Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

,, CLTORIE N UNIVERS

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE
PERSONALA
D: ,,Bun dimineaa dragi cosmonaui!

RUTINE: Minile mele curate, in boala departe- exersarea unor deprinderi de igien;

TRANZIII: Navigam spre stele

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

-DLC (Domeniul limb i comunicare)- Pregtim racheta pentru decolare- joc didactic ;

-DOS (Domeniul om i societate)- aplicaie cu materiale din natur

ACTIVITI LIBR ALESE I

TIIN: ,,Racheta- consolidarea formelor geometrice i numeraiei 1-5;

ART: ,,Racheta- colaj;

CONSTRUCII: ,,Racheta- piese geometrice plane din plastic.

ACTIVITI LIBER ALESE II

JOCURI RECREATIVE DISTRACTIVE: ,, Lansm racheta , ,, Astronauii i

extraterestrul

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI


,,CLTORIE N UNIVERS
DATA: 25.03 2014
UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Potngeni
1
GRUPA: combinat
EDUCATOARE: Hreapc Lenua-Mihaela
TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: ,,Universul- o necunoscut?
TEMA ZILEI: ,, Cltorie n Univers
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare i sistematizare a cunotinelor
SCOPUL ACTIVITII: consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre Univers prin
stimularea interesului i a curiozitii copilului pentru investigarea i explorarea realitii
nconjurtoare
STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, jocul didactic,
exerciiul;
2. MIJLOACE DIDACTICE: siluete ale personajelor, ecusoane, rachete(machete), fie de
lucru, hrtie glace,hrtie creponat, forme geometrice din plastic, creioane colorate, lipici,
jetoane, tuburi din hrtie, panou pentru expoziii, recompense,
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe gupe, individual;
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive
de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2002
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), MECI, 2008;
Elena Moroanu- Seghedin ,,Suport curs PIPP anul III Ed. Univ. Al. I. Cuza, Iai;
Roca Adriana; Marcu Vasilica, ,, Aplicaii cu materiale din natur, Ed. Aramis,
Bucureti, 2003;
Eugenia Barcan-icaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, Ed. Sport , Bucureti, 1979;
www.didactic.ro
I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
D: ,,Bun dimineaa dragi cosmonaui!
RUTINE: Minile mele curate, in boala departe- exersarea unor deprinderi de igien;
TRANZIII: Navigam spre stele
II. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
-DLC (Domeniul limb i comunicare)- Pregtim racheta pentru decolare- joc didactic ;
-DOS (Domeniul om i societate)- aplicaie cu materiale din natur
Tanziii : Cntec : ,,Una este Luna
III. ACTIVITI LIBR ALESE I

2
TIIN: ,,Racheta- consolidarea formelor geometrice i numeraiei 1-5;
ART: ,,Racheta- colaj;
CONSTRUCII: ,,Racheta- piese geometrice plane din plastic.
TRANZIII: Poezia ,,1,2-1,2
IV. ACTIVITI LIBER ALESE II
JOCURI RECREATIVE DISTRACTIVE: ,, Lansm racheta
,, Astronauii i extraterestrul

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL


NTLNIREA DE DIMINEA
Etapele activitii:
SALUTUL: ,,Bun dimineaa, dragi astronaui!
PREZENA: verificarea prezenei copiilor i aezarea la panou a ,, fluturailor prezeni;
COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII
MPRTIREA CU CEILALI: Prezentarea activitilor de pe parcursul zilei anterioare;
NOUTATEA ZILEI
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;
O2: s sesizeze prezena sau absena unui coleg, cunoscndu-i numele;
O3: s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia,
marcndu-le cu simbolul adecvat.
STRATEGIA DIDACTIC :
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, observaia;
2. MIJLOACE DIDACTICE: panoul Colul naturii, Caietul pentru evidena activitii i
prezenei educatoarei la grup, jetoane cu caracteristici ale vremii, zilele sptmnii, lunile
anului, cutie cu o scrisoare, ecusoane;
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;

