Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Normal Strejnicu


Grupa: Mijlocie
Educatoare: Păuna Ramona
Tema activităţii: „Tabloul primăverii ”
Domeniile experienţiale: DȘ2+DOS
Mijloace de realizare: Activitate integrată (joc logic – “Așază-mă la căsuța mea”, lipire – Tabloul primăverii)
Tipul activității: fixare de priceperi și deprinderi
Scopul:
 Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire şi utilizare a formelor geometrice;
 Exersarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Obiectivele operaţionale:
Obiectivele se consideră realizate dacă, la sfârșitul activității, toți copiii vor fi capabili:
 să sesizeze diferențele de formă, culoare și mărime ale pieselor geometrice puse la dispoziție;
 să așeze piesele trusei logico-matematice în căsuțele corespunzătoare criteriilor precizate de educatoare;
 să identifice figurile geometrice care au fost înlăturate din tablou;
 să verbalizeze acțiunile efectuate, exprimându-se într-un limbaj matematic corespunzător;
 să realizeze individual tabloul primăverii cu ajutorul pieselor geometrice puse la dispoziție executând corect tehnica lipirii;
 să rezolve sarcina fişei de evaluare, formand prin incercuire multimi de figuri geometrice dupa forma si culoare;
 să manipuleze corect și rapid piesele geometrice în scopul rezolvării sarcinilor propuse;
 să formeze un tablou al primăverii, grupându-se după forma la locul potrivit;
Sarcina didactică: Realizarea unui tablou al primăverii prin găsirea locului potrivit pentru fiecare formă geometrica, după ce o recunoaşte
şi o descrie după formă, mărime, culoare si lipirea pieselor geometrice decupate..
Regulile jocului: Copiii așază piesele conform recomandărilor cadrului didactic, în căsuța corespunzătoare, care îndeplinește cerințele de
formă, mărime, culoare. Copiii sunt asezati pe scaunele in forma de semicerc si vor muta ghiocelul primit de la zana primavaral de la unul
la altul. Mutarea ghiocelului se va realiza concomitent cu textul recitativ ritmic “ Ghiocelul pornește si la tine se oprește” , iar mișcarea
ghiocelului de la un copil la altul se va opri o dată cu terminarea formulei recitative, moment în care copilul care are ghiocelul în mana va
veni sa rezolve sarcina jocului didactic. Este aplaudat fiecare copil care rezolva sarcina corect, iar cele incorecte sunt sesizate de copii
verbal prin sintagma “ Te ajut eu”.
Elemente de joc : surpriza, formula ritmica,descoperirea şi mânuirea materialelor, ghiocelul, mișcarea, aplauzele, închiderea și deschiderea
ochilor, acordarea de recompense.
Strategiile didactice:
1. Metode şi procedee: observația, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, “mâna oarbă”, surpriza
2. Mijloace didactice:
Material demonstrativ: cutia cu surprize, trusa cu figuri geometrice, ghiocelul, tabla magnetica
Material distributiv: fișe individuale de lucru, forme geometrice confecționate din carton , lipici, bețișoare de urechi, șervețele
umede, recompense.
3. Forme de organizare: frontal, grupal și individual
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Durata activității: 20-25 minute
Resurse bibliografice:
 Iftime, Gheorghe - „Jocuri logice pentru preșcolari și școlari mici”, Editura Didactică și Pedagogică Bucureşti, 1976
 Elemente de pedagogie preşcolară apliată, Ed. Univ. din Oradea , 2006
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, 2019

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenţe Strategii didactice
didactice Conţinut Metode şi Mijloace Evaluare
procedee didactice
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
1.Moment activităţii:
organizatoric  aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului adecvat celor două
forme de organizare a activității(frontal și individual);
 pregătirea materialului didactic
demonstrativ şi distributiv;
 introducerea copiilor în sala de grupă.
2.Captarea atenţiei Se realizează cu ajutorul scrisorii de la Zana Primăvara Surpriza Cutia cu surprize Evaluare
care a trimis copiilor mai multe materiale cu ajutorul cărora Explicația Scrisoarea observativă
îi îndeamnă să se joace pe parcursul activității. Săculețul cu piese
Citirea mesajului pe care aceasta îl transmit copiilor: geometrice
“ Dragi copii,
După cum aţi ghicit, eu sunt Zâna Primăvara şi am
aflat despre voi multe lucruri minunate. De aceea v-am
trimis o cutie mică prin intermediul poştaşului, care să
vă ajute la activităţile de astăzi ca sa realizati cate un
tablou al primaverii. În cutie veţi găsi surprize minunate
care cu siguranţă o să vă placă.

