Sunteți pe pagina 1din 13

GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

10
BAIA MARE

Proiect de activitate

PROPUNTOR:
ED.elever Mihaela

Scenariul didactic

Copiii vor fi invitai n sala de grup unde are loc ntlnirea de diminea.Pe o masuta la
centrul Biblioteca copii vor gasi un Soare suparatpentru ca nu are raze,caruia acestia ii vor aseza razele,
invocand sosirea Primaverii prin salutul:Buna dimineata,Primavara!,moment in care se aude o bataie in
usa salii de grupa.Educatoarea deschide usa si in sala intra Zana Primavara care ii aduce zambetul pe buze
Soarelui.
Zana Primavara i opteste educatoarei ca este tristadeoarece nu o poate alunga pe Zna
Iarna singur i a venit s le cear sprijin copiilor i prin lucrarile pe care le vor realiza la centrele de interes,
astfel ncat Zna Iarna s plece n ara ei de ghea.
Educatoarea mpreuna cu Zna Primavar prezint centrele de interes i materialele
copiilor iar acetia i aleg locul n functie de preferinte si va fi prezentat modul de lucru.Copiii vor lucra
independent sau in echipa.La centru-Arta -Confectionare flori de Primavara-ghiocelul,la Joc de masa
Flori de primavara-joc mozaic,la centrul Stiinta -Semanam seminte in jardinire,iar la centrul Constructii
Ghivece pentru flori.
Materialele realizate la centrele de interes se vor aseza la centrul Stiinta unde se va realiza
evaluarea jocurilor de dimineata,evaluare pe care o va face Zana Primavara impreuna cu educatoarea.
Copiii ies din sala de grupa pe fondul muzical Samba florilor,impreuna cu educatoarea si Zana
Primavara.Copiii sunt asezati in semicerc iar Zana Primavara ii sopteste la ureche educatoarei ca este
momentul sa deschida cutia cu surprize din care este scoasa o plansa cu aspecte de primavara; Copiii o
analizeaza,enumera elementele din imagine,iar educatoarea le propune copiilor sa invete si o poezie despre
primavera,astfel incat s-o alunge pe Zana Iarna .Poezia este memorata,iar Zana Primavara alege copilul care
a recitat cel mai frumos poezia sa aleaga urmatoarea surpriza.
Copilul desemnat de Zana Primavara va scoate din cutie surpriza,cateva planse cu aspecte de
primavara,iar Zana Primavara ii sopteste la ureche doamnei educatoare,care le spune copiilor ce cantec
minunat i-a soptit Zana Primavara,si le propune sa invete si ei acest cantec minunat,de primavara:Vine,vine
primavara.Dupa invatarea cantecului,Zana Primavara ii invita pe copiii sa mearga impreuna langa cutia cu
surprize sa descopere impreuna un ultim cadou pe ziua de astazi pentru ei si anume costumele pentru
dansulSamba florilorunde toti copiii vor dansa impreuna cu educatoarea si cu Zana Primavara si se vor
bucura impreuna in ritm de dans de venirea primaverii.

Proiect de activitate ALA 1

Data:19.03.2015
Grdinia cu P.P.nr.10,Baia Mare
Educatoare:elever Mihaela
Nivel :II
Categoria de activitate:Activiti didactice liber alese
Tema anual:Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Subtema:n buchetul primverii
Forma de realizare:Activiti pe centre de interes
Tipul activitii:consolidare de priceperi i deprinderi
ALA 1:
-Art -Flori de primvar-colorara, pictur;
- Joc de mas- Peisaje de primvar-puzzle;
-tiin -Semnm semine de flori n jardiniere
-Constructii- Ghivece pentru flori, Grdule pentru grdin
Tipul de activitate:ALA 1
Scopul:Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor privind aspecte i caracteristicile
anotimpului primvara;
Obiective operaionale:
Art:

S coloreze sau s picteze florile de primvar corect, frumos i curat;


S realizeze o lucrare ngrijit;

Joc de mas:

S mbine prile din puzzle n aa fel nct s realizeze imaginea corespunztoare imaginii
ntregi;
tiin:
S traseze nulee i s presare semine, apoi s acopere seminele cu pmnt;
S ude pmntul cu stropitoarea;
Construcii:

S redea cu ajutorul puzzle-ului din material plastic ghivece;


S redea cu ajutorul puzzle-ului din material plastic grdulee;
S construiasc prin mbinare;
S relaioneze cu prietenii de grup;
3