Scenariul zilei
Sala de grup e pregtit s-i atepte flutuaii. Acetia sunt copiii grupei. Pe msur ce vin
copiii la grdini vor extrage dintr-un scule cte un ecuson care reprezint stelue n diferite culori
(rou, portocaliu, alb i galben) .Acest ecuson l vor pstra pn la sfritul zilei.
Cnd toi copiii au sosit, vor recita zicerea de diminea ,,Gndul bun!:

3
n fiecare diminea S-adunm doar bucurie!
S-avem gndul bun pe fa, i-n lume s-o rspndim!
Ctre soare s privim i-atunci oriice copil,
Iubire s druim, n fiecare diminea
De gnd ru, s ne ferim. Are gndul bun pe fa!
Fiecare copil va fi salutat folosind salutul: ,,Bun dimineaa, dragi
astronaui!. Copiii i vor preciza pe colegii lor care lipsesc. Se pot discuta motivele
pentru care unii colegi lipsesc i realiza exerciii matematice practice: numrarea
fetelor i a bieilor, totalul copiilor prezeni i a celor abseni. Astfel se realizeaz
prezena copiilor care vor fi trecui i n Caietul pentru evidena activitii i
prezenei educatoarei la grup.
Urmeaz mprtirea cu ceilali copii, copiii care doresc pot povesti
ntmplri fericite sau triste, pe care ei le-au trit de cnd au plecat de la grdini
pn a doua zi, la sosire. Ceilali copii vor fi ncurajai s dialogheze cu vorbitorul
punnd ntrebri i cernd lmuriri acestuia.
n continuare copii aezai pe scunelele aezate n form de semicerc sunt
ateni la actualizarea calendarului naturii prin aezarea jetoanelor potrivite la panoul
Colul naturii. Se analizeaz mai nti, cu ajutorul copiilor ziua sptmnii, luna n
care ne aflm precum i anotimpul. n continuare, copiii sunt ndemnai s priveasc
pe geam pentru a stabili cum este vremea. Se va stabili meteorologul de serviciu care
va completa calendarul cu simbolul caracteristic vremii precum i mbrcmintea
adecvat. Se vor purta discuii despre anotimpuri i schimbrile petrecute n natur.
n cadrul activitii de grup se vor realiza nite exerciii de micare cu
vers:
Pic, pic, pic
Vine ploaia.
Vine pe furi,
Pe acoperi
Printre rmurele
i pe floricele.
Da, o simt i eu
Pe nsucul meu.
- Vntul ncepe s bat! copiii imit cum sufl i vjie vntul.
- ncepe ploaia! se bate cu un deget n podul palmei.
- Plou mai tare! se bate cu dou degete n podul palmei.

4
- Plou i mai tare! se bate cu trei degete n podul palmei.
- Fulger! se ridic braele deasupra capului i se bate scurt din palme.
- Tun! se bat pumnii nchii.
- Ploaia se linitete! se bate cu trei, dou, un deget n podul palmei.
- Rsare soarele! se ridic minile n sus.
- Uite un curcubeu! toi copiii strig: Aaaaa!
Etapa Nouti / Evenimente / tirea zilei se realizeaz cnd educatoarea le
prezint copiilor o cutie cu o surpriz pentru ei n care se afl o scrisoare de la Girafa
Rafa. Cu aceast ocazie copii afl c pe parcursul zilei o s rezolve unele sarcini i vor
confeciona o rachet.
Am aflat foarte multe lucruri bune despre voi. De aceea v
provoc la o activitate plin de surprize , joc i voie bun .
tiu c vou v plac aventurile, aa c astzi vei avea ocazia
s devenii eroi unei frumoase aventuri i s pornii ntr-o ,,Cltorie
n Univers ns acest lucru l putei face doar dac vei reui s
rezolvai cu bine si corect sarcinile din probele ntlnite n drumul
vostru.. Alaturi,intr-un plic se afla si cateva stelute norocoase,pe
care le vom primi daca vom trece niste probe ,la care ne provoaca
cei ce ne-au trimis scrisoarea (Girafa Rafa i prietenii si).
La centrul TIIN copiii vor avea de numrat figurile geometrice care
compun racheta i precizat numrul lor, s coloreze figurile geometrice n culorile
indicate.
La centrul ART copiii vor avea ca sarcin de asamblat i lipit pe un carton
albastru bucile de hrtie colorat decupate pentru realizarea colajului care reprezint
o rachet.
La centrul CONSTRUCII caut i asambleaz figuri geometrice din plastic
pentru realizarea unei construcii plane care reprezint o rachet.
ntlnirea de diminea se ncheie cu ridicarea copiilor de pe scunele, aezarea
scunelelor la centre prin tranziia-,,Navigam spre stele ,unde, copiii, imitand zborul
rachetei vor trece pe rand la fiecare centru unde vor lucra, descoperi materialele cu
care vor putea lucra, iar educatoarea le va repeta sarcinile ce le au de realizat.
Se face evaluarea lucrarilor (Turul galeriei).
Facem ordine n sala de grup i se face tranziia spre servirea mesei prin
poezia:
Unu- doi, unu - doi

