Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Propunător/ propunătoare:Maciuc Andreea-Ștefana


Data:16.11.2023
Şcoala: Otilia Cazimir
Clasa: a-III-A
Aria curriculară:Limbă și comunicare
Disciplina:Limbă și literatură română
Unitatea de învăţare:Universul meu
Subiectul: Cuvântul. Silaba. Despărțirea în silabe
Tipul lecţiei: predare-învățare

Scopul: Insusirea unor cunostinte noi referitoare la cuvant, silaba, precum si la despartirea corecta a cuvintelor in silabe

Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1 să construiască minim trei propoziții după criteriul dat de propunătoare
O2 să specifice numarul de cuvinte pe care le are fiecare propoziție
O3 să despartă corect in silabe cuvintele date de propunătoare
O4 sa rezolve corect cel putin 5 exerciții de pe fișa de lucru
O5 să definească cuvântul, silaba
Metode, procedee, tehnici: conversația, observația, exercițiul, demonstrația, explicația, jocul didactic
Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, cub de hârtie, imagini, manual
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
temporale:50 de minute
umane:un cub de hârtie, fișe de lucru
Bibliografie:
Limba Romana clasa a III-a (edu.ro)
Programa școlară pentru disciplina Limbă și Literatură Română, clasa a-lll-a, 2014
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt secvenţele operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
. lecţiei + nale procedee, învăţământ organizare a
intervalul de tehnici activităţii
timp alocat
1.Moment Creez condițiile necesare desfășurării
organizatoric lecției de limba și literatura română.mă
prezint si le spun elevilor de ce mă aflu
în fața lor.

O realizez cu ajutorul unui cub care are Conversația, Un cub de frontal


2.Captarea pe fiecare față cu un cuvânt din textul jocul didactic, hârtie
atenției studiant. Pe baza imaginii voi pune demonstrația
câțiva copii să spună o propoziție.
Apoi, voi lua o propozitie alcatuita de
copii si ii intreb cate cuvinte are si pt
fiecare cate silabe

3. Anunțarea Le spun elevilor că titlul lecţiei de


titlului si a astăzi este:
,,Cuvântul. Silaba. Despărţirea în
obiectivelor
silabe’’.

Din ce este alcătuită o propoziţie? Dar


un cuvânt? Dar o silaba? Frontal,
individual
Vom scrie acum la tablă o propoziție pe Conversația, Fișe de lucru
care am formulat-o anterior explicația,
exercițiul
Cine vine sa-mi scrie la tablă o
4.Dirijarea propoziția?
învățării Câte cuvinte are?
Dati-mi exemple de propoziții care să
aibă 4 cuvinte.
Din ce am spus ca sunt alcatuite
cuvintele?(Cuvintele sunt alcătuite din
silabe)
Care este rolul cuvintelor în
comunicare?(Cuvintele dau sens
comunicării noastre)
Cuvintele pot avea mai multe sensuri?
Puteți da exemple de cuvinte cu mai
multe sensuri?

Deci, cuvintele sunt elemente de bază


ale comunicării, sunt alcătuite din
silabe și au unul sau mai multe sensuri.
Astefel, cu ce vom completa primul
spașiu punctat ?

Câte silabe are fiecare cuvant?


Dati-mi exemple de cuvinte cu 2/3/4
silabe
Din ce sunt alcătuite silabele?
Cum ne dăm seama cum să despărțim
un cuvânt în silabe?(Vedem de cate ori
deschidem gura când pronuntăm un
cuvânt)

Deci, silabele sunt reprezintă un sunet


sau un grup de sunete care se pronunță
cu o singură deschidere a gurii. Astfel,
cu ce vom completa al doilea spațiu
punctat ?

Ce observati comun la fiecare silaba a


fiecarui cuvant?

Cu ce cuvânt vom completa al treilea


spațiu?

La ce credeți că ajută despărțirea în


silabe?

Vi s-a întâmplat vreodată să nu vă


încapă un cuvânt pe un rând?

Cum ați procedat?

Vreau să deschideți manualul la pagina


54 și să priviți fragmentul, unde a
folosit persoana respectivă despărțirea
în silabe?
Deci, atunci când un cuvânt nu are loc
să fie scris în întregime la capăt de
rând, se desparte în silabe și se trec pe
rândul următor silabele întregi.

Acum, haideți să rezolvăm exercițiile


de pe fisă. Voi rezolva exercițiile la
tablă, cât și oral, căutând să-i implic pe
toți copii

Când ajung la ultimul exercișiu le


reamintesc cand se scrie ia legat și i-a.

Când screim ia legat?(cand are sensul


de a tine sau a apuca si in general este
precedat de un substantiv)

Cand apare cratima?(când doua cuvinte


separate se pronuță împreună. În cazul
de față i ține locul unei persoane, iar a
este legat prin înțeles de cuvântul care
urmează)
Despre ce am învățat azi? Ce este
5.Fixarea cuvântul? Ce este silaba? La ce ajută Conversația,
cunoștințelor despărțirea în silabe? Cum despărțim în jocul didactic
silabe la capăt de rând? Frontal
Vom jucaun joc în care copilul vor
trebui să îmi spună un cuvânt care
începe cu ultima silabă a cuvântului pe
care îl spun eu.

6.Aprecieri Conversația
Le spun elevilor că lecția de limba și
finale literatura română s-a încheiat, le
mulțumesc pentru participare şi îi felicit
pentru implicare.
Frontal
ANEXE

 OGLINDA TABLEI
 Materiale pentru captarea atenţiei
 Fişe de lucru
 Fişe de evaluare
etc.

S-ar putea să vă placă și