Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Grădiniţa: P. N.Burduca
Grupa : Mică
Educatoare : Radu Zoica
Tema de studiu: „Cine sunt / suntem ?”
Tema proiectului tematic: „Acesta-s eu...!”
Subtema:,,Chiar de sunt mic,ma descurc un pic,,
Tema zilei:,,Sunt de mare ajutor”
Categoria de activitate :
Activitate integrată: (ALA, ADE, ADP)
ALA I: B : ’’Cel mai bun recitator ’’ - recitare poezie
C : ’’Casute mari/Casute mici ’’-construcţii
A: ’’Obiecte de igiena ’’ -colorare
ALA II : ’’ Huta,huta....’’- joc de miscare
ADE( DŞ) : ’’Ajută-l pe clown ’’- joc didactic
ADP : Întâlnirea de dimineaţă:’’A revenit clownul
Georgica’’, ’’Învăţ să ma descurc’’, rutine, tranziţii
Forma de realizare : activitate integrată
Forma de organizare: frontală, pe grupuri mici,
individual
Tpul de activitate: verificare şi consolidare de
cunoştinţe
Mijloc de realizare : joc didactic
Durata : o zi
Locul desfăşurării : sala de grupă
Scopul : - Verificarea si consolidarea cunostintelor
copiilor referitoare la corpul uman,obiectele de uz
personal,reguli de comportare acasa,la gradinita;
- Verificarea si consolidarea deprinderii de a
forma grupuri de obiecte după criteriul mărimii;
- Valorificarea informatiilor (cunostintelor) in
situatii diverse
Obiective operaţionale :
DOMENIUL ŞTIINŢE:’’ Ajută-l pe clown ’’- joc didactic
- să recunoască obiectele mari şi
obiectele mici;
- să formeze grupe de obiecte după
criteriul mărimii;
- să identifice şi să corecteze modificările
făcute în casute;
Sarcina didactică : separarea obiectelor de acelaşi
fel, după mărime (indiferent de culoare);

Regulile jocului: Cu ajutorul baghetei magice se va


indica copilul care va lua un obiect(jeton,jucarie), îl va
pune în coşuleţ , îl va aduce, va spune cum este şi îl va
aşeza in casuta corespunzătore ca mărime. În
complicarea jocului, copii vor avea sarcina de a observa
dacă în casute s-a schimbat ceva şi să corecteze
eventualele greşeli.
Elemente de joc: închiderea şi deschiderea ochilor,
surpriza, mişcarea, mânuirea materialului, ghicirea,
aplauze;
Materiale folosite : cutie cadou, casuta mare,
casuta mica, jucarii, coşuleţ, baghetă magică, clownul;
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE PE CENTRE DE INTERES
BIBLIOTECA : ’’Cel mai bun recitator ’’ -
recitare poezie
- să recite individual poezia,,Batistuta,,;
- să recite expresiv orice alta poezie invatata ;
CONSTRUCŢII : ’’Casute mari/Casute mici ’’-
construcţii
- să construiască prin
alaturare,imbinare,suprapunere de piese o casuta;
-sa construiasaca casute mari si mici
- să colaboreze pentru pentru a realiza tema
data;
ARTA: ’Obiecte de igiena ’’ -fisa de lucru
-sa recunoasca si sa denumeasca obiectele de
igiena;
-sa coloreze obiectele de igiena.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul,
explicaţia, jocul, demonstraţia,observaţia,
problematizarea;
Mijloace de învăţământ: Calendarul
naturii,cutie cadou, casuta mare, casuta mica,jucarii,
coşuleţ, baghetă magică, fişă de lucru, creioane
colorate,clown , CD cu cantece adecvate
temei,ecusoane frunzulite;
Bibliografie: Curriculum pentru învăţământ preşcolar
(3-7 ani) MECT, 2009;
Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi
integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti
2008;
Revista Învăţământul Preşcolar nr. 3/4-
2010;
Programa instrucrtiv-educativă În
grădiniţele de copii, Ed. Didactică şi pedagogică,
Bucureşti, 2005 ;

