Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa : Mijlocie

Tema anuală de studiu: “Cine şi cum organizează o activitate?”

Tema săptămanală :,,Jocurile copiilor iarna”

Tema activităţii : ,, În palatul Zânei Iarnă”

Tipul activităţii : Formare de cunostinte, priceperi și deprinderi

Forma de organizare : Frontal, individual și pe grupuri mici

Forma de realizare : activitate integrată si activitate frontala

Componenta activităţii:

Activităţi de dezvoltare personlă (Întalnirea de dimineaţă)

Jocuri şi activităţi alese (etapa I şi etapa a II-a)

Activităţi pe domenii experenţiale :

DOMENIUL ŞTIINŢĂ – Cunoasterea mediului - ,,Jocurile copiilor iarna” – lectura


dupa imagini si DOS - ,,Oameni de zapada” – confectionare – integrata in sectorul Arta

Activitate de dezvoltare personală:

Intâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii

Tranzitie: “Saniuta” - joc cu text şi cânt

“Dacă vesel se trăieşte…” - moment de înviorare

Jocuri și activități didactice alese:

ALA I:

Bibliotecă: “Scrisoare pentru Zâna Iarnă” – trasare de semne grafice (linia si puctul);

Joc de rol: “Prajituri pentru Zâna Iarnă” – fursecuri din plastilina;

Construcţii: “Pârtia de săniuş” - construcţii prin alăturare şi suprapunere.

ALA II - Joc distractiv: ,,Soarele topeşte fulgii’’; Joc liniştitor: ,,Zboara fulgul de zapada”
Activități pe domenii experențiale : DŞ – cunoaşterea mediului

Subiectul: “Jocurile copiilor iarna” – Lectura dupa imagini

Scopul :

 Formarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul iarna;


 formarea deprinderii de a lucra în grup, dezvoltând relaţii de colaborare şi ajutor
reciproc.
Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :

 Să denumească materialele şi instrumentele de lucru;


 Să comunice impresii, idei pe baza imaginilor prezentate;
 Să exprime prin cuvinte stările emoţionale transmise de imagini;
 Să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de anotimpul iarna;
 Să aprecieze lucrările proprii, dar şi pe cele ale colegilor;
 Să utilizeze creativ materialele descoperite în centre.

Strategii didactice:
Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul, demonastratia, turul galeriei.
Material didactic : Calendarul naturii, creioane, lipici, figurine polistiren, creioane negre,
şorţuleţe, mănuşi, planşe, cuburi, coca de biscuiti pentru fursecuri, nuca de cocos, farfurii de
unica folosinta, coli colorate in forma de fulg.

Bibliografie :
 Laura Bochis, Carmen Ilifie, “Povesti terapeutice “, Editura Didactica, Cluj.
 Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7), MECT, 2008.
 Revista invatamantului prescolar,1-2/2010.
 Stefania Antonovici, Florica Mitu:”Metodica activitatilor de educarea limbajului in
invatamantul prescolar”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu „Întâlnirea de dimineaţa”. Salutul se va realiza prin


tehnica comunicării rotative. Copiii sunt aşezaţi pe scaunele, in semicerc. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi preşcolarii. Prezenţa este realizată în manieră interactivă,
copiii fiind solicitaţi să îşi aşeze fotografia la panoul cu prezenţa. Atenţia copiilor este îndreptată
spre Calendarul naturii. Se va stabili ziua, data luna, anotimpul, vremea.
Noutatea zilei o reprezinta scrisoarea trimisa de Zana Iarna in care le scrie copiilor ca le-a
trimis foarte multe materiale cu care vor lucra astazi si le mai spune ca va veni foarte curand sa
vada ce au lucrat si sa le aduca cadouri.
De aici vor initia discutia despre anotimpul iarna si vor descoperi despre ce discutam
astazi. Vor fi anunţaţi că vor discuta despre jocurile copiilor iarna. Educatoarea expune imagini
cu anotimpul iarna. Educatoarea ii invita pe acei care vor sa povesteasca o intamplare care s-a
petrecut in acest anotimp. Zana Iarna le va spune copiilor ca va trece cu ei prin centre si le va
dezvalui tot ce au de pregatit. Ne urcam cu totii in ,,Trenuletul Iernii” si vom vizita fiecare
centru. Tranziţia către activităţile desfăşurate la centre de inters se va realiza prin jocul de
mişcare Saniuta.
Zâna Iarnă prezintă materialele din centre şi ce au de realizat:
La centrul Bibliotecă sunt pregătite coli colortae, creioane negre, pentru a scrie o scrisoare
pentru zână folosind semne grafice.
La centrul Joc de rol vor găsi pe măsuţa plastilina si vor prepara fursecuri pentru Zana Iarna.
La centru Artă vor găsi pe măsuţă materiale necesare pentru a realiza oameni de zapada.
La centrul Construcţii au la dispoziţie cuburi pentru a realiza pârtia de săniuş.
Preşcolarii îşi aleg centrul la care să lucreze, iar Zana Iarna le va spune că o sa-i
supravegheze cu atenţie de la geam pentru ca, la final, să treacă din nou împreună să vadă ce au
realizat ei.
După finalizarea lucrărilor vor face turul galeriei împreună cu Zâna Iarnă pentru a-şi
prezenta lucrările în faţa colegilor.
Copiii vor fi surprinşi de munca pe care au desfăşurat-o astăzi. Zana Iarna, împreună cu
educatoarea, fac aprecieri asupra activităţilor derulate.
Vor derula un joc numit „Soarele topeste fulgii”. Copiilor le vor fi prezentate sarcinile şi
regulile de joc. Un copil va fi soarele si ceilalti vor fi fulgi, iar copilul soare v-a incerca sa atinga
copii fulgi, iar copilul atins se va aseza pe un scaunel. La sfarsit soarele va topi toti fulgii.
După încheierea primului joc, vom trece la următorul : ,, Zboara fulgul de zapada”. Copiii sunt
aşezaţi în semicerc si isi imagineaza ca le-au picat un fulg in palma sufland in el. După
finalizarea jocului, copiii vor fi recompensati..

