Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT
Orelulmagicalfigurilorgeometrice

PROIECTDEACTIVITATEINTEGRAT

DATA: 28.05.2014
INSTITUIA: Grdinia PN. Lumea Copiilor Lupeni
GRUPA: mare
TEMA ANUALA : Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA SPTMNII : Pretutindeni triesc copii
TEMA ACTIVITII: ,,Orelul magic al figurilor geometrice,,
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine i deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE:
1.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
- Domeniul tiine: Activitate matematic
- Domeniul om i societate - Activitate practic-gospodreasc
Tema: Orelul magic al figurilor geometrice - joc logico-matematic

- activitate practic-gospodreasc

DOMENIUL TIIN

ACTIVITATEA: Activitate matematic


SUBIECTUL: Orelul magic al figurilor geometrice - forme geometrice
MIJLOC DE REALIZARE: joc logico-matematic
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i sistematizare de cunotine i deprinderi
SCOPUL ACTIVITI: Verificarea, aprofundarea i consolidarea cunotinelor matematice
privind recunoaterea i descrierea formelor i pieselor geometrice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitive
- s descopere prin pipire forma, mrimea, grosimea pieselor geometrice;
- s descopere culoarea prin deducie logic;
- s asocieze piesa cu un obiect asemntor din mediul nconjurtor, stabilind asemnri
ale formei;

s gseasc piesa cerut avnd n vedere cerina dat;


s exemplifice utilizarile piesei geometrice;

b) afective
-s participe cu interes si plcere la activitate;
-s colaboreze cu colegii de grup;
c) motrice
- s adopte o poziie corect a corpului la activitate;
-s mnuiasc corect materialul distribuit;
SARCINA DIDACTIC: Recunoaterea numai cu ajutorul simului tactil a formei, mrimii
i grosimii figurilor geometrice; deducerea culorii.
REGULI DE JOC:
1. Copiii sunt mprii n doua subgrupe a cte 7 copii. Grupele vor trimite pe rnd
cte un reprezentant care va utiliza Sculeul fermecat (va prinde n mn o pies fr s o
scoat, i va spune care este forma, mrimea i grosime acesteia). Apoi piesa va fi scoas din
scule, descris din nou i aezat la vederea tuturor copiilor. Un reprezentant al echipei
adverse va veni i va cauta jetonul care corespunde figurii extrase i o va plasa corespunztor
pe macheta oraelului figurilor geometrice, argumentnd rspunsul.
2. Grupele vor trimite pe rnd un reprezentat care va extrage din coule o ntrebare.
Vor rspunde cerinei i vor alege figura geometric corespunztoare rspunsului dat.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, micare, surpriza, ghicirea, ritmizari; nchiderea i
deschiderea ochilor
DOMENIUL OM I SOCIETATE (DOS)
ACTIVITATEA: Activitate practic-gospodreasc
SUBIECTUL: Orelul magic al figurilor geometrice
MIJLOC DE REALIZARE: lucrare individual
FORMA DE ORGANIZARE: frontal i individual
TIPUL ACTIVITII :Consolidare i sistematizare de cunotine i deprinderi
SCOPUL ACTIVITII: :
formarea deprinderilor de a asambla i de a integra prin lipire elementele ntr-o
compoziie unitarformarea de deprinderi igienice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitive
- s denumeasc corect materialele i instrumentele de lucru ;
- s decoreze tortul cu materialele pe care le au la dispoziie ;
- s-i exprime prerea fa de lucrarea proprie i fa de cele ale colegilor ;
- s mnuiasc corect i lejer instrumentul de lucru ;
- s-i formeze deprinderi igienice.
b)afective
- s coopereze n vederea realizrii machetei;
- s manifeste interes pentru coninut;

-s aprecieze lucrrile pe baza urmtoarelor criterii: aezarea elementelor compoziionale,


grad de finalizare, aspect.
c) motrice
- s adopte o poziie corect a corpului la activitate;
- s mnuiasc corect materialul distribuit;
- s respecte normele igienico-sanitare n timpul activitii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic;
Materiale didactice: ornamente pentru tort, blat de tort, creme, farfurioare, lingurie, coifuri,
stimulente.
DURATA: 45-50 min.
BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I., Curriculum pentru nvmnt precolar, 2008.
2. Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Bucuresti, 2005.

SCENARIUDIDACTIC
MOMENTELE

CONINUTULTIINIFIC

STRATEGII

EVALUARE

DIDACTICE

ACTIVITII
1.Moment

Amenajarea slii de grup i pregtirea Conversaia

organizatoric

copiilorpentruactivitate.

2.Captarea

Se realizeaz prin prezentarea sculeului Expunerea

Observarea

fermecat cu piese geometrice trimis de

capacitii

ateniei

Explicaia

Observaia

Figurino,careiroagsdescopereceesten
el i

Frontal

de

i sftuiete s utilize figurile

atenie

voluntar

geometricepentruacompletaoraul ncare
Oral/frontal

ellocuiete.(orelulfigurilorgeometrice).

