PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învățare: Liceul Vasile Conta Târgu-Neamț
Practicant: Petrariu Bianca
Metodist: Țârdea Dan
Clasa: a III-a B
Data: 15.11.2021
Disciplina: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: Linia şi punctul ca elemente de construcţie
Tema: Rolul decorativ al liniei şi al punctului
Subiectul: Decorare: vaza şi ulciorul
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 45 minute
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
4.2.să valorifice potenţialul constructiv al liniei în compunerea spaţiului plastic;
4.3. să realizeze compoziţii într-o dominantă cromatică intenţionată folosind linia în diferite ipostaze;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1-să definească linia ca element constructiv şi decorativ al spaţiului plastic;
O2 - să recunoască pe alte lucrări de artă (costume populare, covoare, ceramică) punctul şi linia ca
elemente de limbaj plastic;
O3 - să realizeze un model original din linii şi puncte pentru a decora obiectele;
O4--sa participe la evaluarea lucrarilor introducand in vocabularul personal notiunea de linie si punct cu
rol decorativ
Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul plastic, observaţia,
Resurse materiale:, foi, acuarele, penule,pahare cu apa, vaze, farfurii, - planşe ,obiecte de
artizanat, costum popular românesc, obiecte decorate :cescuţe, farfurii,vaze.
Forme de organizare: frontal, individual
Bibiografie:
***Dascălu, A. (1997) - ,,Educaţia plastică în ciclul primar”, Editura Polirom, Iaşi
Ilioaia, Maria , (1998) - ,,Metodica predării desenului”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
***M.E.C.(2004) – „Programa şcolară pentru clasa a III-a – Educaţie plastică”, Editura
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv - educativ al lecţiei Resurse
crt. op.
(dozarea) Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor A B C
1. Moment Asigură condiţiile optime Se pregătesc pentru începerea Frontal
organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei. orei de limba română.
(1 min) Împarte colectivul în 4 grupe
2. Verificarea Verifică cunoştinţelor teoretice Conversaţia
cunoştinţelor dobândite în lecţiile anterioare
O1 (culori primare, secundare, calde,
(7 min) reci)
Analizează lucrările realizate în ora Definesc linia: urma lăsată de
trecută (Covoraş) , tema plastică instrumentul de scris în
Exerciţiul Frontal planşele
(linia cu rol decorativ), tipuri de mişcare pe un suport (hârtie
linii în funcţie de grosimea, poziţia
spaţială, forma acestora. Exersează pe fişe (Anexa 1)
Solicită elevilor să exerseze tipurile cu pensula sau cu carioca
de linii învăţate. diferite tipuri de linii.
3. Captarea Prezintă elevilor o farfurie de Analizează cele două farfurii Farfurii de
atenţiei porţelan albă şi una din lut, şi argumentează alegerea porţelan şi
decorativă şi cere elevilor să făcută. Conversaţia Frontal din lut
(3 min) precizeze care le place mai mult şi
de ce.
4. Anunţarea Anunţă titlul lecţiei şi îl notează pe Frontal
temei şi a tablă:
obiectivelor Reţin titlul lecţiei şi
“Linia si punctul cu rol obiectivele operaţionale ale
(1min) decorativ” lecţiei.
Prezintă obiectivele operaţionale
ale lecţiei.
5. Dirijarea Prezintă şi alte obiecte de artizanat Observă obiectele prezentate Obiecte de
invatarii (farfurii, ceşcuţe, vaze) şi solicită şi precizează elementele artizanat
analizarea acestora din punct de decorative. Frontal (farfurii,
(8 min) vedere decorativ. Analizează
O2 Conversaţia ceşcuţe,
împreună cu elevii obiectele.
vaze)
Numeşte câte un elev de la fiecare Câte un elev de la fiecare Costum
grupă să extragă câte un jeton din grupă va extrage câte un
plic care va reprezenta tema grupei popular
obiect din plic reprezentând
(vaze, ulcioare). Explicaţia
tema grupei.
Anunţă elevii că vor trebui să
decoreze obiectele primite utilizând Ascultă indicaţiile primite.
linii şi puncte de diferite tipuri,
inspirându-se din cele prezentate,
dar încercând să fie originali.
Demonstrarea procedeului de
lucru
Explică etapele de realizare a
lucrării şi demonstrează
modalitatea de lucru: Urmăresc demonstraţia si
- colorarea vazei, ulciorului cu o explicaţiile.
singură culoare (fondul).
- uscarea suprafeţei:
- decorareavazei ,ulciorului cu
ajutorul liniilor şi a punctului;
Atenţionează elevii asupra modului
O1 îngrijit de lucru, asupra poziţiei Explicaţia
corecte a corpului în bancă.
Afişează şi prezintă criteriile de Reţin criteriile de evaluare
evaluare pe care trebuie să le
respecte in realizarea compoziţiilor
plastice.
6. Realizarea Supraveghează elevii,urmărind : Efectuează lucrările Planşe
lucrărilor de *modul de lucru respectând succesiunea
către elevi O3 *respectarea etapelor de realizare a etapelor de lucru şi criteriile exerciţiul individual Acuarele
lucrarilor de evaluare.
(20 min) Pensule
Intervine acolo unde este cazul
cu explicaţii sau atenţionări. Pahar cu apa
7. Aprecierea şi Solicită elevilor care au reuşit să
evaluarea termine lucrarea să o aşeze la panou
lucrărilor şi cere colegilor să-şi spună părerea Exerciţiul Frontal Planşele
urmărind: realizate de
(5min) O4 -respectarea paşilor în realizarea Analizează lucrările şi îşi spun conversaţia elevi
lucrării ; părerea.
- calitatea execuţiei, aspectul
îngrijit şi estetic al lucrării ;
-originalitatea îmbinării liniilor şi
culorilor alese;
8. Încheierea Face aprecieri asupra reuşitei Participă la aprecieri. Aprecierea
lecţiei lucrărilor elevilor, dar şi asupra
comportamentului şi participării verbală Frontal
(1min) elevilor la lecţie.