Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Popa Ina


Data: 17. 03. 2018
Grupa : pregătitoare
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Subiectul: Forme și corpuri geometrice
Tipul activității: Predare-învățare
Scopul activității: Familiarizarea copiilor cu forme şi corpuri geometrice (pătrat, triunghi,
dreptunghi, cerc, cub, sferă) şi cu atributele acestora, dezvoltând gândirea şi operaţiile
gândirii: analiză, sinteză, comparare.
Obiective operaționale:
Pe parcursul activității copiii vor fi capabili:
O1: să răspundă corect la întrebările date;
O2: să identifice cel puţin două caracteristici ale figurilor şi corpurilor geometrice date;
O3: să dea exemple de obiecte din mediul înconjurător care au o anumită formă geometrică;
O4: să identifice corect figura geometrică conform indicaţiilor primite;
O5: să coloreze figurile geometrice conform indicaţiilor primite;
O6: să numere figurile geometrice de acelaşi fel;
O7: să numească asemănările şi deosebirile dintre anumite forme şi/sau figuri/corpuri
geometrice;
O8: să identifice corect valoarea de adevăr a unor propoziţii date.

Competențe specifice:

 Localizarea și relaționarea elementelor geometrice


 Manifestarea curiozității pentru fenomene/ relații/ regularități din mediul apropiat
 Compararea unor mărimi din mediul apropiat prin intermediul unor măsuri ale lor
 Redarea repertoriului de cantece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor
 Manifestarea interesului pentru autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine si
fata de ceilalti
Strategia didactică:
a. Metode, procedee, tehnici: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea,
observația.
b. Mijloace de învățământ: filmuleţ, videoproiector, manual, fişe de lucru, planşe,
tabla.
c. Forme de organizare: individual, frontal.
d. Resurse:
- umane: 36copii
- temporale: 30+15 minute
Bibliografie:
Pârâială, Viorica, Pârâială, Dumitru, Pârâială, Cristian – George, (2009), Matematică
–culegere – auxiliar al manualelor, clasa pregătitoare, Iași, Editura Euristica.
Nr. Secvențele Ob Conținutul Strategia didactică Evaluare
Metode, Mijloace de Forme de
crt activității op. instructiv - educativ
procedee, învățământ organizare
(timp) tehnici
1. Moment Asigur condițiile necesare Conversați Frontal
desfășurării orei de
organizatoric a
matematică cerând elevilor
(1 min) să pregătească materialele
necesare, să-și corecteze
poziția în bancă și să
păstreze ordinea și
disciplina.
2. Captarea Captarea atenţiei elevilor Conversați Tabla Frontal
o voi realiza recitând o
atenției a
poezie şi desenând ceea
( 10 min) ce indică poezia: Observația
Dintr-un cerc mai mic
Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai
mare,
Gata corpul, ca
oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri, câte
două.
Două cerculeţe, mâini,
Din triunghiuri
papucei,
Să poată alerga cu ei .

3. Anunțarea - După cum aţi văzut mai Conversați Frontal


devreme eu am desenat
temei și a a
un pitic . Dar nu e un
obiectivelor pitic obişnuit , este unul
special . Şi aceasta
(2 min)
întrucât l-am desenat
folosind doar anumite
forme . Acestea se
numesc forme geometrice.
Despre ele vom discuta
pe parcursul acestei ore,
vom descoperi care sunt
ele, care este diferenţa
dintre figurile geometrice
și corpurile geometrice şi
vom identifica obiecte din
mediul înconjurător
asemănătoare acestora.
4. Dirijarea Voi prezenta elevilor un Conversați Filmuleț Frontal
filmuleţ referitor la figuri şi
învăţării a Săculețul cu Individual
corpuri geometrice aflate
(25 min) în mediul înconjurător. Observația surprize
-Copii, ia priviţi ce cadou
Problemati Planșe cu
v-a trimis Zâna Primăvara.
Este un săculeţ. Haideţi să zarea imagini
descoperim împreună ce se
Explicația Manual
ascunde îm el.
O1 Voi chema pe rând câte un Exercițiul Tablă Capacitate
copil care să extragă din a elevilor
O2
săculeţ figurile şi corpurile de a
geometrice. răspunde
În funţie de obiectul extras corect la
voi adresa elevului întrebări.
respectiv următoarele
întrebări: Capacitate
- Ce obiect este a elevilor
acesta? (pătrat, de a
triunghi sau dreptun identifia
ghi) corect
- Ce culoare are? caracteristi
- Câte laturi are? cile
- Laturile sunt egale figurilor
sau nu? geometric
- Câte vârfuri are? e.
După descrierea figurii
O3 geometrice cer copiilor să Capacitate
găsească în mediul a elevilor
înconjurător obiecte de a da
asemănătoare. exemple
de obiecte
Întrebări pentru cerc: din mediul
O1 - Ce este acesta?(un înconjurăt
cerc) or ce au o
O2
- Are vărfuri? anumită
- Are laturi? formă
geometric
Întrebări pentru sferă: ă.
O1 - Ce este aceasta? (o
sferă) Capacitate
O2
- Are vârfuri? a elevilor
- Are laturi? de a
- Se poate rostogoli? identifica
Precizez că este un obiect figurile
O7 rotund şi întreb copiii care geometric
este diferenţa dintre cerc şi e cerute.
sferă.