Introducerea n activitate o voi realiza

prin citirea scrisorii din plicul numarul 2

Conversaia

Frontal

in care se precizeaz c, pentru realizarea


3.Anunareatemeii
aobiectivelor

altei dorine a lui Figurino, va trebui


desfurat un joc logico-matematic.

n cadrul acestui joc vom recunoate

figurile geometrice, vom descoperi care


este forma, mrimea i grosimea lor, vom

Explicaia

stabili care sunt asemnrile i deosebirile


dintre figuri i vom desena figuri
geometrice cu niste creioane mai speciale.

4.Desfurarea

Prezentareamaterialuluididactic

activitii

Voi prezenta copiilor materialul didactic

cu care ne vom juca: sculeul fermecat cu

figuri geometrice de diferite mrimi, culori,


formeigrosimi.

Conversaia

Frontal

Individual

a) Explicarea regulilor jocului propriuzis: Explicaia


Copilul va veni la Sculeul fermecat(va

spunecareesteforma,mrimeaigrosime).

Apoi piesa va fi scoas din scule, descris


dinnouiaezatlavedereatuturorcopiilor.

Fiecarecopilvavenisivaextragedinscule

cte o form geometric. Cei care vor ghici

prinde nm nopiesfrsoscoat,iva

caracteristiceleformei,frsdeschidochii

obraz(cuuncreionspecial)cuaceeaiform.

n partea a doua a jocului se vor forma 2

grupe. Acestea vor trimite pe r nd un

, va fi desenat de doamna educatoare pe

reprezentat care va extrage din cosule o

ntrebare.Vorrspundecerineiivoralege
figura

geometric

Exercitiul

corespunztoare

rspunsului dat. Fiecare rspuns bun dat de

fiecare copil din echip va fi stimulat. Dac

rspunsuldatesteincorect,atuncirspunsul Problematizarea

corectvafidatdeeducatoare(saudeunalt

copil).

Joculdidactic

semnalulmeudestartiterminareajocului,

Pentru ca jocul s se desfoare corect

trebuie s respectai regulile lui: s ateptai

s v anunai prin ridicarea minii, s

Problematizarea

Jocul

didacticcarevaapreciagradulde nelegere

a regulilor i a sarcinii jocului, reamintind

ateptaisfiinumii.

b)Executareajoculuideproba

jocul va fi executat mai nt i de cadrul

criteriiledereuitalejocului.

c)Executareajoculuipropriuzis

Jocul ncepe la semnalul meu. La nceput Conversatia


voi interveni mai mult pentru a reaminti

Explicatia

regulilejocului,d nduneleindicaiimetodice

Copiii care vor da rspunsuri corecte vor fi

stimulai, iar ceilali care vor da rspunsuri Exerciiul


greitesauleexpiratimpulde g ndire vorfi

pui n situaia de a repeta denumirea

Individual

fiecreipieseinsuirileacesteia.

d)Complicareajocului

Oral

Sevafacemprireape2grupe,urmndca

precolarii din cte o echip s vin pe rnd

aleag figura geometric care ndeplinete

cerinele.Pentrufiecarerspunscorecteivor Conversaia

primi cte un stimulent.Va ctiga echipa

careaprimitcelemaimultestimulente.

Tranziia: Vor fi apreciate rspunsurile

corecteisevor ndrumacopiiisprecentrele

de lucru de la activitatea practica unde vor

5.Dirijarea

orna blaturile de tort cu diverse forme

saleagunbileeldincoule.Eitrebuiesa

nvrii

6.Obinerea
performantei

Individual

Frontal

geometrice.

Explicaia

Individual

1.Intuireamaterialuluididactic

Demonstraia

Copiii vor enumera materialele de lucru de


pemasut.Pentruaaveaunaspectctmai
plcut noi va trebui s decorm blaturile cu Observaia
figuri geometrice i s lucrm ngrijit la

msue.
2 Explicarea i demonstrarea etapelor de
lucru: Explic copiilor i demonstrez modul
Conversaia
de lucru. Precizez c vor folosi prima dat
cremade prjituricu care vorornatortulpe

Individual

care vor trasa mai multe forme geometrice Exerciiul

cuajutorulcreioanelordedecorspeciale.
3. Executarea exerciiilor pentru
nclzirea

muchilor

minii:

Jocul

degeelelor,Cntmlapian

4.Executarealucrriidectrecopii.

Explicaia

Voisupravegheacopiii ntimpcelucreaz,
voiurmrirespectareaetapelordelucru,voi Exerciiul
acorda explicaii suplimentare i ajutor

copiilorcare nt mpindificulti.
C ndmajoritateacopiilorauterminatvoi

Conversaia

anuna ncetarealucrului.

Aprecierea lucrrilor i a modului cum au Turulgaleriei

7.Evaluareaactivitii

decoratulblatuldetort,apreciereasefacepe

Evaluarecurent

Conversaia

baza urmtoarelor criterii: aspect i grad de


finaliyare.
8.ncheierea

n ncheierea activitii mpreun cu copiii

activitii

vom analiza "turul galeriei", fcnd aprecieri


asupra

muncii

fiecrui

copil.

Turulgaleriei

Sunt

recompensai cu rezultatul muncii lor Conversatia


(torturile).

Evaluarecurent

S-ar putea să vă placă și