Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:Stefan Ramona
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate:Cunoasterea mediului
Tema: “Pisica”
Tipul de activitate: de invatare
Forma de realizare: observare

Scopul activitatii:
Largirea orizontului de cunostinte al copiilor despre pisica in vederea
formarii reprezentarii clare asupra unui animal domestic; educarea
capacitatii de a percepe analitic partile componente ale corpului;educarea
proceselor psihice;imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvintele:bot,
mustati, trunchi, gheare,zgaraie.

Obiective operationale:
a)cognitive:
- sa cunoasca partile componente ale corpului pisicii;
- sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca
importanta fiecarui organ in viata animalului;
- sa numere ochii, urechile,piciorele;
- sa cunoasca mediul de viata al pisicii, hrana, adapost;
- sa cunoasca foloasele aduse omului;
- sa realizeze corect sarcina din fisa.
b)psiho- motorii:
- coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica;
- sa manuiasca materialele puse la dispozitie.
c)afective:
- sa se implice afectiv in activitate.

Metode si procedee: problematizarea,observatia,conversatia, explicatia,


exercitiul.
Material didactic:tablou cu animalele domestice,fise de lucru, creioane
colorate.
Material bibliografic:
- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii –
Bucuresti 2005;

1
- Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii – Bucuresti
1979
Durata: 15`-20`

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
I. Captarea Se prezinta sub forma de surpriza Observatia
atentiei un tablou cu mai multe animale
domestice.

II. Reactualizarea - Priviti cu atentie tabloul. Observatia


cunostintelor - Ce animale domestice observati?
- Unde traiesc aceste animale? Conversatia
- Cum se numesc animalele care
traiesc pe langa casa omului?
- Cine are grija de ele?

III. Anuntarea - Astazi vom vorbi despre un Explicatia


temei si singur animal domestic si
enuntarea anume pisica. Vom invata
obiectivelor din ce este alcatuit corpul
pisicii, cum se hraneste, ce
foloase aduc oamenilor.
-
IV. Dirijarea Voi orienta atentia copiilor spre Conversatia
procesului de observarea cu atentie a pisicii.
invatare - Din ce este alcatuit corpul
pisicii?
- Priviti cu atentie capul!
- Cum este capul fata de
restul corpului?
- Ce are pisica la cap?
- La ce ii folosesc ochii?
- Ce mai are la cap?
- Cum sunt urechile?
- La ce ii folosesc urechile? Conversatia
- Ce are capul in partea din

2
fata?

Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
- Observati cu atentie botul!
Ce cuprinde el?
- Ce mai are pisica la bot?
- Ce rol au mustatile?
Explicatia
- Voi numi un copil sa vina sa
descrie capul pisicii.
- Cu ce se continua capul?
- Care este cea mai mare
parte a corpului?
- Cu ce este acoperit corpul
pisicii?
- Ce culoare are blana?
- Cu ce se termina trunchiul?
- Pe ce se sprijina trunchiul?
- Cum sunt asezate Conversatia
picioarele?
- Ce are pisica la picioare?
- Cand credeti ca scoate
pisica ghearele?
- Voi numi doi copii care sa
realizeze sinteza partiala
referitoare la trunchi,
picioare.
- Cu ce se hraneste pisica?
- Ce ii place ei sa mai
manance?
- Unde se adaposteste pisica?
- De ce credeti voi ca se
adaposteste in casa?
- Ce face ea cand doarme?
- De ce credeti ca este
folositoare pisica?
- Ce am observat astazi?
- Ce fel de animal este
pisica?
- Cum este pisica la infatisare
fata de alte animale

3
domestice?
V. Evaluarea Se dau copiilor fise de evaluare Exercitiul „Incercuieste
pisica si
coloreaza
animalele
domestice”

Evaluare
Nr. Strategii
Evenimentul (instrumente
Crt. Continutul stiintific didactice
didactic si indicatori)
VI. Incheierea Voi face aprecieri generale asupra Explicatia
activitatii desfasurarii activitatii si asupra
modului de comportare al copiilor.

S-ar putea să vă placă și