Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrată

Grădinița cu program prelungit „Codrișor”


Educatoare: Curticăpean Melania
Grupa mijlocie „Albinuțelor”
Data: 23.11.2021

Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?


Tema proiectului: „Crizantema cea frumoasă”
Tema săptămânală: „Flori de toamnă”
Tipologia activităților educaționale: consolidare și verificare de cunoștințe și
deprinderi
Mijloc de realizare: activitate didactică integrată cu durata de o zi

Inventar de activități

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineață: „Cui dăruim flori?”
Rutine: „Îmi place să îngrijesc florile”
Tranziție: „A venit pe dealuri toamna”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE:


Domeniul Limbă și Comunicare+Domeniul Estetic și Creativ:
DLC: „Eu spun una, tu spui multe!”-joc exercițiu
DEC: „Crizantema”-ștampilare
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1):
Bibliotecă: „Petale de crizantemă”-grafisme
Joc de masă: „Crizantema”-mozaic (asamblare)
Artă: „Coroniță de flori”-aplicație
SCOPUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE:
• Dezvoltarea capacității de exprimare a gândurilor și impresiilor utilizând
structuri lingvistice specifice vârstei într-o manieră cursivă și expresivă în
contexte variate
• Stimularea expresivității și a creativității prin activitățile practice specifice
nivelului de dezvoltare motric
OBIECTIVE OPEREȚIONALE:
• Să identifice elementele din imaginile date, despărțind în silabe cuvântul și
formând pluralul cuvântului
• Să aplice în situații noi tehnici de lucru învățate pentru a realiza compoziții
originale (crizantema), valorificând exprimarea liberă
• Să compună spațiile date (crizantema-grafisme) cu ajutorul materialelor puse
la dispoziție valorificând produsele muncii lor
• Să realizeze mozaicul cu ajutorul pieselor date astfel încât să formeze
crizantema
• Să confecționeze coronițe cu flori, ajutându-se de lipici si florile puse la
dispoziție

SISTEMUL METODOLOGIC: jocul, conversația, explicația, demonstrația,


exercițiul, lucrul în grup, apreciere verbală
SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE:
ADP: calendarul naturii, crizantema
ADE: imagini cu elemente de toamnă, fișe cu crizantema, tuburi de hârtie, tempera
ALA1: -Biblioteca: fișe cu crizantema, creioane grafice
-Joc de masă: tăblițe pentru mozaic, piese pentru mozaic
-Artă: crizanteme, coronițe din carton, lipici
RESURSE:
• Umane: preșcolarii din grupa albinuțelor, educatoarea
• Spațiale: sala de grupă
• Temporale: o zi
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontal, individual, în grup
STRATEGII, METODE ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE:
• Evaluativ-stimulative: aprecierea, încurajarea verbală
• Frontală, realizată pe parcursul activității
• Finală, prin analiza produselor activității și a deprinderilor formate
REGULILE JOCULUI:
Copiii trebuie:
• Să rezolve sarcinile jocului individual
• Să respecte cerințele educatoarei
• Să colaboreze cu educatoarea pentru a rezolva sarcinile date
ELEMENTE DE JOC: planșe cu elemente de toamnă, recompense, surprize

