Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mică

Tema anuală de studiu: Când/cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: Cercul și pătratu

Tema activităţii: ”Așază-mă la căsuța mea!”

Tipul activităţii: Evaluare de cunoștințe

Categorii de activităţi de învăţare: Domeniul Științe – Activitate cu conținut matematic

Forma de realizare: Joc logico-matematic

Scopurile activităţii: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la forma și culoarea


pieselor geometrice învățate (cerc și pătrat)

Obiective operaţionale:

 Să denumească corect forma geometrică aleasă, pe baza cunoștințelor anterioare;


 Să precizeze corect culoarea formei geometrice alese, pe baza cunoștințelor anterioare;
 Să așeze corect forma geometrică la ”căsuța” ei, respectând indicațiile educatoarei, pentru
a forma mulțimi după criteriul formei.

Sarcina didactică:

 Denumirea corectă a formelor geometrice, precum și a culorii acestora;


 Așezarea corectă a formelor geometrice la căsuța corespunzătare, conform cerinței
(după criteriul formă)
 Să sesizeze greșeala strcurată intenționat în joc, corectând-o;

Regulile jocului:

Copii sunt asezați pe scăunele în semicerc, cutia lui Prichindel se află pe masă. fiecare copil
va veni pe rând și va lua din cutie, fără să se uite, o formă geometrică. O va analiza, apoi o va
așeza pe tablă la ”căsuța” potrivită după criteriul ”formă”, adică dacă este pătrat o va așeza la
căsuța pătratelor, dacă este cerc la ”căsuța”cercurilor, apoi ne spune ce știe despre acea figură
geometrică : formă, culoare. Dacă rezolvă corect sarcina este aplaudat ,dacă greșește copii vor
sesiza greșeala prin sintagma ” Te ajut eu”.

Elemente de joc: aplauze, formula ritmică, cutia lui Prichindel.

Strategii didactice:

 Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,


problematizarea, brainstormingul
Mijloace didactice: tablă magnetică, cutia lui Prichindel , forme geometrice din hârtie
spumă, pătrat și cerc din fetru, cerc și pătrat din carton.

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual

Durata: 15 min

Bibliografie:

 Neagu, M., Beraru, G. (1995). Activități matematice în grădiniță. Editura AS’S


 Iftimie, G. (1976). Jocuri logice pentru preșcolari și școlari mici. București: Editura
Didactică și Pedagogică

EVENIMENTUL CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Moment Asigurarea unui climat Observarea
organizatoric optim desfăşurării comportamentului
activităţii: nonverbal
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului
didactic necesar;
- aranjarea mobilierului.
Captarea atenţiei Se relizează cu ajutorul lui Converația Frontal
Pișcoțel pentru că a primit
o cutie cu jucării, dar el nu
știe cum să se joace cu ele;
El îi roagă pe copii să îl
ajute și îl ajute și să îl
învețe și pe el un joc cu
aceste jucării.
Reactualizarea Copii, haideți să vedem ce Problematizarea Frontal
cunoștințelor jucării are Prichindel. Ce Conversația
sunt acestea? Figuri
Voi lua câte un jeton și Geometrice
copiii o vor denumi și să
precizeze culoarea acesteia.
Anunţarea temei Educatoarea anunță copiii Explicația Observarea
şi obiectivelor că în această zi se vor juca comportamentului
jocul ”Așază-mă la căsuța nonverbal
mea!”, folosind formele
geometrice învățate
anterior, iar ei vor trebui să
denumească corect forma
geometrică și să precizeze
corect culoarea acesteia,
apoi să o așeze în locul
potrivit.
Prezentarea Explicarea jocului Explicația Observarea
conținutului și Educatoarea explică comportamentului
dirijarea învățării copiilor modalitatea de nonverbal
realizare a jocului și
anume: Pe tabla magnetcă
avem două căsuțe, una
pentru fiecare formă
geometrică: cerc, pătrat și
alături cutia lui Prichindel
cu forme geometrice.
Desfășurarea jocului de Demonstrația
probă: Se va desfășura
jocul de probă pentru a se
asigura înțelegerea
regulilor și a sarcinii.
Copilul ales de educatoare,
vine la măsuță, alege o
piesă, o denumește și
precizează culoarea
acesteia.
Ex. ”Acesta este un pătrat
și are culoarea roșie”.
Ulterior va așeza forma
geometrică la ”căsuța” ei și
anume, pe tabla magnetică,
unde sunt planse cu forme
geometrice mari – pătrat și
cerc.
Obținerea Desfășurarea jocului Conversația Aprecierea
performanței propriu-zis Exercițiul corectitudinii
Copii sunt asezați pe Brainstormingul răspunsurilor
scăunele în semicerc, cutia
lui Prichindel se află pe
masă. fiecare copil va veni
pe rând și va lua din cutie,
fără să se uite, o formă
geometrică. O va analiza,
apoi o va așeza pe tablă la
”căsuța” potrivită după
criteriul ”formă”, adică
dacă este pătrat o va așeza
la căsuța pătratelor, dacă
este cerc la
”căsuța”cercurilor, apoi ne
spune ce știe despre acea
figură geometrică : formă,
culoare. Dacă rezolvă
corect sarcina este
aplaudat,dacă greșește
copii vor sesiza greșeala
prin sintagma ” Te ajut eu”.
Asigurarea Complicarea jocului Conversația Aprecierea
retenţiei şi a Educatoarea cere copiilor Problematizarea corectitudinii
transferului să închidă ochii, Exercițiul răspunsurilor
timp în care ea plasează o
piesă în ”căsuța”
greșită. Când deschid ochii
copiii trebuie să
observe modificarea făcută
și să reconstituie
situația inițială.
Se continuă astfel de câteva
ori.
Încheierea Se fac aprecieri verbale în Conversaţia Aprecieri verbale
activităţii. legătură cu modul stimulative
Aprecieri finale în care au rezolvat copiii Evaluare prin
toate sarcinile recompense
propuse, iar apoi sunt
recompensaţi.

S-ar putea să vă placă și