Sunteți pe pagina 1din 3

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


Educatoare: Dorinela Turbatu Balan
GRDINIA NR. 15 Dumbrava minunat Vaslui


NIVELUL II: Grupa Mare
ACTIVITI DE NVARE:Domenii experieniale:D,(Cunoaterea mediului), DEC (pictur)
TEMA DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
SUBTEMA: Bogiile toamnei
TEMA ZILEI: Rochia toamnei
MESAJUL ZILEI: Pentru tine, drag Toamn!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
SCOPUL: Fixarea unor reprezentri i cunotinte despre anotimpul de toamn; Explorarea direct
i verbal a unor fructe, legume i flori.
TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare i de verificare a priceperilor i deprinderilor;
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic i pictur
MODELUL DE INTEGRARE: liniar
STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: Deplasai-v, Oprii-v, Comunicai n
perechi!; Conversaia euristic; Mima; Exerciiul; Explicaia; Demonstraia; Mna
oarb; Puzzle-ul; Ghicitorile; Lucrul n echip; Turul galeriei.
MIJLOACE DE NVMNT: 25 ecusoane cu fructe, legume i flori; sculeul fermecat; coul
Toamnei cu fructe, legume i flori; CD-uri audio; Palete cu emoticoane Zmbrici, Suprici i
Gndirici, Stop Joc; Calculatorul; Camera video. MATERIAL DIDACTIC: fructe, legume, flori,
(naturale); acuarel, pensoane, vase pentru ap, erveele, tampile, coli de A1, suporturi pentru
expunerea lucrrilor, creioane colorate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008;
2. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005;
3. Activitatea integrat n grdini, Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul
preuniversitar, Editura Didactic, Bucureti, 2008.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual;
RESURSE: Umane: educatoarea si grupa de copii; Temporale - 54 min.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Domeniul Stiin (Cunoaterea mediului)
Tema: Rochia Toamnei
2
Mijloc de realizare: joc didactic
Sarcina didactic: Recunoaterea fenomenelor naturale specifice toamnei; Descrierea original i
creativ a fructelor, legumelor i florilor;
Regula de joc: Fiecare copil i alege un ecuson; Grupa se mparte n echipe; Fiecare copil i
alege din coul toamnei un element reprezentat n ecuson; Fiecare echip descrie pe rnd (original
i creativ) caracteristicile grupei pe care o reprezint (fructe, legume sau flori), timp de 1 minut.
Elemente de joc: micarea, mima, surpriza, aplauzele, ghicirea, recompensele.
Obiective operationale: O1. s-i aminteasc anumite caracteristici ale toamnei; O2. s ghiceasc
fenomenul mimat de un copil; O3. s prezinte original i creativ elementele grupei din care fac
parte; O4. s reconstituie un puzzle;
Domeniul Estetic-Creativ (pictura) Tema: Rochia Toamnei, Mijloc de realizare: pictur
Obiective operationale: O1. s-i organizeze n mod echitabil i original spaiul plastic specific
lucrului n echip; O2. s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice
picturii; O3. s utilizeze culorile toamnei pentru a obine lucrri originale;
SCENARIUL ACTIVITII
Educatoarea amenajeaz i mpodobete sala de grup cu simboluri specifice toamnei.
Elementul surpriz al activitii este inuta vestimentar a educatoarei care simbolizeaz Zna
Toamn i care n versuri capteaz atenia copiilor anunnd tema i obiectivele.
Zna Toamn
Unii-mi spun Toamna
bogat!
Alii, Zna cea brumat!
Eu, golesc grdinile,
S umplu cmrile.
Dar, sunt tare suprat
C rochia-mi preferat,
A rmas neterminat.
Eu m-am pregtit de drum,
i v rog pe voi, acum
Cu toii s m-ajutai:
Tot ce tii s-mi
demonstrai,
Darurile-mi ordonai,
Cum pictai, s-mi artai,
n echip de lucrai,
Rochia mi-o terminai!