5
Mergem toi n pas vioi
Minile s le splm
La mas s ne-aezm.
Pe hol noi nu alergm
Ca s nu ne-accidentm .
Poft bun mulumim ,
i la mas nu vorbim,
Iar pe jos nu murdrim
Dup servirea mesei copiii se rentorc n sal, se aeaz pe scaunele n
semicerc, pornind in Cosmos sub numele de ,,ECHPAJUL STELUELOR AURII
i ,,ECHIPAJUL STELUELOR ARGINTII. Pe o stelut norocoas vor fi notate
probele ce le au de trecut pn vor ajunge n Cosmos n cadrul jocului didactic
,,Pregtim racheta pentru decolare!
Le voi explica regulile jocului dup care se va trece la realizarea sarcinilor.
1.Grupeaza obiectele n valize i rachete dup numrul de silabe (la valiza 1 cuvintele
dintr-o singur silab, la valiza 2 cele din dou silabe, iar la valiza 3 cele din 3 silabe)
Apoi, ca varianta de joc (complicarea jocului) se reprezint grafic numrul de
silabe al fiecrui cuvnt desprit n silabe.Vor fi grupai asigurndu-se un echilibru
privind nivelul de vrst. Dup terminarea jocului concurs copiii vor primi aplauze i
sunt invitai s descopre ce au pe mese.
Li se prezint copiilor racheta-model, vor primi fiecare cte o rachet care nu
este terminat, pentru a decola cu ea trebuie sa o termine lipind hartie creponat (roie,
portocalie),pentru realizarea flcrilor de la propulsoare i lipirea ferestrelor i
elementele de susinere (cercuri i triunghiuri din hrtie colorat) prin care astronauii
privesc spre Univers i Pmnt.
TRANZITIA . Trecerea la activitatea practic se va face prin cntecul : ,,Una
este Luna.
Copiii verific couleele i specific aciunea pe care urmeaz s o
ndeplineasc n funcie de materialele descoperite. Se realizeaz nclzirea muchilor
mici ai minii , urmat de explicaiile necesare desfurrii activitii .
Apoi se face evaluarea/autoevaluarea lucrarilor i recompensarea copiilor.
In cadrul ACTIVITILOR RECREATIVE, vom desfasura jocurile
distractive,,Lansm racheta i ,,Extraterestrul i astronauii, apoi se vor face
aprecieri referitoare la calatorie.

6
ACTIVITI LIBER ALESE I
TIIN
ART
CONSTRUCII
La centrul TIIN copiii vor avea de numrat figurile geometrice care
compun racheta i precizat numrul lor, coloreze figurile geometrice n culorile
indicate.
La centrul ART copiii vor avea ca sarcin de asamblat i lipit pe un carton
albastru bucile de hrtie colorat decupate pentru realizarea colajului care reprezint
o rachet.
La centrul CONSTRUCII caut i asambleaz figuri geometrice din
plastic pentru realizarea unei construcii plane care reprezint o rachet.
TIIN
TEMA: ,,Racheta
FORMA DE REALIZARE: - fi de lucru pentru consolidarea formelor
geometrice i numeraiei 1-5;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s coloreze formele geometrice din care este format racheta n
culorile menionate;
O2: s identifice numrul de forme geometrice de acelai fel;
O3: s raporteze corect cantitatea formelor geometrice identificate la
numr.
STRATEGIA DIDACTIC :
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul;

