Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: G.P.P.KINDER WORLD AYAN


Grupa:mijlocie
Educatoare: TUDOSE CRISTIANA ELENA
Tema anuală de studiu: Cum exprimăm ceea ce simţim?
Tema proiectului tematic:,,Emoţii şi sentimente”
Tema săptămânală:,,Locuri unde sunt fericit”
Tema activităţii integrate:,,Calatorie in lumea figurilor geometrice!”
Tipul activitatii:mixta
Forma de realizare:activitate integrată (ALA1+ADP+ADE+ALA2)

CATEGORIILE DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE ABORDATE:

Activităţi de dezvoltare personală(ADP):


 Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: “Buna dimineața, piticilor !”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi: “Jocul preferat”
 Gimnastica de înviorare

Tranziţii:

 Joc muzical ,,Un crocodil cuminte”


 Mersul piticului/uriaşului(joc imitativ),
 Joc distractiv,Bagheta magică ne transformă in ……”

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA1):


- Bibliotecă: „Din bucăţi-întregul!”- puzzle

- Ştiinţă: „Alege şi grupează după formă!”

- Construcţii: „Construieste după model!”

ALA 2 : ,,Căsuţa mea ” (joc distractiv cu figuri geometrice)


ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE(ADE) :

DŞ( Activitate matematică)șiDOS( Activitate practică)- ,,Călătorie în lumea figurilor


geometrice”(joc logico-matematic și lipire)

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA2) :

+Joc distractiv cu figuri geometrice ,,Căsuţa mea” 

+Joc de atenţie ,,Spune cine a plecat….. „

Momentul poveştilor : ,, La plimbare prin junglă”scrisă de Julie Lacome(povestirea educatoarei)

DOMENII ALE DEZVOLTARII :


E. DEZVOLTARE COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII
C. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI ÎN ÎNVĂŢARE
A. DEZVOLTARE FIZICĂ,A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

A.1.Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viată familiare.

E. 2. Cunoştinţe şi deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme şi


cunoaşterea mediului apropiat.

C.3. Activare şi manifestare a potenţialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE :

A.1.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.


E.2.2.2. Demonstrează familiarizarea cu informatii despre
mărime,formă,greutate,înăltime,lungime,volum.

C.3.3.1 Manifestă creativitate în activităti diverse.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
-Să identifice formele geometrice: cerc,patrat,triunghi;
-Să precizeze atributele pieselor geometrice referitoare la formă,mărime,culoare;
-Să formeze mulţimi după criteriul dat;
-Să utilizeze un limbaj matematic adecvat;
-Să lipească formele geometrice pe un suport dat;
-Să folosească corect materialele şi uneltele de lucru;
- Să participle cu plăcere la activitate;
Strategii didactice:
a)Metode si procedee:observatia,conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,jocul
b)Resurse materiale:săculeţul fermecat,cutiuţa cu surprize, forme geometrice,fişă de lucru,fişă
suport,lipici,farfuri din carton,trusa Dienes.
c)Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe.

Sarcina didactică :recunoaşterea formelor geometrice şi denumirea corecta a lor


Regulile jocului:copilul identifică forma geometrică şi o aşază la locul indicat de
educatoare(căsuţa cercurilor,patratelor),verbalizează acţiunea folosind limbajul specific.
Elementele de joc:surpriza,descoperirea formelor geometrice,inchiderea ochilor,aruncarea
cubului.

Modalități de evaluare:observarea comportamentului copiilor, analiza răspunsurilor copiilor,


aprecierea globală, observarea folosirii corecte a tehnicii de lucru, analiza lucrărilor.

Durata:o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr.
4.694/2.08.2019 2019;
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid metodic) , Editura
Arves, 2008;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu primirea copiilor la grădiniţă şi iniţierea jocului liber, se continuă cu
jocurile şi activitățile didactice alese (ALA1). Copiii vor intui o imagine cu figuri geometrice ,
apoi le voiprezenta centrele la care vor lucra:

- Joc de masă: „Din bucăţi-întregul”- puzzle

- Ştiinţă: „Alege şi grupează figurile după formă!”

- Construţtii: „Construieşte după model!” (joc )

La centrul Joc de masă, copiii primesc jetoanetăiate în bucăţi pe care trebuie să le îmbine
pentru a obţine imaginile corecte (anexa 1).

La centrul Știință, preșcolarii vor primi jetoane cu figuri geometrice colorate diferit, pe
care trebuie să le sorteze, respectând forma potrivită (anexa 2 ).
La centrul Constructii, copiii vor primi jetoane forme geometrice cu care vor construi
diverse modele. (anexa 3).

După încheierea activităţii de la centre, copiii trec pe la fiecare centru, apreciază activitatea
proprie şi pe cea a colegilor, apoi lucrările vor fi așezate la centrul tematic.

