Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mare
Domeniul: Estetic și creativ
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului:,,Uite , vine Moş Crăciun”
Tema săptămânii: ,,Brăduleţ, brăduţ, drăguţ”
Tema activității: ,,Globuri decorate în brad aşezate”
Tehnica: pictură
Elementele de limbaj plastic: linia, punctul
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi
Durata: 25’

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ
1. Să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii
2. Să recunoască elemente ale limbajului plastic și să diferențieze forme și culori în mediul
înconjurător.
3. Să compună în mod original şi personal spatiul plastic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Obiective cognitive:
O1: Să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate
O2: Să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii originale
O3: Să picteze forme şi modele corespunzătoare subiectului şi temei plastice date

Obiective afective:
O3: Să aplaude lucrările colegilor ţinând cont de aspectul lor şi de sentimentele pe care acestea le
trezesc în sufletul lor

Obiective psihomotrice
O4: Să manuiasca eficient materialele si instrumentele de lucru
O5: Să organizeze spatiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă
STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația, observația, instructajul


verbal, aprecierea verbală
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: acuarele, pensule, apă, modelul educatoarei, globuri, recompense

BIBLIOGRAFIE:
1. Enache, O. & col., (2015), Repere metodice utile pentru învățământul preșcolar, Vol.III,
Pitești, Ed. Delta Cart Educațional
2. M.E.N. (2008), Curriculum pentru învățământul preșcolar ( 3-6/7ani), București

Nr.
crt. SECVENTELEACTIVITĂȚII OBIECTIVE OPERATIONALE
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenției și intuirea O1: Să denumească materialele de lucru puse la
materialului dispoziție
3. Anunțarea temei și a obiectivelor
4. Explicația și demonstrarea O2: Să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru
sarcinilor de lucru învăţate pentru realizarea unor compoziţii originale
5. Realizarea temei de către copii O4: Să manuiasca eficient materialele si
instrumentele de lucru
O5: Să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare
echilibrată şi expresivă
6. Evaluarea lucrărilor O3: Să aplaude lucrările colegilor pe baza
criteriilor date (respectarea temei, respectarea
conturului, acurateea lucrarii, gradul de finalizare,
originalitate)
7. Încheierea activității

S-ar putea să vă placă și