Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA: “DUMBRAVA MINUNATA” FIENI


DATA:
GRUPA: mare Step by Step cu program prelungit
EDUCATOARE: Vilcea Catalina Elena
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Bucuriile verii”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Fructele verii”
FORMA DE REALIZARE: activitate outdoor
TIPUL ACTIVITĂŢII: dobândire de cunoştinţe şi consolidare de priceperi şi deprinderi
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: Întâlnirea de dimineaţă: Salutul, Prezenţa,
Calendarul naturii, „Dulceata verii”
Tranziţii: Cantec – „Din cirese-mi pun cercei”, cantec “Culorile”, Ghicitori;
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa I): Matematica/ manipulative:
„Grupam si numaram fructe” Joc de rol- „Facem salata de fructe” Nisip şi apă- „Spalam
fructe de vara pentru salata”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV - Educaţie plastica: – Pictura: „Fructe de vara”
DOMENIUL ŞTIINŢE – Cunoasterea mediului: Observare: „Fructe de vara”;
SCOPUL ACTIVITĂŢII: * Dezvoltarea și evaluarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere
a fructelor de vara, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora; *
Consolidarea deprinderilor practic-gospodaresti
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1: să denumească fructele de vară
O2: să precizeze caracteristici ale fructelor de vară
O3: să cunoască importanța și utilitatea fructelor de vară
O4: să comunice idei, impresii, pe baza observărilor efectuate asupra fructelor de vară
O5: să asocieze fructele de vară cu culorile specifice acestora
O6: să grupeze fructele de vară după criteriul formei și să precizeze numărul de fructe al
fiecărei grupe
O7: să prepare o salată de fructe
O8: să redea fructe de vara prin intermediul picturii
O9: să păstreze regulile de igienă
METODE ŞI PROCEDEE: observația, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul, exerciţiul,
problematizarea, demonstraţia, metoda „Amestecă, îngheață, formează perechi!”,metoda
„Turul Galeriilor”, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: Durata: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi
Tineretului, 2008;
2. „Revista învăţământului preşcolar” Nr. 1-2/2010 , Editura Arlequin, ;
3. Anca Ilea, Magdalena Stoica, Beatrice Petre–„Muzică- metodică pentru clasa a XI-a, şcoli
normale” , Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1998;
4. Magdalena Dumitrana- „Activităţile matematice din grădiniţă”, Editura Compania,
Bucureşti, 2002
5. Madlena Bulboacă, Marinela Alecu- „Metodica activităţilor matematice în grădiniţă şi clasa
I”, Editura Sigma, Bucureşti, 1996 6. Georgeta Ruiu, Breben Silvia, Gongea Elena - „Metode
interactive de grup – ghid metodic pentru invatamantul prescolar”, Editura Arves, 2007; 7.
Ştefania
SCENARIUL ZILEI

