Sunteți pe pagina 1din 6

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

EDUCATOARE: Istrate Cristina, Gîrba Mirela


UNITATEA: Grădiniţa cu program saptamanal nr. 49 „Romanita”
GRUPA: mare ,,Albinutele”
TEMA ANUALA DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI: „Jurnalul unui pui de om”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Corpul uman”
SUBTEMA: „Mărgele pentru fetiţe”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată- ALA + ADE (DŞ, DOS)+ADP

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP:
 Întâlnirea de dimineaţă : Se vor purta discuţii cu copiii pentru a stabili anotimpul, în ce zi a
săptămânii suntem, fenomenele care caracterizează ziua, surpriza zilei- în buzunăraşul de
pe panou, copiii descoperă un şirag din piese geometrice.
 Rutine
 Tranziţii: exerciţii ritmice, numărători, joc cu text şi cânt.

ALA I: CENTRE DE INTERES:


 Joc de rol: „De-a mămicile”
 Artă: Colorează şiragul de mărgele pentru fetiţă
 Ştiinţă: Alegem cercuri, patrate şi triunghiuri după culoare

ALA II: Joc muzical ,,Joacă, joacă băiete!”

ADE: ,, Şirag de mărgele ”(DŞ- joc logic; DOS- activitate practică)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Recunoaşterea şi denumirea pieselor geometrice cerc, patrat şi triunghi; dezvoltarea capacităţii de a
descrie atributele pieselor geometrice.
Efectuarea unor operaţii simple de lucru cu material pus la dispoziţie; valorificarea deprinderilor de
lucru însuşite prin realizarea unei lucrări practice inspirate din natură.

ALA: Sarcini de lucru:


Joc de rol:
* Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie, să creeze scurte dialoguri, să intervină în discuţii
emiţând păreri;
Artă:
*Să coloreze şiragul de mărgele, respectând modelul dat;
Ştiinţă:
* Să selecteze, să grupeze figurile geometrice după culoare, forma, marime.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DŞ: Joc logic


o Să recunoască şi să descrie piesele geometrice cerc, patrat şi triunghi;
2
o Să grupeze piesele după criteriul culoare si formă;
o Să ordoneze piesele după formă, alternând culoarea ( Patrat roşu, galben, albastru; Cerc roşu,
galben, albastru; Triunghi rosu, galben, albastru).

DOS: Activitate practică: ,,Şirag de mărgele pentru fetiţe”


o Să selecteze materialul pus la dispoziţie şi să înşire ,,mărgele” obţinând un şirag,
o Să realizeze tema practică prin exersarea unor deprinderi de lucru însuşite anterior.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, invatarea prin cooperare,
lucrul individual.
Mijloace de învăţământ: păpuşi, foi, creioane colorate, figuri geometrice, trusa logică, material
mărunt pentru copii (cercuri, patrate şi triunghiuri din carton colorat cu un mic orificiu pentru înşirat),
aţă, suport pentru afişarea lucrărilor.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal, individual
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel
3-5 ani;
o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar

SCENARIUL ZILEI

MOMENTELE ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAŢĂ :

I. SALUTUL
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare. Copiii sunt aşezaţi în semicerc în
faţa panoului.
Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, copii albinute!” Copiii răspund: ,,Bună dimineaţa, mamă
albinuta!”
II. PREZENTA
Dimineata, la sosirea la grădiniţă, fiecare copil îşi aşează poza de la panoul cu copii prezenţi.
Un băiat va numi fetiţele prezente, iar o fetiţă va numi băieţii prezenţi.
III. CALENDARUL NATURII
Se lucrează pe panoul mare:
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea ?
- În ce anotimp suntem ?
IV. SURPRIZA ZILEI
Păpuşa Maricica a aşezat în buzunăraşul de pe panou, un şirag de mărgele confecţionat din piese
geometrice. Copiii vor fi informaţi că se vor juca cu piesele geometrice şi vor confecţiona şiraguri de
mărgele pentru fetiţe.

3
V. ACTIVITATEA DE GRUP
JOC LOGIC : „Sirag de margele”
Educatoarea va numi câte un copil care va veni şi va descoperi în gentuţa Maricicăi o piesă
geometrică, o va denumi şio va descrie: ,,Eu am găsit un patrat mare, de culoare roşie”. Vom realiza un
şir de piese geometrice, respectând ordinea: cerc roşu, galben, albastru, patrat roşu, galben, albastru,
triunghi roşu, galben, albastru, acestea reprezentand un sir de margele.
Pentru lucrul pe centre copiii vor primi ecusoane cu figuri geometrice de doua culori, care ii vor ajuta
sa se grupeze.
VII.TRANZIŢIA
Copiii o invită pe Maricica să cânte, să se joace şi să danseze împreună cu ei pe melodia „Are mama o
fetiţă”. Copiii se deplasează spre centrele de interes puse la dispoziţie în sala de grupa. La terminarea
activităţii pe centre, copiii vor intona cântecul ,,Are mama o fetiţă”. Cântecul va fi elementul de
tranziţie pentru următoarea activitate, ADE.
În încheierea activităţilor voi face aprecieri verbale asupra comportamentului şi activităţii
copiilor, iar păpuşa Maricica le va dărui medalioane cerc sau patrat.

