Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ : Gradinița „Dumbrava Minunilor”

Grupa: Mijlocie ”Ursuleti”


Nume/ prenume cadru didactic: Vladu Gratiela Mihaela
Data:27.05.2022

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ : CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?


TEMA PROIECTULUI : „Timp-anotimp”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : „Vara”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Știință
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematică
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ghici, ghici”
MIJLOC DE REALIZARE : joc logic
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea atributelor referitoare la figurile geometrice (formă, culoare, mărime,);

COMPORTAMENT VIZAT : Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, identifică și numește formele
obiectelor din mediul înconjurător; efectuează operații de grupare.
OBIECTIVE :
1. să numească figurile geometrice (cerc, patrat, dreptunghi, triunghi) ;
2. Să grupeze formele geometrice în funcție de formă, mărime, culoare;
3. Să intuiască forma geometrică prin pipăire.

Sarcina didactică:

- Recunoaște figurile geometrice;


-Grupează corect figurile geometrice in funcție de formă, mărime, culoare;

-Precizează atributele figurilor geometrice folosind conjucția logică “și”;

Regulile de joc :

 Copilul numit va raspunde la sarcina dată, fiind ajutat de coechipieri dacă greșește;

 Răspunsurile corecte sunt aplaudate ;

 Echipa cu cele mai multe puncte va fi câștigătoare;

Elemente de joc : surpriza, aplauzele, recompense-puncte, închiderea și deschiderea ochilor;

Strategii didactice:

1) Metode şi procedee: Conversația, Explicaţia, Demonstraţia, Exerciţiul, Problematizarea, Jocul

2) Material didactic: camion, trusa logi, figuri geometrice, tabla magnetica, săculeț cu figuri geometrice, ecusoane cu buline
colorate, eșarfă;

Forma de organizare: frontală, individuală

Locul desfăşurării lecţiei: sala de grupă.

Durata: 25 min

Bibliografie :

 Curriculum pentru Educatie Timpurie , editia 2019

 Activitati matematice in gradinita, M. Neagu, G. Beraru, Editura AS, 1995.

 Piramida Cunoasterii, Editura Diamant.


SECVENŢE METODE SI MATERIALE EVALUARE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
DIDACTICE PROCEDEE DIDACTCE

Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime desfăşurării activitatii;

- aerisirea sălii de grupă;


- pregătirea materialului didactic;
- plasarea organizată a copiilor în spațiul educațional
amenajat sugestiv.

Capacitatea
copiilor de a
Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea elementului surpriză – Conversaţia Săculeț cu manifesta
“Rucsacul de vacanta” în care se află plicuri cu sarcinile de figuri interes pentru
îndeplinit și figuri geometrice. geometrice activitatea
Plicuri cu propusă
sarcini de lucru

Educatoarea anunță titlul jocului didactic „Ghici,Ghici!”. Observarea


Preșcolarii trebuie să fie foarte atenți, să îndeplinească corect comportament
Anunţarea temei şi a sarcinile. Conversaţia elor
obiectivelor

Reactualizarea Reactualizarea cunoștințelor se va realiza prin expunerea Conversația Jetoane cu Cunoștințe


cunostintelor unor jetoane sub forma urmatoarelor figuri geometrice: cerc, figuri referitoare la
pătrat, triunghi, dreptunghi. geometrice formele
geometrice

Educatoarea prezintă copiilor materialele ce vor fi folosite și


DESFASURAREA explică regulile jocului :
ACTIVITATII Explicația
 Copilul numit va răspunde la sarcina dată, fiind ajutat
de coechipieri dacă greșește;
 Răspunsurile corecte sunt aplaudate și recompensate Conversația
cu puncte ;

Tabla
Jocul de probă interactivă
Capacitatea
Copiii sunt impartiti in doua echipe : echipa bulinelor rosii si Saculet copiilor de a
Exercițiul recunoaște
echipa bulinelor verzi.
Figuri figurile
Se va desfășura un joc de proba cu un copil de la fiecare geometrice geometrice,
echipa, pentru a verifica daca au fost intelese regulile jocului.
Ecusoane buline de a le grupa
Sarcina : colorate în funcție de
forma,
1.Să recunoască figura geometrică din rucasc; culoare,
marime
Educatoarea roagă copiii să inchidă ochii și să îi deschidă la
semnalul ei (bătăi din palme).

Executarea jocului:

Pentru desfășurarea jocului propriu-zis va ieși pe rând, din


fiecare echipă, câte un copil și va rezolva o sarcină a jocului. Conversaţia

Explicaţia

VARIANTA I Exerciţiul

“Du-ma la casuta mea!” Problematizarea

Sarcina :
Camion
Câte un copil de la fiecare echipă va ieși în fața si Va alege o
figura geometrica din camion, pe care o va denumi si ii va Figuri
Conversația
enumera atributele, asezand-o la casuta potrivita. geometrice
Explicația
Cercuri pentru
Exerciţiul grupare
Varianta a II– a
“Ghici,ghici”

Complicarea jocului: Demonstrația

Un copil acoperit la ochi va alege o figura geometrica din Exercițiul Eșarfă, săculeț
sacul cu figuri geometrice, o pipăie şi precizează forma cu figuri
acesteia. Dupa ce eșarfa va fi dată jos, poate preciza și Conversația geometrice
celelalte atribute ale formei geometrice folosind conjuncția Explicația Observarea
logică “și” ( “Aceasta formă geometrică este un... , este și sistematică a
albastră, și mare”) Jocul comportament
Problematizare elor copiilor

Pentru asigurarea feedback-ului li se va cere copiilor să dea


Asigurarea feedback- exemple de obiecte din sala de grupă care au formă de: cerc,
ului
pătrat, triunghi, dreptunghi.
Exercițiul

Explicația

Exercițiul

Jocul

Încheierea lecției Activitatea se încheie prin aprecieri colective asupra Observația


participării copiilor la joc. Conversaţia sistematică a
comportament
elor copiilor

S-ar putea să vă placă și