Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
TEMA PROIECTULUI: Clubul curioșilor
TEMA SĂPTĂMÂNII: Universul
TEMA ACTIVITĂȚII: Micuța planetă, prietena noastră!
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea Educatoarei
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să urmărească Povestea Micuței Planetei, concomitent cu manipularea siluetelor intuitive expuse pe panoul cu planete;

O2: Să identifice două dintre personajele principale din poveste și cu ajutor să le denumească;

O3: Să picteze pe pietrele culese din grădină câte o planetă.

O4: Să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, în timpul activității;

O5: Să-și exprime opiniile și sentimentele în legătură cu activitatea desfășurată.


STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, expunerea, povestirea, exercițiul

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: pesonajul surpriză Mesagerul Soarelui, Povestea Micuței Planetei, pietre, acuarele,
pensoane, lădițe cu nisip, panou cu sistemul solar

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă

RESURSE:

UMANE: 25 de copii

TEMPORALE: 15-20 min

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-5/7 ani);


 Breben S., Gancea E. “Metode interactive de grup”,Ed. Arves,Craiova,2004;
 Gherguț A., “Psihopedagogia persoanelor cu cerințe educative speciale”, Ed.Polirom, Iași, 2001
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Secvențele Ob. Timp Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
activității
Crt. Op. Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
didactice învățământ

1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare Conversația Frontal


organizatoric desfăşurării activităţii: îmbrăcarea
copiilor cu obiectele vestimentare
necesare unei ieșiri în aer liber (geci,
căciulă dacă este cazul), pregătirea
materialelor necesare pentru activitate.

2. Captarea atenției Din grădină, apare un personaj surpriză și Conversația Mesagerul Frontal
anume Mesagerul Soarelui având în mână Soarelui
o mica planetă. Mesagerul Soarelui le Expunerea (personajul
spune copiilor că ceea ce are în mână este surpriză)
o altă planetă din cele expuse pe panoul
din grădină. Această Planetă are o
poveste pe care o s.o aflați astăzi.

3. Anunțarea temei Copiii sunt invitați să asculte cu atenție Conversația Frontal Evaluez
și a obiectivelor Povestea Micuței Planetei, pentru că capacitatea
operaționale apoi vor interpreta rolurile personajelor Explicația copiilor de a
din poveste, dându-le viață prin pictură, recepta
iar la final vor dansa și se vor juca în mesajul
acest decor magic, devenind cu toții transmis de
prieteni ai planetei pitice. către cadrul
didactic

4. Dirijarea învățării Povestea va fi expusă frontal cu ajutorul Siluete cu Frontal Evaluez


unor siluete cu personajele din poveste în personajele capacitatea
cadrul panoului expus în grădină. Fără a Conversația din copiilor de a
întrerupe firul povestirii, le voi explica poveste asculta cu
Expunerea
copiilor cuvintele sau expresiile atenție
Explicația Povestea povestea
necunoscute din text.
Micuței Micuței
Povestirea Planetei Planetei

5. Obținerea După ce a fost ascultată povestea de către Panoul cu Individua


performanței copiii, îi voi provoca să ne dezmorțim planete l
puțin corpul prin culegerea unor pietre Exercițiul
din grădină pe care vom picta personajele Pietre
din poveste. Pentru a ști ce culoare are Acuarele În echipă
fiecare planetă, preșcolarii vor avea
panoul cu planete din grădină ca Pensoane
instrument ajutător.
Apă
Apoi, toate lucrările realizate de
Lădițele cu
preșcolari vor merge spre Universul
nisip din
Micuței Planetei (lădițele cu nisip din
grădină
grădină), unde copiii se vor așeza în cerc
în jurul mesagerului Soarelui, apucând
fiecare de o rază a acestuia și spunând ce
i-a plăcut cel mai mult în poveste.

6. Încheierea Spre finalul activității, profitând de Conversația Baloane Frontal


activității vremea frumoasă din grădină, copiii vor
dansa și se vor juca alături de micuța Explicația
planetă, care a devenit prietena lor,
folosind marionetele cărora le-au dat
viață singuri.

Se vor face aprecieri asupra modului de


lucru al copiilor și asupra întregii
activități.

Mesagerul Soarelui le va înmâna copiilor


câte un balon în semn de mulțumire
pentru frumoasa lor prietenie cu
planetele, iar ei își vor lua rămas bun de
la micuța planetă care va pleca în
Universul ei.
ANEXA 1:
 POVESTEA MICUȚEI PLANETE

