Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.11.2022
Unitatea de învățământ : Grădinița Cu Program Normal Nr.1 Balș
Grupă : mijlocie
Prof.înv.preșcolar : Epure Mădălina Nicoleta
Tema anuală de studiu : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema săptămânii: ,, În panere sunt încărcate legume proaspete și aromate”
Tema activității : ,,Alege și grupează ”
Domeniul experiențial: Domeniul Științe- Activitate matematică
Categoria de activitate: Activități pe domenii experiențiale;
Tipul activităti : Consolidare de cunoștințe
Forma de realizare : joc didactic
Scopul activităţii :
- Consolidarea cunoştinţelor referitoare la piesele geometrice cu atributele lor.

Obiective operaționale:
O1- Să identifice figura geometrică;
O2 – Să așeze figurile geometrice conform mărimii;
O3- Să așeze figurile geometrice după culoare;
Sarcina didactică:
Identificarea figurilor geometrice şi aşezarea lor într-un anumit loc, după mai multe criterii (formă,
mărime, culoare) :

Regulile jocului:
- Copilul numit extrage o figura geometrică, o identifică (o numeşte) şi o aşază în căsuţa potrivită
conform formei.
- Copiii aşează figurile geometrice după formă şi mărime la căsuţa potrivită.;
- Copiii aşează figurile geometrice după culoare în căsuţe potrivite.

