Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

 
DATA: 28.09.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Gradinita cu PP Ariel Ploiesti
GRUPA:  Mijlocie 
EDUCATOARE:Rotaru Cristina
TEMA ANUALĂ: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?
TEMA SAPTAMANALA: “Toamna, bucuria copiilor”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Ştiinţe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Ce ştii despre mine?”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc logic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare de cunoştinte
OBIECTIVEOPERATIONALE:
-sa recunoasca si sa denumesca formele geometrice .
-sa inteleaga si sa execute sarcinile de lucru.
-sa participe cu interes si entuziasm la activitate.
SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea cunoştinţelor matematice privind recunoaşterea şi
descrierea formelor şi a figurilor geometrice precum şi a atributelor acestora.
REGULILE DE JOC: Copilul numit va lua din cosuleţ o formă geometrică (triunghi,
pătrat, dreptunghi), o va recunoaşte numindu-i caracteristicile (formă, mărime, culoare) şi
o va pune în căsuţa destinată fiecărei forme geometrice.                                                     
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: 
► Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, problematizarea.
 MATERIAL DIDACTIC:
►  Zana Toamna (păpuşă), săculeţ, biscuite, farfurie, semn de circulaţie, coşulete,
joc Logi, stimulente.
Durata: 20-25 min.
Bibliografie:           
 Curriculum pentru educaţie timpurie, 2019;
 Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care
operează curriculum pentru educaţie timpurie.
 Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activităţi matematice în grădiniţă, îndrumar
metodologic, Editura AS’S, 1995;
 Mihail Roşu, Didactica matematicii în învăţământul preşcolar, curs universitar,
2007                                                                                                                             
 

 
DEMERSUL DIDACTIC
 

CONTINUT
METODE SI MATERIAL EVALUAR
Momentele activitatii UL
PROCEDEE DIDACTIC E
STIINTIFIC
Voi aranja
masuţele în
formă de careu
1. MOMENT şi voi pregăti
ORGANIZATORIC materialul
necesar pentru
desfăşurarea
activităţii.
- Copii, azi
dimineaţă
când am venit Conversaţia
la grădiniţă 
m-am întâlnit Observarea
cu Zâna comportamen
Toamna, iar tului non-
2.CAPTAREA aceasta era verbal al
Zâna Toamna copiilor
ATENŢIEI tristă. Mi-a
spus că a
primit un
cadou şi
neavând cu
cine să se
joace a venit la
voi.
3.REACTUALIZAR Zâna Toamna Frontală
EA va deschide
cadoul în care Conversaţia Cadoul
CUNOŞTINŢELOR se afla diferite
obiecte în Obiecte care
formă de au formă de
figuri figuri
geometrice geometrice
(cerc-mingea,
farfuria; pătrat
- biscuite, 
triunghi -semn
circulaţie ). Cu
ajutorul
acestor obiecte
verific
cunoştinţele
copiilor despre
formele
geometrice.
Astăzi vom
desfăşura un Frontală
joc care se Conversaţia
4. ANUNŢAREA numeşte “Ce
TEMEI ŞI ştii despre
ENUNŢAREA mine?”
OBIECTIVELOR Voi enunţa
obiectivele pe
înţelesul
copiilor.
5. DESFĂŞURAREA Explicarea şi
JOCULUI demonstrarea
jocului: Explicaţia  Coşuleţ cu
Educatoarea piese
extrage din Demonstraţia geometrice
coşuleţ piesă
geometrică, o Conversaţia
va recunoaşte
numindu-i Frontală
caracteristicile
(formă, Individuală
mărime,
culoare) şi o Căsuţe
va pune în
căsuţa Exerciţiul
destinată Trusa Logi
fiecărei forme Jocul
geometrice.     
Jocul de
probă:
Educatoarea Exerciţiul
va numi un
copil care va
executa jocul
de probă,
folosind
limbajul
matematic.
Executarea
jocului:
Copilul
numit  va
scoate din
cosuleţ o piesă
geometrică.
- Ce ştii despre
ea?
- Unde
este  „căsuţa”
pieselor în
formă de
cerc ? 
Pe rând  se vor
scoate piese
geometrice
pentru toate
cele trei
„căsuţe”.
În complicarea
jocului copiii
vor primi câte Conversaţia
un medalion
cu forme Explicaţia
geometrice
diferite: cerc,
triunghi,
pătrat; mari, Problematizar
mici; roşii, ea
galbene,
albastre.
Copiii vor
Frontală 
forma un cerc
6. OBŢINEREA şi se vor
Medalioane Individuală
PERFORMANŢEI învârti,
cântând:
„ Hai să ne-
nvârtim
 până ameţim/
Şi apoi să stăm
pe loc/ Să iasă
pătratele la
mijloc”. Se va
repeta jocul cu
ieşirea tuturor
formelor, a
culorilor, cele
mici, cele
mari.
- Zâna
Toamna este
foarte fericită
şi mulţumită
ca v-aţi jucat Frontală 
cu ea!
7.ÎNCHEIEREA
Fac Stimulente Individuală
ACTIVITĂŢII
aprecieri asupr
a activitatii, iar
Zâna îi va
răsplăti pe
copii cu
surprize.

S-ar putea să vă placă și