Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi
PROIECT DIDACTIC
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1: să povestească mici fragmente din texte, demonstrând înțelegerea lor;
O2: să recunoască personaje din poveşti, titlul poveştilor, autorul, pe baza unor ghicitori, replici folosite sau
pe baza imaginilor;
O3: să recunoască siluetele unor personaje din poveşti, denumind atât personajul cât şi povestea din care
face parte;
O4: să compare, asocieze, caracteristicile personajelor;
prof. Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi
Reguli de joc: Copilul care a fost atins cu bagheta fermecată sau la care s-a oprit numărătoarea, va
recunoaşte şi descrie personajele din poveştile învăţate, va povesti secvenţa unui text reprezentat în imagine, va
stabili corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri, apoi împreună cu echipa sa va ghici răspunsul la ghicitori,
selectând imaginile corecte pe care le va aşeza la locul potrivit.
Elemente de joc: surpriza, bagheta fermecată, închiderea şi deschiderea ochilor, ghicirea, aplauze, mimica,
recompense.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, elemente de joc, expunerea, demonstraţia, observaţia,
problematizarea, Diagrama Venn.
Material didactic: Un castel de jucărie, imagini din poveşti, jetoane cu personaje din poveştile
învăţate, scrisoare din partea Zânei Poveştilor, bagheta magică, flip-chart, siluete ale personajelor din
poveştile propuse pentru realizarea Diagramei Venn, planşe ce ilustrează Diagrama Venn, stimulente.
Forma de organizare a activităţii: frontal, individual, pe echipe.
prof. Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi
Sarcini didactice :
Identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a
versurilor prezentate;
Alegerea jetoanelor specifice poveştii;
Completarea, reformularea unor propoziţii.
Realizarea Diagramei Venn
Resurse informaţionale:
Sursa 1: Consiliere şi orientare – Ghid de educaţie pentru carieră , coord. Gabriela Lemeni, Mircea
Miclea, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004;
Metode interactive de grup – Ghid metodic , coord. Silvia Breben, Elena Goncea, Georgeta Ruiu, Mihaela
Fulga, Editura Arves, 2002;
Revista Invăţământului Preşcolar nr.1-2/2012, coord. Silvia Dima, Editura Arlequin, 2012.
prof. Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi
Strategia didactică
Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ Metode de Materiale Forme de Evaluarea
activităţii învăţare şi mijloace organizare
didactice
PROBA 4
Evaluarea
Voi citi copiilor 4 propoziţii inspirate din Exerciţiul
deprinderii
poveştile învăţate, iar copiii stabilesc corectitudinea Explicaţia
de a
sau incorectitudinea enunţului formulat:
formula
propoziții
PROBA 5
Joc-exerciţiu : « Completează ce lipseşte ! »
- completarea unor propozitii eliptice : Evaluarea
,, Ca să-şi facă glasul frumos şi clar deprinderii
Lupul s-a dus la…‟‟ (fierar) de a
,, În casa cu lucruri mici, formula
Locuiau cei şapte...‟‟ (pitici) răspunsuri
,,Iedul cel mic era... ,iar iedul cel mare la întrebări.
era... „‟ (ascultător, neascultător)
“Ursul a … pe vulpe.‟‟ (păcălit-o)
Zglobie şi drăgălaşă,
La bunica a plecat,
Dar când a ajuns în pădure
De sfatul mamei a uitat.
(Scufita Rosie)
prof. Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi
Asteptând-o pe Scufita
Cu lupul m-am pomenit
Nici nu a batut la usa
Îndata m-a înghitit
Însa bunul vânator
M-a salvat, mi-a dat ajutor.
(Bunica)
“Pentru a scoate în evidenţă elementele comune a două sau mai multe concepte, obiecte sau mulţimi se pot
folosi diagramele Venn. Acestea se reprezintă cu ajutorul mai multor cercuri intersectate. În fiecare cerc se notează
caracteristicile fiecăruia dintre concepte, iar în zona de intersecţie a celor două cercuri se notează caracteristicile
fiecăruia dintre concepte. Acest tip de diagramă poate fi folosit ţi pentru a scoate în evidenţă deosebirile,
caracteristicile specifice ale conceptelor.” (sursa 1)
Diagrama Venn se poate aplica cu eficienţă în activităţile de observare (exemple: asemănări şi deosebiri între
animalele sălbatice şi domestice, mijloace de transport terestre, maritime şi navale), jocuri didactice, convorbiri
pentru sistematizarea unor cunoştinţe (exemple: asemănări între fructe şi legume) sau pentru restructurarea ideilor
extrase dintr-o poveste.
prof. Ana Darie
Grădiniţa cu P.P. nr. 16 Iaşi