Cu drag,
Zâna Primăvara!”
3.Reactualizarea Intuirea materialului didactic: Săculețul cu piese Evaluare
cunoștințelor Recunoașterea și denumirea pieselor geometrice, geometrice observativă
însuşite anterior sesizarea diferențelor de formă, mărime și culoare ale
acestora, separarea lor după unul sau două criterii.

4.Anunţarea temei Motivând copiilor că Zâna Primăvara dorește ca ei sa Explicația Evaluare


și a obiectivelor pe realizeze câte un tablou al primaverii, educatoarea anunță tema observativă
înțelesul copiilor jocului logic: ,,Asaza-ma la casuta mea si tabloul il vom forma”
explicând, pe înțelesul copiilor, obiectivele principale ale
jocului.
5.Dirijarea învăţării Explicarea și demonstrarea regulilor de joc: Conversația Piesele Evaluare
Pe tabla magnetică avem trei căsuţe , una pentru fiecare formă Explicația geometrice observativă
și geometrică: cerc, pătrat, triunghi şi alături săculeţul cu forme Demonstrația Tabla magnetica individuală
geometrice. Ghiocel
6.Obţinerea
Copii sunt asezati pe scaunele în semicerc, ghiocelul se roteste
performanţelor
de la unul la altul prin rostirea formulei recitative “Ghiocelul
porneste si la tine se opreste”. Copilul la care se opreste
ghiocelul va veni si va lua din săculeţ , fără să se uite,o formă
geometrica. O va analiza, apoi o va aseza pe tablă la căsuţa
potrivită dupa criteriul „forma”, adică dacă este triunghi o va
aşeza la căsuţa triunghiurilor, dacă este cerc la căsuţa cercurilor
s.a.m.d. , apoi ne spune ce ştie despre acea figură geometrică:
formă, culoare Evaluare
Daca rezolva corect sarcina este aplaudat, daca greseste copii practic-acțională
vor sesiza gresala prin sintagma “Te ajut eu”. individuală
Exercițiul

Executarea jocului de probă:


Pentru a verifica dacă a fost înțeleasă regula de joc sunt
solicitați 1-2 copii să completeze prima casuta cu piesele
potrivite.
Executarea jocului de către copii:
Jocul se va desfăşura de mai multe ori până când toţi copiii Evaluare
reuşesc să răspundă. practic-acțională

Se introduce o sarcină cu un grad sporit de dificultate, anume Problematizarea


copiii vor respecta atat criteriul forma cat si criteriul culoare,
adica la casuta triunghiurilor rosii vor pune doar triunghiurile
rosii , nu si cele de alta culoare, s.a.m.d.

Complicarea jocului: Exercițiu: ,,Ghici ce s-a schimbat în


tablou!”
 Introducerea greșelilor intenționate, în timp ce copiii
stau cu ochii închiși;
 Sesizarea greșelilor de către copii, în momentul
deschiderii ochilor, după semnalul sonor;
 Corectarea greșelii prin dispunerea corectă a pieselor în
căsuțele potrivite
7.Asigurarea Copiii sunt anunțați că vor realiza individual, pe fișele de Observația Fișe individuale
feed-back-ului lucru de pe măsuțe tabloul primaverii, care să includă toate Conversația Forme geometrice
formele geometrice puse la dispoziție, folosind tehnica lipirii. din carton
După intuirea materialelor individuale primite pe măsuțe Lipici
se parcurg, în ordine, următoarele etape: Bețișoare de
 Explicarea şi demonstrarea modului de lucru; urechi
 Încălzirea muşchilor mici ai mâinii; Explicația Șervețele umede Evaluare practic -
 Executarea temei de către copii; Demonstrația Materialul acțională
Se atrage atenția copiilor asupra regulii de completare demonstrativ al individuală
corectă a tabloului. Exercițiul educatoarei
8. Evaluarea Copiii rezolvă fișa de evaluare, formand grupe cu figuri Problematizarea Fișă individuală Evaluare practic -
performanţelor geometrice in functie de culoare si forma. acțională
individuală
9. Încheierea Se fac aprecieri colective și individuale asupra modului în Conversația Recompense
activității care copiii au participat la activitate și au rezolvat sarcinile Observația
propuse. Exercițiul Evaluare orală
Se acordă recompense individuale individuală
Copiii ies din sala de grupă interpretând cântecul ,,Vine,
vine primavara”.

S-ar putea să vă placă și