Scenariul zilei
Copiii intră în sala de grupă intonând cântecul „A venit pe dealuri toamna”. La finalul
interpretării copiii se vor așeza pe scăunelele care se află in semicerc pentru a începe activitatea
prin salutul educatoarei „Bună dimineața, copii!”. Preșcolarii se vor saluta între ei cu „Bună
dimineața, ....... (numele copilului)!”. Educatoarea îi întreabă cum se simt astăzi, apoi le spune că
le-a pregătit multe surprize trimise de Zâna Toamna. Se trece la realizarea calendarului naturii
ajutându-ne de materialele grupei și vorbind despre anotimpul în care ne aflăm. După ce am
terminat, educatoarea le arată copiilor o floare, anume Crizantema, și îi întreabă pe copii dacă au
mai întâlnit această floare și dacă cumva știu cum se numește. Le dă floarea din mână în mână să
o analizeze apoi îi întreabă „Cui dăruim flori?”. Ei vor răspunde, pe rând, în propoziții. Vom avea
o scurtă conversație despre cui, când și de ce dăruim flori și despre cum le îngrijim ca să le
putem dărui.
Activități pe domenii experențiale: Pentru primul domeniu și anume Domeniul Limbă
și Comunicare vom realiza un joc-exercițiu „Eu spun una, tu spui multe!” care constă în
recunoașterea imaginilor date de către educatoare, despărțirea în silabe a cuvântului identificat și
formarea pluralului elementului de toamnă din imagini. Al doilea domeniu este Domeniul
Estetic și Creativ unde vom realiza o crizantemă prin metoda ștampilării cu tuburi de hârtie
igienică. Activitatea pentru al doilea domeniu se va realiza la măsuțe.
Pentru a face tranziția dintre activități, vom merge la baie, apoi intonând cântecelul „A
sosit pe dealuri toamna” vom intra în sala de grupa și ne vom așeza înapoi la măsuțe unde se va
desfășura activitatea pe centre. Înainte de a începe, ne vom încălzi mâinile prin exerciții. La
primul centru, care este Bibliotecă, copiii au pe măsuțe o fișă pe care este desenată o tulpină de
crizantemă la care ei trebuie să deseneze petalele florii prin metoda grafismelor. La al doilea
centru, Joc de masă, avem pe mese tăblițele si piesele pentru mozaic, cu care copiii vor forma
crizantemele, iar la ultimul centru, Artă, avem coronițe din carton care trebuie ornate cu flori de
crizantemă cu ajutorul lipiciului.
După ce toți copiii au terminat lucrările, se vor ridica de la masă pentru a putea admira
și lucrările colegilor. Apoi, vom merge la baie pentru a ne spăla pe mâini. Când ne întoarcem în
sala de grupă, ne vom așeza pe covor și voi face aprecierile pentru lucrările frumos realizate.