Tranziția între jocurile și activitățile alese și întâlnirea de dimineață se realizează prin


intermediul jocului de mişcare: ,,Sunt pitic,sunt uriaş!

Ziua continuă cuîntâlnirea de dimineață (ADP).În timpul acestei activități, copiii stau in
semicerc, în spațiul delimitat, pentru a vedea mai bine și a relaționa lejer.

Prezența se va desfășura sub forma unui joc în care copiii trebuie să se prezinte, să
așeze jetonul cu numele lor la panou și să aleagă salutul cu educatoarea sau cu ceilalți colegi.Se
vor număra băieții și fetiţele prezente și se vor așeza jetoanele cu cifrele corespunzătoare.

Calendarul naturiieste completat în urma întrebărilor adresate de educatoare pentru


stabilirea aspectelor privind data (ziua, luna, anul), starea vremii.

Are locgimnastica de înviorare a copiilor sub forma unei poezii:

,,Merge vulpea pe carare……………………………..!”

Noutatea zilei o voi prezenta sub formă de surpriză. Atenţia copiilor este îndreptată spre
cadoul surpriză. Vom citi mesajul si voi explica copiilor ce avem de facut pentru a primi cadoul
surpriză.

În perioada de tranziţie dintre activitatea de dezvoltare personală şi activitatea integrată,


le voi propune jocul muzical ,,Un crocodil cuminte” .

În cadrul ADE, la activitatea matematică (Domeniul Științe) se vadesfășura jocul logico-


matematic ,,In lumea figurilor geometrice!”. Copiii vor fi împărțiți în două grupe: grupa albastra și
grupa rosie. Bagheta magică va alege, pe rând, câte un membru din fiecare grupă. Acesta va
arunca cubul colorat pe fiecare față a lui cu altă culoare. Fiecare echipă trebuie să rezolve sarcina
de pe cub: sarcina roșie, sarcina galbenă, sarcina portocalie, etc. Răspunsul corect va fi aplaudat și
recompensat cu o formă geometrică. La sfârșit, vom număra formele și vom stabili echipa
câștigătoare. Preșcolarii vor primi o fișă de lucru în care vor avea ca sarcină să uneasca punctele şi
să decoreze figurile geometrice (anexa 5).

Între rutină (gustarea) și activitatea practică, le voi propune copiilor jocul


distractiv ,,Bagheta magica ne transforma in……..!”

La activitatea practică, preșcolarii vor primi câte o farfurie ,con,biluţe colorate si vor avea
ca sarcina să formeze chipul clovnului.

Pe tot parcursul activității integrate voi insista pe colaborare între preșcolari, pe


corectitudinea răspunsurilor, pe exprimarea în propoziții corect construite din punct de vedere
gramatical, pe stârnirea interesului copiilor de a afla cât mai multe lucruri despre formele
geometrice, dar şi pe implicarea acestora în realizarea unor lucrări originale.

La ALA 2 le voi propune copiilor jocul de miscare ,,Aleargă la casuța ta!”

Sarcini:

-să execute mişcări haioase îndepartandu-se de casă(figura geometrică);

-să se ascundă în casuţă la apariţia vrăjitoarei(educatoarea);

-să se ferească de fulgerul(mingea) vrajitoarei;

Explic jocul şi regulile acestuia:sealege o casă pentru fiecare


echipă(cerc,pătrat,triunghi),iar copiii se vor ascunde de fulgerul (mingea)vrajitoarei în căsuţele
alese.Câştigă echipa care nu va fi atinsă de fulgerul vrajitoarei.

Momentul poveștilor :,, La plimbare prin junglă”-scrisă de Julie Lacome –povestirea educatoarei.

Se va realiza Sinteza zilei în spațiul dedicat Întâlnirii de dimineață. Copiii vor fi întrebaţi ce
au învăţat în cadrul activităţii desfăşurate şi ce le-a plăcut cel mai mult.
Voi face aprecieri generale și individuale referitoare la implicarea copiilor în activitate și la
comportamentul acestora. Preșcolarii vor primi cadoul surpriză și se vor juca cu jocurile primite.

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluare


didactic /Secvenţa didactice
didactică
MOMENT Se asigură condițiile necesare
ORGANIZATORIC unei bune desfășurări a activității:
-dispunerea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
-introducerea copiilor în sala de
grupă.
CAPTAREA Se va realiza prin intermediul Conversația Interesul pentru
ATENȚIEI cadoului surpriză şi citirea activitate
mesajului .
REACTUALIZAREA Pe baza mesajului primit va avea Observația
CUNOȘTINȚELOR loc o scurtă discuție referitoare la Imagine
figurile geometrice cunoscute. Conversația

ANUNȚAREA Anunț tema activității Observația Observarea


TEMEI ȘI A integrate ,,In lumea figurilor Imagine comportamentului
OBIECTIVELOR geometrice” și enumăr obiectivele Conversația copiilor
OPERAȚIONALE
propuse:
- Să identifice formele geometrice
cerc,patrat,triunghi,denumindu-le
corespunzator;
- Să formeze mulţimi după
criteriu formă;

- Să verbalizeze corect
actiunea facută;

- Să rezolve corect fisele


matematice respectand
cerintele date.

