Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Grădinița Nr. 137


PROPUNĂTORI: Dobri Carmen, Mîlcomete Alina, Istrate Ana-Aurica, Deacu Mihaela,
Istrate (Olinici) Corina, Delea Daniela-Ionela
GRUPA: Mijlocie D
DATA: 19.03.2023
TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?
PROIECT TEMATIC: „Primăvară, bine ai venit!”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Prietenii primăverii”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Științe (Activitate matematica)
TEMA ACTIVITĂȚII: „Cu prietenii primăverii ne jucăm, matematică învățăm!”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂTII: consolidare de cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂTII:
 Aprofundarea și consolidarea cunoștințelor matematice privind recunoașterea și descrierea formelor geometrice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, fiecare copil va fi capabil:
O1 - să recunoască forma, culoarea și mărimea pieselor geometrice extrase din săculețul fermecat ( cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi).
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil va recunoaște forma, culoarea și mărimea piesei geometrice extrase.
O2 - să așeze piesele geometrice extrase în mulțimea corespunzătoare după criteriul formă și mărime. Obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare copil va așeza piesa extrasă în mulțimea corespunzătoare după criteriul dat.
O3 - să raporteze cifra la cantitate asociind corect cifra la număr. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil va reuși să indice
cifra corespunzătoare elementelor aflate într-o mulțime.
O4 - să asocieze obiectele cu forma geometrică după modelul educatoarei. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil va reuși să
asocieze minim două obiecte cu o formă geometrică.
O5 - să realizeze din forme geometrice diverse obiecte: căsuțe, mașinuțe, brăduți, trenuleț, gărduleț etc. Obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare copil va reuși să construiască din forme geometrice cel puțin un obiect.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 recunoaște formele geometrice;
 precizează atributele formelor geometrice referitoare la formă, mărime, culoare;
 formează mulțimi după anumite criterii: mai multe, mai puține, tot atâtea câte indică cifra;
 asociază obiectele prezentate cu forma geometrică;
 realizează căsuțe, brăduți, trenulețe, gărdulețe, cu ajutorul formelor geometrice.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, lucrul individual, surpriza;
Resurse materiale: buburuza Mămăruța, săculețul fermecat, forme geometrice, jetoane cu cifre; norișori, buline, tabla interactivă, recompense;
Forme de organizare: frontal, individual;
Forme de evaluare: orală, observarea sistematică, analiza produselor activității, aprecierea verbală;
Locul: sala de grupă;
Durata: 15 minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Lolica- Lenuța Tătaru, Adina Glava, Maria Pocol, (2019), Noul curriculum, Educația timpurie –ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preșcolar;
2. Manea, Alexandra, (2021), „Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar”; Pitești, editura
Delta Cart Educațional;
3. „Repere fundamentale în învățarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”, UNICEF;
4. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș,(2014), „Piramida cunoașterii”, Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar, Craiova,
editura Diamant.
- https://wordwall.net/ro/resource/53823462

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

SECVENȚA OB Strategii didactice


DIDACTICĂ . CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Material EVALUARE
OP. procedee didactic/Mijloace
de învățământ
Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea
activității:
1. Momentul - pregătirea si expunerea materialului didactic
organizatoric necesar pentru buna desfășurare a activității;