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Momentul -aerisirea sălii de grupă şi asigurarea
organizatoric unui climat benefic pentru
desfăşurarea activităţii;
-pregătirea centrelor şi a materialelor
necesare
2. Captarea Sosirea păpuşii Maricica, purtând la -explicaţia;
atenţiei gât un şirag de mărgele confecţionat -conversaţia;
din piese geometrice. -frontal;
3.Reactualizarea Le prezint copiilor cele trei centre şi -pe centre; -urmăresc cu
cunoştinţelor după ce toţi copiii şi-au ocupat locul, -explicaţia; atenţie
explic pe rând sarcinile de lucru -conversaţia; explicaţiile
pentru fiecare centru şi anume: date;
Centrul Joc de rol -,,De-a mămicile” -se urmăreşte
- Copiii au ca sarcină să utilizeze realizarea
corect materialele puse la dispoziţie: corectă a
păpuşi, truse de bucătărie, obiecte de sarcinilor;
îmbrăcăminte pentru păpuşi, să
iniţieze acţiuni simple, să creeze
scurte dialoguri, să intervină în
discuţii emiţând păreri.
Centrul Artă
- Copiii au sarcina de a colora şiragul
de mărgele, respectând modelul dat.
Centrul Ştiinţă
- Copiii vor selecta şi vor grupa
figurile geometrice după culoare si
formă.
4
Voi face o scurtă evaluare a activităţii
copiilor pe centre, după care, se va
face tranziţia spre următoarea
activitate prin intonarea
cântecului ,,Are mama o fetiţă”.
4.Anunţarea - Copii, pentru că aţi lucrat foarte -conversaţia;
temei frumos la centrele de activitate, v-am -explicaţia;
pregătit pe măsuţe farfurioare cu
materiale, iar voi o să-mi arătaţi cât de
multe lucruri ştiţi despre piesele
geometrice. Pentru început o să
aranjăm piesele geometrice într-un şir,
iar apoi vom arăta păpuşii Maricica
cum vom realiza şiragul de mărgele.
5.Dirijarea Voi explica regulile jocului: -conversaţia; -urmăresc şi
învăţării Câte un copil va veni şi va descoperi - explicaţia; apreciez
în gentuţa Maricicăi o piesă - demonstraţia; răspunsurile
geometrică, o va denumi şi - exerciţiul; copiilor;
descrie: ,,Eu am găsit un patrat mare,
de culoare roşie”. Vom realiza un şir
de piese geometrice, respectând
ordinea: cerc roşu, galben, albastru,
patrat roşu, galben, albastru, triunghi
roşu, galben, albastru. Voi face
aprecieri asupra modului de
desfăşurare a jocului logic. -invatarea prin
Varianta II cooperare
Copiii la semnalul educatoarei, vor
aseza pe măsuţă serii de figuri
geometrice dupa modelul dat. Copiii
vor colabora in realizarea sarcinii.
Varianta III:
-Pentru că ştiţi foarte multe lucruri
despre cerc, patrat şi triunghi, haideţi
să-i arătăm păpuşii Maricica, că noi
suntem harnici şi pricepuţi şi ştim să
realizam un sirag de mărgele.
Copiii vor ordona figurile geometrice
primite respectând ordinea culorilor,
formand un şirag de mărgele prin
lipire.
Copiii ordonează piesele geometrice
după cerinţele date.
- Se vor verbaliza acţiunile, utilizând -observarea
termenii matematici: ,,Am format un modului în
şirag de cercuri, patrate,triunghiuri”... care copiii
( se vor numi toate piesele din şirag) -explicaţia; realizează
Copiii vor confecţiona şiragul de -demonstraţia; sarcinile
5
mărgele şi vor fi ajutaţi la nevoie. -munca individuală; -aprecieri
Lucrările vor fi afişate pe panou
6.Asigurarea Lucrările vor fi afişate pe panou -conversaţia;
feed-back-ului pentru a fi admirate de către păpuşa
Maricica, iar mai târziu de către
părinţi. Voi face bilanţul asupra
activităţii desfăşurate pe parcursul
întregii zile.
7.Încheierea Voi face aprecieri asupra -conversaţia; -aprecieri
activităţii comportamentului copiilor, a modului -jocul verbale;
în care au rezolvat sarcinile -recompense
matematice şi asupra modului de
realizare a lucrărilor practice, apoi ne
vom juca jocul ,,Joacă, joacă băiete!”
Copiii vor primi de la Maricica un
medalion cu figuri geometrice.

S-ar putea să vă placă și