Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: Gradinita cu program prelungit Dumbrava Minunata, Tulcea


EDUCATOARE: Stoichit Elena
GRUPA: mare, nivelul II
TEMA DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?”
PROIECT TEMATIC: „Din lumea celor care nu cuvanta”
SUBTEMA: „La ferma”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic / colaj
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ADE+ALA
TIPUL ACTIVITĂŢII: fixare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
DURATA: 1 zi

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. Activitate de dezvoltare personală (ADP)


Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineata, catelusi, oite si iepurasi ”.
Tranziţii: joc de miscare „Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”/ „Mergem ca...: / „Intr-o
ferma de la tara”(cantec)
Rutine : „Daca beau laptic, voi mai creste un pic!”(deprinderea de a consuma alimente
sanatoase)
II. Activităţi liber alese (ALA 1)
Arta: „La ferma” (colaj)
Constructii: „Ferma”(truse de constructii)
Bibloteca: „Codita purcelusului”/ „Catelul si pisica de plus” / „Codita pisicii”/ „Lana oitei” /
„Casuta fermierului” / „Pomii din curtea fermierului” (grafisme)
III. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)
DS: „La ferma” ( joc didactic)
DOS:”La ferma”: „In ograda”; „Pe pasune”;”Langa casa fermierului”(decupare, lipire, in
centrul Arta)
IV. Activităţi Liber Alese (ALA 2)
„ Balul animalelor” –dans, recitare de poezii (bal mascat)
Scopuri :
 Consolidarea cunostintelor copiilor cu privire la infatisarea, foloasele, mediul de viata, ingrijirea si
ocrotirea animalelor/ pasarilor domestice;
 Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective operationale:
DS:

 Sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca corect animalele/ pasarile domestice, precum si puii acestora;
 Sa descrie corect, din punct de vedere fizic, animalele/ pasarile prezentate in imagini;
 Sa prezinte motivele pentru care omul creste aceste pasari si animale;
 Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
 Să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a animalelor/ pasarilor
domestice;
 Sa respectele regulile jocului didactic

DOS:

 Sa-si consolideze tehnicile de lucru propuse ( decupare, mototolire, lipire );


 Sa manuiasca corect instrumentele de lucru ;
 Sa decupeze dupa contur elemente din apropierea casei fermierului,din ograda, de pe pasune ;
 Sa aplice in locul potrivit fiecare element care compune tabloul pe care il au de realizat;
 Să manifeste independentă in acţiune;
 Să-şi cultive gustul pentru frumos, simţul critic şi autocritic în evaluarea lucrarilor.
 Sa colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor primite;

Constructii :

Sa imbine corect piesele de leggo in realizarea constructiei, respectand tema propusa;

Sa utilizeze materialele puse la dispozitie;

Să-şi exprime emoţiile şi sentimentele pe parcursul jocului;

Sa amplaseze animalele (mulaje)

Biblioteca:
 Sa respecte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;
 Sa utilizeze corespunzator instrumentul de scris;

Sa-si dezvolte coordonarea oculomotorie si muschii mici ai mainii;

Sa traseze liber si in spatiul dat semnele grafice(ovalul, carcelul, bastonasul, linia curba)

Sa se incadreze in spatiul dat;
 Sa-si autoevalueze obiectiv lucrarea.

Joc de masa:

Sa imbine corect si constient piesele de puzzle;

Sa participe cu interes la completarea puzzle-ului.
Sarcina didactica: recunoasterea animalelor/ pasarilor domestice si precizarea caracteristicilor



Elemente de
joc:

acestora.
Regulile jocului didactic: copilul numit de educatoare va denumi si va aseza pe macheta animalul
pe care-l reprezinta silueta aleasa ; la cererea educatoarei, copilul va enumera cateva notiuni despre
acel animal; apoi descrierea animalului/ foloasele vor fi completate de alti copii din grupa.

surpriza; manuirea materialului; aplauzele.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: Conversaţia, Expunerea, Explicaţia, Exerciţiul, Observaţia, Jocul,
Problematizarea, Brainstorming-ul, Diamantul.
b) Mijloace didactice: macheta, siluete de animale/ pasari domestice, forfecute, lipici, hartie creponata,
imagini de decupat/lipit, leggo, puzzle cu animale/ pasari domestice, fisa de lucru individual(grafisme).

Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3- 6/7 ani, 2008
Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009.
Culea, L., Sesovici, A., (2008), Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing
House, Bucureşti.
Metode interactive de grup-ghid metodic-editura Arves, 2002
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE Instrumente/indicatori

Pentru ca activitatea să se desfăşoare în


Momentul bune condiţii se vor avea în vedere
organizatoric următoarele:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor şi măsuţelor in
semicerc / careu deschis;
- pregătirea materialului didactic .