Pentru că este o zi însorită, grupa mare a descis să desfășoare activitățile de astăzi
afară, în curtea grădiniței. Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă marcată printr-un
salut. Copiii spun rugăciunea, se face prezenţa. Se precizează anotimpul, luna, ziua
săptămânii, starea vremii. Un copil care a avut mascota clasei povesteşte cum şi-a petrecut
timpul cu aceasta. Se interpretează cântecul „Culorile”. Copiii se vor juca „Amestecă,
îngheață, formează perechi!”, în cadrul căruia vor discuta despre anotimpul vara.
Noutatea zilei: Jocul este întrerupt de domnul poștaș, care a adus un cadou pentru
copii. Desfacem cadoul împreună, copiii au primit foarte multe fructe de vară, și două jucării
de pluș, Cireșica. Aceasta le comunică prin intermediul unui bilet că a venit în vizită pentru a
se juca împreună și pentru a le aduce fructe delicioase în dar. Ba chiar vor face o salată
delicioasă împreună. În cadrul activității de Cunoașterea mediului vor observa fructe de vară
pentru a învăța mai multe despre acestea, iar în cadrul activității Educație plastică vor picta
cireșe.
După terminarea activităţii de educaţie muzicală, copiii pornesc în descoperirea
materialelor pregătite în centre printr-o tranziţie: “Haideţi să călătorim/Şi apoi să ne
oprim/Surprize să pregătim/Despre ele să vorbim.” Copiii intuiesc materialele de la fiecare
centru, ascultă cerinţele educatoarei şi sarcinile pentru fiecare dintre centre.
La centrul ARTĂ, copiii vor picta cireșe.
În centrul ALFABETIZARE, copiii vor
În centrul ŞTIINŢĂ, copiii vor observa diferenţele dintre fructele primite de la poștaș.
În centrul MANIPULATIVE/ MATEMATICĂ, se va desfăşura Activitatea Matematică vor
grupa fructele de vară după criteriul formei și vor preciza numărul de fructe al fiecărei grupe .
Activitatea va începe cu prezentarea regulilor jocului şi a modului de desfăşurare.
Bradul de Crăciun este împodobit pe jumătate. Copiii trebuie să găsească o modalitate prin
care să finalizeze decorarea acestuia, pentru a-l surprinde pe Moş Crăciun cu cel mai frumos
brad. În acest sens, vor fi ajutaţi de cutia cu surprize primită la începutul activităţii. Copiii
trebuie să descopere ce conţine această cutie şi să aşeze obiectele din ea, în diferite poziţii
spaţiale, astfel încât să decoreze bradul cât mai frumos. Fiecărui obiect din cutie îi corespunde
o cifră. Fiecărei cifre îi corespunde o sarcină.
Jocul va începe prin plimbarea bradului muzical de la un copil la altul. Copilul, în
dreptul căruia, se termină melodia bradului muzical, caută în cutia cu surprize şi alege un
obiect. Precizează cifra corespunzătoare obiectului şi i se comunică unde trebuie aşezat
obiectul. Dacă sarcina este rezolvată corect, copilul este aplaudat şi va primi un ecuson cu
Moş Crăciun. Se va desfăşura un joc de probă pentru verificarea înţelegerii regulilor jocului
de către copii, apoi se va trece la desfăşurarea propriu- zisă a jocului. Bradul muzical trece de
la un copil la altul. Copilul, în dreptul căruia, se termină melodia, caută în cutia cu surprize,
alege un obiect şi precizează cifra corespunzătoare obiectului .Rezolvă sarcina
corespunzătoare cifrei şi aşează globul/cadoul/jucăria/beteala/clopoţelul în brad/pe
creangă/sub brad/în cutie/lângă brad/pe creanga din dreapta sa/ pe creanga din stânga sa.
În complicarea jocului, copilul în dreptul căruia se termină melodia bradului muzical,
va închide ochii. Un alt copil numit de educatoare va schimba locul unui obiect. Primul copil
va deschide ochii şi va descoperi ce obiect şi-a schimbat locul şi unde este el aşezat acum.
Dacă va ghici, va fi aplaudat şi va primi un glob, pe care îl va putea folosi în centrele alese în
continuare.
Copiii vor primi fişe de lucru.
La centrul JOC DE ROL, copiii vor prepara cocă de diferite culori, conform reţetei.
Vor amesteca ingredientele şi vor pregăti fursecuri, care vor avea forma unor brazi, îngeri,
globuri, lumânări. Ei vor întinde coca cu făcăleţul, vor decupa formele care vor fi ornate pe
deasupra cu bucăţi de jeleuri, rahat sau bomboane ornamentale. Fursecurile pregătite de copii
vor fi coapte la cuptor.
În centrul CONSTRUCŢII, copiii vor construi o casă pentru Moş Crăciun, prin
suprapunere şi alăturare. Ei vor folosi cuburile de lemn în construcţia lor. În timpul activităţii,
vor preciza poziţiile spaţiale în care vor aşeza cuburile.
La NISIP ŞI APĂ, ei vor realiza forme din nisip: brad, glob, lumânare. Acestea vor fi
ornate pe deasupra cu nucă de cocos colorată.
Fiecare copil îşi va alege semnul individual şi îl va aşeza în compartimentul
corespunzător centrului dorit. Vor fi sprijiniţi în realizarea sarcinilor, urmărindu-se realizarea
obiectivelor propuse.
După încheierea activităţilor la centre, copiii vor trece în grup pe la fiecare centru. Ei
vor aprecia activitatea proprie şi pe cea a colegilor. Apoi, se vor aşeza pe pernuţe pentru un
joc liniştitor „Globul călător”,desfăşurat prin metoda R.A.I. (Răspunde, Aruncă,
Interoghează), Copilul care are globul ce va fi aruncat, adresează o întrebare despre activitatea
desfăşurată pe parcursul zilei. Cel care prinde globul, va răspunde la acea întrebare şi va
adresa, la rândul său, o întrebare altcuiva.
Activitatea se va încheia într-o atmosferă de bună dispoziţie creată prin intermediul
dansului : copiii vor executa un vals pentru Moş Crăciun, cu paşi în faţă, în spate, la stânga, la
dreapta, sus, jos.

S-ar putea să vă placă și