Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.12.2021
UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Liceul „Vasile Conta” Târgu-Neamț,
CLASA: a XI-a A
ÎNVĂȚĂTOARE: Lariu-Movilă-Rusu Gheorghița
PROPUNĂTOR: Petrariu Bianca
PROFESOR METODIST: Ioan Cristina
OBIECTUL: Matematică
TITLUL LECTIEI: Scrierea numerelor cu cifre romane
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea 1, Numerele naturale cuprinse între 0 și 1000 000
TIPUL LECŢIEI: Predare-Învățare
COMPETENȚE SPECIFICE (maxim doua)
● Utilizarea numerelor în calcule;
● Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-100 000;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
● OO1: să recunoască în text cifre romane;
● OO2: să citească în text cifre romane;
● OO3: să aplice regulile de scriere cu cifre romane în transformarea numerelor scrise cu cifre arabe;
● OO4: să transforme numere arabe în numere scrise cu cifre romane;
STRATEGII DIDACTICE:
• Metode şi procedee didactice: exercițiul, conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire,
expunerea.
• Forme de organizare: frontală, individuală.
• Mijloace de învăţământ: manuale, caiete, tablă, planșă, cretă colorata.
• Forme de evaluare: aprecieri verbale individuale, aprecieri verbale colective, observarea sistematică a
elevilor;
BIBLIOGRAFIE: Manual de Matematică pentru clasa a IV-a.
ANEXE: -

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SCENARIU DIDACTIC

Secvențele Ob. Activitatea cadrului Activitatea copiilor Strategii didactice Evaluare


activității/ op. didactic
timp
Resurse Resurse Forma de
procedural material organizar
e e e

1.Moment •Eleva practicantă asigură • Elevii se așază la locul


organizatoric condițiile necesare lor și pregătesc conversația frontal
desfășurării orei de materialele necesare;
matematică;
2.Reactualiza •Eleva practicantă adresează
rea elevilor întrebări cu privire la observația
cunoștințelor tema dată și la lecția sistematică
anterioară:
“Ce ați avut de pregatit
pentru astăzi?” conversatia
“Cum se numesc numerele
care se adună?”
“Cum se numesc numerele frontal
care se scad?” caiete individual

•Eleva practicantă numește •Elevii răspund aprecieri


câțiva elevi pentru a citi întrebărilor puse de verbale
explicația
rezolvarea temei; practicantă, urmăresc și individual
corectează eventualele e
greșeli;

•Eleva practicantă face


observații generale asupra
temelor citite;
3.Captarea •Eleva practicantă propune •Elevii ascultă cu atenție
atenției. copiilor un text din manual în textul citit de practicantă; observația
care este prezentă scrierea cu expunerea sistematică
cifre romane (diferențiate
prin culoarea roșie);

•Eleva practicanta citește manual


•Elevii observă în text
textul și propune elevilor să observația frontală
cifrele romane;
observe câte tipuri de cifre individuală
recunosc;

•Eleva practicantă roagă


elevii să citească cifrele •Elevii citesc cifrele
depistate;
observate;

4.Anunțarea •Eleva practicantă notează pe •Elevii notează pe caiet


subiectului tablă titlul și data; data și titlul lecției,
lecției și a ascultând cu atenție tabla frontal
obiectivelor explicațiile elevei conversația
caiete
practicante;
•Eleva practicantă anunță pe
înțelesul copiilor obiectivele
lecției;
5.Dirijarea •Eleva practicantă prezintă •Elevii scriu pe caiet conversația
învățării elevilor cifrele romane noi (L cifrele romane noi, L C D euristică
C D M) și echivalentul lor în M și echivalentul lor în frontal
scrierea arabă; scrierea arabă; individual

•Practicanta prezintă •Elevii copiază de pe explicația


modurile de formare a manual
tablă modurile de formare
numerelor cu cifre romane; a numerelor cu cifre caiete
romane; tablă

•Eleva practicantă notează pe •Elevii scriu pe caiet


tablă propozițiile de la propozițiile notate de
“Rețineți” din manual. practicată pe tablă;
(pagina 23);

•Eleva practicantă numește •Elevii rezolvă exercițiul


câte un elev pentru a ieși la exercițiul
de la pagina 22
tablă și a rezolva exercițiul de “Descoperă singur”
la “Descoperă singur”;

6.Asigurarea •Eleva practicantă oferă •Elevii rezolvă aplicațiile


conexiunii elevilor spre rezolvare date de practicantă și
inverse exerciții din manual; corectează eventualele caiete
greșeli ; tablă frontal aprecieri
exercițiul
manual individual individual
•Eleva practicantă numește
pe rând câte un elev pentru a e
prezenta rezolvarea unui
exercițiul;

7.Asigurarea •Eleva practicantă aduce aprecieri


retenției și a elevilor o planșă, ce conține verbale
transferului plicuri cu cifre romane; colective

aprecieri
•Eleva practicantă alege
verbale
aleator elevi pentru a efectua •Elevii chemați la tablă,
exercițiul planșă grup individual
transformarea din cifre transformă numerele
romane în cifre arabe a date,iar elevii numiți frontal e
numerelor din plicul ales de pentru a-i corecta fac
ei; observațiile necesare; observația
sistematică

•Eleva practicantă numește


cațiva elevi pentru a corecta
elevii numiți anterior;

8.Încheierea •Eleva practicantă face


lecției aprecieri asupra modului în
care au răspuns elevii la oră;
expunerea caiete frontal

•Elevă practicantă îi anunță


tema pentru acasă; •Elevii scriu pe caiet
tema.

S-ar putea să vă placă și