In cadrul Intalnirii de dimineata


atentia copiilor este captata cu ajutorul -asculta cu atentie
unui mesaj primit de la fermierul de la mesajul primit
munte, care ii roaga pe copii sa rezolve o Explicatia
problema foarte importanta: cateva dintre
Captarea animalele din ferma lui au plecat in
excursie, dar la intoarcere s-au ratacit, Conversaţia
atenţiei nemaigasind drumul spre casa .
Copiii vor ajuta animalele sa urce in Observaţia -aseaza siluetele in
trenuletul vesel, care le va duce inapoi tren, completand
acasa, unde le asteapta cu mare nerabdare astfel prezenta
fermierul si prietenii lor. -mesajul
-siluete de
ANUNT IMPORTANT: animale (oite,
Cateva dintre animalele de la ferma mea, catei, iepurasi)
8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat
duminica,5 februarie 2012,
intr-o excursie la Tulcea,
dar n-au mai gasitdrumul de
intoarcere la ferma de la munte!
Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti,
motiv pentru care va rog din suflet,
daca le vedeti, sa le ajutati sa urce
in trenul care vine spre ferma!
Anuntarea temei
Va voi invita apoi cu mare placere
si a obiectivelor sa-mi vizitati ferma si simpaticele
animale si pasari pe care le ingrijesc
cu atata drag si va vor ruga
sa ma ajutati sarezolv mici probleme
ale gospodariei!
Semnat: ION, femierul din CARPATI!
Copiii pleaca la drum jucand jocul: Conversaţia
”Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”
1.amesteca - copiii se plimba prin sala de Explicatia
grupa; -participa activ la joc
2.formeaza perechi - fiecare copil isi va alege o Jocul
pereche;
3.ingheata - copiii vor denumi animalutul
reprezentat de perechea aleasa, dupa care se
vor aseza.

ADE-DS
Ajunsi pe scaunele, copiii vor participa
la realizarea si popularea fermei grupei
noastre.Jocul didactic se va desfasura in 3 Jocul didactic
variante: 1)-le voi arata siluete de animale/ -recunosc, denumesc
pasari domestice pe care vor trebui sa le si descriu corect
recunoasca, sa le denumeasca si sa le descrie, sa animalele/ pasarile,
le aplice pe macheta, la locul potrivit; 2)-„Zi foloasele, mediul de
Dirijarea cum zice …”(onomatopee); 3)-categorii de Explicatia viata al acestora
invatarii animale (clasificari ): pasari/animale; animale Brainstormingul
cu coarne/fara coarne; animale care ne dau
lapte; animale erbivore/ carnivore.
Dupa realizarea machetei, copiii vor fi Diamantul
invitati de catre fermierul Ion sa joace un joc: Problematizarea
Vor completa cu jetoane un
„diamant”, in masura in care vor raspunde
corect la ghicitorile despre animalele/ pasarile
de pe jetoane, dupa care vor gasi punctele
comune ale animalelor/ pasarilor pe care le-au -raspund la ghicitori si
asezat pe aceeasi linie/ culoare. completeaza panoul cu
Fermierul va face aprecieri cu privire la jetoanele potrivite
participarea copiilor in desfasurarea activitatii
si le va acorda stimulente, reprezentand DIAMANTUL
animale domestice (oite, iepuri, catelusi).
GHICITORILE
TRANZITII:
In pasi care reprezinta mersul anumalelor
pe care le reprezinta , copiii se indreapta spre Jocul
toaleta.
Dupa pauza, in acelasi stil de mers, intra
in sala de grupa si canta cantecul Explicatia
„Intr-o ferma de la tara”
Se opresc in dreptul fiecarei zone a
„fermei”, pentru a afla cum pot deveni utili
fermierului Ion. -imita mersul
Se vor aseza la cantrele de interes in animalului pe care il
functie de stimulentul primit, care se va regasi reprezinta
ca si simbol in fiecare sector. Exercitiul -canta catecul,