7
2. MIJLOACE DIDACTICE: fie de lucru, creioane grafice, creioane
colorate;
3.FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;

ART
TEMA: ,,Racheta
FORMA DE REALIZARE: colaj
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O4: s denumeasc materialele utilizate n realizarea sarcinii;
O5: s lipeasc piesele rachetei la locul potrivit pe carton respectnd
etapele de lucru;
O6: s denumeasc parile componente ale rachetei construite.
STRATEGIA DIDACTIC :
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia,
observaia, exerciiul;
2. MIJLOACE DIDACTICE: hrtie colorat (suport), hrtie colorat
decupat sub form de triunghi, ptrat, cerc, stelue, panouri pentru
expunerea lucrrilor;
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;

CONSTRUCII
TEMA: ,,Racheta
FORMA DE REALIZARE: construcie plan din figuri geometrice din
plastic
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O7: s denumeasc materialele puse la dispoziie (forme geometrice din
plastic,etc)
O8: s construiasc individual sau colectiv o nava spatiala, folosind
operaiile
de alturare, mbinare, suprapunere;
O9: s denumeasc parile componente ale rachetei construite.

STRATEGIA DIDACTIC :
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia,demonstraia,
observaia, exerciiul;
2. MIJLOACE DIDACTICE: piese geometrice plane din plastic,

8
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
La final se face evaluarea lucrarilor (Turul galeriei), ordine n sala de grup i
se face tranziia spre servirea mesei prin poezia:
Unu- doi, unu - doi Pe hol noi nu alergm
Mergem toi n pas vioi Ca s nu ne-accidentm
.
Minile s le splm Poft bun mulumim ,
La mas s ne-aezm. i la mas nu vorbim,
Iar pe jos nu murdrim.

