Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢÂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. Nr.5 Vaslui


Prof.Înv.Preşcolar: Cristina Macovei
DATA: 28.10.2015
NIVELUL: II
GRUPA: mare nr.1 „Piticii Voinici”
TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Festivalul toamnei”
SUBTEMA: „Toamna-i darnică şi bună!”
TEMA ZILEI: „CE ŞTIM DESPRE TOAMNĂ?”
Categoria activităţii: ADE – activităţi pe domenii experienţiale
DŞ- Cunoaşterea mediului + DLC – Educarea limbajului –„Provizii pentru
Greieraş” – joc didactic
MESAJUL ZILEI: „ Toamnă dragă tu ne-aduci,
Flori, legume, fructe dulci...”
Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul activitatii: Evaluare


Scopul activitatii: Evaluarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu
diferite aspecte ale anotimpului toamna
.
Obiective operationale :
 să descrie aspecte de toamnă pornind de la imagini;
 să recunoască şi să denumească fructele, legumele şi florile prezentate în jetoane;
 să răspundă corect la ghicitori;
 să alcătuiască propoziţii din două sau trei cuvinte;
 să despartă corect în silabe cuvinte date şi să reprezinte grafic cuvântul la panou,
desenând tot atâtea liniuţe câte silabe are cuvântul respectiv;
 să denumească pluralul unor fructe şi legume
 să recunoască sunetul de la începutul unui cuvânt;
 să respecte regulile jocului;
 să coopereze în realizarea sarcinilor;
Elemente de joc: Surpriza, mânuirea materialului, selectarea materialului, aplauzele, întrecerea.

Strategia didactică :

a) Metode si procedee:Exercitiul, conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea.


b) Mijloace didactice: Imagini cu legume,fructeşi flori, imagini cu aspecte de toamnă,
silueta Greieraş, “Roata Toamnei”, “Copacul Toamnei”, “Ciuperca Fermecată”,
scrisoarea Greieraşului, medalioane, coşuleţe, imagini-recompense,, panouri cu
“Eticheta martor”;
c) Forme de realizare
Frontal, pe grupe, individual

Evaluarea

- Pe parcursul întregii activităţi prin aprecieri şi îndrumări când este cazul


- Autoevaluarea
- La sfârşitul activităţii prin concluzii şi aprecieri
Locul de desfasurare : Sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
 Revista învățământului preşcolar 3- 4/2011, editura Arlequin;
 Ghid orientativ – Laura Mara Culea, editura Diana;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar- editura Didactica Publishing House, 2009;
 Pedagogie preşcolară, Elisabeta Voiculescu, editura Aramis;
 Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


DIDACTIC EDUCATIV
METODE ŞI MIJLOACE ŞI FORMA DE
PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE

1.Moment Se creează un climat educaţional


organizatoric favorabil.

2.Captarea atenţiei Se realizează prin primirea unei Surpriza Silueta Frontal


siluete ( Greieraşul) şi a unui pachet – Greiere
„Cutia cu surprize” ce conţine mai Conversaţia
Cutia cu
multe surprize şi o scrisoare. Prin
surprize
intermediul scrisorii, Greieraşul le cere
copiilor să rezolve unele sarcini pe care Scrisoarea
le va recompensa cu surprize. Pachetul
surpriză conţine şi o crenguţă. Crenguţa
Educatoarea citeşte scrisoarea.

„Dragi copii,
A venit iarăşi toamna şi eu nu am
reuşit să strâng mai nimic de mâncare
pentru la iarnă. Nu vreau să ajung
iarăşi să cer de la vecina mea Furnica,
pentru că nu-mi dă niciodată… Vă rog
să mă ajutaţi să-mi fac provizii pentru
la iarnă. De aceea, v-am trimis o cutie
cu surprize în care veţi găsi diferite
sarcini pe care trebuie să le rezolvaţi,
demonstrând că ştiţi foarte multe
lucruri despre anotimpul de toamnă.
Vă mulţumesc şi vă doresc mult succes!
Cu drag, Greieraşul.”
TRANZIŢIE: “ Bate vântul frunzele”
3 Anunţarea temei şi Se propune desfăşurarea jocului Conversația Frontal Observarea
a obiectivelor „Provizii pentru Greieraş"” Se prezintă sistematică
activităţii obiectivele urmărite într-un mod
accesibil copiilor. Copiii trebuie să Expunerea
recunoască legumele, fructele şi florile
de pe jetoane, să descrie aspecte de Explicaţia
toamnă reprezentate în imagini, să
despartă correct cuvinte în silabe, să
recunoască sunetul iniţial al unui cuvînt,
să alcătuiască propoziţii, să reprezinte
grafic numărul silabelor şi al
propoziţiilor, să recite poezii, să
răspundă corect la ghicitori şi să
interpreteze cântece despre toamnă.