Strategii didactice:
Metode si procedee:
-observare, conversaia, demonstraia, explicaia, jocul, munca individual, problematizarea;
Material didactic:
La sectorul :Art: acuarele, pensule,pahare pentru ap, creioane colorate, fie cu flori, foi albe;
Joc de mas: imagini i puzzle;
tiin: jardiniere, semine de flori, orulee, stropitoare, pmnt, mnui, ap;
Constructii:puzzle din material plastic;
Resurse:
-umane:copiii din grupa mijocie, educatoarea;
-spaiale: sala de grup;
-temporale:30,35 min

BIBLIOGRAFIE
1. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar
5-7 ani , Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
2. Revista nvmntului precolar Nr.1,2-2009;
3. Ghid metodic Metode interactive de grup, Editura Arves;
4. Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House,2008;
5. Curriculum pentru educaia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani, M.E.C.T. 2009.

ETAPELE
ACTIVITII
1.Moment
organizatoric

CONINUT TIINIFIC

Aerisirea slii de grupa;


Aranjarea mobilierului i a
materialului didactic
2.Captarea ateniei
Se va face prin descoperirea
materialului didactic
3.Anunarea temei i a Se va realiza n mod direct prin
obiectivelor
prezentarea centrelor de
activitate i a materialelor
4.Desfurarea
activitii

La centru Arta copiii vor


colora i picta flori de
Primvar;

La centrul Joc de masa vor


avea de realizat puzzle peisaje
de primvar;
La tiin vor semna semine
n jardiniere iar la centrul
Construcii vor construi
ghivece pentru flori i grdulee
pentru grdin.
Copiii vor fi supravegheai
ndeaproape pe tot parcursul
activitilor i ajutai atunci
cnd este cazul.
5.Obinerea
performanei

6.Incheierea activitii

Materialele realizate in
centrele:Art, Joc de mas,
Construcii vor fi duse la
centrul tiin.Iar cate un copil
din fiecare centru va prezenta
ce au realizat.
Se fac aprecieri asupra modului
de desfurare a jocului i
participarea copiilor n
realizarea sacinilor transmise;
Aprecierile le va face
educatoarea;

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

Surpriza

Rspunsuri ale
copiilor
Aprecieri verbale
pozitive

Conversaia
Explicaia

Observarea
Demonstraia comportamentului
copiilor.
Observarea capacitii
Conversaia
de concentrare i a
interesului .
Rezolvarea i
respectarea
Explicaia
corect a sarcinilor

Conversaia

Conversaia

Oral

Aprecierea

Proiect de activitate DLC

Data:19.03.2015
Grdinia cu P.P.nr.10,Baia Mare
Educatoare:elever Mihaela
Nivel :II
Categoria de activitate: Activiti pe domenii experieniale
Tema anual:Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Subtema:n buchetul primverii
Forma de organizare: frontal, individual, grupuri mici
Tipul activitii: predare poezia Primavara de Vasile Alecsandri
Tipul de activitate: DLC
Scopul activitii:
-Dezvoltarea capacitii de a asculta cu atenie versurile spuse de educatoare;
-Perfecionarea deprinderilor de a pronuna clar, corect cuvintele fr omisiuni i nlocuiri de sunete;
Obiective operaionale:
-S enumere minim 3 caracteristici ale primverii ;
- S participe la activitatea de grup att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor;
- S participe cu plcere i interes la activitate;
-S recite minim o strof din poezia predat;
Metode i procedee:
-Explicaia, Demonstraia, Conversaia, Exerciiul;
Materiale didactice:
-Cutia cu surprize, Plane cu primvara, scrisoarea de la Zna Primvara;
BIBLIOGRAFIE
Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar
5-7 ani , Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
Revista nvmntului precolar Nr.1,2-2009;
Ghid metodic Metode interactive de grup, Editura Arves;
Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House,2008;
Curriculum pentru educaia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani, M.
E.C.T. 2009
6

