Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Ciobanu Andreia-Mihaela


Data: 17. 03. 2014
Clasa: pregtitoare
coala General Nr. 22 B. P. Hasdeu, Iai
Aria curricular: Matematic i tiine
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Subiectul: Forme i corpuri geometrice
Tipul activitii: Predare-nvare
Scopul activitii: Familiarizarea elevilor cu forme i corpuri geometrice (ptrat, triunghi,
dreptunghi, cerc, cub, sfer) i cu atributele acestora, dezvoltnd gndirea i operaiile
gndirii: analiz, sintez, comparare.
Obiective operaionale:
Pe parcursul activitii copiii vor fi capabili:
O1: s rspund corect la ntrebrile date;
O2: s identifice cel puin dou caracteristici ale figurilor i corpurilor geometrice date;
O3: s dea exemple de obiecte din mediul nconjurtor care au o anumit form geometric;
O4: s identifice corect figura geometric conform indicaiilor primite;
O5: s coloreze figurile geometrice conform indicaiilor primite;
O6: s numere figurile geometrice de acelai fel;
O7: s numeasc asemnrile i deosebirile dintre anumite forme i/sau figuri/corpuri
geometrice;
O8: s identifice corect valoarea de adevr a unor propoziii date.
Competene specifice:

Localizarea i relaionarea elementelor geometrice


Manifestarea curiozitii pentru fenomene/ relaii/ regulariti din mediul apropiat
Compararea unor mrimi din mediul apropiat prin intermediul unor msuri ale lor
Redarea repertoriului de cantece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor
Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine si
fata de ceilalti

Strategia didactic:

a. Metode, procedee, tehnici: conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea,


observaia.
b. Mijloace de nvmnt: filmule, videoproiector, manual, fie de lucru, plane,
tabla.
c. Forme de organizare: individual, frontal.
d. Resurse:
- umane: 36copii
- temporale: 30+15 minute
Bibliografie:
Prial, Viorica, Prial, Dumitru, Prial, Cristian George, (2009), Matematic
culegere auxiliar al manualelor, clasa pregtitoare, Iai, Editura Euristica.

Nr. Secvenele
crt

activitii

Ob

Coninutul

op.

instructiv - educativ

(timp)
1.

Moment
organizatoric
(1 min)

2.

Captarea
ateniei
( 10 min)

Asigur condiiile necesare


desfurrii orei de
matematic cernd elevilor
s pregteasc materialele
necesare, s-i corecteze
poziia n banc i s
pstreze ordinea i
disciplina.
Captarea ateniei elevilor
o voi realiza recitnd o
poezie i desennd ceea
ce indic poezia:
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi i fac coif,
i l decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai
mare,
Gata corpul, ca
oricare.
Brae i picioare dou,

Strategia didactic
Metode,
Mijloace de
procedee,
nvmnt
tehnici
Conversaia

Forme de
organizare

Conversaia Tabla

Frontal

Observaia

Frontal

Evaluare

Din dreptunghiuri, cte


dou.
Dou cerculee, mini,
Din triunghiuri
papucei,
S poat alerga cu ei .

3.

Anunarea
temei i a
obiectivelor
(2 min)

4.

Dirijarea
nvrii
(25 min)

O1
O2

- Dup cum ai vzut mai


devreme eu am desenat
un pitic . Dar nu e un
pitic obinuit , este unul
special . i aceasta
ntruct l-am desenat
folosind doar anumite
forme . Acestea se numesc
forme geometrice. Despre
ele vom discuta pe
parcursul acestei ore,
vom descoperi care sunt
ele, care este diferena
dintre figurile geometrice
i corpurile geometrice i
vom identifica obiecte din
mediul nconjurtor
asemntoare acestora.
Voi prezenta elevilor un
filmule referitor la figuri i
corpuri geometrice aflate
n mediul nconjurtor.
-Copii, ia privii ce cadou
v-a trimis Zna Primvara.
Este un scule. Haidei s
descoperim mpreun ce se
ascunde m el.
Voi chema pe rnd cte un
copil care s extrag din
scule figurile i corpurile
geometrice.
n funie de obiectul extras
voi adresa elevului
respectiv urmtoarele
ntrebri:
- Ce obiect este