Se va realiza sub forma de surpriză. În sala de


2. Captarea grupă își va face apariția buburuza Mămăruța care Conversația Săculețul cu Observarea
atenției este supărată. Vântul i-a desprins bulinele de pe Surpriza surprize sistematică
aripioare: „Sunt o mică buburuză/ Necăjită și
confuză/ Stând pe frunza obosită,/ Vântul mare
călător,/ M-a luat cu el în zbor/ Ma-nvârtit, m-a
răsucit,/ Fără buline m-am trezit!” - Si de aceea am
venit la voi să vă rog să mă ajutați și veți fi
recompensați.
3. Anunțarea O ajutăm copii pe buburuză să-și găsească bulinele? Conversația
temei si a Pentru ca acest lucru să se întâmple, astăzi, la Explicația Observarea
obiectivelor activitatea matematică, vom juca jocul: „Cu prietenii sistematică
primăverii ne jucăm, matematică învățam”. În acest joc
vom recunoaște cifre, forme geometrice, culori și
mărimi.
4. Desfășurarea După cum știți, primăvara ne-a trimis de dimineață un
activității coșuleț cu multe surprize. Aici avem un plic. Deschid Conversația Orală
plicul și citesc conținutul: „ Dragi copii, Buburuza Explicația Observarea
Mămăruța își va recăpăta bulinele numai daca voi veți sistematică
răspunde corect la câteva dintre întrebările trimise de Săculețul fermecat
Explicația
mine”. Voi vă veți juca cu cifrele și cu prietenii mei și
Forme geometrice
veți recunoaște forme geometrice, pe care le veți așeza
pe norișorii potriviți, după mărime, formă sau culoare Cifre din plastic
așa cum cere cerința. Demonstrația Norișori
In funcție de răspunsul dat ,buburuza își va primi sau Buline
nu bulinele pe aripioare. Tabla interactivă
Copiii sunt așezați în semicerc și li se prezintă
regulile jocului : Exercițiul
 Fiecare copil va extrage câte o formă
geometrică și o va descrie ținând cont de forma,
mărime, culoare;
 Vom forma mulțimi după anumite
criterii: mai multe, mai puține, tot atâtea;
 Copilul care a răspuns corect este
aplaudat.
Jocul de probă
Pentru a verifica dacă copiii au înțeles regulile jocului
se execută jocul de probă.

Jocul propriu-zis
O1 Varianta 1
Fiecare copil extrage câte o formă geometrică din
săculeț, o recunoaște și o descrie ( formă, mărime,
culoare). Dacă răspunde corect, va primi o bulină pe
care o va așeza pe aripile buburuzei.
Varianta 2
O2 Copiii vor forma mulțimi după anumite criterii: formă,
O3 mărime, mai multe, mai puține, tot atâtea și vor raporta
cifra la cantitate.

Complicarea jocului
Copiii vor asocia obiectul/ alimentul prezentat cu
O4
forma geometrică asemănătoare. Această variantă se
va realiza pe site-ul wordall.net prin intermediul tablei
interactive.
https://wordwall.net/ro/resource/53823462

5. Obținerea O5 Copiii vor realiza din forme geometrice diferite Explicația Forme geometrice Analiza
performanței obiecte: căsuțe, brăduți, gărdulețe, trenulețe, mașinuțe, Exercițiul produselor
etc. activității

6. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective privind modul Conversația Aprecierea


de lucru și comportamentul copiilor pe parcursul verbală
activității.

7. Încheierea Buburuza Mămăruța este foarte fericită și mulțumită


activității pentru că astăzi v-ați jucat împreună cu ea și ați ajutat-o Conversația Recompense
să-și găsească bulinele. Drept mulțumire, aceasta vă va
oferi recompense!
Anexa 1
Fig. 1 Mulțime de patru pătrate de aceeași culoare Fig. 2 Mulțime de patru dreptunghiuri
Fig. 3 Mulțime de cinci cercuri Fig. 4 Mulțime de cinci triunghiuri mari
Fig. 5 Mulțimi de trei elemente de aceeași Fig. 6 O mulțime de trei triunghiuri mari și o
formă mulțime de patru triunghiuri mici
ANEXA 2
Fig. 1 Căsuță realizată din: 1 pătrat, un Fig. 2 Brad format din trei triunghiuri,
triunghi și un dreptunghi. un cerc și un dreptunghi
Fig. 11 Mașinuță realizată din trei pătrate, două dreptunghiuri și două cercuri
Fig. 12 Trenuleț format din șase pătrate, cinci dreptunghiuri și patru cercuri
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și