ETAPELE
ACTIVITATII
Organizarea
activitii

CONTINUT STIINTIFIC

METODE SI
PROCEDEE

Se asigur climatul de lucru: organizarea


spaiului de lucru, aerisirea slii, pregtirea
materialelor necesare.
Captarea
Dupa ce am terminat de fcut ntlnirea de
Surpriza
ateniei
diminea cineva bate n u i ne anun c
am primit un colet i o scrisoare de la Zna
Primvar. n acesat scrisoare zna ne roaga
s o ajutm i ne ofer indicaii despre cum o Conversaia
putem ajuta n colet. Un copil v-a scoate din
cutie un plic mare n care se afl plane despre
anotimpul primavara i poezia pe care copiii o
vor nva astzi.
Enunarea
Pentru a o ajuta pe Zna Primvara, pentru
obiectivelor i
nceput trebuie s nvm o poezie
temei activitii Astzi vom nva o poezie care se numete
PRIMVARA.,de V.Alecsandri
anexa 1
Familiarizarea
Se afieaz tabloul care ilustreaz coninutul
cu coninutul poeziei.Vom descrie pe rnd coninutul
poeziei
planelor, vom enumera elementele din
imagine;
Se face recitarea model a poeziei de ctre
educatoare, folosind mimica si gestica
Conversaia
corespunzaoare; Se explic cuvintele
necunoscute:
Rndunica- Pasre cltoare cu coada adnc bifurcat, cu

EVALUARE

-oral; 100% din copii


s recunoasc
anotimpul prezentat
n plane;

-oral; 100% din copii


s fie capabili s
reproduc titlul i
autorul poeziei
-oral; minim 90%
din copii s enumere
minim 3 elemente din
imaginile prezentate.

Explicaia

pene albe-glbui pe burt i negre-albstrui pe spate;

Sturzul- Pasre migratoare de talie mic, cu cioc conic,


puternic, cu penaj brun, rspndit prin locuri pduroase

Turturelele-

Pasre cltoare asemntoare cu


porumbelul, brun-rocat pe spate i cu pete negre mrginite
cu alb pe laturile pe gt.

Copii vor fi solicitai s alccuiasc minim o


propoziie cu fiecare cuvnt nou gsit n text.
Se recit nuanat poezia n faa copiilor.

Dirijarea
nvrii

Demonstraia

Se va memora coninutul poeziei cu grupuri


mici i individual, fiecare fragment fiind reluat
n legtur logic cu cel urmtor.Se inva
Recitarea
poezia pe strofe: prima strof, a doua strof i model
a treia strof, iar apoi se recit toat poezia.
Se exerseaza memorarea poeziei individual cu Memorizarea
fiecare copil, antrennd ceilali copii s ajute
dac ne ncurcm.

-oral; minim 50%


din copii s fie
capabili s alctuiasc
o propoziie cu
cuvintele necunoscute
din text.
-oral; 100% din copii
s reproduc minim o
strof din poezia
predat.

Copii sunt antrenai ntr-un concurs n care vor


Obinerea fi solicitati s recite poezia n diferite
Explicatia
performanei.
contexte: n grup, individual, pereche.
mpreun cu restul grupei vom desemna
precolarii care au recitat corespunztor.
Copiii sunt ncurajai i apreciai ntr-un climat
de bucurie i de stimulare a efortului depus de
fiecare.

ncheierea
activitii

Se fac aprecieri generale i individuale asupra


felului cum
s-a desfurat activitatea.

-oral; minim 80%


din copii s fie
capabil s reproduc
poezia
n:
grup,
individual, pereche.

Aprecierea

PROIECT DIDACTIC DEC


Data:19.03.2015
Grdinia cu P.P.nr.10,Baia Mare
Educatoare: elever Mihaela
Nivel : II
Tema anual: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Subtema: n buchetul primverii
Categoria de activitate: Activiti pe domenii expereniale
Forma de organizare: frontal, individual, grupuri mici
Tipul activitii: activitate artistico-plastic Peisaj de primvar (lipire)

SCOPUL ACTIVITII:
Formarea i consolidarea unor abiliti de lucru pentru realizarea peisajelor i a deprinderii de a lipii
elementele;
OBIECTIVELE OPERAIONALE:
-

S enumere minim 3 materiale prezente pe masa de lucru;


S respecte etapele prezentate n realitarea lucrri;
S realizeze lucrarea pe baza indicaiilor date;
S colaboreze n vederea ndeplinirii sarcinii date;

METODE I PROCEDEE:
-conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, aprecierea.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
-cutia cu surprize, plicuri cu elemente de lipit, lipici, carton mare, imagini cu flori de primvar
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitii instructiv educative n grdinia de copii ediia a II a revizuit i adugit
Bucureti 2005
DURATA:30,35 min.