9
MOMEN OB. CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTIC EVALUARE
TELE OP. METODE I MIJLOACE FORMA DE
ACTIVIT PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
II
1. Asigurarea condiiilor optime i climatului Conversaia Frontal
Moment socio-afectiv necesare desfurrii activitii.
organizat
oric
2. Se realizeaz la sfritul ntlnirii de diminea Explicaia frontal
Captarea cnd educatoarea le prezint copiilor o cutie cu o observaia
ateniei surpriz pentru ei n care se afl o scrisoare de la
Girafa Rafa, prezentarea sectoarelor de activitate
i personajelor care au nevoie de ajutor pentru a
ajunge n Univers (Girafa Rafa i prietenii si).
3. Astzi Girafa Rafa mpreun cu prietenii si Conversaia Cutia cu frontal
Anunare vrea s ajung n Univers, dar este suparat c nu explicaia scrisoarea de
a temei i are cu ce, nu are rachet. Suntei de acord s o la Girafa
a ajutai? Girafa Rafa le propune o surpriz, ca Rafa
obiectivel recompens, dac o ajut.
or Personajele care au nevoie de ajutor sunt: Mor-
activitii Mor, Vulpil i epu.
4. O1 La centrul tiin se afl Vulpil, el are Explicaia Siluietele Evaluez:
Explicare O2 nevoie s termine de vopsit racheta n culorile personajelor Frontal -modul de
a i O3 indicate, s numere cte forme geometrice are de Demonstraia (Girafa Rafa, respectare a
demonstr acelai fel i s noteze n jurnalul de bord. Iar n Vulpil, cerinelor de
area drumul su va trece printre 5 stele, copiii trebuie Observaia epu, Mor- Pe grupe colorare a
sarcinilor s-l ghideze i s le coloreze pentru a-l ajuta s Mor) figurilor
cltoreasc n Univers. Creioane geometrice;
O4 La centrul Art are nevoie de ajutor epu. El colorate, individual -numrarea
O5 are piesele rachetei ns nu sunt asamblate. Pentru Conversaia creioane corect a
O6 a le asambla, copiii trebuie s le lipeasc cu lipici grafice pieselor
pe cartonul de culoare albastr. nti se va realiza Lipici, fie geometrice;
corpul rachetei din ptrate, apoi vrful i de lucru, -lipirea
propulsoarele din triunghiuri. Copiii denumesc hrtie corect a
prile componente ale rachetei realizate. Dup ce colorat, hrtiei pentru
racheta este asamblat se lipesc i stelele pe lng hrtie realizarea
care va trece racheta n drumul su spre Univers. colorat corpului
La centrul Construcii se afl Mor-Mor, el decupat sub rachetei;
O7 are nevoie de o rachet din piese geometrice. Exerciiul form de -modul de
O8 Copiii trebuie s aleag formele geometrice ptrat,triung mbinare a
O9 potrivite, s le asambleze prin alturare, hi, stelue pieselor
mbinare,suprapunere pentru a realize racheta lui Piese geometrice.
Mor-Mor. Dup realizarea acesteia acetia trebuie geometrice
s denumeasc prtile componente ale rachetei. plane din
Copiii imitnd zborul rachetei i aleg locul la plastic
centrul la care va lucra, se cere , pe rnd , fiecrei
echipe s identifice i s denumeasc materialele
specifice msuei lor . Se realizeaz exerciii de
nclzire a muchilor mici ai minii,apoi se trece la
realizarea propriu-zis a lucrrii dup numrarea n
ordine descresctoare 5-1 pentru ,,decolare.
5. Se va interveni cu mici explicaii dac ei vor Explicaia
Dirijarea solicita ajutorul i acolo unde este necesar. conversaia
nvrii
6. Se va ncuraja colaborarea cu ceilali, Turul galeriei Panouri
Obinerea ndemnarea i creativitatea. Cei care doresc se pentru expus
performa pot muta la alte centre doar dac au finalizat lucrrile
nei i lucrarea la centru ales anterior, dup ce
asigurare recit: ,,1,2,3; 1,2,3 mut-te dac vrei.
a Lucrrile realizate se expun pentru a pute fi
feedback- admirate i de colegii de la celelalte centre
ului
7. La final se face ordine la locul de lucru. Se fac stimulente
ncheiere aprecierei generale i individuale asupra modului
a de lucru i de comportare a copiilor pe tot
activitii parcursul activitii, li se mpart stimulente.
Se face tranziia spre servirea mesei prin
poezia:
Unu- doi, unu - doi
Mergem toi n pas vioi
Minile s le splm
La mas s ne-aezm.
Pe hol noi nu alergm
Ca s nu ne-accidentm .
Poft bun mulumim ,
i la mas nu vorbim,
Iar pe jos nu murdrim.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
TEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: ,,Universul- o necunoscut?
TEMA ZILEI: ,, Cltorie n Univers
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare i sistematizare a cunotinelor
DOMENII EXPERIENIALE : DLC/DOS
MIJLOC DE REALIZARE :Activitate integrat-joc didactic/aplicaie
FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe
SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea i sistematizarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic i lexical;
consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 : s despart cuvintele n silabe, preciznd numrul de silabe din care este format fiecare cuvnt ;
O2 : s stabileasc corect locul fiecrui jeton n una din cele trei valize n funcie de numrul de silabe ;
O3 : s interacioneze cu colegii n realizarea sarcinilor ;
O4 : s reprezinte grafic numrul de silabe al cuvintelor folosind instrumente de scris ;
O5 : s utilizeze corect ustensilele i materialele puse la dispoziie ;
O6 : s lipeasc elementele decupate la locul potrivit pentru realizarea rachetei ;
O7 : s denumeasc materialele primite pe mas pentru realizarea lucrrii.
STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE I PROCEDEEE: explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, jocul didactic;
2. MIJLOACE DIDACTICE: contururi ale rachetelor, cutii de carton care reprezint valizele personajelor, stelue aurii i
argintii, marcker, tuburi din hrtie, hrtie creponat, hrtie colorat, lipici, recompense, cutie cu jetoane, scrisoare.
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura
Arves, 2002
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), MECI, 2008;
Elena Moroanu- Seghedin ,,Suport curs PIPP anul III Ed. Univ. Al. I. Cuza, Iai;
Roca Adriana; Marcu Vasilica, ,, Aplicaii cu materiale din natur, Ed. Aramis, Bucureti, 2003;
Eugenia Barcan-icaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, Ed. Sport , Bucureti, 1979;