5. Dirijarea învăţării Se formează grupele de lucru după Pe grupe


medalioanele primite (Grupa Fructelor, Observare
Grupa Legumelor şi Grupa Florilor) Conversaţia sistematică
a)Explicarea şi demonstrarea jocului:
Sunt prezentate regulile de joc : Explicaţia Medalioane
- gruparea se va face în funcţie de
însemnul primit;
- Educatoarea va atinge cu crenguţa pe Demonstraţia Crenguţa
rând, câte un copil de la fiecare grupă, Frontal Aplauze
care va învârti “Roata Toamnei” şi va Roata
găsi o sarcină pe care trebuie să o Toamnei
rezolve;
-răspunsurile corecte vor fi apreciate cu Bilete cu
jetoane reprezentând o legumă, un fruct sarcini
sau o floare pe care îl va pune în Coşul
grupei. Imagini-
a) Executarea jocului de probă: jetoane
Individual Aprecieri verbale
Educatoarea atinge cu crenguţa un
copil de la o grupă, folosind cuvintele:
„Cu crenguţa mea brumată, eu te aleg Exerciţiul Coşuleţ
îndată” . Copilul învârte roata, aceasta
se opreşte la o imagine unde este lipit
un bilet cu o sarcină, educatoarea o
citeşte, copilul dă răspunsul şi
primeşte o imagine pe care o va pune
în „Coşul grupii” corespunzătoare.
Educatoarea oferă explicaţii
suplimentare dacă situaţia o impune.
Pe grupe
c) Desfăşurarea propriu-zisă a Crenguţa Observare
sistematică
jocului:
Roata
Varianta I: “Roata Toamnei”
Toamnei
Câte un copil de la fiecare grupă, pe
rând, este atins cu crenguţa, învârte Bilete cu
roata, primeşte o sarcină pe care o sarcini
rezolvă şi primeşte o imagine pe care o Frontal Aplauze
aşează la coşul grupei. Imagini-
jetoane
Varianta II: “Copacul Toamnei”
(Ghicitori , poezii)
Copilul selectat va alege o frunză din Coşuleţ
“Copacul Toamnei” pe spatele cărei se
află o sarcină pe care trebuie să o
rezolve, apoi va aşeza frunza la baza Copacul
copacului pentru a realiza un covor de
frunze. Toamnei Aprecieri verbale
Varianta III: “Ciuperca Fermecată” Individual
( Silabe, cuvinte, propoziţii) Frunze

Copilul ales de crenguţă va găsi în Imagini-


ciupercă o sarcină de lucru lipită pe jetoane
ciupercuţă.
Ciuperca
Tranziţie: „Am privit spre cer”
Ciupercuţe cu
sarcini

6.Obţinerea Educatoarea le reaminteşte copiilor Conversaţia Panouri Aprecieri verbale


performanţei rugămintea pe care Greieraşul le-a „Eticheta
transmis-o în scrisoare. Copiii trebuie să Explicaţia martor”
aşeze imaginile pe care le-au obţinut ca Imagini- Evaluare globală
recompense la panoul corespunzător: jetoane
“Coşul pentru fructe”, “Coşul pentru
legume, “Vaza pentru flori” . Astfel, au
reuşit să umple cămara Greieraşului cu
provizii pentru iarnă.

7.Încheierea Educatoarea le mulţumeşte copiilor în Conversaţia Recompense Apreciri


activităţii numele Greieraşului pentru activitatea bomboane stimulative,
pe care au desfăşurat-o şi pentru că au aplauze.
demonstrat că ştiu foarte multe lucruri
despre toamnă. De aceea, Greieraşul le
mulţumeşte copiilor dăruindu-le
bomboane.
Dragi copii,
A venit iarăşi toamna şi eu nu am reuşit
să strâng mai nimic de mâncare pentru la
iarnă. Nu vreau să ajung iarăşi să cer de la
vecina mea Furnica,” pentru că nu-mi dă
niciodată…” Vă rog să mă ajutaţi să-mi fac
provizii pentru iarnă. De aceea, v-am
trimis o cutie cu surprize în care veţi găsi
diferite sarcini pe care trebuie să le
rezolvaţi, demonstrând că ştiţi foarte multe
lucruri despre anotimpul de toamnă.
Vă mulţumesc şi vă doresc mult succes!

Cu drag,
Greieraşul.

S-ar putea să vă placă și