ETAPELE
ACTIVITATII
Organizarea
activitii
Captarea atentiei

Anunarea temei
Dirijarea invrii

Obtinerea
performantei

CONTINUT STIINTIFIC
Se asigur climatul de lucru:
organizarea spaiului de lucru,
aerisirea slii, pregtirea
materialelor necesare.
O voi realiza cu ajutorul scrisorii
primite de la zna primvar, care
solicit un copil s vin i s scoat
surpriza din cutie: un scule cu
medalioane pe care copiii o s-l
pun la gt i se vor pune la msua
corespunztoare medalionului i
plicuri cu elemente de lipit
Azi vom realiza peisaj de primvar
i vom lipii elementele trimise de
zna primvar
Educatoarea prezint copiilor
etapele de realizare a lucrrii.
Trebuie sa fii ct se poate de ateni
pentru a realiza ct mai frumos
peisajul de primvar. S cooperai
mpreun cu colegii din echipi s
v sftuii ca s reuii s realizai
peisajul ct mai frumos.
Voi supraveghea copiii n timpul
muncii i voi ajuta pe cei care
ntmpin greuti.
Se ureaz spor la lucru. Copiii
lucreaz pe fond muzical Vivaldianotimpuri

Asigurarea reteniei
Incheierea activitii

METODE SI
PROCEDEE

EVALUARE

Surpriza

-oral: 100% din copii


s recunoasc
materialele prezente n
scule.

Conversaia

Observarea
comportamentului
Conversaia
Demonstraia
Oral Colectiv
Explicaia
Oral
Exerciiul
Conversaia
Exerciiul

Pe grupe

Conversaia
Educatoarea i felicit pe copiii i
apreciaz efortul depus pentru
finalizarea lucrrilor.

Aprecieri

Colectiv i individuale

10

PROIECT DE ACTIVITATE ALA 2


NUME PROPUNTOR: elever Mihaela
GRDINIA cu P. P. Nr.10 Baia Mare
DATA: 19.03.2015
TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
SUBTEMA: Samba Florilor
NIVELUL: II-grupa mare Albinuele
FORMA DE ORGANIZARE: pe perechi
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunotine i deprinderi
Tipul de activitate:ALA 2
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea capacitii de a-i exprima sentimentele de dragoste i bucurie pentru venirea
Primverii prin dans;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa execute micri ritmice
STRATEGII DIDACTICE
-conversaia
-explicaia
Material didactic:ghirlande pentru baiei i fete;

BIBLIOGRAFIE

6. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvamntul precolar


5-7 ani , Gerogeta Toma,Maruta Ristoiu,Editura Deltacart 2009;
7. Revista nvamntului precolar Nr.1,2-2009;
8. Ghid metodic Metode interactive de grup, Editura Arves;
9. Activitatea integrat n grdini, Editura Didactica Publishing House,2008;
10. Curriculum pentru educaia timpurie a copilului de la 3-6/7 ani, M.E.C.T.

11

ETAPELE
ACTIVITII
Moment
organizatoric
Captarea atentiei

Anunarea temei
i a obiectivelor

Desfurarea
activitii

Obtinerea
performantei
Incheierea
activitatii

CONINUT TIINIFIC
-aerisirea slii de grup;
-aranjarea mobilierului i pregtirea
ringului de dans
.-cu ajutorul scrisorii vom descoperii
nc o surpriz de la Zna Primvar
voi chema un copil pentru a o
descoperii
-Le voi propune copiilor sa imbrace
costumele de la Zna Primvar, iar n
semn de mulumire pentru toate
surprizele pe care Zna le-a pregtit
pentru noi s dansm un dans i
anume: Samba florilor
Educatoarea mpreuna cu copiii
danseaza, Samba florilor
Copii se imbrac cu costumele trimise
de Zna Primvar.
- copiii vor executa
micrile prin pai
simplii, bti din
palme; ,Se execut
dansul propriu zis;

Copiii ii manifest bucuria venirii


anotimpului Primvara i mai repet
nc odat poezia nvaat la nceputul
activitii primvara de V. Alecsandri
Educatoarea face arecieri ntregii
activitati, dup care acetia vor fi
recompensa; recompensa fiind trimis
de Zna Primvar

METODE I
PROCEDEE

EVALUARE

Surpriza

Conversatia
Explicatia

Toti copiii recepteaza


mesajul transmis de
educatoare

Conversaia
Explicaia

Majoritatea copiilor
sunt interesai de
dansul i de
executarea pailor de
dans

Conversaia

Aprecierea

Apreciere verbal

12

Anexa 1

Primvara
de V. Alecsandri

A trecut iarna geroasa,


Cmpul iat-l nverzit;
Rndunica cea voioas
La noi iarsi a sosit.
Dintr-o creanga-n alta zboar
Sturzul galben aurit.
Salutare primvar,
Timp frumos, bine ai venit!
Turturelele se-ngn,
Mii de fluturi vezi zburnd
i pe harnica albin,
Din flori miere adunnd.

13

S-ar putea să vă placă și