Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa: I
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică : Universul
Mijloc de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Conţinuturi: Corpuri geometrice; Surse de energie – aerul.
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

Scop: Observarea unor elemente / fenomene / regularităţi din mediul apropiat;


evidenţierea formelor de energie prin experimente simple

Competenţe generale:
Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
Identificarea unor fenomene/relaţii/regularităţi /structuri din mediul apropiat;

Competenţe specifice:
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări
plane accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice)
4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să denumească cel puţin 3 corpuri geometrice din cele 4 studiate utilizând trusa cu corpuri
geometrice;
O2 – să identifice în clasă obiecte cu formă asemănătoare corpurilor geometrice invăţate ;
O3 – să asocieze imaginea a minim 3 corpuri geometrice cu denumirea lor , pe o fişă de lucru
dată;
O4 – să deseneze prin puncte forma a minim 3 corpuri geometrice pe o fişă de lucru;
O5 – să construiască cel puţin un obiect din corpuri geometrice utilizând trusa de cuburi lin
lemn;
O6 – să rezolve problemele date ale căror soluţionări implică efectuarea unei operaţii
matematice.
O7 – sǎ formuleze explicaţii pentru deplasarea rachetei vertical;

RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI


Rachetă confecţionată din tub de carton, fişă de observaţii, fişe de lucru, figuri geometrice,
balon, fir de aţă, obiecte din clasă
Timp de lucru - 35 minute
Nr. elevi: 20

METODE ŞI PROCEDEE: observarea, conversaţia, explicaţia, ciorchinele, joc didactic,


metoda inteligenţelor multiple, experimentul

BIBLIOGRAFIE:
1. Ana,D., Ana,M, Logel, D., Stroescu-Logel, E., (2005), Metodica predarii matematicii la
clasele I-IV, Ed. Carminis, Piteşti
2. Istrate, C., Măcean, D., (2015), Matematica şi explorarea mediului , manual pentru clasa I, Ed.
Edu, Bucureşti
3. Neagu Mihaela, Mocanu Mioara , (2007), Metodica predarii matematicii in ciclul primar,
Polirom, Iaşi
4. M.E.N, Programa şcolara pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a , aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
5. *** , Suport de curs, Didactica matematicii şi explorării mediului la clasa I, Bucureşti, 2014.
6. www.faraaer.ro
7.www.copiisimamici.ro
8. www.edukid.ro
DEMERSUL DIDACTIC

Strategia didactică
Evenimentul Forme

Ob. op.
didactic Timp Conţinutul lecţiei Metode Mijloace de Evaluare
organiz
are

1.Moment 2 Se asigură climatul favorabil desfăşurării lecţiei,


organizatoric min. organizarea elevilor, a materialelor didactice
Observarea
2. Captarea 1 Voi prezenta elevilor o rachetă cofecţionată din tub de Observarea Racheta Frontal comporta-
atenţiei min . carton. mentului
verbal şi
3. Anunţarea 1 „ Astăzi ne vom reaminti corpurile geometrice, vom nonverbal
temei noi şi a min. calcula, vom desena şi vom cânta, ne vom juca cu racheta,
obiectivelor vom vedea cum o să o facem să zboare ”

4.Reactualizarea 2 O1 Se intuiesc părţile componente ale rachetei şi se asociază Observarea, Racheta, Frontal Evaluare
cunoştinţelor min. fiecare parte cu un corp geometric sau figură conversaţia trusa de orală
geometrică( tub din carton- cilindru, vârf –triunghi, aripi- corpuri
triunghiuri) geometri-
Elevii vor denumi corpurile geometrice invăţate utilizând ce Blocks
trusa Blocks.
5. Dirijarea
învăţării Vă propun să ne jucăm un joc didactic , numit „Săculeţul Pe Observarea
fermecat”, ca sa ne amintim corpurile geometrice. Joc didactic Cercuri grupuri, comporta-
Prezentarea 1min Voi prezenta elevilor 4 cercuri de culori diferite, aşezate pe Observarea, mari din individ mentului
regulilor jocului jos şi pe fiecare cerc va fi aşezat un corp din cele învăţate. explicaţia carton de ual verbal şi
Elevii vor fi împărţiti în 4 grupe prin tragerea la sorţi a unei culori nonverbal,
buline colorate şi aşezarea elevilor din grupul respectiv în diferite, Corectitudi-
funcţie de culoarea bulinei care trebuie să fie aceeaşi cu a obiecte din nea
cercului din carton. Eu voi scoate din săculeţ un obiect şi clasă rezolvării
elevii din fiecare grupă vor trebui să descopere în clasă sarcinii
obiecte cu formă asemănătoare şi să le aşeze pe cercurile
din carton , în jurul obiectului extras.
1. Prima grupă- cerc din carton de culoare roşie, voi extrage
un zar. Elevii vor denumi corpul geometric asemănător ca
formă şi vor porni să caute prin clasă obiecte care au formă
asemănătoare. ( zar-cub- cutia pt. CD-uri, cutia cu cretă,
cutia de lângă dulap, etc.)
2. A doua grupă- cerc de culoare galbenă, voi extrage o
minge. Elevii vor denumi corpul geometric asemănător ca
formă şi vor porni să caute prin clasă obiecte care au formă
asemănătoare.( minge- sferă- globul pământesc, mingi de Ciorchinele,
tenis, bile din lemn de la numărătoare, etc) conversaţia Observarea
3. A treia grupă – cerc de culoare albastră, voi extrage o sistematică
cutie de chibrituri. Elevii vor denumi corpul geometric a elevilor
asemănător ca formă şi vor porni să caute prin clasă obiecte - Aprecieri
care au formă asemănătoare.( cutie de chibrituri- cuboid- verbale;
O2 acvariu, cartea, penarul, etc) Recompen-
4. A patra grupă- cerc de culoare verde, voi extrage un sa prin
pahar. Elevii vor denumi corpul geometric asemănător ca aplauze
formă şi vor porni să caute prin clasă obiecte care au formă
asemănătoare. ( pahar- cilindru- vaza, creion, etc).
Aveţi timp de căutare 5 minute, apoi fiecare grupă va
prezenta obiectele găsite.
Executarea 2
jocului de probă min. După explicarea regulilor jocului, vom executa un joc de
probă pentru a vedea dacă copiii au înţeles regulile jocului.