Elemente de joc:
Surpriza, închiderea şi deschiderea ochilor, recunoaşterea, ghicirea, întrecerea, mânuirea materialului, aplauze.
Organizarea jocului didactic: Se amenajează mediul ambiental în care se va desfășura jocul și crearea
habitatului ludic cu elementele de decor si de joc și pregătirea materialelor necesare.
Introducerea în joc: Se realizează prin apariţia Zânei Toamna care aduce materialul demonstrativ şi
distributiv. Zâna Toamna a aflat că noi am învăţat despre forme geometrice : cerc şi pătrat.
Ne-a trimis un autobuz şcolar încărcat cu materiale şi vrea să vadă dacă ştim să ne jucăm cu ele.
Anunțarea titlului jocului și a obiectivelor acestuia : Astăzi ne vom juca cu figurile geometrice.
Ne vom juca jocul logico-matematic: « Alege și grupează ! ».
Le voi explica copiilor sarcinile jocului, iar pentru a le înţelege trebuie să fie atenţi la explicaţii. Se
fixează numele jocului prin repetarea titlului acestuia de către un copil.
Prezentarea materialului didactic : copiii se vor apropia de măsuțele echipelor pentru a observa materialul
didactic, explicându-le cum urmează să il folosim și ce reprezintă fiecare obiect.
Explicarea și demonstrarea jocului didactic . Explicarea sarcinii de joc și a regulilor jocului și fixarea
acestora: . Se precizează regulile jocului, stabilindu-se criteriile de reuşită şi sistemul de evidenţă al
rezultatelor. Jocul “Asează-mă la căsuţa mea”, conţine următoarele reguli:fiecare copil va ieşi în faţă,
pe rând şi va alege o figură geometrică din lădiţa autobuzului (săculeţ); Copilul numit extrage o
figura geometrică, o identifică (o numeşte) şi o aşază în căsuţa potrivită conform formei. Copiii aşează
figurile geometrice după formă şi mărime la căsuţa potrivită.; Copiii aşează figurile geometrice după
culoare în căsuţe potrivite. Copilul va descrie, apoi o va aşeza în căsuţa potrivită. Dacă a găsit căsuţa
potrivită îl vom aplauda, dacă nu, îl vom corecta.
Jocul demonstrativ
Voi alege o piesă rotundă şi o voi aşeza în căsuţa rotundă. În timpul demonstrării jocului, voi
verbaliza etapele lui: alegere, caracterizare, aşezare.
După ce mă asigur că au înțeles regulile jocului, se defășoară jocul de probă.
Realizarea jocului de probă: Numesc pe cineva care să vină şi cu ajutorul meu şi să urmeze paşii
desfăşurării jocului, urmărind cerinţele stabilite. Intervin, dacă este cazul, pentru explicaţii
suplimentare sau reluarea explicaţiilor.
Executarea propriu-zisă a jocului didatic: Se dă semnalul de începere a jocului. Jocul începe, iar copiii
execută sarcinile acestuia conform indicaţiilor
Voi urmări buna desfăşurare a jocului. Voi insista asupra ritmului de lucru.
Un copil numit de cadrul didactic alege piesa, o descrie şi o aşază la Căsuţa potrivită. În cazul uni
răspuns corect, copilul va fi aplaudat, continuându-se jocul, iar dacă întâmpină dificultăţi va fi ajutat
de către colegi sau cadrul didactic, la comanda acestuia.
Copiii trebuie să aşeze figurile geometrice la căsuţa potrivită după formă.
Varianta I
Copilul numit extrage o figura geometrică, o identifică (o numeşte) şi spune mărimea şi o aşază în
căsuţa potrivită după formă şi mărime.
Complicarea jocului constă în modificarea anumitor figuri geometrice din căsuțe. Voi ruga copiii să
închidă ochii în timp ce voi face modificările. Voi chema pe rând câte un copil în față pentru a
identifica eroarea.
Evaluarea și încheierea jocului didactic: Fiecare copil va primi un jeton pe care vor fi desenate diverse
obiecte având o formă geometrică diferită. După ce vor recunoaște forma geometrică reprezentă pe jetonul pe
care îl primesc, vor putea urca în autobuzul clasei.
Se vor face aprecieri referitoare la modul de realizare al sarcinilor, la cel de desfăşurare a activităţii şi
la efortul şi la efortul şi progresul realizat de către copii. În încheierea activităţii copiii numesc jocul
pe care l-au învăţat astăzi : « Alege și grupează ! ». Se realizează tranziţia Autobuzul;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, demonstraţia , expliaţia, exerciţiul, problematizarea;
Resurse materiale și mijloace didactice: trusă piese geometrice Dienes , Autobuzul şcolar, ecusoane,
Zâna Toamna, un săculeţ de pânză, jetoane, cutii (roşu, galben, albastru)
Forme de organizare: frontală, individuală;
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse umane: copiii grupei mijlocii, educatoarea
Resurse temporale: 25-30 de minute
Modalităţi de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor copiilor, aprecierea răspunsurilor, orală;
Bibliografie:
1. *** Curriculum pentru pentru educație timpurie 2019;
2. Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru
educația timpurie,2019;
3. - Costică Lupu, dumitru Săvulescu, Metodica predării matematicii. Editura Paralela 45, Piteşti, 1998;
4. Silvia Dima, Daiela Pâclea, Elena Tarcă, Jocuri logico-matematice pentru preşcolari şi şcolari mici, Editura
Coresi, Bucureşti, 1998.
Ob. Strategia didactică
Evenimentele Op. Conținut științific Metode și Materiale Forma de
didactice procedee didactice organizare Evaluare
didactice
1 . Moment Se asigură condiţiile necesare Conversația Frontală Observarea
desfăşurării actului educaţional: sistematică a
Organizatoric
Aerisirea sălii de grupă. comportament-
Aranjarea clasei şi pregătirea ului copiilor
materialelor didactice
Aranjarea scăunelelor în formă de
semicerc.
Conversația
2 . Captarea atenției Se realizează prin apariţia Zânei Frontală
Toamna care aduce materialul păpuşă
demonstrativ şi distributiv. Zâna Conversația Autobuz Frontală
Toamna a aflat că noi am învăţat şcolar
despre forme geometrice : cerc şi figuri
pătrat. geometrice
Ne-a trimis un autobuz şcolar Conversația
încărcat cu materiale şi vrea să vadă
dacă ştim să ne jucăm cu ele.

Adresez copiilor întrebări referitoare


3 . Reactualizarea la piesele geometrice învăţate Aprecierea
cunoștințelor (denumire, formă, culoare, mărime), Conversația răspunsurilor
formă
prezentându-le pe măsură ce primesc Frontală
răspunsurile. geometrică
Aş vrea să-i arătăm Zânei că ştim să le deosebim. cerc şi
Voi alege o jucărie ( piesă )din săculeţ:
Ce formă are această piesă? pătrat
Şi ce culoare are această piesă?
Cu ce se aseamănă această piesă?
Ce fel de piese se mai găsesc pe măsuţă ?
Dar pătratul cu cine se aseamănă ? Explicația
4 . Enunțarea temei și a Astăzi ne vom juca cu figurile Frontal
obiectivelor geometrice.
Ne vom juca jocul logico-matematic: Individual
« Alege și grupează ! ».
Le voi explica copiilor sarcinile Observarea
jocului, iar pentru a le înţelege Conversația sistematică a
trebuie să fie atenţi la explicaţii. Se comportament-
fixează numele jocului prin repetarea ului copiilor
titlului acestuia de către un copil.