Întrebări pentru cub:


- Ce este acesta? (un
O1 cub)
- Câte feţe are cubul?
O2
- Prin ce formă
geometrică sunt
reprezentate feţele
cubului?
- Câte vârfuri are
cubul?
- Se poate rostogoli?
- Ei bine, copii,
acum că am
O7
descoperit toate
obiectele din
săculeţ haideţi să
clarificâm care este
diferenţa dintre
figuri şi corpuri
O3 geometrice?
Deasemenea cer copiilor să
dea exemple de corpuri
geometrice din mediul Capacitate
înconjurător. a elevilor
Obiectele rămân expuse pe de a colora
O4 catedră. figurile
geometric
Prezint elevilor planşele de e conform
pe tablă pe care se află indicaţiilo
obiecte din mediul e primite.
înconjurător cu forme
geometrice diferite (Anexa Capacitate
1). a elevilor
O4
de a
O5 rezolva
Se rezolvă individual cele fişa de
O6
trei exerciţii din manual de lucru.
la pagina 52.

5. Obținerea O5 Împart copiilor câte o fişă Exercițiul Fișe de Frontal Capacitate


de lucru care conţine a elevilor
performanței O6 Problemati lucru Individual
exerciţii referitoare la de a
(9 min) O7 figuri şi corpuri geometrice zarea rezolva
(Anexa 2). individual
O8
exerciţii.
6. Asigurarea Solicit copiilor să realizeze Conversați Frontal Aprecieri
un desen numai din figuri verbale
retenției și a a
și corpuri geometrice.
transferului
(1 min)

Anexa 1: Planşe cu figuri şi corpuri geometrice din mediul înconjurător (imagini în


format JPEG).

Anexa 2: Fişă de lucru

1. Coloraţi figurile geometrice desenate mai jos, după indicaţiile din


tabelul alăturat:
FIGURA TRIUNGHI DREPTUNGHI CERC PĂTRAT
GEOMETRICĂ
CULOAREA
2. Scrie în tabelul alăturat câte figuri geometrice de fiecare fel sunt:

3. Stabileşte asemănările şi deosebirile dintre următoarele figuri


geometrice desenate mai jos, ţinând cont de următoarele lucruri:
număr de laturi, mărime, culoare, lungimea laturilor.

Asemănări Deosebiri
Pătrat Dreptunghi

4. Scrie în casete A pentru adevărat sau F pentru fals:


a) Pătratul se află în interiorul cercului.
b) Triunghiurile sunt în exteriorul dreptunghiului.
c) Desenul este alcătuit din 10 figuri geometrice.
5. Priveşte cu atenţie desenul de mai jos:

Completează spaţiul punctat cu numărul corespunzător:

a) În exteriorul turnului se găsesc copăcei ……. figuri geometrice.


b) În interiorul turnului sunt desenate …… cercuri.
c) În realizarea întregului desen s-au folosit …….. dreptunghiuri și
…..... triunghiuri.
d) Figurile geometrice folosite pentru realizarea întregului desen sunt în
număr de ……..
6. Numără figurile geometrice de acelaşi fel folosite în realizare
roboţelului şi completează tabelul:

Figura geometică /Culoarea


Pătrat
Cerc
Triunghi
Dreptunghi

S-ar putea să vă placă și