SCENARIUL ZILEI

Programul zilei debutează cu întâlnirea de


dimineaţă. În timpul acestei activităţi copiii intră şi se
aşează pe scăunele aflate în cerc, pentru a se putea
vedea mai bine şi e relaţiona în bune condiţii fizice.
Întâlnirea de dimineaţă se continuă cu salutul.
„Dimineaţa a venit,
Toţi copiii au sosit,
În cerc să ne adunăm,
Cu toţii ne salutăm”
„Bună dimineaţa, piticilor!”
Tema propusă pentru următoarea etapă a
întâlnirii este”Revenirea clownului Georgica”. Se va face
prezenţa copiilor, se va completa calendarul naturii şi
se va descrie vremea. După aceea cu ajutorul
conducătorului întâlnirii se va dezbate tema propusă. La
activitatea de grup se va juca jocul „Prinde coloarea”,
iar apoi voi fi transmise noutăţile zilei. Copiii vor fi
anunţaţi că astăzi se vor juca un joc cu clovnul sosit in
vizita, vor recita poezii pentru clown, vor construi
casute pentru colwn , vor alege si colora obiecte de
igiena pentru a arata cownului ce multe au invatat, iar
apoi vom merge ,,In parc,,-traseu aplicativ DPM..
Copiii vor identifica în sala de grupă o cutie de
cadouri foarte mare. Sunt curioşi ce se ascunde în
acesta cutie imensa si frumos ambalata. După ce se
deschide cutia şi vor privi cu atenţie materialele, vom
găsi şi o scrisoare de la clownul Georgica. Le voi citi
scrisoarea şi îi voi anunţa că astăzi ne vom juca un joc
în care îl vom ajuta pe colwn să aseze darurile depa
marime.
După desfăşurarea jocului se vor desfăşura
activităţi pe centre de interes. Le voi anunţa tema
fiecărui centru şi sarcinile pe care le vor avea de
îndeplinit. La sectorul „Biblioteca” vor avea de recitat o
poezie,invatata anterior. La sectorul „Construcţii” vor
avea de construit din cuburi casute pentru clown,iar la
sectorul ,,Arta”vor colora obiectele de igiena
Domeniul experenţial „DS” se va desfăşura la
sectorul „Stiinta ” unde vor asaza jucariile aduse de
clown dupa marine.
După trecerea tuturor copiilor prin toate cele
patru centre,centrul,,Stiinta,,fiind obligatoriu, deoarece
aici copiii vor primi ecusoane frunzulita ceea ce
reprezinta invitatia ,,In parc,,-urmatoarea activitate pe
domeniu experential al zilei DPM,care se va desfasura
dupa servirea gustarii de catre prescolari.
Evaluare:
Evenime Conţinutul Strategii didactice Instrument
ntul ştiinţific e şi
didactic Metode Mijloace indicatori
şi de de
procede învăţămân performanţ
e t ă

Captarea Se va realiza prin prezentarea sub observa Cutii


atenţiei formă de surpriză a unei cutii cu ţia cadouri,
cadouri unde se află materialul explicaţi casuta
didactic . a, mare,
convers casuta
aţia mica,
jucarii,jeto
Anunţare ane,
a temei Copii, astăzi cu aceste casute şi cu coşuleţ,ba
şi a aceste obiecte(jucarii,jetoane) vom ghetă
obiective desfăşura jocul: „Ajută-l pe clown”. magică,
lor convers scrisoare
activităţii aţia

Voi explica regulile şi modul de E: frontală


Prezenta desfăşurare al jocului. I:formează
rea Desfăşurarea jocului se va face cu grupe de
noului ajutorul casutelor şi al casuta obiecte
conţinut obiectelor( jucarie,jeton). explicaţi mare, după
Conduce Jocul de probă se realizează de 2 – 3 a casuta criteriul
rea ori. demonst mica, mărimii;
învăţării Voi propune primului copil indicat cu ra-ţia jucarii,jeto
ajutorul baghetei magice să ia un jocul ane,

S-ar putea să vă placă și