Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:7.12.2016
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Normal Lungulețu Nr.2
Educatoare: Pațanghel Niculina Cristina
Grupa: Mijlocie
Tema anuală : Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?
Tema proiectului: Iarna și bucuriile ei
Subtema: Daruri, bucurii pentru copiii
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activitătii: Mixta
Componența activității:
• Activități de dezvoltare personală (ADP) (Întâlnirea de dimineaţă -”Moș Nicolae ne
povestește…”)
Rutine Prezența, salutul, completarea calendarului naturii;
Servirea mesei-deprinderi de igienă și autoservire.
Tranziții ,, Bat din palme ”–joc cu text și cânt
• Jocuri și activități didactice alese - etapa I (ALA1)
- Știință – Fișe matematice - „Cizmulițe perechi"
- Joc de masă – Puzzle -” Iarna și bucuriile ei” – îmbinarea pieselor
• Activități pe domenii experiențiale (ADE):
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC) – Joc didactic “Eu spun una, tu spui multe!” – pluralul
substantivelor
Domeniul Om și Societate (DOS): Activitate practică - “Ghetuțe” – lipirea elementelor
decupate, șnuruire
Jocuri și activități didactice alese - etapa III (ALA2)
- Joc distractiv: ,,Scăunele muzicale”
- Joc liniștitor: ,,Dă săculețul mai departe”
Scopul:
•Însușirea pluralului unor substantive
•Consolidarea unor deprinderi practic-aplicative: lipire, șnuruire
Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
 să pronunțe clar cuvântul din imaginea dată;
 să precizeze pluralul și singularul substantivelor;
 să decoreze ghetuța prin lipirea elementelor decupate;
 să șnuruiască ghetuța;
 să participe activ la activitățile de grup și individuale.

Jocul didactic “Eu spun una, tu spui multe!”