Conversaia

Frontal

Conversaia Filmule

Frontal

Observaia

Sculeul cu

Individual

Problemati

surprize

zarea

Plane cu

Explicaia

imagini

Exerciiul

Manual
Tabl

Capacitate
a elevilor
de a
rspunde
corect la
ntrebri.
Capacitate
a elevilor

O3

O1
O2

O1
O2

O7

O1
O2

O7

acesta? (ptrat,
triunghi sau dreptun
ghi)
- Ce culoare are?
- Cte laturi are?
- Laturile sunt egale
sau nu?
- Cte vrfuri are?
Dup descrierea figurii
geometrice cer copiilor s
gseasc n mediul
nconjurtor obiecte
asemntoare.
ntrebri pentru cerc:
- Ce este acesta?(un
cerc)
- Are vrfuri?
- Are laturi?
ntrebri pentru sfer:
- Ce este aceasta? (o
sfer)
- Are vrfuri?
- Are laturi?
- Se poate rostogoli?
Precizez c este un obiect
rotund i ntreb copiii care
este diferena dintre cerc i
sfer.
ntrebri pentru cub:
- Ce este acesta? (un
cub)
- Cte fee are cubul?
- Prin ce form
geometric sunt
reprezentate feele
cubului?
- Cte vrfuri are
cubul?
- Se poate rostogoli?
- Ei bine, copii, acum
c am descoperit
toate obiectele din
scule haidei s
clarificm care este
diferena dintre
figuri i corpuri
geometrice?

de a
identifia
corect
caracteristi
cile
figurilor
geometric
e.
Capacitate
a elevilor
de a da
exemple
de obiecte
din mediul
nconjurt
or ce au o
anumit
form
geometric
.
Capacitate
a elevilor
de a
identifica
figurile
geometric
e cerute.

O3

O4

O4
O5

Deasemenea cer copiilor s


dea exemple de corpuri
geometrice din mediul
nconjurtor.
Obiectele rmn expuse pe
catedr.

Capacitate
a elevilor
de a colora
figurile
geometric
e conform
indicaiilo
e primite.

Prezint elevilor planele de


pe tabl pe care se afl
obiecte din mediul
nconjurtor cu forme
geometrice diferite (Anexa
1).

Capacitate
a elevilor
de a
rezolva
fia de
lucru.

Se rezolv individual cele


trei exerciii din manual de
la pagina 52.

O6
5.

Obinerea

O5

performanei

O6

(9 min)

O7
O8

6.

Asigurarea
reteniei i a

mpart copiilor cte o fi


de lucru care conine
exerciii referitoare la
figuri i corpuri geometrice
(Anexa 2).

Exerciiul

Fie de

Frontal

Problemati

lucru

Individual

Solicit copiilor s realizeze


un desen numai din figuri
i corpuri geometrice.

Conversaia

zarea

Frontal

transferului
(1 min)

Anexa 1: Plane cu figuri i corpuri geometrice din mediul nconjurtor (imagini n


format JPEG).
Anexa 2:

Fi de lucru

1. Colorai figurile geometrice desenate mai jos, dup indicaiile din


tabelul alturat:

Capacitate
a elevilor
de a
rezolva
individual
exerciii.
Aprecieri
verbale

FIGURA
GEOMETRIC

TRIUNGHI

DREPTUNGHI

CERC

PTRAT

CULOAREA
2. Scrie n tabelul alturat cte figuri geometrice de fiecare fel sunt:

3. Stabilete asemnrile i deosebirile dintre urmtoarele figuri


geometrice desenate mai jos, innd cont de urmtoarele lucruri:
numr de laturi, mrime, culoare, lungimea laturilor.

Asemnri

Deosebiri
Ptrat

Dreptunghi

4. Scrie n casete A pentru adevrat sau F pentru fals:

a) Ptratul se afl n interiorul cercului.


b) Triunghiurile sunt n exteriorul dreptunghiului.
c) Desenul este alctuit din 10 figuri geometrice.
5. Privete cu atenie desenul de mai jos:

Completeaz spaiul punctat cu numrul corespunztor:


a) n exteriorul turnului se gsesc copcei . figuri geometrice.
b) n interiorul turnului sunt desenate cercuri.
c) n realizarea ntregului desen s-au folosit .. dreptunghiuri i
..... triunghiuri.
d) Figurile geometrice folosite pentru realizarea ntregului desen sunt n
numr de ..
6. Numr figurile geometrice de acelai fel folosite n realizare
roboelului i completeaz tabelul:
Figura geometic /Culoarea
Ptrat
Cerc
Triunghi
Dreptunghi

S-ar putea să vă placă și