Jocul
DIRIJAREA Preșcolarii vor fi împărțiți în două didactic
ÎNVĂȚĂRII grupe: grupa albastra și grupa
rosie. Bagheta magică va alege
a) Explicarea și
câte un membru din fiecare echipă
demonstrarea
regulilor jocului care să arunce ,,cubul culorilor”.
Fiecare echipă trebuie să rezolve
sarcina de pe cub: sarcina roșie,
sarcina galbenă, sarcina
portocalie, etc. Răspunsul corect
va fi aplaudat și recompensat cu o
forma geometrica. La sfârșit, vom
număra formele și vom stabili
echipa câștigătoare. Cubul
culorilor

b) Executarea jocului Voi desfășura un joc de probă,


de probă pentru verificarea înțelegerii
regulilor jocului de către copii.

Prima sarcină- Denumeste forma


geometrica! Demonstrați
a
A doua sarcină- Formeaza grupa Explicația
cercurilor!

A treia sarcină- desenează cu


c) Executarea jocului degetul pătratul!
de catre copii
A patra sarcină- Spune cu ce se
aseamnă cercul etc!
Trusa Dienes
Analiza
răspunsurilor
copiilor

Creta ,tabla

OBȚINEREA Fiecare echipa primeste o formă Forme Analiza


PERFORMANȚEI geometrică pe care trebuie să o geometrice răspunsurilor
Complicarea jocului aranjeze dupa marime. copiilor

EVALUAREA Se va realiza printr-o fișă care


Fișe de lucru
ACTIVITĂȚII are următoarele sarcini: Creioane
colorate Analiza
Uneşte punctele folosind culoarea Exercițiul răspunsurilor
dorita ! Munca copiilor de pe fișe
Decorează figurile geometrice! independentă

Se fac aprecieri generale și Aprecierea Aprecierea


ÎNCHEIEREA individuale asupra modului de verbală globală
ACTIVITĂȚII comportare și de lucru al copiilor
pe întreg parcursul activității.

R- Gustarea (deprinderi specifice)


T- Un crocodil cuminte! (joc distractiv)
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluare
didactic /Secvenţa didactice
didactică
MOMENT Se asigură condițiile necesare
ORGANIZATORIC unei bune desfășurări a
activității:
-dispunerea mobilierului;
-pregătirea materialului
didactic;
-introducerea copiilor în sala
de grupă.
CAPTAREA Se va realiza prin intermediul Conversația Observarea
ATENȚIEI unei ghicitori. comportamentului
copiilor
REACTUALIZAREA Apoi, copiii vor spune tot ce Brainstorming Observarea
CUNOȘTINȚELOR le trece prin minte când aud comportamentului
cuvântul bucurie. copiilor
ANUNȚAREA Anunț tema
TEMEI ȘI A activității ,,Bucurie” și enumăr
OBIECTIVELOR obiectivele propuse:
OPERAȚIONALE
-Să denumească materialele și
Urmărirea
instrumentele puse la interesului pentru
dispoziție;
-Să realizeze tema propusă,
respectând indicațiile primite;
-Să folosească corect tehnicile
de lucru însușite anterior:
lipire;
-Să-și exprime părerea despre
lucrarea efectuată.
DIRIJAREA Observarea
ÎNVĂȚĂRII comportamentului
a) Intuirea Copiii enumeră materialele copiilor
materialelor
puse la dispoziție.
Machetă-model
b)Prezentarea și
analiza modelului Le voi arată modelul realizat
de mine și le voi spune cum să
lucreze corect și îngrijit.

Voi explica și voi demonstra Explicația


b)Explicarea și
modul de lucru: Vor lua
demonstrarea
modului de lucru fiecare o farfurie,un Demonstrația
con,bilute, le vor da cu lipici,
apoi le vor lipi pe coala
colorata.
Farfurii hartie
Con
Se trece la realizarea lucrării Bilute colorate Observarea
c)Desfășurarea
activității propriu- după ce se execută câteva folosirii corecte a
zise exerciții pentru încălzirea Lipici tehnicii de lucru
mușchilor mâinii.
Munca
Se va lucra pe fond muzical. independentă

EVALUAREA Dupa ce au terminat,numesc


ACTIVITĂȚII doi copii care vor aranja Analiza lucrărilor
expozitia. Conversația
Voi examina lucrările
împreună cu copiii. Voi Turul galeriei
motiva aprecierile făcute.
Se fac aprecieri generale și Aprecierea
ÎNCHEIEREA individuale asupra modului de verbală
ACTIVITĂȚII comportare și de lucru al
copiilor pe întreg parcursul
activității.

ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și