Sarcina didactică: să pronunțe clar cuvântul din imaginea dată,să precizeze pluralul
substantivelor, să așeze corespunzător imaginea pe diamantul Moșului.
Regulile jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se află un diamant necompletat pe care
educatoarea îl expune, o cizmuliță cu jetoane pătrate cu singularul substantivelor și un plic mare pe
care sunt prinse jetoane cu pluralul substantivelor. Educatoarea va numi un copil care va extrage
din săculeț un jeton. Acesta va denumi substantivul din imagine și va așeza jetonul la culoarea
corespunzătoare din diamant. Copilul va numi un coleg care va veni și va selecta imaginea de pe
plic care reprezintă pluralul substantivului din imagine, spunând “Eu spun un /o…, Andrei spune
mai multe/ mulți...”. Jocul continua până când fiecare copil participă.
Complicarea jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se mai află și fețe zâmbitoare pentru fiecare
copil. Dar ca să le poată primi, aceștia vor preciza singularul substantivelor aplicate pe spatele
emoticonului.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia , explicaţia, descrierea, exerciţiul, problematizarea,
lucrul în grup, demonstraţia, observaţia, diamantul, Turul Galeriei .
Material didactic: Calendarul naturii, sac, plic, scrisoarea Moşului Nicolae, jetoane
reprezentând elemente specifice anotimpului iarna ( clopoţei – clopoţel, săniuţe – săniuţă,
cizmuliţe – cizmuliţă, brazi – brad, steluţe – steluţă, oameni de zăpadă – om de zăpadă, fulgi de
zăpadă – fulg de zăpadă etc.), emoticoane, fişe de lucru, emoticoane, cârlige de rufe, hârtie
glasată de forma unor steluţe, inimioare, fulgi de zăpadă, ghetuțe decupate, lipici, șnur, puzzle-
uri.
Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi
Bibliografie:
 Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional, Bucuresti, 2005;
 Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2009;
 Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana,
Pitești, 2009;
 Conferinta Educatoarelor pentru invatamantul prescolar-2013(propunere structura
proiect didactic)-material diseminat de catre inspector invatamant prescolar:Viorica
Tomescu
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Salutul se va realiza prin tehnica
comunicării rotative. Copiii sunt așezați în semicerc. Salutul pornește de la educatoare și este
continuat de toți preșcolarii, fiecare salutându-și colegul din dreapta. Prezența este realizată în
manieră interactivă, copiii fiind solicitați să-și așeze fotografia pe panou.
Atenția copiilor se îndreaptă spre calendarul naturii. Se va stabili ziua, data. luna,
anotimpul, vremea.
Noutatea zilei o reprezintă apariția la ușă a unui sac cu o scrisoare. Acestea sunt
surprize trimise copiilor de Moș Nicolae. Educatoarea citește copiilor scrisoarea. “Dragi copii,
Am aflat că sunteți foarte isteți, de aceea v-am trimis astăzi multe surprize. Dacă veți rezolva
toate sarcinile propuse, veți fi răsplătiți. Mult succes! Moș Nicolae.” Copiii vor cânta ,,Știi la
noapte cine vine?,, pentru a-i arăta Moșului că ei s-au pregătit pentru sosirea lui.
În continuare se va desfășura activitatea pe domenii experiențiale ADE1 –Domeniul
Limbă și Comunicare – Educarea limbajului. Educatoarea anunță copiii că se vor desfășura
jocul didactic “Eu spun una, tu spui multe!”
Sarcina didactică: să pronunțe clar cuvântul din imaginea dată,să precizeze pluralul
substantivelor, să așeze corespunzător imaginea pe diamantul Moșului.
Regulile jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se află un diamant necompletat pe care
educatoarea îl expune, o cizmuliță cu jetoane pătrate cu singularul substantivelor și un plic mare
pe care sunt prinse jetoane cu pluralul substantivelor. Educatoarea va numi un copil care va
extrage din săculeț un jeton. Acesta va denumi substantivul din imagine și va așeza jetonul la
culoarea corespunzătoare din diamant. Copilul va numi un coleg care va veni și va selecta
imaginea de pe plic care reprezintă pluralul substantivului din imagine, spunând “Eu spun un
/o…, Andrei spune mai multe/ mulți...”. Jocul continua până când fiecare copil participă.
Complicarea jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se mai află și fețe zâmbitoare
pentru fiecare copil. Dar ca să le poată primi, aceștia vor preciza singularul substantivelor
aplicate pe spatele emoticonului. După răspunsul oferit, copilul va primi emoticonul.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
Tranziția către activitățile desfășurate la centrele de interes se va realiza prin jocul de
mișcare ,,Bat din palme” .
Educatoarea prezintă copiilor materialele din centre și sarcinile de lucru.
La centrul Artă se va desfășura ADE 2 - Domeniul Om și Societate – Activitate
