilei, insistând pe
recomandarea de a îngriji păsărelele şi a ocroti natura.
6 Realizarea unui dialog în care să se exprime aprecieri Conversaţie; - buline păsări;
Evaluare referitoare la gradul de implicare în activitate şi a -stimulente.
rezultatelor obţinute.
Oferirea de stimulente-berze şi rândunele tuturor
copiilor
CINE ȘTIE MAI BINE?

S-ar putea să vă placă și