5 . Dirijarea învățării Explicația


Prezentarea regulilor jocului:
Se precizează regulile jocului,
stabilindu-se criteriile de reuşită şi Demonstrația
sistemul de evidenţă al rezultatelor. căsuţă în
Jocul “Asează-mă la căsuţa mea”, formă de
conţine următoarele reguli: pătrat
- fiecare copil va ieşi în faţă, pe rând Pe Grupe
căsuţă în
şi va alege o figură geometrică din formă de
lădiţa autobuzului (săculeţ); cerc
- Copilul numit extrage o Observarea
figura geometrică, o Conversația sistematică a
identifică (o numeşte) şi o comportamentului
aşază în căsuţa potrivită copiilor
conform formei.
- Copiii aşează figurile
geometrice după formă şi
mărime la căsuţa
potrivită.;
- Copiii aşează figurile
geometrice după culoare
în căsuţe potrivite.
Copilul va descrie, apoi o va aşeza în
căsuţa potrivită. Dacă a găsit căsuţa Observarea
potrivită îl vom aplauda, dacă nu, îl sistematică a
Individuală
vom corecta. comportament-
Conversația Frontală ului copiilor
Jocul demonstrativ
Voi alege o piesă rotundă şi o voi
aşeza în căsuţa rotundă. În timpul Exercițiul
demonstrării jocului, voi verbaliza Aprecierea
etapele lui: alegere, caracterizare,
aşezare. răspunsurilor
Conversația
Executarea jocului de probă
Numesc pe cineva care să vină şi cu
Individuală
ajutorul meu şi să urmeze paşii
desfăşurării jocului, urmărind
cerinţele stabilite.
Intervin, dacă este cazul, pentru
Exercițiul Observarea
explicaţii suplimentare sau reluarea
explicaţiilor. sistematică
Frontală
Desfăşurarea jocului
Se dă semnalul de începere a jocului.
Jocul începe, iar copiii execută
sarcinile acestuia conform Frontal
indicaţiilor
Voi urmări buna desfăşurare a
jocului. Voi insista asupra ritmului
de lucru. Individual
Un copil numit de cadrul didactic
alege piesa, o descrie şi o aşază la
O1
Căsuţa potrivită. În cazul uni răspuns
corect, copilul va fi aplaudat, Observarea
continuându-se jocul, iar dacă sistematică a
întâmpină dificultăţi va fi ajutat de
comportamentului
către colegi sau cadrul didactic, la
O2 comanda acestuia. copiilor
Copiii trebuie să aşeze figurile Frontal
geometrice la căsuţa potrivită după
formă.
O3 Varianta I
Copilul numit extrage o figura Individual
geometrică, o identifică (o numeşte)
şi spune mărimea şi o aşază în căsuţa
potrivită după formă şi mărime.

Complicarea jocului constă în


modificarea anumitor figuri geometrice
6 . Obținerea din căsuțe. Voi ruga copiii să închidă Observarea
ochii în timp ce voi face modificările.
performanței Voi chema pe rând câte un copil în față Exercițiul sistematică a
pentru a identifica eroarea. Problematizarea comportamentului
Frontal copiilor

Copiii primesc ecusoane sub formă


7 . Asigurarea feed- de figuri geometrice şi vor trebui să Ecusoane
back-ului se grupeze după criteriile cerute de Conversația Piese
cadrul didactic, la comanda acestuia.
Explicația galbene,
În funcţie de ecuson (culoare),
indiferent de formă copiii vor aşeza rosii,
piesele pe culori , cele roşii în cutia albastre
roşie, piesele galbene în cutia
Cutii roșii,
galbenă şi piesele albastre în cutia
albastră. galbene,

Fiecare copil va primi un jeton pe care albastre


8. Asigurarea retenției vor fi desenate diverse obiecte având o Conversația Orală
formă geometrică diferită. După ce vor
și a transferului recunoaște forma geometrică reprezentă Jetoane Frontal
pe jetonul pe care îl primesc, vor putea
urca în autobuzul clasei.

Se vor face aprecieri referitoare la


modul de realizare al sarcinilor, la
9 . Evaluarea activității cel de desfăşurare a activităţii şi la Conversația
efortul şi la efortul şi progresul Individual
realizat de către copii

În încheierea activităţii copiii


numesc jocul pe care l-au învăţat Frontal
astăzi : « Alege și grupează ! ».
10 . Încheierea Conversația Individual
Se realizează tranziţia Autobuzul;
activității

S-ar putea să vă placă și