DESFURAREA ACTIVITII
MOMENTELE OB. CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTIC EVALUARE
METODE I MIJLOACE FORMA
ACTIVITII OP.
PROCEDEE DIDACTIC DE
E ORGANI
ZARE
1. Moment Asigurarea condiiilor optime i climatului Conversaia Frontal
socio-afectiv necesare desfurrii activitii.
organizatoric
2. Captarea Se face printr-o scrisoare de la Girafa Rafa scrisoare frontal
care anun:
ateniei
,,V anun cu bucurie
C azi vom face o cltorie
Cu racheta vom cltori de zor
n lumea minunat a cuvintelor.
3. Anunarea Ne vom juca azi jocul: ,,Pregtim racheta explicaia Contururile frontal
pentru decolare!.Cltoria n Univers nu rachetelor
temei i a
poate ncepe fr ca cei trei prieteni ai
obiectivelor Girafei Rafa s-i pregteasc valizele. Ria convesaia
are valiza 1, Urechil valiza 2, iar epu
activitii
valiza 3. Imaginile cu
Ria va pune n valiz pentru a merge n personajele
spaiu cosmic, cuvintele formate dintr-o Stelue aurii
singur silab, Urechil doar cele formate din Stelue
dou silabe, iar epu pe cel formate din trei argintii
silabe.
Suntei de acord s-i ajutm s-i pregteasc
valizele pentru decolare?
Dac da, atunci s ncepem prin a ne mpri
n 2 echipe. ,,Echipa steluelor aurii i ,,
echipa steluelor argintii.
Se stabilesc cpitanii de echipe (printr-o
numrtoare scurt), iar cpitanii de echip
prin tragere la sori vor alege ce echip
reprezint.
4. Dirijarea Fiecare membru din fiecare echip va veni pe Cutie Frontal
rnd pentru a extrage un jeton din cutie. Jocul didactic Jetoane
nvrii
a) Explicarea Denumete imaginea de pe jetonul extras,
arat i celorlali copii, desparte n silabe
regulilor
cuvntul, stabilete numrul de silabe, iar n
jocului funcie de numrul de silabe aeaz jetonul n
valiza 1, pentru cuvintele formate dintr-o
singur silab, valiza 2 pentru cuvintele
formate din dou silabe, iar n valiza 3
cuvintele formate din trei silabe. Pentru Individual
fiecare rspuns corect, echipa primete o Demonstraia
b) Jocul de stelu de merit. Ctig echipa cu cele mai
multe stelue.
prob -modul de
1-2 copii numii de educatoare (pot fi i
cpitanii de echip) vor veni pe rnd s desprire al
extrag cte un jeton. Vor denumi imaginea Stelue de
cuvintelor n
de pe jeton, vor despri cuvntul n silabe, exerciiul merit
c) Executarea iar apoi vor aeza jetonul n valiza silabe;
corespunztoare.
jocului O1 -alegerea
Dup ce copiii au neles regulile jocului, se
propriu-zis O2 va trece la executarea jocului propriu-zis. locului corect
Rspunsurile corecte ale copiilor vor fi
O3 n una din
recompensate cu aplauze i stelue de merit.
d) Complicarea Pe tot parcursul jocului sunt antrenai s cele trei
rspund toi copiii, ncurajndu-se spiritual
jocului valize;
de competiie.
O4 Girafa Rafa anun o explozie stelar, iar Marcker -
pentru a trece cu success rachetele de acet individual
corectitudine
nor al exploziei trebuie ntrit scutul de
protecie al rachetlor. Acest lucru se poate a
realiza numai dac copiii reprezint grafic pe
reprezentrii
rachet numrul de silabe al cuvintelor.