-siluete de respectand textul si


animale si pui de linia melodica
animale
-siluete de pasari
Arta-DOS - Dupa secventa de si pui
incalzire a manutelor, copiii vor trece la -hartie
lucru in cea mai importanta zona a fermei, creponata
impartita in 3 sectoare, astfel: -imagini de
” pasunea” - tabloul va fi completat prin decupat pentru
aplicarea de animale (vaca , vitel, capra, decor
tap, ied, oaie, berbec, miel, cal, manz, -lipici TABLOURI
magar, pui de magar, copaci, flori, soare, -foarfece
nori), dupa care vor fi rugati de catre -decupeaza dupa
fermier sa repare gardul ce imprejmuieste contur siluetele,
pasunea, pentru ca puii animalelor sa nu se mototolesc hartia
poata indeparta de parinrii lor; „curtea din creponata prin
apropierea casei fermierului”- imaginea va miscari rotatorii/
fi completata prin aplicarea siluetelor translatorii si aplica
animalelor de companie( pisica, pisoi, Conversatia corect elementele
caine, catelus, iepure, pui de iepure, copaci, -puzzle cu obtinute
flori, soare, nori), dupa care vor repara si animale / pasari
gardul curtii;”in ograda”-acest tablou va fi domestice
realizat prin aplicarea de: siluete de pasari Conversatia
domestice cu puii lor, soare, nori, mancare -piese leggo
Obţinerea pentru pasari.
performanţei Constructii – acesta este sectorul in
care copiii demonstreaza ca sunt mesteri Conversatia -asambleaza
mari: construiesc noi anexe si gardul Exercitiul corespunzator piesele
fermei, datorita caruia puii animalelor nu -fise de lucru truselor de constructii
se vor pierde niciodata de parintii lor. individual(grafis
Biblioteca - locul de meditatie si de me)
studiu al oricarui fermier: vor scrie semne
Incheierea grafice care seamana cu un element mereu -scriu corect semnele
activitatii prezent in ferma, „codita grafice
purcelusului”„catelul si pisica de plus” /
„codita pisicii”/ „lana oitei” / „casuta Explicatia FISA
fermierului” / „pomii din curtea
fermierului” (grafisme)
Voi urmari activitatea copiilor din

cele patru centre si voi face aprecieri


pozitive asupra modului de lucru. Voi -canta si danseaza cu
acorda ajutor acolo unde va fi necesar. placere, intrand in
atmosfera balului
ALA 2- „Bal mascat”
Copiii sunt invitati in sala de petrecere
a casei fermierului Ion, unde vor participa
la un bal mascat.Vor interpreta cantecul
„Intr-o ferma de la tara” si vor dansa ,
purtand pe fata o masca, ce intruchipeaza
animalul pe care l-a reprezentat fiecare, pe
parcursul activitatii.
PORC

CAINE PISICA

CAPRA VACA OAIE

RATA GAINA

CAL
Vara buruieni îi dai
Toamna, boabe si malai,
Cartofi, sfecla furajera.
Grasanul nostru de-aici
Iarna da la schimb, sorici,
Cârnati, caltabosi, carnita,
si-o gustoasa sunculita. (Porcul)

E lânos si sta la stâna


si pe oi el le aduna.
Roade oase,
Sta în cusca,
Pe dusmanii sai îi musca. (Câinele)

Are blana matasoasa,


La caldura toarce-n casa;
La labute-are ghetute -
Stau ascunse în pernute.
Are si mustati si gheare,
Uneori ca tigrul sare.
Lânga mine n-o mai las!
Am si-acuma semn pe nas!
Dupa soba la bunica,
Toarce-ntruna mitica
si o cheama Miaunica. (Pisica)

Are coarne si barbita,


Parul aspru si-o codita.
Ea pe pomi se catara,
Iedul drag îsi apara. (Capra)

Cu copite încaltata si-


n cojoc e îmbracata.
Rumega la iarba-ntr-una.
Ne da carne, lapte, lâna,
Adapostul ei e-n stâna. (Oaia)

Ea este buna la toate, Ne


da carne, ne da lapte,
Iar vitei mititei
Se numesc copiii ei. (Vaca)

Leganat e mersul meu,


Puii mei sunt "bobocei"
si la balta merg cu ei.
Cu gâsca sunt ruda buna
si-n cotet stam împreuna.
Dam foloase omului,
Crestem lânga casa lui. (Rata)

Prieten îmi e cocoşu’,


Cel frumos cu pinten roşu,
Sigur sunt că mă ghiciţi,
Dar vă rog nu vă pripiţi? (Găina)

Este un prieten bun,


El ma duce unde-i spun
Cu capastru si cu sa,
Iarna-mi plimba sania. (Calul)
ANUNŢ IMPORTANT !

Cateva dintre animalele de la ferma mea,


8oite,7 iepurasi si 8 catelusi au plecat
duminica,5 februarie 2012,
intr-o excursie la Tulcea, dar n-
au mai gasitdrumul de
intoarcere la ferma de la munte!
Stiu ca sunteti copii mari si foarte isteti,
motiv pentru care va rog din suflet,
daca le vedeti, sa le ajutati sa urce
in trenul care vine spre ferma! Va voi
invita apoi cu mare placere sa-mi
vizitati ferma si simpaticele animale
si pasari pe care le ingrijesc cu atata
drag si va vor ruga
sa ma ajutati sa rezolv mici
probleme ale gospodariei!
Semnat: ION, femierul din CARPATI!
SCENARIUL ZILEI

