Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Grupa: Mijlocie - Piticii


Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
Tema proiectului: ,,Misterele timpului”
Tema săptămânii: ”Dinozaurii”
Domeniul experiențial: Activități liber alese
Categorii de activități:
Artă: ”Dinozauri” - colorare
Joc de masă: Puzzle cu dinozauri
Știință: ”De la mic la mare”
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul: Consolidarea deprinderilor de a participa activ la jocurile şi activităţile desfăşurate pe grupuri mici.
Obiective operaționale:
O1- Să denumească materialele de pe grupurile de măsuțe;
O2- Să coloreze imaginea respectând culorile și conturul;
O3- Să reconstituie imaginile ce reprezintă lumea dinozaurilor cu ajutorul pieselor de puzzle;
O4- Să așeze jetoanele ce reprezintă dinozauri în funcție de dimensiunea acestora, de la mic la mare;
O5- Să relaționeze cu colegii de grup, respectând norme de comportament corect şi util celorlalţi;
O6- Să aprecieze produsele realizate la activităţile de pe centre.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, surpriza, analiza
 Mijloace de învățământ: creioane colorate, foi cu imagini de colorat, jetoane de diferite mărimi cu imaginile unor dinozauri,
piese de puzzle.
 Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Durata: 20 minute
Desfăşurarea activităţii:

Secvențele Conținutul instructiv- educativ Strategii didactice Evaluare


activității Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
1.Moment Se asigură condițiile optime Exercițiul Creioane Frontal Capacitatea
organizatoric desfășurării activității instructiv – colorate, foi copiilor de a
educative: cu imagini de intra organizat
- aerisirea sălii de grupă; colorat, în grupă.
-aşezarea meselor și a scaunelor; jetoane, piese
-pregătirea materialului didactic; puzzle.
-intrarea organizată a copiilor în sala
de grupă.
2. Captarea Se va realiza cu ajutorul scrisorii Conversația Cutie Frontal Capacitatea
atenției cercetătorului în care sunt descrise Scrisoare copiilor de a
activitățile ce urmează a fi desfășurate răspunde la
la centrele de interes deschise. întrebări.
-Ce avem în cutiuţa cercetătorului?
(scrisoarea)
3. Anunțarea Voi anunța copiii că astăzi vor lucra la Explicaţia Frontal Capacitatea
temei și a următoarele centre de interes deschise: copiilor de a
obiectivelor Artă, Joc de masă, Știință: asculta
La centrul Artă, copii vor colora o explicaţiile
imagine cu dinozauri după un model educatoarei.
dat.
La centrul Joc de masă, copiii vor
reconstitui imagini ce reprezintă
lumea dinozaurilor cu ajutorul pieselor
de puzzle .
La centrul Știință, copiii vor așeza
jetoanele ce reprezintă dinozauri în
funcție de dimensiunea acestora, de la
mic la mare.
4. Dirijarea a)Intuirea materialelor Conversația Frontal Capacitatea
învățării Copiii, împreună cu domnul educator Observaţia copiilor de a
intuiesc materialele de lucru şi răspunde la
sarcinile pregătite în următoarele întrebările
centre de interes deschise: Artă, Joc de adresate.
masă, Știință. Creioane
colorate, foi Capacitatea
b)Explicarea și demonstrarea cu imagini de copiilor de a
modului de lucru colorat, asculta
La centrul Artă, copii vor colora o jetoane de explicațiile.
Explicația Individual
imagine cu dinozauri după un model Demonstraţia diferite
dat. mărimi cu
La centrul Joc de masă, copiii vor imaginile Capacitatea
reconstitui imagini ce reprezintă unor copiilor de a
lumea dinozaurilor cu ajutorul pieselor dinozauri, colora imaginea
de puzzle . piese de respectând
La centrul Știință, copiii vor așeza puzzle. conturul și
jetoanele ce reprezintă dinozauri în utilizând
funcție de dimensiunea acestora, de la culorile
mic la mare. potrivite;
c)Executarea temei capacitatea de a
Copiii optează pentru centrul de reconstitui
Jocul Pe grupe
interes la care vor să lucreze prin imaginile cu
Exercițiul ajutorul pieselor
tragere la sorți. Fiecare centru are
prestabilită o culoare (roșu, galben, de puzzle;
albastru). Preșcolarii extrag dintr-un capacitatea de a
săculeț câte un cartonaș colorat și se așeza jetoanele
așază la centrul care are aceeași în ordine
culoare cu cea a cartonașului. crescătoare, de
Educatorul trece pe la centrele de la mic la mare.
interes şi urmăreşte cum lucrează
copiii, îi ajută sau îi stimulează (după
caz).
5. Asigurarea Împreună cu preșcolarii educatorul Capacitatea
retenţiei şi a fixează tematica fiecărui centru și Conversaţia Frontal copiilor de a
transferului evaluează corectitudinea și acuratețea Lucrările aprecia lucrările
lucrărilor Analiza realizate în funcție de
corectitudine și
acuratețe.
6. Încheierea a)Aprecieri Conversația Frontal Capacitatea
activității Educatorul face aprecieri generale și copiilor de a
individuale asupra comportamentului numi activitățile
copiilor. realizate.
b)Fixarea temei Capacitatea
Artă – Ce aţi colorat? Ce copiilor de a
culori ați folosit? descrie acţiunile
Joc de masă: Ce aţi realizat la întreprinse la
acest centru? Ce aţi observat în centrele de
imaginile realizate? interes
Știință- Ce ati realizat astăzi? amenajate.
Ce materiale ați utilizat?

S-ar putea să vă placă și