Activitatea se va încheia cu aprecierile adresate de catre mine copiilor.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Conţinutul activităţii Strategii


activităţii didactice

1. Momentul Se creaza condiţii optime pentru desfăşurarea activităţilor: Conversaţia


organizatoric
 aerisirea sălii de grupa;
 se aranjează mobilierul;
 se aranjează materialul didactic in ordinea folosirii lui;
 se organizează colectivul de copii pentru „Întâlnirea
de dimineaţa”
2. Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea sub forma de surpriza a unei Conversatia
scrisori de la Zana Iarna, ca le scrie copiilor ca, le-a trimis
foarte multe materiale cu care sa lucreze la activitate, ca va
veni sa vada tot ce au lucrat.

3. Anuntarea Se prezinta tema zilei în termeni accesibili copiilor. „In Conversaţia


temei, scopului si palatul Zânei Iarnă”. Astazi vom observa cu atentie aceste
a obiectivelor imagini de iarna si vom explica ceea ce observam iar voi v-a
trebui sa fiti foarte atenti ca sa aflati mai multe despre jocurile Explicaţia
copiilor iarna. 

4. Desfăşurarea (Cunoasterea mediului) ADE-ul de astăzi se desfăşura într-o


activităţii manieră frontală. Copiii vor observa imaginii din anotimpul
iarna.
Planse
Educatoarea va expune plansele, întroducănd copiii în
discutie cu o intrebare orientativa : «Ce vedeti in aceste
imagini? ».

Se lasa copiilor libertatea de a identifica elementele din tablou


(pomi, case, copii, patinoar, oameni de zapada, derdelusul). 

Dupa aceasta enumerare libera se trece la intuirea dirijata- la Conversaţia


analiza si descriere.
Se orienteaza atentia copiilor asupra aspectelor principale
folosind intrebari ce vizeaza elementele din prim plan, planul
secundar, elemente din partea de sus, de jos, din stanga si din
dreapta.

« Ce anotimp este ilustrat in acest tablou ? »

« Cum v-ati dat voi seama ce anotimp este ilustrat ? »

« Ce fac copiii din acest tablou ? »

« Cum sunt copacii ? »

‹‹ Cum se distreaza copii iarna ?››

‹‹Ce sport practica ?››


‹‹ Cum se joaca?››

Educatoarea îi învită pe cei care vor să povestească o


întamplare care s-a petrecut in acest anotimp.

După încheierea activitatii, prin tranziţie, copiii împreuna


cu Zana Iarna şi educatoarea trec pe la centrele de inters
(ALA I), cu specificatia că Zana isi doreste ca toti copii sa
treaca pe la centrul unde sunt materiale pentru realizarea
oamenilor de zapada.

5. Obţinerea La centrul Bibliotecă sunt pregătite coli colortae, creioane


performanţelor negre , din care vor pregăti scrisoare pentru Zana Iarna. Copiii
Explicaţia
vor folosi toate aceste maeriale pentru a scrie o scrisoare către
Zana Iarna realizand diferite semne grafice (linia şi punctul).

La centrul Joc de rol vor găsi pe măsuţa plastilina pentru Exerciţiul


ceva dulce pentru Zana Iarna.

La centrul Artă vor găsi pe măsuţă materiale necesare pentru


a realiza oamenii de zapada. Zana a umblat foarte mult, si
doreste sa vada cum se joaca fiecare copil cu zapada pe care Explicaţia
aceasta o aduce in fiecare iarna.
Exerciţiul
La centrul Construcţii au la dispoziţie cuburi pentru a realiza
partia de sanius. Fiecare copil va suprapune cuburi pentru Explicaţia
realizarea acesteia.
Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

6. Asigurarea După finalizarea lucrărilor, copiii vor face turul galeriei Conversaţia
retentiei si a împreună cu Zana Iarna, pentru a-şi prezenta lucrările în faţa
transferului colegilor, dar şi a Zanai, care este nerăbdătoare şi curioasa de
cum au ieşit.

Copiii vor fi surprinşi de munca pe care au desfăşurat-o


astăzi. Zana Iarna împreună cu educatoarea fac aprecieri
asupra activităţilor derulate.

Vor derula un joc numit „Soarele topeste fulgii”. Copiilor


le vor fi prezentate sarcinile şi regulile de joc. Un copil v-a fi
soarele si ceilalti vor fi fulgi, iar copilul soare v-a incerca sa
atinga copii fulgi, iar copilul atins se v-a aseza pe un scaunel. Jocul de mişcare
La sfarsit soarele v-a topi toti fulgi.

După încheierea primului joc, vom trece la următorul : ,,


Zboara fulgul de zapada”. Copiii sunt aşezaţi în semicerc si
isi imagineaza ca le-au picat un fulg in palma sufland in el.
După finalizarea jocului, copiii vor fi recompensati..

7. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului de îndeplinire a Conversatia


activitatii sarcinilor de către copii pe tot parcursul activităţilor .
Recompense

S-ar putea să vă placă și