Ziua va incepe cu “Intalnirea de dimineata”, in cadrul careia copiii sunt asezati pe


scaunele, in semicerc.Salutul va fi conform temei zilei, “Buna dimineata,dragi copii!”
Astazi vom intra impreuna in minunata lume a animalelor domestice.Vreti sa ne jucam
de-a animalutele?
Vom completa, ca in fiecare zi, Calendarul naturii, dupa ce am obtinut de la ei
informatii cu privire la data calendaristica, vreme si alte elemente ce compun
calendarul.
In concordanta cu vremea de afara, le fac cunoscuta noutatea zilei, cu ajutorul
unui “anunt important”, trimis de un fermier de la munte, numit Ion.Acesta le spune
copiilor ca, de la ferma lui, au plecat cateva animale in exursie la Tulcea si s-au ratacit
la intoarcere, pentru ca n-au stiut in ce tren sa se urce.Ii roaga apoi sa le ajute pe
acele animale sa se intoarca cu trenul acasa.Astfel se realizeaza prezenta, fiecare
copil avand de urcat in tren un animal de la ferma.Tot prin anunt, copiii sunt invitati
apoi la ferma de la munte, pentru a-l ajuta pe fermier cu treburile gospodariei: vor
trebui sa duca animalele la pascut pe pasune, sa dea mancare celor care stau pe langa
casa si sa aranjeze frumos pasarile in curtea amenajata pentru ele.Apoi vor repara
gardurile ce imprejmuiesc ferma pentru ca puii animalelor sa nu se poata indeparta de
familiile lor.
Copiii pornesc spre ferma, jucand “Amesteca, formeaza perechi, ingheata!”,
activitate de miscare si socializare: se misca liber prin sala de grupa, la semnal
formeaza perechi, apoi, la un nou semnal, ingheata, dupa care, cativa dintre ei, ne
prezinta “animalutul” cu care au facut pereche.Jocul se repeta, iar de data aceasta, la
final, copiii vor ingheta pe scaunele, pentru ca au ajuns la ferma si trebuie sa fie atenti
la sarcinile pe care le vor avea de indeplinit la ferma.(DS)
Jocul didactic incepe prin prezentarea unei machete care reprezinta “Ferma de la
munte”, pe care ei vor trebui s-o amenajeze si s-o populeze cu animale si pasari
domestice.Le voi arata pe rand cate o silueta de animal/ pasare, ei le vor recunoaste,
le vor denumi, vor prezenta cateva caracteristici ale fiecarui animal/ pasare in
parte(varianta 1).In a doua varianta a jocului propune copiilor sa „vorbeasca” ca
animalele/ pasarile domestice.Iar in cea de-a treia varianta, copiii clasifica animalele/
pasarile dupa mai multe criterii: animale/pasari; animale care ne dau lapte; animale cu
coarne; animale carnivore/ erbivore.Dupa finalizarea machetei, fermierul le propune
copiilor sa joace un joc numit “Diamantul animalelor/ pasarilor domestice”.Le voi citi 9
ghicitori la care copiii vor raspunde si vor alege jetonul care reprezinta raspunsul
corect.Apoi vor aplica jetonul pe panoul cu diamantul, dupa care vor face conexiuni
intre animalele/ pasarile situate pe aceeasi linie.
Drept recompensa, fermierul le acorda stimulente reprezentate de “fotografii” cu
animale de la ferma lui.
Dupa aprecierile colective si individuale, copiii sunt invitati sa-l ajute pe fermier
in diferite sectoare ale fermei lui, astfel: o echipa va trebui sa faca ordine in ferma
( pe pasune, langa casa si in curtea de pasari), realizand niste tablouri ( arta, DOS);
o alta echipa va merge in sala de studiu a fermei si va decora prosopelele fermierului
cu semne grafice, scriind “codite de purcelusi”, „catelul si pisica de plus” / „codita
pisicii”/ „lana oitei” / „casuta fermierului” / „pomii din curtea fermierului” (grafisme).
(biblioteca); cea de-a treia echipa se va ocupa de extinderea fermei: copiii vor
construi cu dibacie si alte anexe ale fermei, precum si garduri pentru acestea, si le vor
popula cu animale-mulaje.(constructii).
In timpul activitatii pe centre, voi urmari ca toti copiii sa treaca pe la ferma
(arta-DOS), pentru a completa tabloul pregatit pentru fiecare echipa in parte.
In sala de grupa exista si “un atelier” (joc de masa), in care fermierul face
obiecte care ajuta la infrumusetarea interiorului fermei: in timpul liber, copiii pot
realiza tablouri cu animale/ pasari domestice.(puzzle).
La sfarsitul zilei, pentru ca au fost copii harnicuti, fermierul ii invita la petrecerea
“Balul animalelor”, in care copiii vor canta cantecul “Intr-o ferma de la tara” si vor
dansa, purtand pe fata masti de animale.

S-ar putea să vă placă și