practică. La acest centru copiii vor găsi pe măsuță ghetuțe din carton pe care copiii le vor
decora lipind elementele decupate, apoi șnuruind pe margine. După finalizarea lucrării copiii le
expun folosind cârlige de rufe pe sârma pregătită.
La centrul Știință, preșcolarii au de rezolvat fișe matematice „Cizmulițe perechi". Ei vor
trebui să identifice perechea cizmulițelor din imagini, să formeze mulțimi de cizmulițe, apoi să
coloreze mulțimea cu mai multe elemente.
La centrul Joc de masă preșcolarii au la dispoziție piese din puzzle-uri pe care le vor
îmbina, reconstituind astfel puzzelul.
După prezentarea materialelor și a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii își vor
alege centrul unde doresc să lucreze. Educatoarea va rămâne la centrul Artă, oferind indicații și
ajutor unde este cazul.
Preșcolarii finalizează sarcinile de la centrul ales și se rotesc în celelalte centre astfel
încât toți să participe la activitatea practică.
După finalizarea sarcinilor se realizează Turul galeriei pentru a se prezenta lucrările în
fața colegilor. Copiii vor aprecia lucrările proprii și pe cele ale colegilor, adăugând acolo unde
este cazul. Educatoarea emite aprecieri asupra activității desfășurate.
Copiii formează trenulețul veseliei cântând, părăsind sala de grupă pentru a servi
gustarea.
Pentru că au îndeplinit cu succes sarcinile propuse copiii vor desfășura Activitățile liber
alese II
Joc distractiv “Săculeţul rupt ”
Copiii stau pe scăunele aşezate în cerc. Conducătorul jocului stă în mijloc. Fiecare
copil îşi alege un ecuson: cutie de cadouri, ciubuc, brad, săniuţă, globuleţ, steluţă, cizmuliţă,
clopoţel, fulg de zăpadă, om de zăpadă. Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa
scaunelor şi spune: “Mă duc cu săculeţul în ţara lui Moş Nicolae să iau un clopoţel.” Copilul al
cărui ecuson reprezintă un clopoţel porneşte după conducător şi-şi continuă mersul în cerc.
Conducătorul spune din nou: “Mă duc în ţara lui Moş Nicolae să iau un fulg de zăpadă.” Copilul
care a ales ecusonul “fulg de zăpadă” se aşază după “clopoţel”.
Jocul continuă astfel până conducătorul exclamă: “S-a rupt săculeţul!”. Copiii se reped să
se aşeze pe scaune. Fiind cu un scaun mai puţin, un copil rămâne în picioare.
El va fi noul conducător de joc.
Se execută jocul de probă, apoi jocul propriu-zis.Se realizează jocul de probă, apoi jocul propriu
zis.
Urmează jocul liniștitor ,,Dă săculețul mai departe”. Preșcolarii așezați în semicerc
dau săculețul mai departe până când educatoarea spune STOP. Copilul la care se va opri săculețul
va fi conducătorul jocului. Se realizează jocul de probă, apoi jocul propriu zis.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE STRATEGII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă.
Moment
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoare. Conversaţia
organizatoric
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: Bună dimineaţa, (numele copilului)!
Prezenţa, Calendarul naturii
Se se realizează prin apariția la ușă a unui sac cu o scrisoare. Acestea sunt surprize trimise
Captarea copiilor de Moș Nicolae. Educatoarea citește copiilor scrisoarea. “Dragi copii, Am aflat că
Conversaţia
atenţiei sunteți foarte isteți, de aceea v-am trimis astăzi multe surprize. Dacă veți rezolva toate sarcinile
Explicaţia
propuse, veți fi răsplătiți. Mult succes! Moș Nicolae.”
Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de desfăşurare al activităţii.
Anunţarea temei
Educatoarea îi anunță pe copii că astăzi vor desfășura jocul didactic ,,Eu spun una, tu spui Explicaţia
şi a obiectivelor
multe”, după care vor decora și șnurui ,, Ghetuțe”
Desfăşurarea În continuare se va desfășura activitatea pe domenii experiențiale ADE1 –Domeniul
activităţii Limbă și Comunicare – Educarea limbajului. Educatoarea anunță copiii că se vor desfășura Conversaţia
jocul didactic “Eu spun una, tu spui multe!” Explicaţia
Sarcina didactică: să pronunțe clar cuvântul din imaginea dată,să precizeze pluralul Lectura după imagini
substantivelor, să așeze corespunzător imaginea pe diamantul Moșului.
Regulile jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se află un diamant necompletat pe care
educatoarea îl expune, o cizmuliță cu jetoane pătrate cu singularul substantivelor și un plic Problematizarea
mare pe care sunt prinse jetoane cu pluralul substantivelor. Educatoarea va numi un copil care Conversaţia
va extrage din săculeț un jeton. Acesta va denumi substantivul din imagine și va așeza jetonul
la culoarea corespunzătoare din diamant. Copilul va numi un coleg care va veni și va selecta
imaginea de pe plic care reprezintă pluralul substantivului din imagine, spunând “Eu spun