Copiii vor reprezenta grafic cu ajutorul unui grafice;
marcker numrul de silabe al fiecrui cuvnt
nou extras (3-4 jetone). De aceast dat
e) ncheierea
copiii aleg pe care rachet s reprezinte
jocului grafic numrul de silabe, fr a mai ine cont
de numrul de pe valiz.
Dup ce au participat mcar odat toi copiii
din cele dou echipe la joc, jocul se ncheie.
Se numr steluele primite de fiecare echip
(coresponden 1-1 i numrare) se stabilete
echipa care a obinut cele mai multe stelue i
se primesc aplauze.
Dup executarea acestei probe copiii din
fiecare echip sunt invitai s formeze un ir
i s porneasc ntr-o cltorie n timp ce
interpreteaz jocul muzical ,,Una este Luna.
La sfritul jocului muzical vor reveni la
locurile lor pe echipe pentru continuarea
jocului ,, Pregtim racheta pentru decolare.
Captarea ateniei pentru activitatea de
aplicaie)
Acum Girafa Rafa i prietenii si sunt foarte
fericii c sunt pregtii pentru aventura n
spaiu i s-au gndit s v ia i pe voi, dar
pentru aceasta avei nevoie de rachete.
5. Asigurarea Intuirea materialeor i anunarea temei observaia Tub de Pe gupe - utilizarea
Copiii intuiesc materialele aflate pe mese hrtie
reteniei i a corect a
(tuburi de hrtie, hrtie colorat, hrtie
transferului creponat, lipici). demonstraia Hrtie individual instrumentelo
Explicarea i demonstrarea modului de lucru creponat
r de lucru;
Educatoarea demonstreaz modul de
realizare al rachetei: n prima etap se lipesc Hrtie - denumirea
bucile de hrtie sub form de cerc la locul colorat corect a
potrivit pentru geamurile rachetei pe unde
O5 materialelor
vor privi cei din echipa Rafa spre Pmnt i exerciiul Lipici
spre Univers, n urmtoarea etap se vor lipi de lucru;
alternativ fii de hrtie creponat de culoare
O6 - lipirea
roie i portocalie (flcrile rachetei). Se
O7 insist asupra modului de utilizare al corect a
materialelor de lucru i asupra respectrii
elementelor
ordinii la masa de lucru i acurateii lucrrii.
Se vor numi 2-3 copii pentru repetarea rachetei
etapelor de lucru. Se execut cteva exerciii
de nclzire a muchilor mici ai minii (pic-
pic Anexa 3), apoi dup numrtoarea
invers 5-1 se va ncepe lucrul.
Educatoarea ureaz spor la lucru.
Se umrete modul n care copiii lucreaz, se
ajut acolo unde copiii ntmpin dificulti.
Se ncurajeaz ajutorul acordat ntre membrii
echipei. Se nceteaz lucrul i se face ordine
la locul de munc.
6. ncheierea Apreciez corectitudinea efecturii lucrrilor, conversaia recompense Frontal
aspectul estetic al acestora, recompensnd individual
activitii
munca echipelor care au lucrat corect cu
stelue de merit.
Se centralizeaz punctajul obinut de fiecare
echip, evideniindu-se echipa/echipele
ctigtoare i totodat copiii care au avut un
aport considerabil n reuita echipei proprii.
Se fac aprecieri cu privire la modul de
realizare a sarcinilor, la modul n care au
colaborat i interacionat membrii aceleiai
echipe.
Se ofer recompense.
Copiii sunt invitai acum la urmtoarea
activitate ALA2 n care pot zbura cu propria
rachet.