A fost odată o planetă mică, mică, care s-a rătăcit din întâmplare în
sistemul nostru solar. Se rătăcise fiindcă nu avea un nume și nici o orbită a sa.
Nu știa cum o cheamă pentru că nu o botezase niciun astromom.
Odată ajunsă în sistemul nostru solar, mică planetă a fost foarte
încântată de ce a văzut.
- Îmi place aici. Nu sunt decât câteva planete, nu e înghesuială, iar steaua lor pare una prietenoasă …cred că n-ar avea
nimic împotrivă să mă învârt în jurul ei! Mi-aș dori să fac parte din acest Sistem Solar, gândi micuța planetă cu
voce tare, dar n-o auzi decât o cometă care trecu pe lângă ea, fără să-i acorde vreo atenție. De regulă, cometele sunt
foarte grăbite.
Apoi, micuța își dădu seama că n-ar fi frumos să se stabilească în acel loc, fără să le ceară voie mai întâi celorlalte planete,
poate chiar și Soarelui.
Așa se hotărî să stea de vorbă cu Jupiter, cea mai mare dintre toate. Își luă inima în dinți și o abordă cu timiditate:

- Vă salut cu respect, îndrăzni ea. Eu sunt o mică planetă care s-a rătăcit în spațiul cosmic…ați fi de acord să mă
primiți și pe mine în frumoasa voastră familie?-Ce-ai spus că ești? o întrebă plină de uimire Jupiter, după care
izbucni în râs. O planetă?!
- Da, o planetă pitică, spuse nou venita cu glas pierdut. O planetuță, dacă vreți…
- Tu, o planetă?! Vorbi din nou Jupiter printre hohote de râs. Eu care
credeam că ești un meteorit, adică o bucată desprinsă dintr-o planetă și chiar
mă așteptam să te faci praf de suprafața mea…
- Dar eu sunt o planetă…insistă micuța.
- Ești doar un meteorit rotunjor care se crede planetă! deveni brusc
serioasă Jupiter. Tu, să te învârți în jurul Soarelui nostru? Haide,
haide, pleacă mai repede!
- Micuța Planetă încă încrezătoare în steaua ei, se gândi să meargă la Saturn.
- Bine v-am găsit, măreață planetă cu inele! Cât de frumoasă sunteți!
- Cine ești tu? întrebă Saturn.
- Sunt o biată planetă care s-a rătăcit în Sistemul vostru Solar și ar vrea să vi se alăture ... dacă îmi veți permite,
desigur!
- Saturn o privi lung pe micuță.
- Știi ceva? îi spuse într-un târziu Saturn. Și așa suntem prea multe. Dacă ar fi după mine ar trebui să rămânem doar
două, eu și cu Jupiter, cele mai puternice planete. De la Mercur n-am vești niciodată, pentru că e prea departe și
aleargă prea repede pe orbită, Venus e prea mândră, crezând că datorită strălucirii ei e cea mai frumoasă, Pământul e
locuit de oameni care trimit tot felul de aparate care bâzâie în jurul meu și-mi fac poze, Marte e roșie de mânie
și suferă că e pustie, Uranus este prea tăcută și rece, iar Neptun e mult prea vorbăreață. Ce ne mai trebuie încă o
planetă în plus? Eu zic să te duci de unde ai venit!
- Micuța își luă “la revedere” pentru că era politicoasă și plecă. Începu a plânge, gândindu-se cât de mult își dorea să
fie acceptată și ea ...
- Deodată tresări: “Oamenii!” … Poate n-ar fi rău să trec și pe la Pământ să-I dau binețe!

- O ultimă încercare pe care era dispusă să o facă pentru a se acomoda și a-și face prieteni. Pe măsură ce se apropia
de Pământ, constată că aceasta e diferită de toate celelalte.
- De ce ai culori atât de frumoase? a fost prima intrebare pe care micuța planetă i-a adresat-o Pământului.

- Pentru ca am mări și oceane, îi răspunse amabilă Pământul. Datorită apei există și viață. știi, eu sunt o planetă locuită.
Tu nu ești?
-Sunt doar o planetă mică și rătăcită și mi-aș fi dorit să mă stabilesc aici, zise încurajată de bunăvoința Pământului micuța.
- Eu n-am nimic împotrivă,dar Soarelui i-ai cerut voie?

-Nu,…am vorbit cu celelalte planete…răspunse tristă.


-Mergi la Soare, este steaua în jurul căreia noi toate orbităm!
Micuța planetă ascultă sfatul Pământului și merse către Soare, dar nu se apropie prea tare pentru a nu se transforma în
scrum. Își făcu curaj și îndrăzni:
- Soare, te rog, primește-mă și pe mine în familia ta, sunt o planetă mică, mică, promit să nu deranjez.
- Micuță planetă, în Sistemul meu Solar am opt planete, însă esți bine primită pe o orbită mai îndepărtată .
Aceasta îi mulțumi și porni fericită printre stele către propria ei orbită. De acum înainte nu mai trebuia să
rătăcească prin Univers. Deși departe de Soare, descoperi în jurul ei mulți prieteni: comete, meteoriți, asteroizi, chiar și alte
planete la fel de micuțe ca și ea, aflănd că și ele au un nume…exoplanete.

ANEXA 2:
 PANOU CU SISTEMUL SOLAR
ANEXA 3:
 LĂDIȚE CU NISIP

S-ar putea să vă placă și