Descrierea didactică a scenariului activității


integrate
Secvențele Conținutul științific Strategii Observații
activității didactice
didactice
integrate
Moment Educatoarea creează condițiile
organizatoric psihopedagogice optime necesare
desfășurării activității.
Se desfășoară momentele specifice
întâlnirii de dimineață. Copiii intră în Conversația
sala de grupă intonând cântecul „A venit
pe dealuri toamna”.
• Salutul: La finalul cântecului, Prin jocurile
copiii se vor așeza pe scăunele descrise se
unde ne vom saluta cu colegul de urmărește
lângă cu „Bună dimineața, …... crearea
(numele copilului)!, iar climatului
educatoarea îi va saluta cu „Bună Exercițiul socio-afectiv
dimineața, copii!”. Brainstormi necesar
• Calendarul naturii: Vom purta o ngul desfășurării
scurtă discuție despre anotimpul activității
toamna și despre cum ne dăm (atmosfera
seama că afară este toamna. de lucru
• Împărtășirea cu ceilalți: Conversația relaxantă,
Educatoarea le arată copiilor o prietenoasă,
floare de toamnă și anume productivă)
CRIZANTEMA. Copiii sunt
întrebați dacă cunosc această
floare, apoi o vor primi din mână
Captarea în mână și vor răspunde la
atenției întrebările „Cui dăruim flori?”,
„Cum le dăruim?” și „Cum
îngrijim florile?”.
• Captarea atenției se va face cu
ajutorul Zânei Toamnă care le v-a
trimite copiilor o scrisoare legată Conversația
de Crizantema.
„ Dragi copii, astăzi v-am trimis mai
multe surprize care, cu ajutorul doamnei
educatoare le veți descoperi. Dar, înainte
de aceste surprize aș dori să jucăm un
joc. Acest joc se v-a numi EU SPUN Observarea
UNA, TU SPUI MULTE! . V-am trimis comportame
câteva plicuri în care se află imagini ntului verbal
Anunțarea unde sunt ilustrate elemente de toamnă. Conversația și non-verbal
temei Voi va trebui să le identificați, să al copiilor
despărțiți cuvântul în silabe apoi să Explicația
spuneți care este pluralul acestuia. După
ce vom termina joculețul nostru, ne
așteaptă mai multe surprize la măsuțe.
Cu drag,
Zâna Toamnă!”
• După citirea scrisorii,
Desfășurarea educatoarea îi va anunța pe copii Exercițiul
activității prin că astăzi vom descoperi
abordarea crizantema.
integrată a Educatoarea le va explica copiilor jocul
conținuturilor propus de către Zâna Toamnă.
• Explicarea jocului: Deschizând, Jocul
pe rând, fiecare plic, vom
descoperi anumite elemente de
toamnă (frunză, copac, nucă, măr,
strugure, gutuie, dovleac, ardei,
varză, crizantemă), pe care v-a
trebui să le despărțim în silabe,
apoi să le găsim pluralul. De
exemplu: frunză=frun-ză=frunze.
• Jocul de probă: Educatoarea le Jocul
va da un exemplu copiilor cu un
alt cuvânt decât cele din imagini
pentru ca preșcolarii să înțeleagă
mai bine regulile jocului. Copiii
vor repeta împreună cu Observarea
educatoarea apoi vor trece la capacității de
jocul propriu-zis. atenție
• Desfășurarea propriu-zisă: voluntară
Copiii vor juca acest joc în grup.
Educatoarea desface plicurile, le Conversația
arată imaginea, iar ei vor spune
ce văd în imagine, apoi vom
despărți cuvântul cu ajutorul
educatoarei după care vor găsi
pluralul.
• Proba 1: „Eu spun una, tu spui
multe!”
Sarcina: Să identifice elementele din
imaginile trimise de Zâna Toamnă și să
spună mai multe elemente decât ce arată
imaginea (frunză, copac, nucă, măr,
strugure, gutuie, dovleac, ardei, varză,
crizantemă).
• Proba 2: „Desparte în silabe”
Sarcina: Să despartă în silabe
elementele identificate în imagini, ținând
mâna sub bărbie pentru a afla câte silabe
are cuvântul. Ne vom da seama câte
silabe are cuvântul după numărul de Explicația
atingeri ale bărbiei de mână.
• Complicarea jocului:
Educatoarea îi împarte pe copii în
doua grupe. Grupa băiețeilor și
grupa fetițelor. Fiecare grupă va
trebui să aleagă cinci elemente pe
care le va despărți în silabe și le
va găsi pluralul. Care echipă se Exercițiul
descurcă cel mai bine v-a câștiga.
După ce am terminat jocul, copiii se vor
așeza la măsuțe unde vor avea altă
surpriză. Acolo se va desfășura
activitatea pentru Domeniul Estetic și
Creativ. Pe măsuțe copiii au o fișă pe
care este desenată o tulpină de Conversația
crizantemă, un tub de hârtie igienică și
tempera , iar ei cu ajutorul tuburilor de
hârtie igienică și a temperei vor ștampila
floarea de crizantemă.
Copiii sunt felicitați că au reușit să
formeze cele mai frumoase crizanteme,
apoi merg la baie pentru a se spăla pe
Obținerea mâini.
performanței După revenirea în sala de grupă, la
măsuțe îi așteaptă alte surprize, împărțite
pe trei centre. Și anume:
• Centrul Bibliotecă:
Pe mese se află o fișă cu o tulpină de
crizantemă pe care copiii vor desena
petalele crizantemei prin metoda
grafismelor cu ajutorul creionului grafic
sau colorat.
• Centrul Joc de masă:
Aici, copiii au o tăbliță și piese
pentru mozaic. Cu ajutorul acestora, ei
vor forma crizantema în orice culoare
doresc ei, după propria imaginați.
• Centrul Artă:
Copiii au coronițe din carton, lipici și
flori de crizantemă, cu ajutorul cărora
vor realiza coronițe cu flori.
Evaluarea și
încheierea Pentru încheierea activității, ne vom
activității ridica de la mese și ne vom așeza pe
covor pentru a ne odihni de la atâta
muncă. Copiii sunt rugați să închidă
ochii și să se gândească la ce le-a plăcut
cel mai mult la această activitate. După
ce se vor relaxa puțin, educatoarea îi
întreabă ce le-a plăcut la activitatea de
astăzi, apoi va face aprecierile finale și le
va spune că Zâna Toamnă este foarte
mândră de ei ca au realizat așa lucrări
frumoase și că le-a trimis niște
recompense pentru munca depusă.

S-ar putea să vă placă și