ACTIVITI LIBER ALESE II

JOCURI RECREATIVE DISTRACTIVE


TEMA ACTIVITII: 1 ,, Astronauii i extraterestrul
2 ,, Lansm racheta
FORMA DE REALIZARE: joc distractiv, joc de micare;
SCOPUL ACTIVITII: destinderea copiilor dup activiti i satisfacerea nevoii de micare.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s coopereze cu colegii n realizarea unei sarcini primite dnd dovad de spirit de echip i fair-play;
O2: s participe activ i afectiv la joc pstrnd ordinea i disciplina;
O3: s respecte regulile jocului n timpul realizrii lui;
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, jocul,
2. MIJLOACE DIDACTICE: cret pentru delimitarea spaiului, rachetele realizate la activitatea anterioar;
3. FORMA DE ORGANIZARE: individual, pe grupe, frontal.

DESFURAREA ACTIVITII
MOMENT OB. CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTIC EVALUARE
METODE I MIJLOAC FORMA DE
ELE OP.
PROCEDEE E ORGANIZ
ACTIVIT DIDACTI ARE
CE
II
1.Moment Asigurarea condiiilor optime i climatului socio-
organizator afectiv necesare desfurrii activitii.
ic
2. Captarea Se realizeaz cu ajutorul unei imagini care frontal
reprezint un extraterestru. Copii sunt anunai c
ateniei
extraterestrul a venit pentru a se juca cu ei. Dac
sunt de acord, trebuie s fie ateni pentru c
extraterestrul le va comunica regulile jocului.
3.Anunare Astzi ne vom juca dou jocuri. Primul joc se Explicaia Frontal Eval:
numete Astronauii i extraterestrul, iar al doilea
a temei i -nivelul de
joc se numete Lansm racheta.
obiectivelor Explicarea jocului Cret cooperare al
Se alege un copil care va fi extraterestru. Ceilali
4. Dirijarea copiilor;
sunt astronauii. La startul jocului astronauii se
nvrii mic prin spaiu i n momentul cnd vine -implicarea
Extrterestrul nu trebuie s se mite. Dac vreun afectiv i
,,astronaut s-a micat, este luat de extrterestru la
O1 efectiv n
el n cas iar la urmtoarea rund vor veni amndoi.
Jocul continu pn cnd toi astronauii sunt luai joc;
de extrateretri.
O2 -respectarea
Pentru jocul ,,Lansm racheta, educatoarea
traseaz linia de plecare i traseul ce trebuie regulilor
parcurs. Dac vremea permite copiii vor iei afar
O3 Demonstraia Pe gupe jocului.
pentru a se juca cu rachetele confecionate la
activitatea practic.
Jocul de prob:
rechete individual
n jocul de prob, conductorul va fi
educatoarea, aceasta demonstrnd desfurarea
jocurilor.
Executarea jocului:
Copiii execut jocurile, iar educatoarea i
supraveghez i urmrete ca toi copiii s respecte
regulile jocului.
5.ncheiere Se fac aprecieri generale i individuale asupra recompens
modului de desfurare a jocurilor. Se mpart
a activitii e
recompense.
ANEXE

ANEXA 1

Cntec: ,,Una este Luna


Hai sa zicem una, sa se faca doua,
Doua maini copilul are
Si-una este Luna.

Hai sa zicem doua, sa se faca trei,


Trei crai vin din departare,
Doua maini copilul are
Si-una este Luna.

Hai sa zicem trei, sa se faca patru,


Patru roti la carul mare,
Trei crai vin din departare,
Doua maini copilul are
Si-una este Luna.

Hai sa zicem patru, sa se faca cinci,


Cinci degete la o mana,
Patru roti la carul mare,
Trei crai vin din departare,
Doua maini copilul are
Si-una este Luna.

ANEXA 2

Obiectele de pe jetoane

Cuvinte cu 1 silab: sac, mop, mr, co, bec;


Cuvinte cu 2 silabe: par, mas, scaun, pahar, fular, can, creion, ciocan;
Cuvinte cu 3 silabe: mtur, banan, aragaz, osete, mnu, telefon, lingur.

ANEXA 3

Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii

Pic-pic, plou uor


Picurii de ploaie cad din nor,
Cioc-cioc, ca o mtu
Grindina bate n u.
Bum-bum, vai ce mai tun,
Norii de ploaie iar de adun.
Gata ploaia s-a frrit,
i soarele a aprut.

S-ar putea să vă placă și