un /o…, Andrei spune mai multe/ mulți...”. Jocul continua până când fiecare copil participă.
Complicarea jocului: În sacul trimis de Moș Nicolae se mai află și fețe zâmbitoare pentru
fiecare copil. Dar ca să le poată primi, aceștia vor preciza singularul substantivelor aplicate pe
spatele emoticonului. După răspunsul oferit, copilul va primi emoticonul.
Obţinerea Ziua continuă cu ADE 2 - Domeniul Om și Societate – Activitate practică ce se va
performanţei desfășura în centrul Artă . Observarea
Educatoarea și preșcolarii trec pe la fiecare centru pentru a intui materialele și a prezenta Exerciţiul
sarcinile de lucru. Conversația
Tranziția către activitățile desfășurate la centrele de interes se va realiza prin jocul de Demonstrația
mișcare ,,Bat din palme” . Lucrul individual sau în
La centrul Artă copiii vor găsi pe măsuță ghetuțe din carton pe care copiii le vor decora grup
lipind elementele decupate, apoi șnuruind pe margine. După finalizarea lucrării copiii le expun Explicația
folosind cârlige de rufe pe sârma pregătită. Observarea
La centrul Știință, preșcolarii au de rezolvat fișe matematice „Cizmulițe perechi". Ei vor Exerciţiul
trebui să identifice perechea cizmulițelor din imagini, să formeze mulțimi de cizmulițe, apoi să Conversația
coloreze mulțimea cu mai multe elemente. Demonstrația
La centrul Joc de masă preșcolarii au la dispoziție piese din puzzle-uri pe care le vor Lucrul individual sau în
îmbina, reconstituind astfel puzzelul. grup
După prezentarea materialelor și a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii își vor Exerciţiul
alege centrul unde doresc să lucreze. Educatoarea va rămâne la centrul Artă, oferind Conversația
indicații și ajutor unde este cazul.
Lucrul individual sau în
Preșcolarii lucrează și finalizează sarcinile de la centrul ales și se rotesc în celelalte
grup
centre astfel încât toți să participe la activitatea practică.
Asigurarea După finalizarea sarcinilor se realizează Turul galeriei pentru a se prezenta lucrările în
retenţiei şi fața colegilor. Copiii vor aprecia lucrările proprii și pe cele ale colegilor, adăugând acolo unde
al transferului este cazul. Educatoarea emite aprecieri asupra activității desfășurate.
Copiii formează trenulețul veseliei cântând, părăsind sala de grupă pentru a servi
gustarea.
Pentru că au îndeplinit cu succes sarcinile propuse copiii vor desfășura Activitățile
liber alese II Conversaţia
Joc distractiv “Săculeţul rupt ” Explicaţia
Copiii stau pe scăunele aşezate în cerc. Conducătorul jocului stă în mijloc. Fiecare copil Demonstraţia
îşi alege un ecuson: cutie de cadouri, ciubuc, brad, săniuţă, globuleţ, steluţă, cizmuliţă, Jocul
clopoţel, fulg de zăpadă, om de zăpadă. Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa
scaunelor şi spune: “Mă duc cu săculeţul în ţara lui Moş Nicolae să iau un clopoţel.” Copilul al
cărui ecuson reprezintă un clopoţel porneşte după conducător şi-şi continuă mersul în cerc.
Conducătorul spune din nou: “Mă duc în ţara lui Moş Nicolae să iau un fulg de zăpadă.”
Copilul care a ales ecusonul “fulg de zăpadă” se aşază după “clopoţel”.
Jocul continuă astfel până conducătorul exclamă: “S-a rupt săculeţul!”. Copiii se reped să se
aşeze pe scaune. Fiind cu un scaun mai puţin, un copil rămâne în picioare.
El va fi noul conducător de joc.
Se execută jocul de probă, apoi jocul propriu-zis.Se realizează jocul de probă, apoi jocul Conversaţia
propriu zis. Explicaţia
Urmează jocul liniștitor ,,Dă săculețul mai departe”. Preșcolarii așezați în semicerc
Demonstraţia
dau săculețul mai departe până când educatoarea spune STOP. Copilul la care se va opri
Jocul
săculețul va fi conducătorul jocului. Se realizează jocul de probă, apoi jocul propriu zis.
Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra respectării regulilor jocului, asupra
Încheierea
comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor. Explicaţia
activităţii
Preșcolarii vor fi răsplătiți cu diplome din partea lui Moș Nicolae. Conversaţia
CÂNTEC MOȘ NICOLAE

1. Ştii la noapte cine vine


Pe acasă, pe la tine,
Cine?
Este Moşul Nicolae
Pe furiş intră-n odaie,
Vine?

REFREN Moşule, dragule,


Ce ne-aduci tu, bunule?

2. El le pune-n ciuboţele
Ciocolată, bombonele,
Da?
Multe daruri, jucării
Pentru cei mai mulţi copii,
Da!

REFREN Moşule, dragule,


Ce ne-aduci tu, bunule?

3. Fii cuminte, măi, copile,


Altfel Moşul nu mai vine,
Nu?
Sau cu o vărguţă vine
Şi atunci nu e prea bine,
Nu!

REFREN Moşule, dragule,


Nu vărguţă, bunule!
“Dragi copii,

Am aflat că sunteți foarte isteți,

de aceea v-am trimis astăzi multe surprize.

Dacă veți rezolva toate sarcinile propuse,

veți fi răsplătiți.

Mult succes! Moș Nicolae.”


DIAMANTUL

S-ar putea să vă placă și