Desfăşurarea 12
propriu-zisă a min. După ce elevii au înţeles regulile jocului se trece la
jocului executarea jocului propriu zis. Răspunsurile corecte
vor fi apreciate, punctate cu aplauze.
Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii,
încurajându-le spiritul de cooperare şi interesul pentru
descoperirea elementelor.
Ce alte obiecte din clasă mai au forma corpurile geometrice Grupuri
învăţate? ( Catedra, dulapul, corpuri de iluminat, etc) mici
Complicarea 5 metoda Fişe de
jocului min. Voi propune următorul joc : „Să gândim , să învăţam şi să inteligenţe- lucru,
creăm ” –conform instruirii diferenţiate prin inteligenţe lor multiple trusa
multiple. Elevii au fost repartizaţi în grupuri, în funcţie de Blocks, Observarea
tipul de inteligenţă dominant. creioane sistematică
a elevilor
Se formează 4 grupe de câte 5 copii având sarcini diferite:
O3 I. Grupa scriitorilor:
Scrieţi denumirile corpurilor geometrice desenate.
O4 (Anexa1)
II. Grupa pictorilor:
Desenaţi prin puncte corpurile geometrice şi apoi coloraţi
O5 (Anexa 2)
III.Grupa constructorilor:
Construiţi obiecte din corpuri geometrice. (Anexa 3)
O6 IV.Grupa matematicienilor:
Rezolvaţi următoarea problemă. (Anexa 4)
Elevii formează cele 4 grupe, citesc sarcinile date,
îndeplinesc sărcinile cerute.
Voi supraveghea întregul demers şi voi interveni cu
explicaţii acolo unde va fi cazul.Se va face evaluarea
produselor realizate .
6. Obţinerea 8
performanţei min Voi face aprecieri, apoi voi anunţa copiii că vom încerca să
„zburăm” cu racheta.
Ce credeţi? Va zbura sau nu racheta? Elevii vor observa că
ţinând racheta în mână şi dându-i drumul , aceasta va cădea.
O7 La fel, dacă o arunc, aceasta va cădea. Elevii vor primi câte Observaţia, Racheta, Frontal,
o fişă de observaţii pe care vor bifa cu X situaţiile experimen- balon, pai, indivi-
observate( Anexa 5). Invit 2 copii să incerce să o determine tul, scoch, fişă dual
să zboare. Voi demonstra copiilor cǎ datoritǎ forţei aerului explicaţia de
eliberat din balon, acesta zboarǎ. observare
Vom realiza urmǎtorul experiment : Vom fixa un fir de aţă Observarea
vertical trecut printr-un pai din plastic şi de pai va fi prinsă comporta-
cu scoci racheta confecţionată din tub de carton. Un balon mentului
umflat va fi fixat cu scoci de rachetă şi elevii vor constata verbal şi
că racheta se deplasează vertical , de-a lungul firului de aţă nonverbal,
atunci când eliberez aerul din balon. Elevii vor completa
fişele de observaţie.
Elevii vor fi îndrumaţi sǎ gǎseascǎ explicaţia deplasǎrii
balonului prin forţa aerului care iese din balon şi care
împinge balonul înainte. Voi explica elevilor că aerul,
vântul este o formă de producere a energiei şi le voi cere să
dea exemple, din experienţa lor , de alte modalităţi de
producere a energiei folosind forţa vântului( morişca, moara
7. Incheierea 1 de vânt, etc)
lecţiei min.
Joc de sortare:
Elevii vor sorta corpurile geometrice după culoare, formă,
mărime. Aprecieri globale şi individuale
ANEXA 5
SURSE DE ENERGIE
AERUL
FISA DE OBSERVARE

Observă experimentul şi taie cu o linie imaginile care nu


sunt potrivite drumului rachetei.

1.Cădere liberă

2.Aruncare

3.Racheta prinsă de
balon

S-ar putea să vă placă și