Copiii sunt invitai s exploreze decorul i s-i reaminteasc cunotinele acumulate n
perioada derulrii Proiectului tematic Toamna prin jocul Deplasai-v, Oprii-v, Comunicai n
perechi!. Dup dou deplasri succesive civa copii raporteaz ceea ce au observat i ceea ce au
comunicat n timpul jocului. Drept mulumire Zna Toamn provoac pe toi copiii la un joc de
mim pentru a-i reactualiza ntr-o form amunzant fenomenele specifice toamnei. Surprizele
toamnei continu prin oferirea unui scule fermecat din care ei i extrag ecusoane i aa se
formeaz cele trei echipe: echipa florilor, echipa fructelor i echipa legumelor.
n funcie de ecusonul din piept, rnd pe rnd primesc din coul Toamnei daruri n schimbul
descrierii originale i creative a elementului primit. Zna Toamn invit copiii s-i aleag din coul
ei cte un element care s ntruneasc nsuirile caracteristice echipei din care face parte. Fiecare
3
copil are ca sarcin; recunoaterea, descrierea i prezentarea ntr-o form proprie a cunotinelor
nsuite anterior i n funcie de rspuns vor primi aprecierile lui Zmbrici i Suprici. Dup ce
copiii au neles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Rspunsurile corecte ale
copiilor vor fi recompensate cu aplauze din partea colegilor iar din partea Znei vor primi aprecieri
verbale i cte o palet cu personajul lor preferat Zmbrici. Pe toi parcursul jocului sunt
antrenai toi copiii, ncurajndu-le spiritul de competiie. Drept recompens fiecare echip
primete cte un puzzle cu aspect de toamn pe care l vor reconstitui timp de dou minute.
Pentru dinamizarea i fixarea cunotinelor copiii sunt antrenai n jocul Adevrat- Fals
Tranziia: Joc cu text i cnt Bate vntul frunzele Zna Toamn descoper o alt surpriz: trei
couri n care sunt instrumente specifice activitii de pictur. Copiii vor fi anunai c n aceleai
echipe vor exersa tehnici de pictur cunoscute de ei, pe hrtie A1, pentru ca, n final s realizeze
Rochia Toamnei. Astfel, prin tampilare, prin combinarea de culori, prin folosirea corect a
spaiului plastic s realizaze forme spontane i originale pentru a finaliza Rochia Toamnei.
mpreun cu Zna vor efectua exerciiile specifice pentru nclzirea muchilor mici ai mnii.
Umerii i vom mica
spatele vom ndrepta,
sus - jos, sus - jos,
pentru a picta frumos.
Mna lebd o fac,
Care d mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc
Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau de loc
Ci se pregtesc de joc,
Degetele-mi sunt petale
i se deschid ca o floare.
Dup ce copiii s-au aezat la mese se intuiesc materialele i se ncepe lucrul. Se supravegeaz
i se ndrum continuu execuia lucrrilor. Fiecare copil are posibilitatea s foloseasc oricare dintre
tehnicile cunoscute folosind orice instrumente i materiale de pe mase. Se asigur un feed-back
permanent cu membrii fiecrei echipe discutnd despre selectarea i combinarea culorilor sau a
tehnicii de lucru abordate. Atmosfera de lucru este relaxant pe fondul muzical Emoie de toamn
i Anotimpurile de Vivaldi. Dup expirarea timpului de lucru Zna Toamn invit fiecare echip
s-i expun lucrarea evideniind efortul colectiv i individual. Fiecare copil se poate autoevalua
prin raportare la rezultatele obinute de colegii lui, particip la analizarea aciunilor desfurate pe
echipe, face aprecieri despre activitile celorlali i poate exprima predicii despre posibilele
activiti viitoare. Zna mulumete copiilor pentru ajutor.
Tuturor v mulumesc,
i din suflet v doresc,
anotimpul care vine
s fie mai bun ca mine.
Mo Crciun, iubit i drag,
s vin la voi n prag
Cu un sac de jucrii
i cu multe bucurii.
Dup ndeplinirea acestor sarcini fiecare echip va primi din partea Znei cte un cadou: fructe
vesele din plu.

S-ar putea să vă placă și